Skip to content Skip to footer

Czym są słowa kluczowe w SEO?

Poszukując informacji na temat słów kluczowych w odniesieniu do SEO, można zostać zbombardowanym informacjami na temat poszukiwania słów kluczowych. Oczywiście jest to istotne dla każdego, komu zależy na pozycjonowaniu strony. Ważne jest jednak zrozumienie podstawy, czyli tego czym jest słowo kluczowe oraz tego jak i gdzie dodawać słowa kluczowe w ramach SEO.

Czym są słowa kluczowe?

Słowa kluczowe to pomysły i tematy definiujące to o czym jest dana treść. Pod względem SEO, są to słowa i frazy wpisywane przez użytkowników w wyszukiwarkach internetowych po to, aby znaleźć treść. Są one często określane jako „zapytania” (search queries). Po przeanalizowaniu ilustracji, materiałów wideo, treści i innych elementów, podstawowymi słowami kluczowymi są proste słowa i frazy.

Właściciele stron internetowych oraz twórcy treści chcą, aby słowa kluczowe znajdujące się na ich stronach były odpowiednio dopasowane do tego czego szukają użytkownicy. Dzięki temu istnieje większa szansa, że znajdą oni daną treść na stronie z rezultatami wyszukiwania (SERP).

Dlaczego słowa kluczowe są ważne?

Słowa kluczowe są ważne, ponieważ stanowią połączenie pomiędzy tym czego ludzie szukają a dostarczaną treścią mającą spełnić takie potrzeby. Twoim celem pozycjonowania w wyszukiwarkach internetowych jest zapewnianie organicznego ruchu na stronie z SERP. Wybrane docelowe słowa kluczowe (czyli między innymi te, które zostaną umieszczone w treści) określają rodzaj pozyskiwanego ruchu.

Przykładowo w przypadku posiadania sklepu dla golfistów, można chcieć pozycjonować stronę dla słowa kluczowego nowe kije golfowe.

Słowa kluczowe są mocno powiązane z odbiorcami, jak również z treścią, ponieważ mogą one opisywać to co oferujesz w inny sposób niż odbiorcy tego poszukują. Aby stworzyć treść, która dobrze pozycjonuje się organicznie i kieruje odwiedzających na Twoją stronę, należy zrozumieć potrzeby takich odwiedzających, język którym się posługują oraz typ treści, jakiej szukają.

Można to zrobić rozmawiając z klientami, korzystając z grup społecznościowych i for oraz przeprowadzając własne poszukiwania słów kluczowych przy pomocy narzędzia, takiego jak Senuto lub Ahrefs.

Przykład frazy kije golofowe na bazie zapytania w bazie słów kluczowych w Senuto
Przykład frazy kije golofowe na bazie zapytania w bazie słów kluczowych w Senuto

Czym są słowa kluczowe long-tail?

Słowa kluczowe mogą być ogólne i posiadać duży zasięg (są one zwykle znane jako head keywords lub seed keywords – generyczne słowa kluczowe) lub mogą być bardzo konkretnym połączeniem wielu słów. Są one często określane jako słowa kluczowe long-tail (długiego ogona).

Pozycjonowanie i nakierowanie na pojedyncze słowa kluczowe może wydawać się nadrzędnym celem, ponieważ zakres ich wyszukiwania jest szeroki, a to oznacza, że szuka ich wielu osób. Z drugiej strony takie słowa kluczowe zwykle posiadają silną konkurencję. Przykładowo posiadacz sklepu odzieżowego może chcieć pozycjonować stronę pod kątem słowa „ubrania”, jednak trudno będzie konkurować i wypozycjonować swój sklep wyżej niż strony internetowe, takie jak na przykład H&M, Anserw lub Shein.

Poza taką silną konkurencją, pojedyncze słowa kluczowe mogą być irytująco niejasne. Jeśli ktoś wpisze w wyszukiwarce słowo kluczowe pies, nie wiadomo czy osoba taka szuka listy ras psów, informacji o karmach dla psów, miejsca w którym można kupić obrożę czy może po prostu szuka ładnych zdjęć psów.

Słowa kluczowe long-tail zwykle posiadają jasno określone intencje. Na przykład „najlepsza organiczna karma dla szczeniaka” lub „niedrogie usługi wyprowadzania psów w Warszawie”. Można zauważyć, że słowa kluczowe long-tail posiadają słabszą konkurencję, a to stanowi doskonałą okazję dla mniejszych stron na pojawienie się na stronie z rezultatami wyszukiwania.

Long-tail to nieograniczona ilość słów kluczowych o niskim zakresie wyszukiwania i niskiej konkurencji. Taktyka SEO powiązana z long-tail skupia się na konkurencji z wieloma słowami kluczowymi o niskim zakresie wyszukiwania zamiast konkurencji z małą grupą słów kluczowych o wysokim zakresie wyszukiwania.

Przykład narzędzia Ahrefs i ograniczenia wyszukiwaniu od 3 do 6 słów w danym zapytaniu
Przykład narzędzia Ahrefs i ograniczenia wyszukiwaniu od 3 do 6 słów w danym zapytaniu

Gdzie używać słów kluczowych w SEO?

Istnieją pewne podstawowe zasady stosowania słów kluczowych, których należy przestrzegać. Unikalne słowa kluczowe powinny być użyte na każdej stronie w miejscach, które są przeszukiwane przez roboty i ludzi, aby upewnić ich, że otrzymają informacje, których poszukują.

Kluczowe miejsca, w których powinno się umieszczać słowa kluczowe, prezentują się następująco:

 • adresy URL,
 • meta title,
 • meta description,
 • nagłówki hX
 • właściwa treść,
 • atrybuty alt ilustracji. 
Znanym i darmowym rozwiązaniem w kwestii analizy słów kluczowych jest Google Trends
Znanym i darmowym rozwiązaniem w kwestii analizy słów kluczowych jest Google Trends

Najlepsze praktyki wyszukiwania słów kluczowych

 • należy sprawdzić słowa kluczowe, aby lepiej zrozumieć odbiorców oraz zebrać listę słów kluczowych właściwych dla danej branży,
 • należy dopasować słowa kluczowe z intencjami użytkowników (user intent),
 • istotne jest stosowanie podstawowych słów kluczowych w tagach tytułów, treści na stronie, tagach H1 oraz w miarę możliwości w adresie URL strony, opisie meta oraz atrybutach alt – jeśli takie działania mają sens. Nie wolno upychać słów kluczowych w miejscach, w których nie ma to żadnego sensu,
 • należy regularnie sprawdzać słowa kluczowe, aby być na bieżąco z aktualnymi trendami.

Jak używać słów kluczowych?

Dawniej możliwe było umieszczanie wielu słów kluczowych na stronach i w postach oraz stosowanie staromodnego upychania słów kluczowych (keyword stuffing). Pozwalało to na zyskiwanie wyższej pozycji w rankingach wyszukiwarek. Niestety tekst z wieloma takimi samymi lub podobnymi słowami nie jest przyjemny w czytaniu.

Ze względu na to, że takie treści są trudne w czytaniu dla użytkowników, Google uznaje je również za bezwartościowe. To dlatego pozycjonowanie poprzez upychanie słów kluczowych stało się na szczęście niemożliwe lub bardzo trudne. Obecnie konieczne jest tworzenie interesujących i wartościowych treści, w których słowa kluczowe są umieszczane naturalnie.

Stosowanie z umiarem

Uzyskanie prawidłowej ilości słów kluczowych na stronie oznacza poszukiwanie równowagi. W przypadku stosowania zbyt małej ilości słów kluczowych, trudno będzie wypozycjonować stronę dla danej frazy. Z drugiej strony nadmierne wykorzystywanie frazy kluczowej może sprawić, że strona będzie nieczytelna i uznawana za spam, a to z kolei również utrudni pozycjonowanie.

Należy więc znaleźć złoty środek oznaczający odpowiednie, ale nie nadmierne wykorzystanie słów kluczowych. Przede wszystkim nie wolno upychać ich w prawie każdym zdaniu.

Wykorzystywanie słów kluczowych w sposób naturalny

Poza próbą wykorzystania odpowiedniej ilości słów kluczowych z zachowaniem umiaru, należy upewnić się, że są one umieszczane w sposób naturalny. Słowa kluczowe powinny stanowić część logicznych, spójnych zdań przekazujących użytkownikom pewne informacje na dany temat. Nie należy umieszczać fraz kluczowych na siłę w treści (lub nagłówkach), jeśli nie ma to sensu lub jeśli nie wnoszą one żadnej wartości dla czytelników.

To nie wszystko. Należy upewnić się, że słowa kluczowe są dobrze rozmieszczone w całym tekście. Nie należy umieszczać wszystkich słów kluczowych tylko w pierwszym paragrafie. Powinny one być naturalnie rozmieszczone na całej stronie lub we wpisie.

Gdzie dodać słowo kluczowe?

Oprócz rozmieszczenia fraz kluczowych w tekście, istnieją również inne miejsca, w których należy umieścić swoje słowo kluczowe. Oczywiście zawsze należy dodawać słowa kluczowe z umiarem, kładąc nacisk przede wszystkim na czytelność!

 • tytuł strony oraz tytuł SEO:

należy zawsze dodać swoje słowo kluczowe w tytule strony. Najlepiej jeśli znajduje się ono na początku tytułu, szczególnie jeśli jest on długi. Ta sama zasada dotyczy tytułu SEO oraz tytułu meta,

 • nagłówki:

powinno się umieszczać słowo kluczowe w pewnych nagłówkach (H2 oraz H3), ale nie we wszystkich. Zasada jest podobna jak w przypadku słów kluczowych w głównej treści. Należy użyć słowa kluczowego w nagłówku głównym i kilku nagłówkach dodatkowych, w zależności od długości wpisu lub wielkości strony,

 • wstęp/lead:

wstęp jest pierwszym paragrafem normalnej treści na stronie. Powinien on od razu skupiać się na istocie rzeczy, ponieważ dzięki temu Google oraz czytelnicy będą wiedzieć o czym jest dana treść. Jest to doskonała okazja pozwalająca na uwzględnienie frazy kluczowej,

 • tekst alt ilustracji:

ważne jest, aby strona lub wpis, posiadały ilustracje powiązane z tematem, który jest opisywany. Należy dodać tekst alt do ilustracji oraz spróbować uwzględnić w nim słowo kluczowe w sposób naturalny,

 • URL slug:

tak zwany „slug” to druga część URL (adresu sieciowego), która stanowi identyfikację określonej strony. Przykładem może być adres https://stronainternetowa.com/czym-jest-slowo-kluczowe. Część „czym-jest-slowo-kluczowe” stanowi wspomniany wyżej sług. Należy postarać się tworzyć przejrzyste, opisowe elementy tego typu dla każdej strony. W miarę możliwości powinno się uwzględniać w nich frazy kluczowe.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.