Narzędzie Disavow Tool
jak działa?

Blog.

Chcesz dowiedzieć się jak wykluczać linki zewnętrzne w Google Search Console, aby pozbyć się niepotrzebnych linków? Zapewne przez większość czasu skupiasz się na pozyskiwaniu linków mających na celu poprawę pozycji strony w rezultatach wyszukiwania. W tym samym czasie niskiej jakości odnośniki zewnętrzne mogą mieć negatywny wpływ na pozycjonowanie strony, w pewnych sytuacjach.

Narzędzie Disavow Tool – jak działa?

Gdy wykluczasz odnośniki zewnętrzne, prosisz Google o ignorowanie takich łączy prowadzących do Twojej strony, tak aby nie zostały uwzględnione w algorytmie rankingowym. Pozbywając się niekorzystnych linków i spamu, możesz uniknąć pogorszenia pozycji strony lub manualnego nałożenia kary.

Dlaczego możesz chcieć wykluczyć linki zewnętrzne?

Jedna z teorii mówi, że dobre linki zewnętrzne przesuwają Twoją stronę w kierunku górnej części rezultatów wyszukiwania, ale złe odnośniki (spam, pochodzące ze złych źródeł, itp.) mogą wpłynąć niekorzystnie na Twoją stronę poprzez algorytm.

Google obecnie lepiej rozumie, że wiele stron naturalnie pozyskuje spamerskie linki bez ingerencji osób prowadzących takie serwisu. Nie jest to takie złe. Dodatkowo zdaje się, że podejście Google do spamowych linków jest już nieco inne i nie karze za to w taki sposób, jak kiedyś.

Jeśli przeanalizujesz stronę przy pomocy narzędzia SEO, prawdopodobnie zobaczysz wiele takich linków, ale niekoniecznie jest to sytuacja, w której musisz cokolwiek robić. Istnieją pewne scenariusze, w przypadku których możesz nadal chcieć wykluczać linki:

 • spadek w rezultatach wyszukiwania/zmniejszenie ruchu – jeśli strona odnotowała taki problem, a profil linków nie prezentuje się za dobrze, wówczas można wykluczyć złe linki, aby odzyskać ruch na stronie,
 • działania proaktywne – być może strona radzi sobie dobrze, ale nadal martwisz się o to, że Twój profil linków zewnętrznych będzie powodować problemy. Przykładowo może skorzystałeś z usług z zakresu pozyskiwania linków, z których chcesz teraz zrezygnować, ponieważ pozyskane linki okazały się być spamem,
 • atak SEO – jeśli nieuczciwy konkurent zaatakował Cię linkami będącymi spamem, po to aby wpłynąć niekorzystnie na pozycję Twojej strony w SERP, może być to kolejnym powodem do wykluczania linków, aby mieć pewność, że nie wpłyną one negatywnie na stronę.

Jeśli chodzi o Google, firma ta zaleca wykluczanie linków zewnętrznych, jeśli spełnione zostaną dwa poniższe warunki:

 • Twoja strona posiada ogromne ilości sztucznych odnośników/linków będących spamem, kierujących do niej,
 • linki doprowadziły do działań manualnych lub istnieje ich duże prawdopodobieństwo.

Jak znaleźć linki do wykluczenia?

Zanim będziesz mieć możliwość wykluczenia linków zewnętrznych w Google Search Console, musisz w pierwszej kolejności zdecydować, które odnośniki wykluczyć, a następnie umieścić je w pliku tekstowym.

Istnieją dwie opcje wykluczania źródeł odnośników zewnętrznych:

 • możesz wpisać określony adres URL, aby wykluczać linki tylko z tej strony. Na przykład adres targeting site.com/spam-post wykluczy odnośniki z tej strony, ale nie naruszy linków ze strony site.com/cool-post,
 • można również wybrać całe domeny, aby wykluczyć wszystkie linki zwrotne z dowolnych miejsc w takich serwisach. Na przykład, targeting site.com wykluczy wszystkie odnośniki zewnętrzne pochodzące z site.com, wliczając w to site.com/spam-post ORAZ site.com/cool-post.

Nie możesz wykluczyć ścieżek podrzędnych. Jedyną opcją jest usunięcie pojedynczych adresów URL lub całych domen. Najprostszym sposobem znalezienia określonych stron i domen do wykluczenia jest wykorzystanie jednego z wielu narzędzi kontrolnych SEO, takich jak:

 • Ahrefs Backlink Checker,
 • Moz Link Explorer,
 • Semrush Backlink Audit.

Te wszystkie usługi posiadają narzędzia, które pozwalają na zaobserwowanie linków zewnętrznych Twojej strony. Zwykle można je filtrować korzystając z opcji „spamminess”, aby znaleźć tylko niekorzystne odnośniki. W przypadku działań na małą skalę, narzędzie może być niepotrzebne. Na przykład, chcąc się tylko pozbyć odnośników zewnętrznych z jednej domeny nie potrzeba mieć narzędzia, ponieważ Google pozwala na wykluczenie całej domeny.

Jak wykluczyć linki w Google Search Console?

Przejdźmy do poradnika krok po kroku, pokazującego jak wykluczyć linki zewnętrzne korzystając z Google Search Console. Wcześniej konieczne jest zweryfikowanie strony przy pomocy GSC.

Stworzenie pliku tekstowego z linkami do wykluczenia

Na początku konieczne będzie zebranie wszystkich linków przeznaczonych do wykluczenia w pliku .txt. Każdy z linków będzie znajdować się w osobnej linii. Aby wykluczać konkretne strony, należy podać pełny adres URL strony, wliczając w to element HTTPS. W przypadku całych domen, należy użyć tego formatu: domain:spammysite.com.

Oto przykład, jak powinien wyglądać plik tekstowy. Pozwoli on na usunięcie odnośników zewnętrznych z trzech konkretnych stron oraz dwóch domen:

domain:shadyseo.com

domain:spammysite.com

Istnieją pewne inne istotne szczegóły związane z plikiem .txt:

 • nazwa pliku musi posiadać rozszerzenie .txt. Nie można używać innych formatów,
 • plik musi być zakodowany w UTF-8 lub 7-bit ASCII,
 • maksymalny rozmiar pliku to 100 000 linii, wliczając w to puste linie oraz komentarze. Oznacza to, że możesz wykluczyć do 100 000 linków/domen. Ponadto maksymalny rozmiar pliku to 2 MB,
 • do pliku można dodać komentarze korzystając ze znaku #. Google je zignoruje, ale mogą być przydatne podczas pracy z plikiem.

Przesłanie pliku .txt za pomocą Google Search Console

Po stworzeniu swojego pliku z linkami do wykluczenia, kliknij tutaj, aby przejść do narzędzia wykluczania linków w Google Search Console. Następnie wybierz swoją stronę („property”) z rozwijanego menu. Następnie kliknij przycisk „Upload disavow list”, aby przesłać plik z odnośnikami zewnętrznymi do wykluczenia stworzony w poprzednim etapie.

Po przesłaniu pliku, linki powinny pojawić się w interfejsie i to wszystko. Jeśli wcześniej wykluczyłeś jakiekolwiek linki zewnętrzne dla danej strony, aktualizacja takiej nowej listy spowoduje zastąpienie istniejących odnośników.

Ważne informacje na temat narzędzia do wykluczania linków

Lista wykluczenia znajduje zastosowanie tylko dla konkretnych wybranych właściwości. W przypadku posiadania dwóch osobnych właściwości dla wersji http oraz https strony, konieczne jest przesłanie listy wykluczenia dla obu wersji. Można też stworzyć właściwość domeny, która obejmuje zarówno http oraz https w ramach takiej własności.

Dodatkowo Twoja lista wykluczenia wpłynie zarówno na główną domenę oraz wszelkie subdomeny. Na przykład przesłanie listy wykluczenia dla https://yoursite.com would znajduje również zastosowanie dla https://sub.yoursite.com/ i odwrotnie.

Jeśli posiadasz osobne właściwości dla Twojej subdomeny, wszelkie wykluczone linki znajdą również zastosowanie dla głównej domeny. Jeśli przesłałeś inną listę wykluczenia dla subdomeny oraz głównej domeny, Google połączy te listy dla obu właściwości.

Poczekaj kilka tygodni

Narzędzie wykluczania linków zewnętrznych nie działa natychmiastowo. Jeśli plik udało się wysłać skutecznie, należy poczekać kilka tygodnie, aż Google zacznie uwzględniać te informacje w rezultatach wyszukiwania.

Jak zaprzestać wykluczania linków zewnętrznych w Google Search Console?

Jeśli uznasz, że popełniłeś błąd i nie chcesz więcej wykluczać pewnych/wszystkich linków zewnętrznych, które zostały przesłane, Google umożliwia anulowanie takiego wykluczenia. Aby to zrobić, należy otworzyć stronę z narzędziem do wykluczania linków. Następnie z rozwijanego menu trzeba wybrać swoją stronę i kliknąć „Cancel Disavowals”. Ponownie, wejście zmian w życie zajmie kilka tygodni, więc nie zostaną one zauważone natychmiastowo.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *