Linkowanie zewnętrzne (Backlinks).
Czym jest linkbuilding?

Blog.

Jak wiadomo, optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek (SEO) to bardzo złożony i długofalowy proces. Jedną z ważniejszych powiązanych kwestii jest linkowanie zewnętrzne. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Linkowanie zewnętrzne (Backlinks). Czym jest linkbuilding?

Czym są linki zewnętrzne?

Linki zewnętrzne są odnośnikami znajdującymi się na stronie, które kierują do innej strony. Są one znane właśnie jako linki zewnętrzne czy też przychodzące. Wyszukiwarki, takie jak Google postrzegają odnośniki zewnętrzne jako głosy na daną stronę. Innymi słowy, odnosząc się do innej strony, oddajesz na nią głos. To dlatego strony z wieloma linkami zewnętrznymi częściej znajdują się wyżej w rankingach wyszukiwania Google. Pozycja jest wyższa zwłaszcza, jeśli takie odnośniki pochodzą od zaufanych źródeł posiadających autorytet.

Przykładem działania takich odnośników mogą być linki prowadzące z World Wildlife Fund do BigOven oraz innych firm z wpisów blogowych. Ze względu na to, że World Wildlife Fund to globalny autorytet, mniejsze organizacje mogą czerpać korzyści dzięki pozyskaniu linków (lub głosów).

Dlaczego linki zewnętrzne są ważne w SEO?

Linki zewnętrzne są w stanie:

 • poprawić pozycję w rezultatach wyszukiwania,
 • poprawić Twoją wiarygodność,
 • pomóc Google w odnalezieniu nowych stron,
 • kierować ruch na Twoją stronę.

Przejdźmy więc do szczegółów.

Poprawiają pozycję w rezultatach wyszukiwania

Google uznaje linki zewnętrzne za jedne z najważniejszych sygnałów, jeśli chodzi o pozycjonowanie treści. Ze względu na postrzeganie linków zewnętrznych przez Google jako głosów popularności strony, istnieje silne powiązane pomiędzy stronami posiadającymi wiele wysokiej jakości linki zwrotne oraz wysokie pozycje w rezultatach wyszukiwania.

Można również pozyskać ogromną ilość linków zewnętrznych z niskiej jakości stron zawierających spam. Nie będą one jednak miały takiej mocy jak kilka odnośników zewnętrznych ze stron posiadających autorytet, powiązanych z Twoją działalnością. Oznacza to, że jeśli strona jest o tematyce jedzenia, o wiele bardziej zaufasz linkowi od Culinary Institute of America niż od lokalnej pizzerii.

Google znajduje nowe strony dzięki linkom

Odnośniki zewnętrzne pomagają również Google w łatwiejszym znalezieniu Twojej treści. Gdy Google skorzysta z linku zewnętrznego i przejdzie do nowej strony, przeanalizuje ją w celu wykrycia wszystkich linków, które się na niej znajdują.

Należy posiadać odpowiednią strategię linkowania wewnętrznego. Oznacza to, że strony w ramach danej domeny powinny linkować do innych. Dzięki temu Google może korzystać z linków na Twojej stronie i trafiać na kolejne linki do pozostałych stron i podstron. W ten sposób Google może zrozumieć strukturę Twojego serwisu.

Po analizie, strony są indeksowane przez Google. To sprawia, że istnieje większe prawdopodobieństwo, że strony pojawią się w rezultatach wyszukiwania.

Przekazują ruch na stronę

Ruch odsyłający jest ruchem od osób, które odwiedziły Twoją stronę za pośrednictwem innego serwisu, bez wyszukiwania Cię w Google. Osoby takie są odsyłane z innego źródła, jakim mogą być linki zewnętrzne. Korzyści ruchu odsyłającego są następujące:

 • zwiększone rozpoznawanie marki,
 • przedstawienie strony nowym odbiorcom,
 • możliwość pozyskania dodatkowych leadów,
 • poprawa autorytetu, dzięki linkom zewnętrznym.

Rodzaje linków zewnętrznych

Istnieje wiele różnych typów linków zewnętrznych SEO. Zrozumienie ich różnych rodzajów może pomóc w stworzeniu odpowiedniej strategii pozyskiwania linków.

Linki „follow”

Linki „follow” są hiperłączami bez żadnych dodatkowych atrybutów – są to więc standardowe hiperłącza. Link typu „follow” informuje Google o tym, aby przekazywać zaufanie i autorytet do linkowanych stron. Nie istnieje atrybut linku „follow”, ponieważ każdy link jest uznawany za taki, jeśli nie zostanie dodany do niego żaden inny atrybut. Link zewnętrzny typu follow wygląda na przykład tak jak w poniższym kodzie HTML:

<a href=”https://www.domain.com/”>this is a follow link</a>

Linki „nofollow”

Linkując do strony oddajesz na nią głos (używając domyślnego linku typu „follow”). W niektórych przypadkach jednak nie chcesz tego robić. Na przykład możesz chcieć odnieść się do kontekstu strony konkurenta, ale nie chcesz mu przekazywać autorytetu lub chcesz umieścić link do strony jako do przykładu w Twojej treści.

Linki typu „nofollow” wykorzystują atrybut rel=”nofollow” po to, aby poinformować Google i inne wyszukiwarki internetowe o nieprzekazywaniu autorytetu. W HTML link „nofollow” wygląda następująco:

<a href=”https://www.domain.com/” rel=”nofollow”>jest to link nofollow</a>

Należy pamiętać, że Google traktuje atrybut „nofollow” jako podpowiedź. Oznacza to, że Google ostatecznie zdecyduje czy przekazywać autorytet poprzez taki odnośnik.

Linki sponsorowane lub płatne

Jeśli w zamian za odnośnik proponowane są pieniądze, produkt lub usługa, wówczas powinien zostać dodany atrybut linku rel=“sponsored”, taki jak w poniższym przykładzie:

<a href=”https://www.domain.com/” rel=”sponsored”>to jest link sponsorowany</a>

Atrybut ten pomaga Google w identyfikacji linków promujących.

Linki UGC

Odnośniki treści generowanej przez użytkownika (user-generated content – UGC) informują Google o tym, które linki zostały stworzone przez użytkowników lub klientów. Pozwala to webmasterom określić, że nie umieszczają oni redakcyjnie tych linków na swoich stronach. Przykładami mogą być linki we wpisach na forach oraz w komentarzach do wpisów blogowych. Linki zewnętrzne UGC wyglądają następująco:

<a href=”https://www.domain.com/” rel=”ugc”>to jest ling UGC</a>

Linki umieszczone w ramach redagowania

Linki umieszczone redakcyjnie są odnośnikami pozyskanymi naturalnie, bez proszenia o to. Załóżmy, że jakaś strona linkuje do Twojego wpisu blogowego o linkach zewnętrznych, ponieważ została ona uznana za dobry zasób informacji. W takim przypadku mamy do czynienia z redakcyjnie umieszczonym odnośniku. Google ceni sobie takie linki, ponieważ ich celem jest pozytywny wpływ na doświadczenia użytkowników, a nie oszukanie i manipulowanie algorytmów wyszukiwarki.

Schematy linków

Schematy linków (lub spam linków) to pojęcie odnoszące się do „manipulowania rezultatami wyszukiwania Google”. Przykłady schematów linków mogą być następujące:

 • oferowanie pieniędzy, towarów lub usług w zamian za linki,
 • systemy wymiany linków (np., „stwórz link do mojej strony, a ja stworzę odnośnik do twojego serwisu”),
 • używanie zautomatyzowanych programów tworzących odnośniki do Twojej strony.

Uczestnictwo w schematach linków może poskutkować nałożeniem kary przez Google. To z kolei wpływa negatywnie na pozycję strony w rezultatach wyszukiwania. Jeśli korzystałeś ze schematów linków w przeszłości, powinieneś wykluczyć potencjalnie szkodliwe odnośniki zewnętrzne. Oznacza to poproszenie Google o ignorowanie konkretnych łączy prowadzących do Twojej strony.

Google zaleca, aby wykluczać tylko linki, które zostały opłacone lub pochodzą z jakiegokolwiek schematu linków. Trzeba dodać, że Google dobrze radzi sobie ze spamem w formie odnośników będących poza Twoją kontrolą. W przeciwnym wypadku skuteczność strony zostanie naruszona.

Jak pozyskać linki zewnętrzne?

Pozyskiwanie odnośników zewnętrznych do Twojej strony wymacza czasu i wysiłku. Oto 7 prostych sposobów rozpoczęcia budowy bazy linków zewnętrznych prowadzących do Twojej strony:

 • dodanie linków do strony w profilach na portalach społecznościowych,
 • poszukiwanie w Google wpisu, który radzi sobie dobrze oraz jego udoskonalenie i rozszerzenie,
 • stworzenie wpisów w formie listy, czyli wpisów typu „jak”, „dlaczego”, infografik lub wpisów z osadzonymi materiałami wideo. Takie formaty zwykle zapewniają więcej linków zewnętrznych w porównaniu ze standardowymi wpisami,
 • twórz wpisy z wytycznymi. Są to bardzo długie wpisy zawierające wiele tysięcy słów i uwzględniają one każdy aspekt danego tematu,
 • twórz wpisy gościnne na innych blogach i stronach internetowych,
 • skontaktuj się z influencerami z Twojej niszy lub branży i powiedz im o artykule na Twojej stronie, do której mogą chcieć linkować,
 • przeprowadzaj wywiady z influencerami z Twojej branży i odsyłaj ich do linku. Z pewnością odeślą oni wielu użytkowników do Twojej strony.

Możesz również zacząć poszukiwanie konkurencyjnych linków zewnętrznych. Aby to zrobić, należy obserwować odnośniki konkurentów, którzy są wysoko pozycjonowani.

Jak sprawdzić swoje linki zewnętrzne?

Istnieje wiele narzędzi do monitorowania linków zewnętrznych, które pozwalają sprawdzić linki zewnętrzne Twojej strony. Do tego grona zaliczają się narzędzia, takie jak Google Search Console, SEMRush, Ahrefs, itp.

Kontrolowanie swoich linków zewnętrznych jest bardzo ważne. Wytyczne Google dla webmasterów wymagają zażądania od właścicieli toksycznych stron, aby usunęli swoje linki z Twojej strony. Jeśli tego nie zrobisz, Google ukarze Twoją stronę, a pozycja serwisu w rezultatach wyszukiwania zacznie spadać. Ważne jest więc znalezienie odpowiedzi na poniższe 3 pytania:

 • Gdzie mogę znaleźć wszystkie swoje linki zewnętrzne?
 • Jak mogę sprawdzić czy są one toksyczne?
 • Jak mogę się skontaktować z właścicielami stron z toksycznymi odnośnikami?

Na szczęście, dzięki odpowiednim narzędziom, udzielenie odpowiedzi na to pytanie jest łatwe. Możesz na przykład skorzystać z Google Search Console, aby rozbudować swoją stronę i podejrzeć linki zewnętrzne, ale zajmuje to sporo czasu.

Dostępne są jednak szybsze i lepsze narzędzia. Przykładowo, korzystając z rozwiązania SEMrush, możesz szybko odpowiedzieć na wspomniane wyżej trzy pytania i zrobić o wiele więcej. SEMrush posiada dwa główne obszary działania skupiające się w szczególności na linkach zewnętrznych. Pierwszym z nich jest dział Backlinks Analytics (analiza odnośników zewnętrznych), który pozwala na kontrolowanie konkurentów, a drugi to obszar Backlink Audit (audyt linków zewnętrznych).

Warto zwrócić uwagę na sekcję audytu Backlink Audit, ponieważ umożliwia ona znalezienie wszystkich zewnętrznych odnośników prowadzących do Twojej strony. Narzędzie audytowe SEMrush sprawdza wszystkie odnośniki i odrzuca te, które są toksyczne. W ten sposób można znaleźć i wykluczyć takie zewnętrzne odnośniki, zanim Google nałoży karę na Twoją stronę.

Jedną z najlepszych rzeczy związanych z SEMrush jest fakt, że narzędzie to pozwala na wysłanie wiadomości e-mail do właściciela toksycznej strony prosto z ekranu użytkownika. Przy pomocy narzędzia, jakim jest SEMrush, możesz poszukiwać słów kluczowych, przeglądać linki zewnętrzne konkurencji oraz zarządzać swoimi odnośnikami w wygodny sposób.

Kontrolowanie własnego profilu linków zewnętrznych powie Tobie bardzo wiele na temat wartości Twojej strony internetowej. Jest to bardzo istotny element strategii SEO.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *