Skip to content Skip to footer

Czym są nagłówki hX na stronie internetowej?

Nagłówki to kluczowy element każdej strony internetowej, który nie tylko strukturyzuje treść, ale także odgrywa ważną rolę w SEO. Zrozumienie ich znaczenia i prawidłowe wykorzystanie może znacząco wpłynąć na widoczność Twojej strony w wynikach wyszukiwania.

Czym są nagłówki?

Nagłówki w HTML definiują i klasyfikują tytuły w dokumentach. Istnieje sześć różnych poziomów nagłówków, od H1 do H6, które nadają dokumentowi strukturę. Zaleca się, aby na stronie pojawiał się tylko jeden nagłówek H1, podczas gdy pozostałe mogą być używane wielokrotnie, ale ich układ powinien być logiczny.

Zalety korzystania z nagłówków

 1. Struktura i hierarchia – nawet jeśli arkusz stylów dokumentu nie jest czytelny, użycie nagłówków zapewnia, że treść jest strukturyzowana, a nagłówki są wyświetlane hierarchicznie.
 2. Dostępność – nagłówki są również rozpoznawane przez czytniki ekranowe używane przez osoby niedowidzące, co czyni je ważnym elementem dostępności.
 3. Optymalizacja pod kątem SEO – nagłówki odgrywają kluczową rolę nie tylko dla autorów, ale także dla specjalistów SEO. Mogą one nie wpływać bezpośrednio na rankingi, ale pokazują znaczenie tematu dla konkretnych zapytań w wyszukiwarkach.

Hierarchia nagłówków

Każdy nagłówek ma różny poziom ważności. Główny nagłówek, który wskazuje, o czym jest strona, jest zapisywany jako H1. H2 do H6 służą do organizacji artykułu. W praktyce zazwyczaj wystarczające są nagłówki H1 do H3.

Przykład wykorzystania wtyczki HeadingsMap do prezentacji nagłówków na stronie Apple
Przykład wykorzystania wtyczki HeadingsMap do prezentacji nagłówków na stronie Apple

Nagłówki a rankingi w Google

Chociaż nagłówki odgrywają zarówno pośrednią, jak i bezpośrednią rolę w rankingu w wynikach wyszukiwania, Google w ostatnich latach zrelatywizowało ich znaczenie dla optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Jednak nadal są one często uważane za czynnik rankingowy w kontekście optymalizacji na stronie.

Wskazówki dotyczące korzystania z nagłówków w SEO

 • Używaj nagłówków do strukturyzacji – jeśli Twoja strona była książką, tytuł znajdowałby się w tagu H1.
 • Popraw użyteczność swojej treści – nagłówki służą dzisiaj do strukturyzacji treści.
 • Spraw, aby Twoja treść była skanowalna – Według Normal Nielsen Group 79% internautów nie czyta, przegląda tylko tekst. Tylko 16 procent rzeczywiście czyta słowo w słowo
 • Spraw, aby Twoje nagłówki były interesujące – słowo kluczowe H1 jest szczególnie ważne, ponieważ decyduje, czy użytkownik zajmuje się resztą treści, czy nie.
 • Optymalizuj pod kątem wyróżnionych fragmentów – wyróżnione fragmenty są wyróżnionymi wynikami wyszukiwania, które często są prezentowane na górze wyników wyszukiwania.
 • Używaj nagłówków konsekwentnie – zaleca się używanie tagu H1 tylko raz, ponieważ jest to po prostu dobry styl i podąża za pewną logiką.

Jak Google interpretuje nagłówki?

Google, będąc najbardziej zaawansowaną wyszukiwarką, korzysta z nagłówków w celu zrozumienia głównego tematu strony oraz jej podsekcji. W niektórych przypadkach Google może używać nagłówka H1 zamiast meta tytułu, ponieważ uważa, że lepiej definiuje on cel strony. Dlatego ważne jest, aby nagłówki były precyzyjne i odzwierciedlały treść strony.

Forma nagłówka w kodzie źródłowy mna BBC Sport
Forma nagłówka w kodzie źródłowy mna BBC Sport

Jakie są właściwe praktyki w używaniu nagłówków?

 1. Unikaj nadmiernego używania słów kluczowych – chociaż ważne jest umieszczenie słów kluczowych w nagłówkach, nie powinny one być nadużywane. Naturalność jest kluczem.
 2. Utrzymuj konsekwencję – używaj nagłówków w sposób konsekwentny w całej witrynie.
 3. Używaj krótkich i zwięzłych nagłówków – długie nagłówki mogą być trudne do zrozumienia zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek.
 4. Nie pomijaj poziomów nagłówków: Jeśli używasz H2, upewnij się, że używasz również H3 do dalszego podziału treści.

Częste błędy w używaniu nagłówków

 1. Używanie wielu nagłówków H1 – chociaż technicznie jest to możliwe, zaleca się używanie tylko jednego nagłówka H1 na stronę.
 2. Stylizacja zamiast strukturyzacji – nagłówki powinny być używane do strukturyzacji treści, a nie tylko do stylizacji.
 3. Pomijanie nagłówków – niektórzy twórcy stron pomijają nagłówki, co może utrudnić wyszukiwarkom zrozumienie struktury strony.

Podsumowując

Nagłówki są nie tylko narzędziem do strukturyzacji treści, ale także ważnym elementem w optymalizacji pod kątem wyszukiwarek. Prawidłowe wykorzystanie nagłówków może poprawić widoczność strony w wynikach wyszukiwania oraz poprawić doświadczenie użytkownika. Dlatego ważne jest, aby poświęcić czas na zrozumienie i prawidłowe wykorzystanie nagłówków w projektowaniu i tworzeniu treści strony internetowej.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.