Skip to content Skip to footer

Personalizacja treści. Czy warto uwzględnić ją w strategii SEO?

Ogólne przekazywanie informacji prowadzi do słabych rezultatów. Rozwiązaniem tego problemu jest personalizacja treści. Warto uzyskać więcej informacji na ten temat.

Czym jest personalizacja treści?

Personalizacja treści obejmuje wykorzystywanie danych w celu tworzenia i udostępniania treści kierowanej do konkretnych grup odbiorców lub pojedynczych osób. W personalizacji treści mogą być wykorzystywane dane demograficzne, socjoekonomiczne oraz behawioralne.

Oto kilka przykładów:

 • wiek (demograficzne),
 • lokalizacja (demograficzne),
 • wykształcenie (demograficzne),
 • płeć (demograficzne),
 • status zatrudnienia (socjoekonomiczne),
 • dochód (socjoekonomiczne),
 • historia zakupów (behawioralne),
 • historia przeglądania (behawioralne).

Możesz nawet personalizować treść w oparciu o to w jakiej fazie leja sprzedażowego znajduje się klient.

Niezależnie od tego jakie informacje wykorzystujesz do personalizacji, celem jest zapewnienie obecnym i potencjalnym klientom doświadczeń, które są właściwe dla ich potrzeb i wymagań. Przekłada się to na konwersje, sprzedaż i lojalność.

Na przykład Netflix dowiaduje się co lubią użytkownicy po to, aby sugerować filmy i seriale w oparciu o ich zainteresowania. Jeśli więc ktoś w przeszłości oglądał dużo komedii, prawdopodobnie Netflix zasugeruje mu komedie. Ponadto może zasugerować użytkownikowi jak bardzo mogą podobać mu się te sugestie.

Korzyści związane ze stosowaniem spersonalizowanej treści

Wykorzystywanie personalizacji w treści charakteryzuje się licznymi kluczowymi atutami. Oto one:

Poprawa w zakresie doświadczeń użytkowników

Personalizacja sprawia, że klienci otrzymują treść zgodną z ich preferencjami i potrzebami. Dzięki temu czują, że marka ich rozumie i docenia. Zastanów się jak dużą zachętą dla użytkownika będzie zobaczenie produktów, które są dopasowane do jego potrzeb (przykładem mogą być rekomendacje sklepu Amazon).

Taka personalizacja wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkowników. To z kolei oznacza spędzanie większej ilości czasu na stronie lub na interakcji z Twoją treścią.

Poprawa rezultatów biznesowych

Przekazywanie informacji dopasowane do klientów, powinno bardziej na nich oddziaływać. Zwiększa to szanse na konwersję oraz dokonanie zakupu. Spore grono klientów chętniej dokonuje zakupów, jeśli informacje są spersonalizowane.

Wyobraź sobie sytuację, w której odwiedzający przegląda stronę, ale opuszcza ją bez dokonania zakupu. Dostarczanie takim osobom reklam produktów, które zobaczyli, może sprawić, że przypomną sobie o Twoim sklepie, do którego powrócą i dokonają zakupu.

Zwiększanie lojalności klientów

Stałe dostarczanie spersonalizowanej treści obecnym i potencjalnym klientom pokazuje, że mogą zaufać Twojej marce. Zwiększa się więc prawdopodobieństwo, że staną się lojalnymi klientami. Po prostu klienci wolą trzymać się zaufanych marek, zamiast szukać innych (potencjalnie ryzykownych) opcji.

Lojalni klienci mogą również stać się przedstawicielami marki. Będą oni chętniej polecać Twoje produkty lub usługi innym klientom.

5 typów spersonalizowanej treści

Istnieje wiele przykładów personalizacji treści. Oto najpopularniejsze z nich:

1. Aplikacje wykorzystujące GPS

Aplikacje, które wykorzystują GPS, mogą uwzględniać lokalizację użytkownika dostarczając mu informacji właściwych dla miejsca, w którym się znajduje. Na przykład, jeśli użytkownik wpisze hasło „kawiarnie blisko mnie” w Google Maps, aplikacja przestawi mu sugestie bazujące na jego aktualnej lokalizacji.

Możliwe jest również wykorzystywanie spersonalizowanych danych, aby powiadomić klientów o sprzedaży na podstawie ich aktualnej lokalizacji. Na przykład załóżmy, że Twój łańcuch sprzedaży obejmuje sklep w Poznaniu. Jeśli marka posiada powszechnie użytkowaną aplikację, możliwe jest korzystanie z reklam bazujących na lokalizacji, aby poinformować klientów z Poznania o sprzedaży. Zachęci to pobliskich klientów do odwiedzenia sklepu.

Ten poziom personalizacji jest bardziej techniczny i wykorzystywany głównie przez duże firmy. Rozwiązanie to wymaga bowiem dużych budżetów marketingowych oraz doświadczonych zespołów pracowników.

2. Treść interaktywna

Treść interaktywna może pomóc w pozyskiwaniu informacji na temat osób, które mogą być wykorzystywane do tworzenia dostosowanych doświadczeń. Na przykład marka może tworzyć quizy, aby uzyskać informacje na temat preferencji klientów. Następnie dane te są wykorzystywane do dostarczania spersonalizowanych rekomendacji produktów.

Inne typy treści interaktywnej, które wykorzystują personalizację to ankiety czy też kalkulatory, które w podobny sposób zbierają informacje na temat użytkowników. Następnie dane są wykorzystywane do dostarczania spersonalizowanych treści.

3. Strony docelowe i inne istotne strony internetowe

Strony docelowe, strony główne oraz inne strony o dużej wartości są jednymi z głównych miejsc, w których potencjalni klienci dokonują interakcji z Twoim serwisem. Są to więc miejsca, które mogą zapewniać spersonalizowane doświadczenia.

Przykładowo, istnieją firmy, które personalizują swoje centrum nagród dla zalogowanych użytkowników. Użytkownicy uzyskują informacje na temat produktów, które mogą dostać w zamian za uzbierane punkty lojalnościowe, itp.

4. Wiadomości e-mail

Spersonalizowane wiadomości e-mail pozwalają na bezpośrednie komunikowanie się z odbiorcami za sprawą ich skrzynek odbiorczych. Wysyłanie dopasowanych wiadomości e-mail do wielu potencjalnych i obecnych klientów może wydawać się straszne. Istnieje jednak wiele funkcji automatyzacji dostępnych na większości platform marketingu e-mail.

Wiadomości e-mail mogą być wysyłane na podstawie zachowania użytkowników, takiego jak wcześniejsze zakupy, historia przeglądania lub opuszczenia koszyka bez finalizacji zakupu.

5. Reklamy retargetujące

Reklamy retargetujące mają na celu ponowne zaangażowanie klientów, którzy wcześniej wykazali zainteresowanie Twoją marką. Mogą one opierać się na tym co użytkownik oglądał lub z czym dokonał interakcji.

Na przykład, jeśli użytkownik szuka modelu pojazdu na stronie internetowej, może później widzieć w serwisach społecznościowych reklamy dotyczące podobnych modeli. Przypominanie użytkownikom o produktach, których poszukiwali, może przybliżyć ich do dokonania zakupu.

Jakie istnieją metody personalizacji treści?

Ogólnie, istnieją trzy podstawowe metody personalizacji treści. Oto one:

1. Demograficzna personalizacja treści

Personalizacja demograficzna oznacza podzielenie odbiorców docelowych w oparciu o czynniki demograficzne i behawioralne oraz tworzenie treści spersonalizowanej dla obu tych grup. Firma może więc podzielić swoich odbiorców pod względem wieku, położenia geograficznego lub płci. Możliwe jest też tworzenie grup (segmentów) w oparciu o inne czynniki, takie jak na przykład:

 • znane języki,
 • stanowiska pracy,
 • rodzaje używanych urządzeń,
 • wcześniejsze interakcje z marką.

Podział i personalizacja demograficzna mogą zwiększyć stosowność treści docelowej trafiającej do konkretnych grup użytkowników. Taka treść jest jednak personalizowana tylko na poziomie grupy, więc metoda ta nie zapewnia wysokiego stopnia personalizacji na poziomie osoby.

2. Personalizacja treści na podstawie profili klientów

Metoda ta polega na tworzeniu wyczerpujących profili klientów w oparciu o konkretne zachowania i atrybuty. Takie profile informują firmę o tym jacy są ich klienci docelowi, jak się zachowują i dlaczego dokonują zakupu.

W przeciwieństwie do personalizacji demograficznej, personalizacja na podstawie profili klientów jest obszerniejsza niż zwykła demografia na poziomie grupy. Obejmuje również identyfikację oraz zrozumienie czynników nakierowujących użytkownika na zakup oraz wyzwań z tym związanych i ich roli w decyzjach zakupowych. Takie zrozumienie pozwala markom łączyć się z odbiorcami w bardziej osobistym stopniu oraz spełniać ich potrzeby bardziej efektywnie. To może wpływać na konwersje, sprzedaż i zyski.

3. Personalizacja na bazie ścieżki klienta

W tej metodzie personalizacji, organizacje tworzą mapy, które wizualnie wskazują, gdzie ich użytkownicy znajdują się w leju sprzedażowym. Takie mapy pozwalają na tworzenie i dostarczanie spersonalizowanej, odpowiedniej treści w oparciu o etap na ścieżce klienta.

Na przykład, użytkownik trafiający na firmową stronę internetową po raz pierwszy, może znajdować się w fazie zainteresowania. W tym czasie poszukuje on informacji wpływających na decyzję zakupową. W tym momencie firma powinna przedstawiać treść w formie wpisów blogowych lub poradników wideo związanych z produktami, które pomogą użytkownikowi zrozumieć firmę i jej ofertę oraz przejść z fazy zainteresowania do fazy zakupu.

Jak osiągnąć personalizację treści?

Potrzebujesz strategicznego podejścia, aby stworzyć spersonalizowaną treść, która oferuje unikalne doświadczenia dla każdego potencjalnego klienta. Oto kolejne wytyczne:

1. Zbieraj i analizuj dane odbiorców

Musisz zbierać dane zanim zostaną wykorzystane do personalizacji treści. Dotyczy to zarówno danych związanych z Twoimi obecnymi, jak również przyszłymi klientami.

Aby dowiedzieć się czegoś więcej na temat obecnych klientów, możesz wysyłać ankiety po zakupie, w których znajdują się pytania na temat ich preferencji.

Możesz również skorzystać z Google Analytics 4 (GA4), aby odkrywać informacje na temat obecnych osobach odwiedzających stronę. Mogą one dotyczyć miasta, języka, wieku, zainteresowań, itp.

W przypadku potencjalnych klientów spróbuj zbierać informacje (wliczając w to imiona i nazwiska, stanowiska pracy, itp.) za pomocą formularzy w treści. Można też poprosić ludzi o zarejestrowanie się do listy mailingowej.

Zwracaj uwagę na platformy społecznościowe najczęściej odwiedzane przez Twoich klientów. Może to pomóc w odkryciu obiecujących możliwości formatów i kanałów, na których należy się skupić.

Na przykład załóżmy, że odbiorcy w wysokim stopniu preferują Facebooka. Reklamy retargetowe na tej platformie mogą być świetnym wyborem.

2. Zidentyfikuj wysoce specyficzne grupy odbiorców, na które należy się nakierować

Skorzystaj z danych zebranych w poprzednim kroku, aby wskazać grupy odbiorców właściwe dla danego celu. Jednym ze sposobów jest opracowanie wielu profili klientów, które w znaczącym stopniu uwzględniają unikalne cechy każdej grupy. Mogą one obejmować informacje o wieku, płci, lokalizacji, zainteresowaniach, historii zakupów, itp.

Możesz również zapewniać doskonale spersonalizowane doświadczenia użytkowników bazując na pojedynczych danych. Zalicza się do nich lokalizacja użytkownika, imię i nazwisko lub konkretne produkty, które zostały zakupione lub były obserwowane przez daną osobę.

Po ustaleniu obiecujących grup (segmentów) wybierz jedną, która jest zgodna z Twoimi celami i ma potencjał wywierania takiego wpływu, aby można było skupić się na kolejnym kroku.

3. Określ swój format

Następnie wybierz format i/lub kanał, który umożliwi Tobie skuteczne dotarcie do konkretnych odbiorców w oparciu o dane, na których się skupiasz.

Na przykład załóżmy, że zorientowałeś się, że spora grupa Twoich odbiorców znajduje się w Warszawie i często korzysta z Instagrama. Możesz więc tworzyć reklamy z informacjami właściwymi dla potencjalnych klientów mieszkających w Warszawie, które będą publikowane na Instagramie. Dodatkowo dopasuj treść do lokalnych zainteresowań.

Pamiętaj również o tym, że różne formaty treści mogą wymagać różnych danych do efektywnej personalizacji. Oto kilka pomysłów:

 • zastanów się nad korzystaniem danych związanych z wiekiem, lokalizacją i zainteresowaniami, jeśli tworzysz organiczne wpisy na portalach społecznościowych, kierowane do różnych odbiorców,
 • personalizuj zawartość wiadomości e-mail wykorzystując wcześniejszą historię zakupów, przeglądanie oraz dane demograficzne,
 • wykorzystuj dane, takie jak lokalizacja, zainteresowania oraz poprzednie interakcje z Twoją marką dla potrzeb płatnych kampanii reklamowych.

4. Twórz treść

Nadszedł czas na stworzenie spersonalizowanej treści, która jest kierowana bezpośrednio do Twojej grupy lub grup odbiorców.

Taki rodzaj treści, który tworzysz, będzie uzależniony od grupy odbiorców, Twojego formatu i kanału. Załóżmy, że prowadzisz markę odzieżową i chcesz kierować treść do świadomych modowo osób w Warszawie, które są zainteresowane w ekologicznej odzieży.

Możesz wykorzystywać przyciągające uwagę wpisy oraz historie na Instagramie, aby pokazać, że istnieją ekologiczne produkty dopasowane do pogody panującej w Warszawie. Na zdjęciach możesz uwzględnić również punkty orientacyjne w całym mieście.

Upewnij się, że wiadomości przedstawiają Twoje zaangażowanie w zrównoważony rozwój oraz wiedzę w danym zakresie. Możesz to zrobić mówiąc o materiałach bezpiecznych dla środowiska, których używać i które radzą sobie dobrze w danej pogodzie.

5. Oceniaj i udoskonalaj

Stałe monitorowanie efektywności Twojej spersonalizowanej treści pozwoli dowiedzieć się co jest skuteczne, a co nie. Możesz dopasować wszystko do swoich potrzeb.

Narzędzia, które będą wykorzystywane do sprawdzenia efektywności są uzależnione od wybranego przez Ciebie formatu treści. Na przykład załóżmy, że stworzyłeś spersonalizowaną stronę internetową, która zawiera inną ilustrację początkową w zależności od lokalizacji użytkownika.

Zastosuj spersonalizowane podejście

Personalizacja treści jest kluczem do łączenia się z konkretnymi grupami odbiorców. Teraz już wiesz, jakie czynności należy wykonać, aby tworzyć spersonalizowaną treść trafiającą bezpośrednio do każdej grupy odbiorców.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.