Czym jest keyword stuffing?

Blog.

Optymalizując strony internetowe pod kątem wyszukiwarek, takich jak Google, wiele osób chciałoby pójść na łatwiznę stosując różne taktyki manipulacyjne mające na celu poprawę pozycji strony w rankingach. Niektórzy uważają, że skoro wyszukiwarki wykorzystują słowa kluczowe do zestawienia stron z zapytaniami, to dobrym wyjściem jest ich upychanie w jak największej ilości na pojedynczej stronie. Mamy tu do czynienia ze zjawiskiem określanym jako keyword stuffing.

Czym jest keyword stuffing?

Keyword stuffing – pojęcie, które może spowodować spore kłopoty

Zgodnie z wytycznymi Google, definicja keyword stuffing (upychanie słów kluczowych) oznacza praktykę nadmiernego zapełniania strony internetowej słowami kluczowymi. Celem tego działania jest oszukanie systemu rankingowego wyszukiwarki.

Ponadto podobne wytyczne dotyczące keyword stuffing są podawane przez Bing.

Dawniej taka praktyka była dość skuteczną metodą zwiększenia widoczności strony internetowej w wyszukiwarce. Należy jednak pamiętać, że wyszukiwarki stały się mądrzejsze i w związku z tym rozpoczęły karanie stron, na których stosuje się upychanie słów kluczowych, czyli keyword stuffing.

Przykłady keyword stuffing

Obecnie wielu ludzi zaangażowanych w tworzenie treści oraz SEO może nadal upychać słowa kluczowe na stronach nie wiedząc o konsekwencjach, jakie mogą ich dotknąć.

Poniżej zostały przedstawione przykłady zjawiska keyword stuffing, które pomagają lepiej zrozumieć co to właściwie jest. W ten sposób każdy będzie w stanie powiedzieć czy robi coś takiego na swoich stronach internetowych.

Keyword stuffing można podzielić na dwie podstawowe grupy: widoczny i niewidoczny. Warto przyjrzeć się bliżej obu tym grupom.

Przykłady widocznego keyword stuffing

Jeśli ktoś nienaturalnie powtarza określone słowo kluczowe wiele razy bez kontekstu w danej treści i czytelnicy mogą to zobaczyć to mamy do czynienia z widocznym keyword stuffing-iem.

Przykładowo, jeśli sklep z artykułami domowymi chce szybko uzyskać wysokie wyniki w SERP-ie dla terminu „najlepszy odkurzacz”, to przykład upychania słów kluczowych będzie wyglądał następująco:

Przykłady:

Potrzebny Ci najlepszy odkurzacz? W takim razie trafiłeś w idealne miejsce, w którym kupisz najlepszy odkurzacz. Nasza firma oferuje najlepszy odkurzacz o jakim możesz pomarzyć. Nasz lekki, ale mocny produkt to najlepszy odkurzacz spełniający wszystkie Twoje potrzeby. Najlepszy odkurzacz!

Przykład z oponami zimowymi również może wyglądać podobnie:

Poszukujesz opon zimowych do samochodu? Oferujemy szeroki wybór opony zimowe w naszym sklepie. Opony zimowe są niezbędne podczas zimowych warunków drogowych, ponieważ zapewniają doskonałą przyczepność na śliskiej nawierzchni. Nasze opony zimowe są wykonane z wysokiej jakości materiałów, co zdecydowanie poprawi Tobie nastrój i oszędzi pieniądze. Wybierz najlepsze opony zimowe dla swojego samochodu i ciesz się dobrym i beztroskim dniem.

Do przykładów widocznego upychania słów kluczowych można zaliczyć umieszczanie bloków tekstu, które tylko powtarzają słowo kluczowe oraz spamowanie linkami. Jest ono znane pod pojęciem spamdexing i może nie jest to bezpośrednie upychanie słów kluczowych, ale jego założenie jest takie samo. Polega ono na wypełnianiu treści różnymi linkami, co jest traktowane przez wyszukiwarki jako keyword stuffing.

Analiza keyword density na przykładzie darmowej wtyczki do Chrome SEOquake
Analiza keyword density na przykładzie darmowej wtyczki do Chrome SEOquake

Przykłady niewidocznego keyword stuffing

Niektórzy twórcy treści są na tyle sprytni, że nie wpływają negatywnie na doświadczenia użytkowników. W związku z tym zamiast upychać słowa przed ich oczami, konsekwentnie tworzą spamerską treść, której nie da się przeczytać i która jest ukrywana w tekście.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym można ukryć słowa kluczowe przed czytelnikami, ale nie przed robotami wyszukiwarki internetowej. Można na przykład ustawić taki sam kolor treści, jak i tła, ale tekst na stronie internetowej, niezależnie od koloru, stylu i rodzaju nadal jest kodem HTML. Oznacza to, że w rzeczywistości zostanie on zauważony przez wyszukiwarki, gdy ich roboty będą przeglądać i indeksować daną stronę.

Dodatkowo słowa kluczowe można upychać w kodzie HTML strony internetowej. Mogą więc pojawiać się w komentarzach, meta tagach, alt tagach, gdzie również mogą zostać odnalezione przez roboty wyszukiwarek.

Wniosek jest taki, że gdy twórcy treści praktykują keyword stuffing, wówczas mamy do czynienia z optymalizacją strony internetowej tylko dla wyszukiwarek, a nie dla realnych odbiorców, czyli ludzi. Wyszukiwarki są jednak stworzone po to, aby służyć ludziom, więc widzą takie próby manipulacji, a odpowiedzią na nie jest obniżenie pozycji strony w rankingu.

Fragment dokumentacji Google "Zasady dotyczące spamu w wyszukiwarce Google" i odniesienie się do wątku o nazwie ukryty tekst i ukryte linki
Fragment dokumentacji Google Zasady dotyczące spamu w wyszukiwarce Google i odniesienie się do wątku o nazwie ukryty tekst i ukryte linki

Czy keyword stuffing może pomóc stronie internetowej?

Praktyczna zasada mówi, że upychanie strony internetowej słowami kluczowymi nie pomoże w osiągnięciu wyższej pozycji w rankingu. Efekt może być odwrotny od zamierzonego i zaszkodzić pozycji w SERP-ie, ponieważ treść napchana słowami kluczowymi jest po prostu nieczytelna dla użytkowników. 

Poza możliwością zrozumienia treści pisanej, wyszukiwarki zwracają również uwagę na interakcję wyszukujących ze stroną oraz z jej treścią.

Załóżmy, że nowo opublikowana strona napchana słowami kluczowymi dość szybko pojawia się wśród czołowych rezultatów wyszukiwania ze względu na wykorzystanie taktyk manipulacji. Użytkownicy jednak będą szybko z niej wychodzić widząc na niej bałagan. Ostatecznie doprowadzi to do znacznego wzrostu współczynnika odrzuceń, który zasygnalizuje wyszukiwarce, że taka strona nie zapewnia użytkownikom tego co chcą otrzymać.

Prawdopodobnie pomimo upychania słowami kluczowymi, istnieją inne powody, dla których strona jest po prostu wartościowa dla użytkowników. W przypadku rankingów SERP analizowanych jest bowiem wiele złożonych czynników.

Keyword stuffing jest związany z dawniejszymi czasami, gdzie wystarczyło po prostu umieszczać w treści słowa kluczowe, aby wyszukiwarki wiedziały o czym jest dany tekst. Jednak po wielu aktualizacjach algorytmów, wliczając w to aktualizację Hummingbird, wyszukiwarka zaczęła znacznie lepiej rozumieć treści.

Obecnie wyszukiwarka rozumie synonimy, literówki oraz to co użytkownik chciał znaleźć wpisując zapytanie w wyszukiwarce, czyli intencje użytkownika.

Innymi słowy, twórcy treści powinni zapomnieć o stosowaniu słów kluczowych exact-match i powinni skupić się na tworzeniu naturalnie pisanych treści. Pomimo, że jest to kuszące, nie należy umieszczać słów kluczowych na siłę w swoich treściach. Zamiast tego lepiej jest ją zoptymalizować pod kątem wyszukiwarek oraz tego czego chcą ludzie.

Wypowiedź Johna Mullera w kwestii keyword stuffing-u a unhelpful page
Ciekawa wypowiedź Johna Mullera w kwestii keyword stuffing-u a unhelpful page

Jak dokonać prawidłowej optymalizacji słów kluczowych?

Wiadomo już, że keyword stuffing nie ma istotnego wpływu na pozycję strony internetowej w rankingach, ale optymalizacja słów kluczowych już tak. Warto więc jeszcze raz sprawdzić jakie są zalecenia Google w tym temacie:

Należy skupić się na tworzeniu przydatnych, bogatych w informacje treści, które prawidłowo wykorzystują słowa kluczowe w odpowiednim kontekście.

Ewidentnie, słowa kluczowe nadal muszą być stosowane, więc nie należy całkowicie zaprzestać ich wykorzystywania. Muszą być używane, ale w sposób powściągliwy. Praktyczna zasada mówi o tym, aby pisać dla ludzi, a nie dla robotów.

Ostatnia aktualizacja algorytmu BERT sprawiła, że Google skupia swoją uwagę na ludziach, a nie na botach wyszukiwarek. Osoby myślące, że Google wróci do starego systemu są po prostu w błędzie.

Każdy, kto chce uzyskać wysoką pozycję strony w rezultatach wyszukiwania dla określonego słowa kluczowego, powinien zoptymalizować stronę pod takie słowo zamiast upychać je w treści. Sztuka polega na tym, aby stosować słowo kluczowe w miejscu, w którym ma ono największe znaczenie dla wyszukiwarek, zachowując naturalną treść, która jest wartościowa dla czytelników.

Poniżej przedstawione zostały kolejne etapy, jakie należy zrealizować, aby prawidłowo zoptymalizować stronę internetową dla danego słowa kluczowego.

1. Tworzenie wyczerpującej treści

Treść najprawdopodobniej zyska większą uwagę wyszukiwarek, jeśli obejmuje dany temat szczegółowo. Warto przemyśleć dany opisywane zagadnienie i w sposób szczegółowy je wyczerpać. Jednak warto pamiętać, aby nie parafrazować wcześniej poruszonych zagadnień w artykule.

2. Wykorzystanie synonimów oraz słów kluczowych long-tail

Można również pomóc wyszukiwarkom upewnić się, że dana strona jest związana z tematyką docelowego słowa kluczowego poprzez stosowanie synonimów oraz long-tail keywords w treści. Wykorzystanie takich fraz zapewnia wyszukiwarkom dodatkowy kontekst gwarantujący więcej wskazań powiązanych z główną tematyką strony internetowej.

Słowa kluczowe long-tail nie tylko zapewniają dodatkowy kontekst, ale również pozwalają wyszukiwarkom dowiedzieć się czy dana treść zawiera odpowiedzi na pytania. Jeśli tak, wówczas istnieje spora szansa, że dana treść znajdzie się w sekcji People also Ask.

3. Dodanie docelowego słowa kluczowego do elementów strony

Kolejną przydatną rzeczą do zrobienia (bardzo przydatną w oczach wyszukiwarek) w zakresie optymalizacji strony pod kątem słowa kluczowego jest umieszczenie docelowego słowa kluczowego w odpowiednich miejscach, w różnych elementach strony internetowej, takich jak: meta title, nagłówki hX, alt-y obrazów czy nawet meta description.

Wyszukiwarki dzięki temu są informowane o tym na jaki temat jest dana podstrona. Jeśli docelowe słowo kluczowe znajduje się w głównej treści oraz metadanych, stanowi to silny, jednolity sygnał dla wyszukiwarek odnośnie głównej tematyki treści. To może doprowadzić stronę do uzyskania wyższej pozycji w rezultatach wyszukiwania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *