Google ma na celu pozycjonowanie rezultatów, które są najbardziej odpowiednie dla szukających. Jeśli więc Twoja treść nie jest odpowiednia, wówczas nie będzie pozycjonowana.
Odpowiedniość nie oznacza tylko stosowania słów kluczowych kilka razy. W sumie w ogóle nie chodzi o to.
Poniżej możesz znaleźć informacje na temat tworzenia odpowiednich treści (relevant content), które będą pozycjonowane przez Google.
Jak Google określa stosowność treści?
Google robi to na wiele sposobów.
1. Czy Twoja strona uwzględnia zapytanie?
Zgodnie z informacjami od Google, najbardziej podstawowym sygnałem stosowności jest to, że Twoja treść zawiera takie same słowa kluczowe co zapytanie. Przykładowo, jeśli frazy kluczowe pojawiają się na stronie albo w nagłówkach lub tekście, informacje mogą zostać uznane za bardziej odpowiednie.
2. Czy wspomina powiązane kwestie?
Stosowność wykracza poza proste dopasowywanie fraz kluczowych. Google również sprawdza czy strona zawiera inne odpowiednie słowa kluczowe.
Na przykład, jeśli strona dotyczy marki Apple, to strona powinna również zawierać powiązane rzeczy, takie jak na przykład iPhone, iPad, App Store, iOS, MacBook, itp.
3. Czy strona jest użyteczna dla wyszukujących?
Google stosuje zaawansowane analizy, dzięki którym może na przykład ustalić, że strona o motywie przewodnim „Apple” dotyczy firmy technologicznej, a nie owocu (apple – jabłko). Na podstawie danych dotyczących interakcji, Google wie, że większość wyszukujących wpisując Apple, poszukuje producenta iPhonów.
Jest to też jeden z powodów dla których aktualność i świeżość treści jest ważna. W przypadku zapytań zależnych od aktualności – na przykład transfery piłkarzy, wyniki wyborów, itp. – poszukujący chcą zobaczyć najnowsze informacje. Google nadaje więc im priorytet przed resztą.
Stosowność nie znajduje zastosowania dla zapytań lokalnych. Jest ona nadal ważna w lokalnym SEO (jeśli chodzi o odległość i bliskość), jednak ogólnie oznacza coś innego.
Zgodnie z informacjami od Google, stosowność (jeśli chodzi o lokalne rankingi) odnosi się do tego jak dobrze profil lokalnej firmy pasuje do tego czego ktoś szuka.
Jak tworzyć relevant content?
Stosowność jest zależna od danego zapytania. Zanim więc stworzysz „odpowiednią” treść, musisz upewnić się, że posiadasz słowa kluczowe, na które chcesz się pozycjonować.
1. Ustal intencje wyszukiwania
Ustaliliśmy już wcześniej, że kluczowym aspektem stosowności jest to czy poszukujący uznają rezultaty wyszukiwania za przydatne. To oznacza, że Google stale zastanawia się dlaczego wyszukujący używają danego zapytania i jakie są ich intencje. Następnie przekazywane są rezultaty, które są zgodne z intencjami.
Oznacza to, że jeśli chcesz pozycjonować się wysoko w Google, musisz ustalić jakie są intencje wyszukiwania dla Twojego docelowego słowa kluczowego. Google stale pracuje nad dostarczaniem najbardziej odpowiednich rezultatów. Można więc przejrzeć strony znajdujące się najwyżej w wynikach wyszukiwania, aby ustalić trzy elementy intencji wyszukiwania:
- typ treści – Czy na stronie z rezultatami wyszukiwania znajduje się dominujący typ treści, taki jak wpisy blogowe, strony z produktami, filmy albo strony docelowe?
- format treści – Czy na stronie z wynikami wyszukiwania (SERP) występuje dominujący format treści, taki jak wytyczne, listy, aktualności, opinie lub oceny?
- punkt widzenia – Czy na stronie SERP występuje dominujący punkt widzenia, taki jak na przykład świeżo zaktualizowana treść lub treści nakierowane na początkujących?
Na przykład załóżmy, że chcemy pozycjonować się pod hasło „najlepsze patelnie”. Przeanalizujmy to słowo kluczowe:
- typ treści – w głównej mierze są to wpisy blogowe,
- format treści – wszystkie są listami,
- punkt widzenia – jest to rok 2024, a to oznacza, że świeżość i aktualność jest istotna.
Aby pozycjonować się pod to słowo kluczowe, prawdopodobnie musisz stworzyć listę „najlepszych patelni” z obecnego roku.
2. Uwzględnij wszystko co wyszukujący chce wiedzieć
Aby zasłużyć na miejsce na pierwszej stronie wyszukiwania Google, musisz uwzględnić wszystkie rzeczy, których oczekuje wyszukujący.
Jak to zrobić?
Ponownie, należy zwrócić uwagę na najlepiej pozycjonowane strony, aby dowiedzieć się co należy uwzględnić.
Szukaj popularnych nagłówków podrzędnych
Nagłówki podrzędne oferują szybki wgląd w to czego poszukują użytkownicy, szczególnie jeśli na różnych czołowych stronach takie nagłówki są podobne albo takie same.
Jeśli na przykład spojrzymy na najlepiej pozycjonowane strony w tematyce „blogowanie gościnne”, prawdopodobnie omawiane będą następujące tematy:
- czym jest blogowanie gościnne,
- korzyści z blogowania gościnnego,
- jak znaleźć możliwości dodawania wpisów gościnnych na blogach, itp.
Poszukiwanie tematów podrzędnych w rankingach słów kluczowych
Strona może być pozycjonowana dla setek różnych słów kluczowych. Większość z nich stanowi różne sposoby poszukiwania tego samego tematu. Niektóre są jednak istotnymi tematami pobocznymi tematyki, którą chcesz opisać.
Przy pomocy różnych narzędzi, uwzględniając powyższy przykład, można znaleźć następujące tematy podrzędne:
- czym są wpisy gościnne,
- czym jest dodawanie wpisów gościnnych,
- dlaczego warto dodawać wpisy gościnne,
- możliwości dodawania wpisów gościnnych,
- wpisy gościnne a SEO,
- strategia blogowania gościnnego, itp.
Sprawdź pola „podobne pytania”
Ostatnio Google wprowadziło pole „Podobne pytania” (People Also Ask – PAA) dla większości zapytań. Warto zwrócić na nie uwagę.
Samodzielnie poszukaj najlepiej pozycjonowanych stron
Nie ma jednak niczego lepszego niż samodzielne, manualne przeglądanie każdej strony, aby sprawdzić czy czegoś nie przegapiłeś.
Po zakończeniu researchu zajmuj się tworzeniem Twojej treści.
Inne sposoby wykazania stosowności treści
Poza tworzeniem treści, istnieje kilka innych sposobów pokazania Google, że treść jest odpowiednia.
Oto jak można to zrobić
1. Zadbaj o podstawowe elementy SEO na stronie
Wykonałeś najtrudniejsze zadanie – stworzenie dokładnej, odpowiedniej treści, która użytkownicy i wyszukiwarka będą chcieli oglądać. Czas na zadbanie o dalsze elementy i wskazanie Google oraz wyszukującym, że Twoja strona jest odpowiednia.
Zrobisz to poprzez optymalizację „technicznych” kwestii, czyli w ramach działań SEO na stronie. Oto podstawowe rzeczy, które należy zrobić:
- uwzględnij frazę kluczową w tytule – firma Google potwierdziła istotność nagłówków i tytułów w 2020 roku. Jeśli nie jest to możliwe, nie wpychaj na siłę frazy kluczowej. Zamiast tego użyj jej odmiany albo innej kombinacji,
- korzystaj z krótkich, opisowych adresów URL. W porównaniu z adresami, takimi jak na przykład twojastrona.com/blog/36438, adres URL twojastrona.com/blog/seo-copywriting pomaga wyszukującym zrozumieć jeszcze przed kliknięciem o czym jest dana strona,
- stwórz interesujący opis meta – nie jest to czynnik rankingowy, ale Google zwraca uwagę na frazy i słowa ściśle związane z zapytaniem. Pomaga również zachęcić wyszukujących do klikania Twoich rezultatów,
- zoptymalizuj Twoje ilustracje – nazwy plików oraz teksty alternatywne pomagają Google lepiej zrozumieć ilustracje. Upewnij się więc, że nazywasz swoje ilustracje odpowiednio i tworzysz opisowy tekst alternatywny,
- linkowanie do odpowiednich źródeł wewnętrznych i zewnętrznych – linkowanie do odpowiednich źródeł pomaga odwiedzającym poruszać się po stronie, aby znaleźć dodatkowe informacje.
2. Zastanów się nad tworzeniem centrum treści (content hub)
Centra treści (znane również jako klastry tematyczne) są połączonymi zbiorami treści na podobny temat. Składają się one z trzech części:
- strona filar – strona wysokiego poziomu obejmująca szeroki temat,
- podstrony – głębsze poradniki dotyczące części głównego tematu,
- linki wewnętrzne – łączą one stronę podstawową (filar) i podstrony w obu kierunkach.
Google zwraca uwagę na linki i treści ich anchorów, aby zrozumieć treść strony i jej stosowność.
Na przykład, jeśli strona na temat kawy linkuje do Twojej strony na temat kawy, stanowi to potwierdzenie dla Google, że Twoja strona dotyczy kawy. Jest to całkiem sensowne.
Działa to w taki sam sposób w przypadku linków wewnętrznych. Czyli poprzez łączenie Twoich stron z wykorzystaniem odpowiednich linków wewnętrznych w centrum treści, można zbudować powiązania semantyczne pomiędzy Twoimi treściami.
Ponadto, ze względu na postrzeganą wartość klastrów – ludzie zwykle preferują linkować do najlepszych, najbardziej przydatnych źródeł w danym temacie – centra treści przyciągają sporo linków zwrotnych. Wpływa to korzystnie na stosowność oraz na rankingi (linki są bowiem istotnym czynnikiem rankingowym Google).
3. Pozyskiwanie linków
Jeśli linki pomagają w ustanowieniu stosowności, logicznym kolejnym krokiem jest pozyskanie ich większej ilości. Istnieje wiele metod pozyskiwania linków, ale to temat na osobny poradnik.
Podsumowanie
Jak widać, tworzenie odpowiedniej treści wiąże się z koniecznością przestrzegania pewnych zasad. Warto jednak to zrobić nie tylko ze względu na pozycjonowanie. W ten sposób można również zbudować pozytywny wizerunek marki jako eksperta w danej dziedzinie.