Skip to content Skip to footer

Czym jest Anchor Text w SEO?

Anchor text, znany również jako tekst odnośnika, to widoczny i klikalny tekst w hiperłączu. Jest to kluczowy element w SEO, który może znacząco wpłynąć na pozycjonowanie strony w wynikach wyszukiwania. W tym artykule przyjrzymy się, dlaczego jest tak ważny i jak go optymalnie wykorzystać.

Definicja anchor textu

Anchor text to widoczne znaki i słowa, które jako hiperłącza wyświetlają podczas łączenia z innym dokumentem lub lokalizacją w sieci. Zwykle pojawia się jako niebieski podkreślony tekst.

Przykład w kodzie HTML: <a href=”http://www.example.com”>Przykładowy Anchor Text</a>

Dlaczego anchor texty są ważne dla SEO?

 • Pozwalają zrozumieć kontekst wyszukiwarkom – tekst odnośnika dostarcza wyszukiwarkom kontekstualnych informacji o treści strony docelowej. Wyszukiwarki, takie jak Google, używają tekstu odnośnika jako wskaźnika tematu strony docelowej.
 • Zwiększają klikalność użytkowników – optymalne anchor texty informują czytelnika, czego może się spodziewać po kliknięciu w link, zwiększając szansę na kliknięcie.
John Muller na temat anchor tekstów i zapewniania przez nich kontekstu
John Muller na temat anchor tekstów i zapewniania przez nich kontekstu

Jakie są rodzaje anchor textów?

 • Dokładne dopasowanie (Exact-match) – tekst odnośnika zawiera dokładne słowo kluczowe strony docelowej. Na przykład: „budowanie linków” prowadzące do strony o budowaniu profilu linków.
 • Częściowe dopasowanie (Partial-match) – tekst odnośnika zawiera wariację słowa kluczowego strony docelowej.
 • Związane z nazwą marki (Branded) – nazwa marki używana jako tekst odnośnika.
 • Sama adresacja URL (Naked link) – używany URL jako tekst odnośnika.
 • Z frazą generyczną (Generic) – ogólne słowo lub fraza używana jako tekst odnośnika, np. „kliknij tutaj”.
 • W postaci obrazu – jeśli obraz jest linkowany, Google użyje tekstu zawartego w atrybucie alt obrazu jako tekstu odnośnika.

Jak wyszukiwarki interpretują anchor texty

Wyszukiwarki internetowe, takie jak Google, używają anchor textów jako jednego z wielu sygnałów do określenia tematu i jakości strony docelowej. Jeśli wiele stron linkuje do jednej strony docelowej z podobnymi anchor textami, wyszukiwarki mogą uznać tę stronę za autorytet w danym temacie.

 • Zewnętrzne anchor textytekst odnośnika z innych stron, które linkują do Twojej strony, może być traktowany jako odbicie tego, jak inni postrzegają Twoją stronę. Na przykład, jeśli wiele stron linkuje do Twojego artykułu o kawie używając anchor textu „najlepsza kawa w Warszawie”, wyszukiwarki mogą uznać Twój artykuł za wartościowe źródło informacji na ten temat.
 • Wewnętrzne anchor texty – są to linki w obrębie Twojej strony, które prowadzą do innych stron na Twojej witrynie. Poprzez stosowanie precyzyjnych i opisowych anchor textów wewnętrznych, możesz pomóc wyszukiwarkom zrozumieć strukturę i hierarchię Twojej strony.
Przykładowy anchor text na BBC News
Przykładowy anchor text na BBC News

Potencjalne zagrożenia związane z anchor textami

Podczas gdy odpowiednie wykorzystanie anchor textów może przynieść korzyści SEO, istnieją pewne praktyki, które mogą prowadzić do problemów:

 • Nadmierna optymalizacja – jeśli zbyt wiele linków wskazuje na Twoją stronę z dokładnie tym samym anchor textem, może to wyglądać na manipulację wynikami wyszukiwania. Google może nałożyć na Twoją stronę karę za nadmierną optymalizację anchor textów. Kluczem jest właściwy rozkład anchor tekstów w Twoim profilu linków.
 • Nierelewantne linki – jeśli otrzymujesz wiele linków z niepowiązanych tematycznie stron z anchor textami, które nie mają nic wspólnego z treścią Twojej strony, może to wpłynąć negatywnie na Twoje pozycjonowanie.

Najlepsze praktyki w zakresie anchor textów

 • Zwięzłość – tekst odnośnika powinien być krótki i na temat.
 • Relewantny dla strony docelowej – tekst odnośnika powinien dokładnie opisywać stronę, do której prowadzi.
 • Niska gęstość słów kluczowych – unikaj nadmiernego stosowania słów kluczowych w tekście odnośnika.
 • Nie bądź ogólnikowy – unikaj używania ogólnych tekstów odnośnika, takich jak „kliknij tutaj”, co nie oddaje kontekstu danej podstrony.

Ciekawostki na temat anchor testów

 • Wyszukiwarki, takie jak Google, zaczęły bardziej skupiać się na słowach kluczowych w tekście odnośnika, zwłaszcza po aktualizacji algorytmu Penguin.
 • Zbyt wiele linków prowadzących do jednej strony z tym samym tekstem odnośnika może wyglądać podejrzanie dla wyszukiwarek.
 • Chociaż właściciele stron często nie mają kontroli nad tekstem odnośnika, który inne strony używają do linkowania do nich, można upewnić się, że używany tekst odnośnika na własnej stronie jest użyteczny, opisowy i relewantny.

Podsumowanie

Anchor texty są kluczowym elementem SEO, ale ich wykorzystanie wymaga rozwagi. Poprzez stosowanie najlepszych praktyk i unikanie potencjalnych pułapek, możesz skutecznie wykorzystać anchor texty do poprawy widoczności w wyszukiwarkach, jednocześnie zapewniając wartościową nawigację dla użytkowników.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.