Czym jest architektura informacji?

Blog.

Architektura informacji (Information Architecture, IA) to kluczowy element w dzisiejszym świecie cyfrowym, który łączy w sobie zarówno aspekty projektowania stron internetowych, jak i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek (SEO). Jest to proces organizowania i kształtowania informacji na stronie internetowej w taki sposób, aby zwiększyć jej użyteczność i łatwość znalezienia. W tym artykule przyjrzymy się, jak IA wpływa na SEO i dlaczego jest to tak ważne dla współczesnych witryn internetowych.

Czym jest architektura informacji?

Jakie są cele architektury informacji?

 • Findability (łatwość znalezienia) – IA ma na celu uporządkowanie informacji w taki sposób, aby były one łatwo dostępne zarówno przez wyszukiwarki, jak i użytkowników strony. Uporządkowane informacje zwykle zajmują wyższe miejsca w wynikach wyszukiwania.
 • Usability (użyteczność) – jest to połączenie interfejsu użytkownika (UI) i architektury informacji (IA). Dobre IA zapewnia lepsze doświadczenie użytkownika, co może wpływać na pozycję strony w wynikach wyszukiwania.

Techniki i praktyki związane IA

Techniki i praktyki związane IA dotyczą metod i strategii stosowanych w architekturze informacji, aby zoptymalizować strukturę strony internetowej. Warto wiedzieć, jak prawidłowo organizować i prezentować treść, aby była ona intuicyjna i dostępna dla użytkowników, jednocześnie poprawiając widoczność strony w wynikach wyszukiwania.

Ułożenie architektury informacji na przykładzie strony Asics oraz kategorii związanej z męskim obuwiem sportowym
Ułożenie architektury informacji na przykładzie strony Asics oraz kategorii związanej z męskim obuwiem sportowym

Zrozumienie celu każdej strony/podstrony

 • Strony nawigacyjne – kierują użytkowników tam, gdzie chcą lub muszą się udać.
 • Strony konsumpcyjne – zawierają posty na blogu i informacje o produktach lub usługach.
 • Strony interakcyjne – zachęcają użytkowników do działania, np. zapisania się lub zakupu.

Tworzenie logicznej struktury informacji

 • Badania użytkowników pomagają zrozumieć, jak odwiedzający przeszukują stronę.
 • Struktura powinna odzwierciedlać priorytety stron, a także umożliwiać łatwą nawigację zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek.

„Płaska” architektura strony

 • Każda strona powinna być osiągalna w mniej niż trzy kliknięcia, co upraszcza nawigację.

Zapewnienie użyteczności i trafności linków

 • Linki powinny być zrozumiałe i prowadzić do odpowiednich miejsc.

Ochrona przed zduplikowaną treścią

 • Duplikacja może zaszkodzić pozycji strony w wynikach wyszukiwania.

Budowa i utrzymanie mapy witryny

 • Mapa witryny ułatwia wyszukiwarkom szybsze odnalezienie informacji.
Przedstawienie architektury informacji po wpisaniu zapytania brandowego Nike
Przedstawienie architektury informacji po wpisaniu zapytania brandowego Nike

Implementacja IA

 1. Ocena początkowa – określenie celów, strategii marki i potrzeb klientów.
 2. Strukturyzacja/Organizacja – definiowanie poziomów stron, priorytetów, kategorii i hierarchii.
 3. Projekt i układ – implementacja struktury poprzez naturalny przepływ informacji i łatwą nawigację.
 4. Etykietowanie – spójne nazewnictwo linków i stron.
 5. Treść – strukturyzowanie treści poprzez odpowiednie tytuły, tagi nagłówków i paragrafy.

Projektowanie poznawcze

Projektowanie poznawcze to nowatorskie podejście do architektury informacji, które wykorzystuje zasady psychologii poznawczej. Pomaga to zrozumieć, jak ludzki umysł przetwarza informacje i jak reaguje na różne bodźce sensoryczne.

Jak psychologia poznawcza wpływa na IA?

 1. Ilość informacji – psychologia poznawcza pomaga określić, ile informacji powinno być prezentowane użytkownikom i w jakim momencie. Na przykład dla nowych użytkowników lepiej jest prezentować ograniczoną ilość informacji na stronie głównej, a bardziej szczegółowe dane umieszczać w linkach czy zakładkach.
 2. Projektowanie układu – badania pokazują, że ludzkie oko zaczyna przeszukiwanie nowych informacji od lewej krawędzi strony, pomijając większość treści po prawej stronie. Dlatego ważne jest, aby kluczowe elementy, takie jak logo czy menu, były umieszczone po lewej stronie.

Jak zastosować architekturę informacji w praktyce?

Zanim przejdziemy do konkretnych działań, warto kierować się kilkoma poniższymi aspektami, które znacznie mogą uprościć nam pracę.

Analiza potrzeb użytkowników

Zanim zaczniemy projektować strukturę strony, musimy zrozumieć, czego potrzebują nasi użytkownicy. Narzędzia analityczne, ankiety czy bezpośrednie rozmowy z klientami mogą dostarczyć cennych informacji na temat ich zachowań i oczekiwań.

Tworzenie prototypów

Zanim wprowadzimy zmiany na żywej stronie, warto stworzyć prototypy czy makietę strony. Pozwoli to na wizualizację planowanej struktury i przetestowanie jej na wybranej grupie użytkowników.

Optymalizacja treści

Treść jest królem, ale musi być odpowiednio zaprezentowana. Dobra architektura informacji pomoże w odpowiednim rozmieszczeniu treści, tak aby była ona atrakcyjna i łatwo dostępna dla użytkowników. Ważne jest, aby treść była unikalna, wartościowa i odpowiednio zoptymalizowana pod kątem SEO.

Optymalizacja wersji mobilnej

W dzisiejszych czasach coraz więcej użytkowników przegląda strony internetowe za pomocą urządzeń mobilnych. Dlatego ważne jest, aby architektura informacji była dostosowana do różnych rozmiarów ekranów i urządzeń.

Stałe monitorowanie i aktualizacja

Architektura informacji to nie jednorazowy proces. Regularne monitorowanie zachowań użytkowników, analiza danych i wprowadzanie niezbędnych aktualizacji są kluczem do utrzymania skutecznej i aktualnej struktury strony.

Wyzwania związane z architekturą informacji

 1. Zmieniające się technologie – nowe technologie i narzędzia mogą wpłynąć na to, jak prezentujemy i organizujemy treść. Musimy być elastyczni i gotowi do dostosowywania się do nowych rozwiązań.
 2. Skomplikowane treści – niektóre strony, zwłaszcza te branżowe czy specjalistyczne, mogą zawierać skomplikowane treści, które trudno jest uporządkować w intuicyjny sposób.
 3. Różnorodność użytkowników – różne grupy użytkowników mogą mieć różne potrzeby i oczekiwania. Zrozumienie i zaspokojenie ich potrzeb może być wyzwaniem.

Podsumowując

Architektura informacji to nie tylko techniczny aspekt tworzenia strony internetowej, ale przede wszystkim sposób na zrozumienie i zaspokojenie potrzeb użytkowników. Właściwie zaprojektowana struktura strony może przynieść korzyści nie tylko w zakresie SEO, ale także w zwiększeniu zaangażowania użytkowników i konwersji. W dobie cyfrowej transformacji i rosnącej konkurencji w sieci, inwestycja w dobrą architekturę informacji jest kluczem do sukcesu każdej strony internetowej.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *