Skip to content Skip to footer

Jak zdobyć linki zewnętrzne? Sprawdź poradnik!

Jeśli stosujesz odpowiednie metody pozyskiwania linków zwrotnych, możesz znacznie poprawić pozycję strony w rankingach oraz jej autorytet. Poniżej można znaleźć przykłady strategii pozyskiwania dobrych linków zwrotnych, niezależnie od Twojej branży.

Sposoby pozyskiwania linków zwrotnych dla Twojej strony

1. Tworzenie zasobów, do których można linkować

Ta strategia obejmuje następujące działania:

 • tworzenie wysokiej jakości podstron, które naturalnie przyciągają linki zwrotne,
 • promowanie ich w odpowiednich publikacjach.

Jeśli strategia ta zostanie zrealizowana prawidłowo, stanie się skalowalną metodą pozyskiwania wysokiej jakości linków dla Twojej strony.

Pamiętaj jednak o tym, że musisz tworzyć zasoby, do których inne strony chcą tworzyć odnośniki. Popularne przykłady obejmują:

 • opracowania poparte danymi,
 • obszerne poradniki,
 • infografiki i inne elementy wizualne.

Jeśli stworzysz zasób, który jest wyczerpujący, interesujący i dokładny, użytkownicy mogą naturalnie cytować Ciebie jako źródło. Najlepsze w tej strategii jest naturalne umieszczanie linków, a to jest preferowane przez Google.

Celem takich działań jest stworzenie czegoś co dziennikarze oraz twórcy blogów wykorzystają w swoich artykułach, w których będą linkować do takiej treści. Dobrze jest więc zadbać o umieszczenie prawdziwych, potwierdzonych danych. Dodatkowo taka treść powinna być często aktualizowana, wizualnie łatwa do zrozumienia oraz odpowiednia dla wielu branż.

2. Zadbanie o pojawienie się na listach źródeł

Jedną z najskuteczniejszych i najprostszych metod pozyskiwania linków zwrotnych jest tak zwany link building na stronach ze źródłami i zasobami.

Strony z zasobami to pewnego rodzaju bibliogragie z listami linków (np. źródeł). Istnieje wiele stron ze źródłami na praktycznie każdy temat. Oto przykłady:

 • zasoby dotyczące nauki SEO,
 • informacje dla osób szkolących psy,
 • strony dotyczące planowania kariery.

Przykładem może być strona dotycząca planowania kariery. Zawiera ona linki do innych stron, które pomagają ludziom planować kariery w różnych branżach.

Zwykle umieszczenie własnego serwisu na takich stronach wiąże się z koniecznością wypełnienia specjalnego formularza. To pozwoli na pozyskanie wartościowego linku zwrotnego i zajmuje tylko kilka minut. Więcej opcji stron z zasobami można znaleźć przeglądając, które strony linkują do serwisów konkurencji.

Warto to sprawdzić, aby znaleźć serwisy będące dobrymi dodatkami do już pozyskanych stron z zasobami. Można też samodzielnie tworzyć takie strony. Pojawianie się na takich stronach zwykle oznacza konieczność wypełniania formularzy zgłoszeniowych lub osobistego kontaktowania się z właścicielami stron.

3. Poszukiwanie niedziałających linków (broken backlinks)

Link building na bazie niedziałających odnośników to proces poszukiwania wadliwych linków na stronach z Twojej niszy i kontaktowanie się z webmasterami w celu przedstawienia im własnych zasobów, którymi można zastąpić niedziałające linki.

Niedziałające linki wpływają niekorzystnie na doświadczenia użytkowników oraz na reputację właściciela strony. To oznacza, że istnieje spora szansa na wykorzystanie Twoich zasobów. Ta taktyka wiąże się z dość małym wysiłkiem i zapewnia korzyści dla obu stron. Właściciel strony pozbywa się wadliwego linku, a Ty zyskujesz link zwrotny. Taką opcje mamy również w Ahrefsie.

Po znalezieniu opcji obejmujących wadliwe linki, wykonaj następujące czynności:

 • stworzenie strony zastępczej we własnym serwisie,
 • kontakt z właścicielem serwisu linkującego do niedziałającej strony i zaoferowanie swojej strony jako opcji alternatywnej.
Przykład pozyskiwania broken backlinks na bazie Amazona w programie Ahrefs
Przykład pozyskiwania broken backlinks na bazie Amazona w programie Ahrefs

4. Poprawa w przypadku popularnych treści

Technika drapacza chmur oznacza pozyskiwanie linków zwrotnych poprzez przeprowadzenie poniższego, sprawdzonego procesu:

 • znalezienie skutecznych treści, które zyskały dużo linków,
 • stworzenie lepszej treści,
 • promowanie tej treści wśród osób, które linkowały do strony wspomnianej na początku.

Innymi słowy, stwórz dobrą treść i pokaż ją ludziom, dla których będzie ona ważna.

Technika drapacza chmur jest skuteczna, ponieważ ludzie naturalnie interesują się tym co jest najlepsze. Twoim celem jest więc stanie się najwyższym „drapaczem chmur” w swojej dziedzinie. Twoja treść powinna być tak dobra, że ludzie będą chcieli linkować do niej, a nie do innych opcji.

Tworząc najlepszą możliwą treść na dany temat, warto skupić się na rzeczach, takich jak:

 • wszechstronność,
 • unikalność,
 • oryginalne elementy wizualne.

Jesteś gotów (gotowa) do wypróbowania techniki drapacza chmur? 

 • zacznij od sprawdzenia konkurencji,
 • Twoim celem jest znalezienie popularnych serwisów w Twojej niszy i sprawdzenie, które ich strony pozyskują najwięcej linków zwrotnych.

W szczególności zwracaj uwagę na następujące kwestie:

 • które strony pozyskują najwięcej linków zwrotnych?
 • co mają ze sobą wspólnego?

Można korzystać z różnych pomocnych narzędzi albo z wyszukiwarki Google, aby poszukiwać dobrych stron pod kątem konkretnych tematów.

Poszukaj tematu w Twojej niszy, nad którym chcesz pracować. Następnie spójrz na serwisy, które pojawiają się na pierwszej stronie z wynikami wyszukiwania. Sprawdzaj nie tylko ruch i linki zwrotne.

Przejrzyj te serwisy i zwróć uwagę na treść, grafiki oraz inne elementy, dzięki którym Twoja strona może być jeszcze lepsza. Po uzyskaniu informacji stwórz własną stronę konkurującą ze znalezionymi serwisami.

Pamiętaj, aby nie korzystać z opublikowanej treści, która ma dobre wyniki i dodać/przepisać kilka zdań oraz umieścić ilustracje. Nie osiągnie to odpowiedniego rezultatu. Zamiast tego samodzielnie opracuj temat z innego punktu widzenia oraz stosując inną strukturę, elementy wizualne, itp.

Podczas tworzenia (lub aktualizacji) strony z wykorzystaniem techniki drapacza chmur, Twoim celem jest sprawienie, aby strona była:

 • bardziej wszechstronna,
 • bardziej aktualna,
 • lepiej zaprojektowana,
 • lepiej zorganizowana.

Po zaktualizowaniu strony, poszukaj osób, które mogłyby potencjalnie do niej linkować. Kluczowe jest kontaktowanie się z ludźmi, którzy posiadają odnośniki do podobnej treści. Zaoferujesz im lepszą, bardziej wszechstronną opcję, do której można linkować.

W tym przypadku ważniejsza jest jakość, a nie ilość. Oznacza to, że możesz pozyskać 10-15 linków, ale będą one działać skutecznie, jeśli pochodzą z odpowiednich stron posiadających autorytet. Najlepiej, jeśli stworzysz solidną stronę, do której ludzie będą linkować bez zastanowienia.

5. Pozyskiwanie linków kontekstowych

Zapewne udało Ci się zauważyć, że pewne artykuły zawierają dodatkowe źródła rekomendowane w tekście lub w sekcji „Read more” (przeczytaj więcej). Takie linki osadzone w tekście są zwane linkami kontekstowymi.

Kluczową kwestią w pozyskiwaniu linków kontekstowych jest znalezienie odpowiednich potencjalnych linkujących, do których można się odezwać. Można ich szukać przeglądając artykuły powiązane z promowaną przez Ciebie treścią, które posiadają sekcję „Read more” (przeczytaj więcej).

Załóżmy, że stworzyłeś nowy raport dotyczący marketingu e-mail. Spróbuj poszukać artykułów, które mówią o trendach marketingowych i polecają inne artykuły.

Oto jak można je znaleźć korzystając z wyszukiwarek, takich jak Google:

 • marketing trends inurl:blog intext:”Read more”,
 • marketing trends inurl:blog intext:”Recommended articles”,
 • marketing trends inurl:blog intext:”Recommended reading”.
Wykorzystanie operatorów Google do przygotowania konkretnych zasobów pod potencjalne linkowanie zewnętrzne
Wykorzystanie operatorów Google do przygotowania konkretnych zasobów pod potencjalne linkowanie zewnętrzne

Gdy dotrzesz do autora, który miałby umieścić Twoją treść, nie zapomnij wspomnieć dlaczego jest ona godna udostępnienia. 

Ponadto, gdy wyrobisz sobie nawyk pozyskiwania linków zwrotnych, możesz zacząć zauważać, że inni publikujący sami zaczną się z Tobą kontaktować. Dzięki dobrej strategii budowy relacji, publikujący sami do Ciebie przyjdą i nie będzie konieczności wysyłania do nich zapytań.

Linki zwrotne oparte na relacjach są istotne, w przeciwieństwie do prostych (i częstych) wymian linków. Google może i z pewnością wybierze wysokiej jakości publikacje z linkami zwrotnymi. Innymi słowy opcje „link za link” nie są dobre.

Oparte na relacjach linki zwrotne są akceptowane przez Google za sprawą odpowiednich słów kluczowych, wiarygodności stron internetowych oraz starań o linki zwrotne pochodzące z czołowych serwisów.

6. Sprawdzanie linków konkurencji

Jedną z szybszych metod poszukiwania możliwości pozyskiwania linków zwrotnych jest przeprowadzenie analizy luk w odnośnikach. Polega ona na poszukiwaniu serwisów, które linkują do Twoich konkurentów, ale jeszcze nie do Ciebie.

Jeśli strona posiada odnośniki do więcej niż jednego Twojego konkurenta to prawdopodobnie umieści również link do Twojej strony.

7. Kontakt z dostawcami i wydawcami

Jeśli sprzedajesz produkty innych ludzi, być może masz doskonałą możliwość zdobycia linków zwrotnych prowadzących do Twojego serwisu.

Wielu producentów i dostawców posiada strony „gdzie można kupić” w swoich serwisach. Dostawca chętnie linkuje do sklepów z własnego serwisu, ponieważ w ten sposób promuje własne produkty, które będą chętniej kupowane.

Taka taktyka pozyskiwania linków jest prosta.

W pierwszej kolejności stwórz listę swoich wszystkich dostawców. Następnie odwiedź każdą stronę, aby dowiedzieć się, która posiada linki do sprzedawców detalicznych. Poszukaj przycisku lub linku, takiego jak na przykład „sprzedawcy” albo „dealerzy”.

Następnie poszukaj serwisu, w którym Twoja strona nie została uwzględniona. Skontaktuj się z firmą i poproś o umieszczenie linku do swojego serwisu. Pamiętaj, że dany wydawca może wymagać od Ciebie opłaty. W Polsce mamy wielu płatnych dostawców, np. Linkhouse, Whitepress, Orion Media i inni. Dla każdego coś dobrego.

8. Kontakt ze stowarzyszeniami biznesowymi

Jeśli jesteś członkiem stowarzyszenia biznesowego, możesz mieć łatwą możliwość pozyskania linku zwrotnego. Stowarzyszenia biznesowe to organizacje, które łączą ze sobą firmy, zwykle na jednym obszarze (np. lokalna Izba Handlowa).

Aby zacząć, dołącz do lokalnego stowarzyszenia biznesowego lub przejdź do strony organizacji, do której należysz. Następnie sprawdź stronę „członkowie”. Zwykle posiada ona formę katalogu członków. Jeśli należysz do stowarzyszenia, ale nie widzisz siebie na liście, skontaktuj się z organizacją i poproś o dodanie Twojej strony.

Jeśli nie jesteś członkiem, ale uważasz, że możesz osiągnąć korzyści z członkostwa, spełnij wymagania i nim zostań. Następnie postaraj się o link.

9. Poszukaj odpowiednich zestawień

Artykuły pisane w formie list mogą różnić się od siebie w zależności od Twojej branży. Mogą one obejmować różne tematy, takie jak na przykład:

 • najlepsze [rodzaj firmy] w [miasto],
 • 20 najlepszych [produkty],
 • 10 najlepszych blogów o [temat].

Przykładowo w przypadku „najlepszych przepisów wegetariańskich” rezultaty wyszukiwania to artykuły w formie listy. Kwestią kluczową jest znalezienie list, które nie obejmują Twojego serwisu. Można to zrobić korzystając z operatorów wyszukiwania Google. Są to komendy mające na celu wyszukiwanie bardziej konkretnych rzeczy. Przy ich pomocy możliwe jest zidentyfikowanie list, na których nie znajduje się Twoja strona.

Skorzystaj z symbolu minusa (-), aby wyłączyć frazy, których nie chcesz widzieć w wynikach wyszukiwania. W tym przypadku będzie to nazwa Twojej firmy.

Załóżmy, że posiadasz włoską restaurację Quartino Ristorante w Chicago. Jeśli chcesz poszukać list, które jeszcze nie uwzględniają Twojej firmy, możesz wpisać następującą frazę w Google: „najlepsze restauracje w Chicago -Quartino Ristorante”.

Żaden z rezultatów nie będzie zawierał hasła „Quartino Ristorante”. Zwróć uwagę na pierwszą stronę z rezultatami i wypisz wszelkie listy, na których chciałbyś umieścić swoją stronę. Następnie należy skontaktować się z właścicielami takich stron z prośbą o umieszczenie na liście.

10. Aktualizacja starych treści

Jeśli znajdziesz artykuł lub raport z badan, który nie był przez pewien czas aktualizowany, sprawdź ile posiada on linków zwrotnych. Jeśli istnieje wiele publikacji z odniesieniem do tej treści to trafiłeś na istny diament.

Możesz po prostu postarać się stworzyć lepszą, świeżą treść z bardziej odpowiednimi danymi. Po jej publikacji, możesz skontaktować się z blogerami i dziennikarzami, którzy linkowali do starszej treści, aby powiadomić ich o aktualizacji.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.