Skip to content Skip to footer

Czym jest lokalne SEO? Co warto wiedzieć?

Czasami pojawiają się sytuacje, w których konieczne jest skorzystanie z produktów i usług porządnych lokalnych firm posiadających dobre opinie. Okazuje się, że można szukać takich ofert za pośrednictwem Google.

Szybkie znalezienie lokalnych firm jest możliwe dzięki lokalnemu SEO. Każda firma na świecie może czerpać z tego korzyści. Warto więc bliżej zapoznać się z tematem.

Czym jest lokalne SEO?

Lokalne SEO to strategia pozwalająca firmie na uzyskanie większej widoczności w rezultatach wyszukiwania lokalnego. Pomaga ona klientom w łatwiejszym odkrywaniu, ocenie oraz kontaktowaniu się z lokalnymi firmami spełniającymi ich potrzeby. Ponadto taka strategia wpływa na świadomość marki, ruch na stronie, leady i sprzedaż.

Jak wyglądają rezultaty lokalnego wyszukiwania?

Rezultaty wyszukiwania lokalnych firm wyglądają trochę inaczej niż tradycyjne rezultaty wyszukiwania, ale nie są one w całości inne.

Przykładowo, Google zwykle pokazuje „Map Pack” (pakiet map) nad rezultatami. Taka mapa wyświetla kilka firm lokalnych, które znajdują się najwyżej w rankingu.

Oczywiście, aby strona firmowa została pokazana na mapie, działalność musi posiadać Profil Firmy w Google.

Oprócz wyświetlania na mapie, istotna jest optymalizacja firmowej strony internetowej, aby poprawić widoczność w lokalnych, organicznych rezultatach wyszukiwania. Są to rezultaty wyświetlane od razu pod mapą.

Wyświetlanie w organicznych rezultatach jest bardzo ważne. Klienci mogą bowiem zobaczyć dany wpis na mapie i zauważyć, że firma posiada opinie z 4 oraz 5 gwiazdkami. Następnie strona internetowa tej firmy zostanie przedstawiona w organicznych rezultatach. W ten sposób tworzy się poczucie słuszności i zaufania, ponieważ użytkownicy widzą firmę nie tylko na mapie, ale również wysoko w rezultatach znajdujących się pod nią.

Można również pozycjonować stronę w celu uzyskania lokalnych rezultatów organicznych, nawet jeśli dana firma nie znajduje się fizycznie w tej lokalizacji. W takim przypadku działalność nie będzie promowana na mapie, ale nadal może pojawić się pod nią. Warunkiem jest posiadanie na stronie lokalnych słów kluczowych oraz unikalnej treści właściwej dla takiej lokalizacji.

Przykład lokalnego SEO na bazie zapytania związanego z poszukiwaniem miejsc z gastronomią
Przykład lokalnego SEO na bazie zapytania związanego z poszukiwaniem miejsc z gastronomią

Jak działa lokalne SEO?

Wraz ze standardowymi czynnikami rankingowymi Google, algorytm wyszukiwania wykorzystuje trzy główne czynniki pozwalające na jak najlepsze dopasowanie rezultatów do zapytań:

  • stosowność (jak bardzo wyszukany Profil Firmy w Google jest powiązany ze słowami wykorzystanymi przez użytkownika w zapytaniu),
  • odległość (jak daleko, zdaniem Google, użytkownik znajduje się od poszukiwanej firmy),
  • znaczenie (jak ważna, zdaniem Google, jest dana firma dla jej potencjalnych klientów).

Następnie Google wyświetla dwa typy rezultatów dla lokalnych wyszukujących. Chodzi tutaj o „pakiet lokalny” (Mapy Google i Profile Firm) oraz o rezultaty organiczne.

Rezultaty organiczne są „normalnymi” rezultatami w formie niebieskich linków, które zwykle obserwujemy w Google.

Pakiet lokalny (lub pakiet mapy) to funkcja Google pokazująca listę najlepszych lokalnych firm na mapie. Jest ona wyświetlana na samej górze, a „normalne” rezultaty znajdują się pod nią.

Oczywiście Google nie wyświetla rezultatów lokalnych tylko w przypadku zapytań zawierających słowa kluczowe „w pobliżu mnie”, województwa czy też miasta. Zostaną one wyświetlone zawsze, gdy Google uzna, że intencja wyszukiwania jest związana z lokalnym rezultatem. Dotyczy to również sytuacji, w których wyszukiwanie nie jest jednoznacznie lokalne.

Przykładowo będąc w Warszawie i szukając „fryzjerów”, Google może wyświetlić pakiet lokalny dla salonów fryzjerskich w stolicy.

Jak rozpocząć promowanie własnej działalności w lokalnym SEO?

Istnieją pewne kwestie, o które należy zadbać pod względem lokalnego SEO. Na szczęście nie trzeba wykonywać tych czynności na raz. Wystarczy skupić się na jednej, a następnie przejść do kolejnej.

Stworzenie Profilu Firmy w Google

Jak zostało wspomniane wcześniej, istotne jest stworzenie Profilu Firmy w Google. To właśnie w ramach tego profilu dodaje się nazwę, adres, numer telefonu do firmy, branżę, godziny otwarcia, adres strony internetowej, itp. Można również publikować Posty Google z własnego profilu. Będą one wyświetlały się na liście rezultatów lokalnego wyszukiwania.

Sprawdzenie lokalnych słów kluczowych

Sprawdzanie słów kluczowych jest ważne zarówno dla lokalnego, jak i tradycyjnego SEO. Mając to na uwadze, warto pamiętać, że poszukiwanie lokalnych słów kluczowych jest trochę łatwiejsze, ponieważ potrzebna jest jedynie krótka lista słów kluczowych używanych przez ludzi do poszukiwania pobliskich firm.

Oczywiście konieczne będzie użycie słów kluczowych „firma + miasto”. Dodatkowo warto poszukać bardziej ogólnych słów kluczowych powiązanych z daną działalnością.

Na przykład wpisując w Google słowo „malarz”, można uzyskać listę sugestii. Pierwszych kilka sugestii jest pomocnych, ale pozostałe nie są już wartościowe dla lokalnego SEO.

Wpisując jednak w wyszukiwarce hasło „malarz c”, można uzyskać lepszą listę możliwych opcji.

Posiadając już pewne pomysły, można sprawdzić je przy pomocą narzędzi, takich jak na przykład Google Keyword Planner, aby uzyskać dane, takie jak miesięczny zakres wyszukiwania, trendy i zmiany wraz z upływem czasu. Można również skorzystać z narzędzia Keyword Planner, aby znaleźć nowe słowa kluczowe przy pomocy funkcji „Start with a Website”.

Następnie można dodać najlepsze słowa kluczowe do strony internetowej oraz Profilu Firmy w Google. Pomogą one pojawić się przed oczami użytkowników wpisujących zapytania zawierające takie słowa kluczowe.

Zapewnienie spójności danych firmowych w Internecie

Wyszukiwarki, takie jak Google, chcą, aby dane firmowe konkretnego przedsiębiorstwa (takie jak nazwa, adres i numer telefonu) były takie same w całym Internecie. Pozwala to na weryfikację i zatwierdzenie danych firmowych oraz pomaga w wyższym pozycjonowaniu strony przez Google w lokalnych rezultatach wyszukiwania.

Poza własną stroną i Profilem Firmy w Google, należy sprawdzić swoje dane w katalogach firm (Yelp, BBB, itp.) oraz na innych odpowiednich stronach zewnętrznych.

Uzyskanie opinii o swojej firmie i zarządzanie nimi

Kolejną ważną kwestią, jeśli chodzi o lokalne SEO, jest pozyskiwanie opinii on-line. Nie tylko pomagają one wyszukiwarkom w wyższym pozycjonowaniu strony w rezultatach lokalnego wyszukiwania, ale pomagają również użytkownikom w dokonaniu odpowiedniej oceny danej firmy.

Po rozpoczęciu uzyskiwania opinii, należy na nie odpowiadać. Nawet negatywne opinie wpływają korzystnie na działania związane z lokalnym SEO.

Regularna kontrola i dostosowywanie rezultatów biznesowych on-line

Po wykonaniu poprzednich czynności, należy kontrolować to jak firma jest pozycjonowana w ramach wyszukiwania lokalnego. Istnieje wiele narzędzi SEO pozwalających na śledzenie pozycji w pakiecie map oraz w organicznych rezultatach wyszukiwania.

Wykorzystując te dane, można dokonać zmian (jeśli zajdzie taka konieczność), aby upewnić się, że firma zachowuje największą widoczność dla klientów.

Lokalne SEO a SEO tradycyjne – jaka jest różnica?

Inwestując w optymalizację pod kątem wyszukiwarek, sama myśl o wykonywaniu ogromnej pracy dodatkowej może być zniechęcająca. Wiele rzeczy jednak łączy się ze sobą. Dlatego właśnie warto zrozumieć, że SEO skupia się na poprawie wszystkich rezultatów organicznych, podczas gdy lokalne SEO skupia się na poprawie rankingów lokalnych.

Technicznie rzecz biorąc, w przypadku lokalnego SEO nie trzeba nawet posiadać strony internetowej. Wystarczy tylko Profil Firmy w Google, który będzie pozycjonowany w pakiecie lokalnym.

SEO (zarówno krajowe, jak i międzynarodowe) to udoskonalanie strony, tak aby była pozycjonowana krajowo i międzynarodowo w szerszym zakresie. Dotyczy to głównie brandów e-commerce oraz stron i firm, których produkty i usługi można kupić praktycznie wszędzie.

Z drugiej strony lokalne SEO obejmuje usprawnianie różnych czynników, aby zapewnić stronie oraz Profilowi Firmy w Google najlepszą możliwość pozycjonowania dla danych produktów lub usług na określonym obszarze. Jest to idealne rozwiązanie dla firm, takich jak na przykład restauracje, lokalne sklepy czy też franczyzy.

Przykładowo marka e-commerce kładzie nacisk na wysoką pozycję dla hasła „sukienka midi”, podczas gdy lokalny sklep będzie bardziej zadowolony z wysokiej pozycji dla hasła „sukienka midi w [lokalizacja]”. Wystarczy tylko dodanie terminu charakterystycznego dla lokalizacji, aby rezultaty dla wspomnianych wyżej haseł różniły się od siebie znacznie.

W przypadku lokalnego SEO, nadal najlepszą praktyką jest wykonywanie wszystkich czynności, jakie są wykonywane w przypadku tradycyjnego SEO. Przykładowo należy zadbać o perfekcyjny stan techniczny strony.

Kto potrzebuje marketingu uwzględniającego lokalne SEO?

  • firmy lokalne: zwykle chodzi o lokalizacje stacjonarne, którym zależy na przyciągnięciu większej liczby klientów,
  • agencje SEO współpracujące z lokalnymi klientami,
  • franczyzy i marki działające w wielu lokalizacjach,
  • firmy oferujące działalność usługową.

Jakie są korzyści stosowania lokalnego SEO?

Marketing bazujący na lokalnym SEO zwiększa widoczność w rezultatach wyszukiwania lokalnego. Rozwiązanie to jest więc pomocne, gdy chcesz dotrzeć do większej liczby osób lokalnie, przyciągnąć dodatkowy ruch, wygenerować więcej konwersji, poprawić swoją reputację czy też rozwinąć swoją firmę.

Docieranie do szerszego grona ludzi

Lepsza widoczność w rezultatach wyszukiwania lokalnego oznacza, że więcej osób ma szanse na odkrycie danej firmy. Następnie wyszukujący może przejść na stronę firmową, zadzwonić do firmy lub odwiedzić ją osobiście.

Uzyskiwanie większej liczby konwersji

Podejmowanie działań z zakresu zwiększenia widoczności w rezultatach wyszukiwania, naturalnie doprowadzi do większej ilości osób odwiedzających stronę firmową. Większy ruch przekłada się na więcej konwersji (takich jak sprzedaż, subskrypcje czy też pytania o usługi).

Klienci on-line mogą często znaleźć poszukiwane informacje w rezultatach wyszukiwania. To oznacza, że nie zawsze mają potrzebę odwiedzania firmowej strony internetowej.

Poprawa reputacji

Niezależnie od formy działalności, dobra reputacja jest istotnym warunkiem osiągnięcia długofalowego sukcesu. Wykonywanie zadań z zakresu marketingu bazującego na lokalnym wyszukiwaniu, pozwala na stworzenie i dbanie o pozytywny profil publiczny.

Regularne pozyskiwanie nowych opinii on-line jest jednym z najważniejszych aspektów poprawy reputacji w Internecie. Takie opinie odgrywają bowiem istotną rolę w procesie decyzyjnym klientów. Stały przypływ nowych opinii jest również ważnym i udowodnionym czynnikiem rankingowym.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.