Nawigacja strony internetowej jest najważniejszą cechą ogólnego doświadczenia użytkowników, która wpływa na szanse konwersji. Posiadanie porządnego systemu nawigacji jest istotne dla zachowania wysokiego stopnia utrzymania użytkowników oraz niskiego współczynnika odrzuceń.
Niemniej jednak, wielu właścicieli serwisów skupia się na projekcie strony i multimediach, ignorując to, że nawet dobrze zaprojektowane strony mogą tracić nawet do 55% odwiedzających ze względu na słabą nawigację (dane z serwisu Netguru). Użytkownicy nie lubią poszukiwać potrzebnych informacji, skoro mogą przenieść się do innego źródła.
Doskonałe projekty stron internetowych z dobrą nawigacją wspierają osiąganie celów biznesowych i w tym samym czasie zapewniają lepszą sprawność działania i doświadczenia użytkowników, zarówno w przypadku komputerów, jak i urządzeń mobilnych. Jeśli nie chcesz, aby użytkownicy odchodzili, zacznij ulepszać nawigację swojej strony oraz aplikacji korzystając z poniższych porad.
Kluczowe fakty
- efektywna nawigacja strony internetowej jest istotna ze względu na doświadczenie użytkownika i obejmuje wiele elementów, takich jak menu, fragmenty i linki. Istotne jest posiadanie przejrzystej i zorganizowanej struktury zapewniającej łatwą lokalizację treści. To z kolei wpływa na zaangażowanie, SEO oraz rezultaty biznesowe,
- istnieje wiele rodzajów menu nawigacyjnego – poziome, pionowe, rozwijane oraz w stopce – każde jest dopasowane do różnych struktur stron internetowych. Wybór zależy od potrzeb z zakresu treści oraz ścieżek użytkowników, z uwzględnieniem układów na komputerach oraz urządzeniach mobilnych,
- projektowanie nawigacji przyjaznej dla użytkownika obejmuje najlepsze praktyki, takie jak zachowanie prostoty, zapewnienie spójności pomiędzy stronami oraz tworzenie układów responsywnych. Przeprowadzanie testów A/B w zakresie optymalizacji i unikania powszechnych błędów, takich jak przesycenie menu czy też brak spójności, jest również kluczowe.
Zrozumienie nawigacji strony internetowej
Wyobraź sobie serwis jako wielopiętrowy budynek. System nawigacji służy jako panel windy kierujący odwiedzających na pożądane piętro lub udzielający informacji. Obejmuje to elementy, takie jak menu, nawigacja okruszkowa oraz linki, które kierują odwiedzających do treści i funkcji, znacząco poprawiając doświadczenie użytkowników.
Taka mapa obejmuje zawiłą architekturę informacji, wliczając w to istotne strony. Menu nawigacyjne, działające jako główna brama do innych stron, musi być przejrzyste i proste, aby wspierać użytkownika w jego podróży po stronie. Konieczne jest więc posiadanie dobrze zorganizowanej struktury nawigacji, zapewniającej przejrzystość dla użytkowników.
Czym jest nawigacja strony internetowej?
Nawigacja strony internetowej służy jako interfejs zapewniający odwiedzającym dostęp do różnych obszarów serwisu. Taki zbiór narzędzi interfejsu, wliczając w to menu nawigacyjne strony, kieruje użytkowników przez stronę, pomagając im w efektywnym wczytywaniu treści i funkcji. Struktura nawigacji strony internetowej składająca się z elementów, takich jak menu, menu okruszkowe oraz linków wewnętrznych, odgrywa kluczową rolę w zapewnianiu bezproblemowego i intuicyjnego użytkowania strony.
Istotność dobrej nawigacji
Dobra nawigacja strony służy jako wytyczne pomagające użytkownikom w szybkim i łatwym znalezieniu tego co poszukują. Zachęca ich do dłuższego pozostania na stronie pozwalając im na kompletne eksplorowanie i sprawdzanie tego co strona ma do zaoferowania. Wielu klientów skupia się na linkach nawigacyjnych i układzie stronie przy ich pierwszej wizycie na stronie.
Dlatego właśnie dobra nawigacja znacznie poprawia doświadczenia użytkowników poprzez uproszczenie lokalizacji informacji. Ma ona istotny wpływ na skuteczność strony, ponieważ poprawia SEO, wspiera zaufanie i wiarygodność oraz poprawia konwersje i zysk biznesowy.
1. Powiązanie nawigacji z priorytetami biznesowymi
Powiązanie projektu strony z celami biznesowymi nie tylko pomoże w wyraźnej komunikacji celu istnienia firmy, ale również pomoże w odesłaniu odwiedzających do najważniejszych funkcji z zakresu konwersji i sprzedaży. Miej świadomość tego, gdzie Twoi użytkownicy chcą trafić i zaoferuj krótką, intuicyjną ścieżkę, która ich tam zaprowadzi. Kolejne kroki pomogą również w powiązaniu nawigacji z priorytetami biznesowymi.
2. Uwzględnienie wezwań do działania
Wezwania do działania (CTA) są niezbędne w kierowaniu użytkowników tam, gdzie powinni się znaleźć. Odpowiednie CTA mogą również poprawić zakres klikalności oraz pomagają w zamianie wielu leadów w klientów. Przyciski te są również idealne, gdy chcesz, aby potencjalny klient wypełnił formularz, udostępnił Twoją treść on-line lub zapisał się na promowane przez Ciebie wydarzenie. Precyzyjne i chwytliwe frazy są o wiele skuteczniejsze niż zwyczajny przycisk „kliknij tutaj”.
3. Ograniczenie liczby opcji dostępnych w menu
Użytkownicy zwykle nie mają zbyt wiele czasu, aby przejrzeć strukturę Twojej strony internetowej, więc im prostsze menu, tym lepiej. Siedem lub osiem kategorii do wyboru to spora ilość, więc nie wykraczaj poza nią. Więcej opcji może dezorientować odbiorców i sprawić, że opuszczą Twoją stronę. Nie będą tracić cennego czasu na przeglądaniu i próbie zrozumienia Twojej strony. Krótkie menu również indeksują się lepiej w wyszukiwarkach, które przypisują większy autorytet stronom wewnętrznym, kierując większy ruch do Twojego serwisu.
4. Dzielenie kategorii
System nawigacji Twojego serwisu prawdopodobnie posiada wiele kategorii, sekcji i sekcji pobocznych. Powinny one posiadać dobre tytuły zoptymalizowane pod SEO, ale nie jest to wystarczające. Twoje kategorie powinny zostać również jasno zaprezentowane na stronie i widocznie oddzielone od podkategorii.
Jest to ważne, aby użytkownik był przez cały czas informowany na temat ich lokalizacji. Wskazówki wizualne, które pomagają użytkownikom w nawigacji, obejmują kontrastujące kolory banerów na całej szerokości strony. Należy usunąć tytuły nawigacyjne oraz treści wprowadzające w błąd.
Uważaj na błędne tytuły nawigacji oraz linki, które mogą mylić odwiedzających lub ich denerwować. Jest to popularny powód do opuszczenia strony. Odwiedzający powinni posiadać realne informacje na temat tego co mogą znaleźć, jeśli klikną link nawigacyjny. Wprowadzanie ich błąd nie jest nigdy dobre dla doświadczeń użytkowników. Upewnij się, że wszystkie języki dokładnie przedstawiają stronę, do której są przypisane (dotyczy to również ilustracji).
5. Stworzenie „przyklejającego się” paska nawigacyjnego lub przycisku pojawiającego się na dole lub na górze
Jeśli tworzysz dużą stronę, dodaj „przyklejający się” pasek, który będzie widoczny dla użytkowników podczas przewijania strony w dół. Możesz również uwzględnić przycisk pojawiający się na dole lub na górze, który pomaga użytkownikom wrócić do kluczowej treści podanej na początku. Celem tych działań jest stworzenie strony szybkiej w nawigacji dla użytkowników, którzy mają mało czasu oraz upewnienie się, że wszystkie strony są szybko i łatwo dostępne.
6. Nie należy bagatelizować paska nawigacyjnego w stopce
Dolny pasek nawigacyjny jest doskonały do wyświetlania kategorii pobocznych. Pomyśl o tym – użytkownicy, którzy przeglądają Twoją stronę od góry do dołu mogą poszukiwać dalszych informacji. Stopka jest więc dobrym miejscem do umieszczenia wszystkich dodatkowych informacji lub opcji, ale nie zapomnij również o umieszczeniu linków do kategorii nawigacyjnych z podstawowego paska.
7. Dodanie paska wyszukiwania
Użytkownicy szukający konkretnych informacji mogą preferować skorzystanie z opcji wyszukiwania zamiast przewijania strony i szukania czegoś ręcznie. Dlatego upewnij się, że taka opcja została dodana do Twojego serwisu. Idealnym miejscem jest górna część paska bocznego lub obszar nagłówka.
Poza tym, że pasek powinien być łatwy w znalezieniu, musi również dobrze działać. Pasek wyszukiwania, który nie zapewnia żadnych rezultatów jest niekorzystny dla Twojej działalności. Powinien on zawsze dostarczać wysokiej jakości rezultaty, radzić sobie z literówkami i przedstawiać powiązane produkty oraz przedmioty. Google oferuje programowalną wyszukiwarkę umożliwiającą dodanie opcji wyszukiwania na Twojej stronie.
8. Ułatwienie przemieszczania się pomiędzy podstronami
Użytkownicy powinni być w stanie przemieszczać się pomiędzy stronami bez żadnego problemu, więc oprócz umieszczania linków do innych stron w swoim serwisie, dobrze jest zapewnić dostęp do wszystkich stron w pasku nawigacyjnym. Podczas projektowania paska menu, pomyśl o architekturze przepływu informacji. Wybierz mapę nawigacyjną zapewniającą jasne i intuicyjne ścieżki. Ikony nawigacji są z kolei szybką i prostą drogą do znalezienia przez użytkowników tego czego potrzebują.
9. Umieszczenie linków do strony głównej
Odwiedzający mogą chcieć powrócić do strony głównej po sprawdzeniu innych stron, więc upewnij się, że ta opcja jest zawsze dostępna. Nigdy nie zmuszaj użytkowników do klikania przycisku „wstecz” w ich przeglądarkach, aby przeszli do strony głównej.
Strona główna działa jak obóz początkowy w podróży użytkownika, więc jest to miejsce, do którego zwykle on wraca po przejrzeniu innych sekcji Twojego serwisu. Osadzenie takiego linku w logo firmy to dobra i intuicyjna metoda przekierowania użytkowników z powrotem na stronę główną.
10. Właściwe wykorzystanie kolorów
Wykorzystanie różnych kolorów może dać pewne wskazówki nawigacyjne oraz wpłynąć pozytywnie na użyteczność. Tworzenie kontrastu i kolorów przyciągających wzrok może pomóc użytkownikom szybciej zidentyfikować ważne elementy i powinno być wykorzystywane do zwracania uwagi na pasek nawigacyjny. Upewnij się, że wizualnie odróżniasz go od reszty Twojej treści. W tym celu możesz zainteresować się teorią z zakresu kolorów.
11. Nakładanie priorytetu na mobilną nawigację
Czy wiesz o tym, że Google indeksuje i umieszcza w rankingu serwisy na podstawie ich wersji mobilnych? Jest to z pewnością najważniejszy, ale nie jedyny powód, dla którego należy dokładnie przemyśleć jak najlepiej korzystać z przestrzeni wyświetlania urządzenia mobilnego, pod względem dystrybucji treści. Oto kilka statystyk:
- w styczniu 2021 roku prawie 60% globalnej populacji korzystało z Internetu, na podstawie informacji od Statista,
- w marcu 2022 roku prawie 55% tych użytkowników przeglądały strony na swoich urządzeniach mobilnych.
Wielu użytkowników praktycznie w ogóle nie zobaczy Twojej strony na komputerze, więc nie możesz pozwolić sobie na zignorowanie posiadania projektu responsywnego nowej strony. Jest to bowiem kluczowe dla osiągnięcia celów biznesowych. Z perspektywy użytkowników, oferowanie świetnych doświadczeń, zarówno na urządzeniach standardowych, jak i mobilnych jest obowiązkowe.
12. Stosuj krótkie i zwięzłe nazwy
Dobra nawigacja wykorzystuje krótkie i dokładne słowa. Długie i skomplikowane nazwy mogą nie tylko mylić użytkowników i źle działają, jeśli chodzi o nawigację, ale są również trudne do rozpoznania przez wyszukiwarki. W przypadku nazw elementów nawigacyjnych bycie oryginalnym nie jest opłacalne. Wybieraj nazwy, które są proste i stosowne. Standardowe wyrażenia, takie jak „kontakt”, „wyszukaj”, „subskrybuj” oraz „zarejestruj” spełnią idealnie swoje zadania.
Najlepsze praktyki dotyczące nawigacji w serwisie
Tworzenie nawigacji przyjaznej dla użytkownika obejmuje zarówno sztukę, jak i naukę. Proces ten wymaga delikatnej równowagi pomiędzy następującymi elementami:
- prostota,
- przejrzystość,
- logiczność,
- responsywność.
Kładą one priorytet na doświadczenie i cele biznesowe.
Zachowaj prostotę
W szczególności, w nawigacji w serwisach internetowych, prostota jest szczytem wyrafinowania. Aby zapobiec poznawczemu przesyceniu i ułatwić przywracanie i nawigowanie do opcji, dobrze zorganizowany poziomy pasek nawigacyjny powinien być ograniczony do 7±2 elementów na górze.
Minimalistyczne podejście do projektu, z wyraźnymi liniami i obszerną białą przestrzenią wokół elementów nawigacyjnych, znacznie zmniejsza nieład i wpływa pozytywnie na doświadczenia użytkowników.
Priorytetowe podejście do doświadczeń użytkowników
Przy projektowaniu nawigacji serwisu, pierwszeństwo ma doświadczenie użytkowników. Wymaga ono tworzenia osobnych układów nawigacji dla urządzeń standardowych, jak również mobilnych, wykorzystania przejrzystych etykiet oraz zapewnienia dostępności.
Opisowe etykiety nawigacyjne są dobre zarówno dla wyszukiwarek oraz odwiedzających, ponieważ wyraźnie przekazują treść, zgodnie z SEO oraz oczekiwaniami użytkowników.
Spójność pomiędzy stronami
W nawigacji serwisu internetowego, spójność jest istotna. Przekazuje ona użytkownikom poczucie stabilności, kluczowy aspekt całego doświadczenia związanego ze stroną, na wszystkich urządzeniach i rozmiarach ekranów. Umieszczenie wskaźników wizualnych, takich jak „breadcrumbs” oraz wskaźniki lokalizacji w projekcie nawigacyjnym, pomaga użytkownikom zrozumieć ich aktualne położenie w strukturze serwisu.
Poprawa nawigacji w serwisie z wykorzystaniem narzędzi i technik
Okres rozwiązań cyfrowych zapewnia nam duże bogactwo narzędzi usprawniających nawigację w serwisie. Do grona tych narzędzi można zaliczyć:
- Google Analytics, które pomaga zrozumieć zachowanie użytkowników,
- Google Optimize, które pozwala eksperymentować ze zmianami z wykorzystaniem testów A/B,
- narzędzie Google Keywords, które pomaga zidentyfikować popularne terminy.
Wykorzystanie tych narzędzi może znacznie poprawić nawigację w Twoim serwisie.
Wykorzystanie Google Analytics do optymalizacji nawigacji
Google Analytics jest wartościowym sojusznikiem w Twojej nawigacji. Narzędzie to pozwala na wykonywanie następujących czynności:
- obserwowanie interakcji odwiedzających z nawigacją strony,
- sprecyzowanie możliwości udoskonalenia,
- dostosowanie nawigacji, umieszczanie istotnych linków i wezwań do działania w sposób bardziej wyraźny, aby poprawić doświadczenia użytkownika.
Dzięki informacjom z Google Analytics, właściciele stron internetowych mogą optymalizować nawigację oraz poprawić ogólne doświadczenia użytkowników.
Testy A/B w zakresie elementów nawigacyjnych
Testy A/B stanowią kolejne skuteczne narzędzie do poprawy nawigacji. Pozwala ono projektantom na porównywanie różnych możliwości z obecnym projektem, aby przeanalizować, która opcja oferuje lepsze zaangażowanie użytkownika i zakres konwersji.
Wdrożenie funkcji wyszukiwania
Funkcja wyszukiwania, zapewniana dzięki paskowi wyszukiwania, działa podobnie jak osobisty asystent dla Twoich odwiedzających. Rozwiązanie to znacznie poprawia doświadczenia użytkowników zapewniając bezpośrednią ścieżkę do informacji lub produktów poszukiwanych przez użytkowników. Prowadzi to do szybszego działania nawigacji i lepszych doświadczeń z nią związanych. Ponadto optymalizacja pod wyszukiwarki odgrywa kluczową rolę w zwiększeniu widoczności i dostępności strony dla potencjalnych odwiedzających.
Prawdziwe przykłady skutecznej nawigacji na stronie internetowej
Nauka na konkretnych przykładach jest zawsze wartościowa. Sprawdźmy kilka przykładów nawigacji analizując jak dwóch gigantów technologicznych (Apple i Amazon) opanowało nawigację w swoich serwisach, zapewniając doskonałe doświadczenia użytkowników.
Przykład 1: Apple
Firma Apple, pionier w zakresie projektów, wykorzystuje minimalizm w nawigacji w serwisie internetowym. Usprawniony poziomy pasek nawigacyjny, który podkreśla kategorie produktów i usług, zapewnia użytkownikom intuicyjną obsługę.
Przykład 2: Amazon
Amazon to tytan w branży e-commerce, który wykorzystuje rozwijane elementy nawigacyjne, zapewniając użytkownikom dostęp do ponad 150 działów treści bez uczucia przytłoczenia. Jest to doskonały przykład tego jak radzić sobie z ogromną ilością treści bez negatywnego wpływu na doświadczenia użytkowników.
Powszechne błędy, których należy unikać w przypadku nawigacji w serwisie internetowym
Tak jak w każdym projekcie, istnieją pewne pułapki powodujące zboczenie z właściwej drogi w projektowaniu nawigacji. Przesycenie menu, wykorzystywanie niekonwencjonalnych elementów nawigacyjnych oraz zaniedbanie optymalizacji mobilnej to powszechne błędy, które mogą doprowadzić użytkowników do frustracji.
Przesycenie menu
Minimalizm króluje w projekcie menu. Przesycenie głównego menu różnymi elementami może przytłaczać użytkowników, komplikując proces podejmowania decyzji.
Sprzeczność w projekcie
Spójność ma znaczenie nadrzędne w projektach, a nawigacja nie stanowi wyjątku. Zmiana stylu lub pozycji podstawowego paska nawigacyjnego na różnych stronach może doprowadzić do dezorientacji użytkowników i wywołać poczucie zagubienia.
Ignorowanie optymalizacji mobilnej
W erze smartfonów, przeoczenie optymalizacji mobilnej może być kosztowne. Krótki czas ładowania na stronach zoptymalizowanych pod urządzenia mobilne jest kluczowy, ponieważ posiadacze urządzeń mobilnych są mniej cierpliwi. Taka optymalizacja sprawia, że użytkownicy są bardziej zaangażowani i odnotowywane są mniejsze współczynniki odrzuceń.
Istotność porządnej nawigacji serwisu internetowego w zakresie doświadczeń użytkowników
W świecie cyfrowym, nawigacja na stronie internetowej odgrywa kluczową rolę w procesie kształtowania doświadczeń i rezultatów biznesowych. Dobrze zaprojektowana struktura nawigacji działa jak mapa drogowa, kierująca odwiedzających do różnych funkcji i treści na stronie. Od prostych poziomych pasków nawigacyjnych po złożone menu rozwijane, różne typy nawigacji są dopasowywane do różnych struktur stron internetowych i potrzeb z zakresu treści.
Nakładanie priorytetu na doświadczenia użytkowników, zachowanie spójności i wykorzystanie narzędzi do optymalizacji to kluczowe kwestie w tworzeniu skutecznej nawigacji serwisu internetowego. Jak można było zobaczyć na przykładach Apple i Amazon, dobrze przemyślana strategia nawigacji może polepszyć interakcję i zaangażowanie użytkowników. Jeśli więc następnym razem zaczniesz projektować lub odnawiać nawigację swojego serwisu, pamiętaj – najważniejsze jest łatwe i intuicyjne działanie dla użytkowników.
Łatwa nawigacja w serwisie jest kluczowa dla przeprowadzenia użytkownika przez ścieżkę kupującego, prowadząc do konwersji. Właściciele firm powinni być świadomi swoich celów biznesowych i muszą dopasować strategię nawigacji, tak aby je wspierała. Nadmierne komplikowane menu, utrudnianie znalezienia określonych funkcji oraz stosowanie mylących słów spowoduje dezorientację wśród użytkowników, którzy szybko opuszczą stronę, a Ty utracisz cenne konwersje.
Doświadczenia użytkowników związane z nawigacją mają bezpośredni wpływ na czas spędzany przez użytkowników na Twojej stronie, ich opinię o Twojej firmie oraz decyzję o tym czy należy dokonać zakupu. Warto więc przestrzegać najlepszych praktyk, aby oferować doskonałe doświadczenia związane z nawigacją.