Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Mobilne SEO – jak optymalizować stronę mobilną?

Mobilne SEO to proces optymalizacji Twojego serwisu, tak aby osiągał wyższe pozycje w rezultatach wyszukiwania na urządzeniach mobilnych, takich jak smartfony i tablety. Jego celem jest też zapewnienie lepszych doświadczeń użytkownikom takich urządzeń. Strategia ta obejmuje te same najlepsze praktyki, jak w przypadku SEO dla standardowych sprzętów i odgrywa istotną rolę w całej optymalizacji SEO.

Ludzie coraz częściej korzystają z urządzeń mobilnych do wyszukiwania informacji. To dlatego kluczowe jest nadanie priorytetu, jeśli chodzi o doświadczenia na urządzeniach mobilnych. Działania te obejmują optymalizację projektu strony, jej treści i innych elementów pamiętając o użytkownikach mobilnych. Również docelowe słowa kluczowe mogą być inne w przypadku optymalizacji SEO strony mobilnej.

Znaczenie mobilnego SEO

Statystyki Google mówią o tym, że ponad 60% wizyt z organicznego wyszukiwania pochodzi z urządzeń mobilnych. W związku ze wzrostem popularności wyszukiwania mobilnego, zmniejsza się zakres wyszukiwania na standardowych urządzeniach.

Zgodnie z informacjami Google, 56% kupujących korzysta ze smartfonów do poszukiwania produktów, przebywając fizycznie w sklepie. Nawet jeśli dużo osób przychodzi do Twojego sklepu, nie możesz ignorować mobilnego SEO.

Google stosuje indeksowanie typu Mobile-First (mobilne w pierwszej kolejności)

Google stosuje teraz indeksowanie „mobile-first” dla każdej strony z sieci (z kilkoma wyjątkami). Oznacza to, że mobilna wersja Twojej strony ma istotne znaczenie dla jej pozycji w rankingach.

W związku z tym, jeśli posiadasz osobne adresy URL dla wersji standardowej i mobilnej (np. „przykład.com” oraz „m.przyklad.com”) Google w wynikach wyszukiwania pokaże wersję, która jest najbardziej odpowiednia dla użytkownika.

3 sposoby konfigurowania strony pod urządzenia mobilne

Istnieją trzy opcje umożliwiające stworzenie strony przystosowanej do urządzeń mobilnych:

  • responsywny projekt,
  • działanie dynamiczne,
  • osobne adresy URL.

1. Responsywny projekt

Projekt responsywny pozwala na działanie tej samej strony zarówno na urządzeniach standardowych, jak i mobilnych. Za każdym razem serwer wysyła ten sam kod HTML. CSS zmienia sposób pokazywania strony na podstawie urządzenia.

Projekt responsywny jest najlepszy dla SEO z kilku powodów:

  • umożliwia użytkownikom udostępnianie stron i linków do Twojej treści przy pomocy jednego adresu URL (lepiej niż w przypadku osobnego „mobilnego” adresu URL),
  • zmniejsza ryzyko pojawienia się powszechnych błędów wpływających niekorzystnie na strony w wersji mobilnej,
  • utrzymanie i kontrolowanie go zajmuje mniej czasu w porównaniu z innymi metodami,
  • nie wymaga przekierowania dla użytkowników posiadających widok zoptymalizowany pod urządzenie (zmniejsza się czas wczytywania),
  • oszczędza zasoby, gdy Google przegląda stronę – Googlebot przeanalizuje stronę tylko raz, a nie kilka razy.

Google zaleca stosowanie responsywnych projektów stron. W takim przypadku nie trzeba martwić się problemami związanymi z powieloną treścią ani z przekierowaniami, które mogą spowolnić działanie serwisu.

Zamiast tego można stworzyć jedną stronę responsywną dla każdej zawartości. Pozwoli to zaoszczędzić mnóstwo czasu. Nie trzeba też martwić się o projekt stron responsywnych. Układ zawsze odpowiednio dopasowuje się do różnych urządzeń.

2. Działanie dynamiczne

W przypadku metody działania dynamicznego, pokazywany jest inny HTML w oparciu o urządzenie użytkownika. Adres URL nie ulega jednak zmianie. Treść pozostaje więc pod tym samym adresem, ale serwer dostarcza inny kod dla poszczególnych typów urządzeń.

Mimo to Google preferuje projekt responsywny. Strony opierające się na działaniu dynamicznym mogą bowiem pokazywać użytkownikom nieprawidłowe wersje serwisów. Innymi słowy serwery mogą przypadkowo pokazać wersję standardową osobie, która korzysta ze smartfona. To może być denerwujące i przekłada się na złe doświadczenia użytkownika.

Warto zapoznać się z wytycznymi Google odnośnie działania dynamicznego. W ten sposób można się dowiedzieć dlaczego preferowany jest responsywny projekt strony internetowej.

3. Osobne adresy URL

Ostatnią opcją jest stworzenie osobnych adresów URL dla stron standardowych i mobilnych. Oznacza to, że wersja standardowa będzie posiadać swój adres URL, a wersja mobilna będzie posiadać inny adres.

Standardowy URL wygląda jak typowy adres: https://www.twojastrona.com/

W przypadku wersji mobilnej, część adresu URL zastępuje się literką „m” od słowa „mobilna”: https://m.twojastrona.com/

Google zaleca unikać stosowania tej taktyki. Gdy ktoś odwiedza Twoją stronę, serwer ustala z jakiego urządzenia korzysta użytkownik i kieruje go do standardowej lub mobilnej wersji Twojej strony. Problemem w przypadku tego rozwiązania jest spory nakład pracy i wysiłku, aby stworzyć wszystko jak należy.

Ponadto, ze względu na dwie wersje każdej strony, trzeba będzie dodać oznaczenia rel=”canonical” lub rel=”alternate” do ich kodów HTML. Dzięki temu wyszukiwarka Google będzie wiedzieć, która wersja strony jest wersją podstawową:

  • na stronach mobilnych – ustaw znacznik rel=”canonical” wskazujący wersję podstawową,
  • na stronach standardowych (desktop) – ustaw znacznik rel=”alternate” wskazujący wersję mobilną.

Jeśli nie ustawisz prawidłowo tych znaczników, Google może uznać standardową oraz mobilną wersję strony jako powieloną treść (duplicate content). Może to stanowić spory problem, jeśli chodzi o pozycjonowanie prawidłowej strony. Później będzie się to wiązało ze spędzeniem sporej ilości czasu na naprawianiu technicznych problemów związanych z SEO. Ucierpi na tym również pozycja w Google.

Jak sprawdzić czy strona została zoptymalizowana pod urządzenia mobilne?

Po stworzeniu mobilnej wersji strony, możesz sprawdzić czy jest ona przyjazna dla użytkowników. Służą do tego różne narzędzia.

Google Search Console

Po zalogowaniu się na konto GSC, kliknij „Mobile Usability” (użyteczność mobilna) na pasku bocznym.

Narzędzie powiadomi Cię czy istnieją jakieś problemy z mobilną wersją strony. Może poinformować na przykład o tym, że tekst na stronie jest za mały albo elementy możliwe do kliknięcia znajdują się zbyt blisko siebie. Skorzystaj z tych informacji, aby wprowadzić stosowne zmiany.

Narzędzie Mobile-Friendly Test

Kolejną opcją jest narzędzie testowe wersji mobilnej Google Mobile-Friendly Test. Rozwiązanie to umożliwia sprawdzenie użyteczności pojedynczych stron.

W tym przypadku nie trzeba się logować. Należy tylko wkleić adres URL do narzędzia. Następnie poinformuje ono czy podany adres URL jest przyjazny dla użytkowników mobilnych. Jeśli nie jest, wówczas wskaże elementy, na które należy zwrócić uwagę.

PageSpeed Insights

Google traktuje doświadczenia użytkowników strony jako czynnik rankingowy. Doświadczenia te wiążą się między innymi z prędkością ładowania strony.

Google zaleca, aby strona ładowała się w czasie poniżej sekundy. Na szczęście wyszukiwarka zapewnia narzędzie, które pozwala na sprawdzanie problemów związanych z prędkością działania strony. Nazywa się ono „PageSpeed Insights”.

Narzędzie to ocenia Podstawowe Wskaźniki Internetowe (Core Web Vitals), itp. Czyli sprawdza grupy czynników mających wpływ na doświadczenie użytkowników.

Core Web Vitals to:

  1. Largest Contentful Paint (Największe wyrenderowanie treści – LCP). Czas potrzebny do załagowania głównej zawartości.
  2. First Input Delay (Opóźnienie przy pierwszym działaniu – FID). Czas potrzebny, aby strona odpowiedziała na pierwszą interakcję (np. Kliknięcie) użytkownika.
  3. Cumulative Layout Shift (Zbiorcze przesunięcie obrazu – CLS). Jak bardzo Twoja strona przesuwa się gdy ładuje się kolejna zawartość (np. banery, ilustracje, itp.).

Aby skorzystać z narzędzia PageSpeed Insights, wpisz adres URL, aby uzyskać kompletny raport. Otrzymasz również raport diagnostyczny. Obejmuje on istniejące błędy i kody, które mogą spowalniać czas ładowania się strony.

Pojawi się również raport możliwości sugerujący działania przyspieszające prędkość strony. Postaraj się przyspieszyć swój serwis, aby poprawić doświadczenia użytkowników i pokazać Google, że szybko spełniasz ich potrzeby.

Porady i najlepsze praktyki związane z mobilnym SEO

Istnieje kilka istotnych porad oraz najlepszych praktyk z zakresu mobilnego SEO. Warto zwrócić na nie uwagę.

1. Twórz treść przyjazną dla urządzeń mobilnych

Poza korzystaniem ze specjalnych narzędzi, które sprawiają, że strona stanie się bardziej przyjazna dla urządzeń mobilnych, warto zadbać o inne kwestie. Jedną z nich jest treść zoptymalizowana pod urządzenia przenośne.

Stosuj krótkie paragrafy

Pamiętaj, że nawet paragrafy wyglądające na krótkie na standardowych urządzeniach, będą znacznie dłuższe na sprzęcie mobilnym. Aby całość była czytelna niech jeden paragraf obejmuje jedną myśl lub pomysł.

Nie ma żadnej ustalonej z góry liczby zdań, które należy umieścić w paragrafie. Ich redukcja sprawia jednak, że całość łatwiej się czyta. Dobrze jest również dzielić długie zdania na krótsze. Użytkownicy mogą wówczas łatwiej przeglądać treść.

Tekst można rozdzielać również przy pomocy list numerycznych, wypunktowań, tabel, ilustracji lub filmów.

Twórz krótkie wstępy

Z takich samych powodów jak powyżej, najlepiej jest stosować jak najkrótsze wstępy. Użytkownicy widzą najwyżej kilka paragrafów, gdy przeglądają stronę. Twoim celem jest więc ich jak najszybsze zainteresowania. Szybko więc przejdź do rzeczy, a następnie poszerzaj temat.

Jeśli artykuł skupia się na słowie kluczowym, które jest pytaniem, odpowiedz na nie na początku. Przykładowo, jeśli jakaś osoba spyta „ile mililitrów ma szklanka do herbaty”, powinna ona znaleźć odpowiedź już w pierwszym zdaniu.

Nie bój się białych przestrzeni

Biała przestrzeń to jeden z najbardziej wartościowych elementów projektu strony. Umieszczenie białej (lub pustej) przestrzeni pomiędzy blokami tekstu, ilustracjami czy też marginesami, wpływa korzystnie na czytelność strony.

Białe przestrzenie mogą również znacząco wpłynąć na zrozumienie tekstu. Treść jest bowiem łatwiejsza w przeglądaniu.

Unikaj niechcianych wyskakujących okien

Google od lat nakłada kary za „niechciane wyskakujące okienka”. Szczególnie niechciane są wyskakujące okna, które zakrywają główną zawartość strony, gdy tylko się ona załaduje.

Dozwolone jest korzystanie z wyskakujących okien proszących użytkowników o zaakceptowanie plików cookie lub o zweryfikowanie wieku. Można również umieścić standardową reklamę, pod warunkiem, że zajmuje ona „rozsądną” ilość miejsca na ekranie.

Jeśli zamierzasz stosować wyskakujące okienka, używaj ich w jakimś celu. W żadnym wypadku nie mogą one zasłaniać zawartości strony.

2. Korzystaj z ustrukturyzowanych danych na Twojej stronie mobilnej

Ustrukturyzowane dane umożliwiają organizację treści tak, że wyszukiwarka Google może ją łatwiej zrozumieć. Znacznik Schema to z kolei kod reprezentujący takie dane w sposób zrozumiały dla wyszukiwarek.

Znacznik schema może dodać elementy, takie jak przepisy lub komentarze bezpośrednio do rezultatów widocznych na stronie z wynikami wyszukiwania (SERP). Standardowe fragmenty zostają wzbogacone (lub wyświetlane są rezultaty z dodatkowymi danymi).

W ten sposób strona może jeszcze bardziej wyróżniać się na stronach z wynikami wyszukiwania. Na urządzeniach mobilnych dostępna jest tylko jedna kolumna z rezultatami, więc jeśli są one wzbogacone to wyróżniają się jeszcze bardziej.

Twoim celem jest więc uzyskanie ruchu użytkowników mobilnych. Pomocne będzie więc wdrożenie ustrukturyzowanych danych, aby uzyskać dodatkowe miejsce i wyróżnienie w SERP.

3. Nakierowanie na słowa kluczowe zoptymalizowane pod wyszukiwanie głosowe

Listy słów kluczowych przyjaznych dla wyszukiwania głosowego są kluczowe w mobilnym SEO. W rzeczywistości, około 65% konsumentów w wieku od 25 do 49 lat często korzysta z urządzeń wspierających wyszukiwanie głosowe.

Dobrym pomysłem jest więc optymalizacja Twojej treści pod kątem osób korzystających z wyszukiwania głosowego w swoich telefonach. Można to zrobić poprzez optymalizację pod kątem konwersacyjnego lub semantycznego wyszukiwania.

Ludzie korzystający z głosowych asystentów wyszukiwania mówią bardziej potocznie. Aby zoptymalizować się pod to, należy znaleźć słowa kluczowe long-tail będące pytaniami. Przykładowo na urządzeniu standardowym szukałbyś hasła „kup PlayStation 5”. Jednak podczas wyszukiwania głosowego możesz potocznie zapytać „gdzie mogę kupić PlayStation 5?”

4. Zoptymalizuj prędkość działania strony pod kątem lepszych doświadczeń użytkowników (UX)

Wiele narzędzi Google może pomóc sprawdzić prędkość działania strony. Przykładem są wspomniane wyżej narzędzia PageSpeed Insights oraz Mobile-Friendly Test. Warto zwracać uwagę na ich porady dotyczące szybkości strony i stosować się do nich.

5. Optymalizacja tagów tytułów oraz opisów meta pod kątem mobilnych SERP

Optymalizacja tagów tytułów oraz opisów meta może poprawić wskaźnik klikalności (CTR) Twojej strony. Aby zoptymalizować tagi tytułów pod kątem wyszukiwania mobilnego, tytuł powinien zawierać od 50 do 60 znaków.

Google skraca lub zapisuje inaczej 99,9% tytułów, które mają ponad 70 znaków. Tytuły o zalecanej długości charakteryzują się mniejszym prawdopodobieństwem przerobienia lub skrócenia.

Oto dodatkowe porady dotyczące tagów tytułów:

  • nakierowanie na jedno główne słowo kluczowe,
  • unikanie upychania słów kluczowych, 
  • tworzenie unikalnego tytułu dla każdej strony,
  • umieszczenie istotnych informacji na początku.

Jeśli chodzi o opisy meta, najlepiej jeśli nie będą one przekraczały 120 znaków. Dłuższe opisy mogą być bowiem za długie dla urządzeń mobilnych (i Google może je przerobić albo skrócić).

Przestrzegając limitu 120 znaków, użytkownicy będą mogli przeczytać całość zarówno na urządzeniu standardowym, jak i mobilnym.

Oto dodatkowe porady dotyczące opisów meta dla urządzeń mobilnych:

  • podsumowanie zawartości strony,
  • stosowanie unikalnych opisów na każdej stronie,
  • uwzględnienie podstawowego słowa kluczowego,
  • wezwanie do działania lub proponowanie jakiejś wartości, aby nakłonić do klikania.

6. Porównaj wersję standardową i mobilną pod kątem skuteczności działań SEO

Możesz skorzystać z Google Analytics, aby porównać jak radzą sobie Twoje strony w wersji standardowej i mobilnej.

Na początku zaloguj się na swoje konto Google Analytics. Przejdź do „Behavior” (zachowanie) > „Site Content (zawartość strony) > „Landing Pages” (strony docelowe) na lewym pasku nawigacyjnym.

Zobaczysz listę swoich stron. Te, które radzą sobie najlepiej, znajdują się na pierwszych miejscach. Aby uwzględnić informacje o wersjach standardowych i mobilnych dla każdej strony, kliknij „Add Segment” (dodaj segment) na górze strony.

Wybierz segmenty „Mobile Traffic” (ruch z urządzeń mobilnych) oraz „Tablet and Desktop Traffic” (ruch z tabletów i standardowych urządzeń). Następnie kliknij „Apply” (zastosuj).

Zobaczysz ruch z urządzeń mobilnych oraz standardowych (i tabletów) dla każdej strony. Możesz również dostosować zakres danych, aby uzyskać bardziej konkretne rezultaty.

Sprawdź w poszukiwaniu stron, które generują większy ruch dla urządzeń standardowych w porównaniu z urządzeniami mobilnymi. Większość użytkowników korzysta dziś z urządzeń mobilnych. W związku z tym taki napływ ruchu na standardowych urządzeniach może wskazywać problem z użytecznością wersji mobilnej danej strony.

O czym jeszcze warto pamiętać?

Dobrze jest również zadbać o kontrolę pozycji słów kluczowych dla mobilnych wersji stron, a także o sprawdzenie skuteczności mobilnego SEO u konkurentów. Te i inne czynności można wykonywać za pomocą wielu darmowych oraz płatnych narzędzi. Można je szybko i łatwo znaleźć w Internecie.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.