Skip to content Skip to footer

Podstawy UX – co każdy właściciel firmy powinien wiedzieć?

UX to skrót od angielskiego hasła „User Experience” oznaczającego doświadczenia użytkownika. Wyrażenie to pojawiło się w słownikach biznesowych kilka lat temu. Możesz zakładać, że UX to tylko kolejne szumne hasło wymyślone przez agencje cyfrowe chcące sprzedawać więcej usług, jednak jest to błędne myślenie. UX, a w szczególności projektowanie UX, powinno być istotną kwestia dla każdej małej firmy posiadającej własną stronę internetową lub aplikację mobilną.

Czym jest projektowanie UX i dlaczego jest ono istotne?

Projektowanie UX zostało opisane jako „pomost pomiędzy technologią a użytkownikiem końcowym”. W istocie, projektowanie UX obejmuje zwracanie uwagi na doświadczenia klientów oraz samych klientów w procesie projektowania jakiejkolwiek nowej strony lub aplikacji.

Efektywne projektowanie pod kątem doświadczeń użytkowników pozwala upewnić się, że strona lub aplikacja jest łatwa do przeanalizowania, nasycona właściwymi informacjami, wygląda doskonale i przede wszystkim generuje konwersje w szybkim tempie.

Strony internetowe oraz aplikacje podlegają „zasadzie 15 sekund”. Jest to średni czas, który użytkownik sieci przeznacza na podjęcie decyzji o tym czy dana firma spełnia jego potrzeby. Jeśli Twoja strona internetowa lub aplikacja jest źle zaprojektowana lub korzystanie z niej jest trudne, wówczas użytkownik odejdzie w ciągu 15 sekund i nigdy nie powróci.

Może to oznaczać utratę potencjalnej konwersji – kogoś kto nie został długoterminowym, lojalnym klientem. Dodatkowo wysoki współczynnik odrzuceń wpływa niekorzystnie na pozycję serwisu w Google. To sprawia, że jeszcze trudniej będzie przyciągać uwagę innych klientów w przyszłości, a starannie opracowana strategia SEO okaże się zbyteczna.

Dla małych firm ważny jest każdy klient. To dlatego projektowanie UX jest kluczowe. Musisz upewnić się, że Twoja strona lub aplikacja spełnia potrzeby użytkowników. Musisz więc zrozumieć istotność projektowania pod kątem doświadczeń użytkowników.

Co jest uznawane za dobre i złe projektowanie UX?

Każdy ma swój własny gust, więc możesz odczuwać, że nie istnieje coś takiego jak dobre lub złe projektowanie pod kątem UX. Istnieją bez wątpienia błędy i problemy, których należy unikać i doskonały standard, do którego należy dążyć.

Poniższa tabela wyjaśnia fundamentalne zasady oraz definiuje dobre i złe projektowanie pod kątem doświadczeń użytkowników.

Dobre projektowanie UXZłe projektowanie UX
Prostota – żaden użytkownik nie chce spędzać wielu godzin na uczeniu się jak korzystać z danej strony lub aplikacji.Ukryte strony w serwisie, których odnalezienie wiąże się z poszukiwaniami. Cierpliwość nie jest mocną stroną wielu użytkowników sieci.
Przejrzysty, dobrze zdefiniowany zbiór ikon, które są dobrze rozmieszczone i przedstawione z paleta kolorów wybranych z gustem. Taki projekt wyróżnia się pod względem gustu i współczesnych trendów.Zestaw wielu ikon oraz nieuporządkowany schemat kolorów przyprawiających o migrenę lub strona albo aplikacja wykonana tak minimalistycznie, że wydaje się być niegotowa.
Informacyjna, dobrze napisana treść, która jest dostępna na ekranie albo pod przyciskiem. Taka treść powinna być wyraźnie oznakowana i dopasowana do tego czego poszukuje użytkownik.Zbiory niskiej jakości treści, która jest wyraźnie wykorzystywana wyłącznie jako „wypełniacz”. Jest ona pełna literówek i nie jest przydatna dla użytkownika końcowego. Taka treść denerwuje użytkowników i jest karana przez Google.
Przejrzyste, dobrze rozmieszczone, inspirujące wezwania do działania, które nie brzmią nachalnie ani desperacko.Niejasne wezwania do działania lub takie, które wywierają zbyt duży nacisk na sprzedaż. Nie wzbudzają one zaufania wśród użytkowników.
Przyjemne, odpowiednie ilustracje w wysokiej rozdzielczości, rozmieszczone strategicznie, tak aby nie zasłaniać strony czy też jej treści.Ilustracje w niskiej rozdzielczości, które nie wspomagają treści w żaden sposób i wypełniają ekran zasłaniając tekst lub wezwania do działania.
Identyczne doświadczenia użytkowników, niezależnie od tego czy korzystają z komputera, smartfona czy też tabletu.Strona, która nie radzi sobie z ograniczeniami mniejszego ekranu. Przeglądanie mobilne jest obecnie bardziej powszechne niż komputerowe.
Tabela dotycząca dobrych i złych praktyk związanych z User Experience

Czym są modele szkieletowe, makiety oraz prototypy w projektowaniu UX?

Skoro już wiesz jak istotne znaczenie ma projektowanie UX, możesz również interesować się dalszym badaniem tematu. Możesz natrafić na żargon i terminologię, która jest dla Ciebie niezrozumiała.

Omówmy trzy kluczowe terminy pojawiające się zawsze, gdy omawiane jest projektowanie UX. Jest to pewnego rodzaju „Święta Trójca” faz, przez które przechodzi każda strona lub aplikacja w ramach procesu projektowania UX.

Modele szkieletowe (wireframes)

Model szkieletowy to pierwszy etap w procesie projektowania UX. Pomyśl o tym modelu, jak o szkielecie Twojej strony zaplanowanym na długo przed powstaniem właściwego serwisu. W tym przypadku, zawartość Twojej strony jest dopasowywana do szkieletu.

Modele szkieletowe pokazują jak Twoja strona lub aplikacja może wyglądać oraz działać w najprostszy możliwy sposób. Nie obejmują one żadnych funkcji i cech interaktywnych oraz mogą być szkicowane ręcznie. Jest to po prostu pierwszy krok w identyfikacji problemów związanych z projektem przed rozpoczęciem pracy.

Makiety (mock-ups)

Makieta to kolejny etap w rozwoju projektowania UX. Pod wieloma względami, jest to bardziej dopracowana wersja modelu szkieletowego.

Jeśli chodzi o makietę, obejmuje ona dopasowanie wszelkiego typu ilustracji do szkieletu, wliczając w to firmowe logo. Obejmuje również tekst, który będzie znajdować się na Twojej stronie lub w aplikacji, z wykorzystaniem odpowiedniej czcionki. Schemat kolorów strony lub aplikacji jest również stosowany w tej fazie projektowania.

Celem stworzenia makiety jest przedyskutowanie projektu przed wykorzystaniem funkcji interaktywnych. Makieta daje wyraźniejszy obraz tego jak będzie wyglądać ostateczna wersja strony lub aplikacji. Jest to czas na zrobienie wszelkich istotnych zmian strukturalnych, jeśli coś wydaje się nie działać, tak jak powinno.

Prototypy (prototypes)

Prototyp to w pełni zakodowana, interaktywna wersja Twojej strony internetowej lub aplikacji. Na tym etapie można w pełni przetestować doświadczenia użytkowników i upewnić się czy strona lub aplikacja robi wszystko to co powinna.

Zaleca się zapisanie osób z zewnątrz jako testerów Twojego prototypu. Jeśli napotkają problemy, muszą one zostać zlikwidowane przed uruchomieniem strony lub aplikacji. Pamiętaj, że masz tylko jedną szansę, aby zrobić dobre pierwsze wrażenie.

Pytania do małych i średnich firm, związane z projektowaniem UX

Jeśli jesteś właścicielem małej firmy, który zastanawia się nad tym ile uwagi trzeba poświęcić projektowaniu UX, zadaj sobie następujące pytania.

Pomogą one Tobie lepiej zrozumieć znaczenie tej dziedziny oraz to co trzeba mieć na uwadze oceniając wcześniejsze modele szkieletowe, makiety i prototypy Twojej strony oraz aplikacji.

1. Jakie problemy z projektowaniem UX pojawiają się w przypadku Twojego serwisu lub aplikacji?

Planowanie strony internetowej lub aplikacji to zawsze ekscytujące przeżycie. Przed przejściem do właściwego tworzenia, przed zajęciem się problemami logistycznymi, takimi jak ograniczone terminy i budżet, wszystko wydaje się być możliwe. Trzeba jednak pamiętać, że często realizacja celów wymaga poświęcenia.

Oceń wspomniane ograniczenia obiektywnie i zadaj sobie uczciwe pytanie – czy mają one wpływ na projektowanie UX Twojej strony lub aplikacji? Jeśli tak to należy wrócić do etapu projektowania.

Nie ulegnij pokusie dalszego działania z projektem w celu jego jak najszybszego zakończenia stosując podejście „lepsze coś niż nic”. Projektowanie UX gorszej jakości wpłynie negatywnie na markę nie tylko opóźniając uruchomienie serwisu albo aplikacji o kilka tygodni (na czas rozwiązywania problemów). Popularne przykłady krytycznych problemów związanych z UX prezentują się następująco:

  1. długi czas ładowania strony – jeśli strona nie wczytuje się w ciągu trzech sekund, większość użytkowników przestanie z niej korzystać,
  2. nieuporządkowana, niedokończona treść, która nie została sprawdzona albo została skopiowana,
  3. grupy wezwań do działania, które są rozmieszczone blisko siebie. Nie musisz szeptać, ale nie ma też potrzeby krzyku,
  4. słabe funkcjonowanie na określonych przeglądarkach lub w szczególności na urządzeniach mobilnych. Staraj się być niezależny od platform, jeśli chodzi o doświadczenia użytkowników.

Musisz mieć na uwadze, że stajesz twarzą w twarz z silną konkurencją. Każdy domaga się uwagi klienta. Popracuj nad błędami i nie wystawiaj się na niekorzystne porównania.

2. Jakie są problemy związane z UX nie podlegające dyskusji w przypadku Twoich klientów?

Po poprawieniu projektowania UX Twojej strony internetowej lub aplikacji możesz czuć się z niej zadowolony lub zadowolona. Jest to jednak dopiero pierwszy krok. Musisz pamiętać, że nadal myślisz jak właściciel firmy.

Oznacza to, że wiesz jakie są Twoje cele i automatycznie wiesz jak rozwiązywać różne istotne problemy. Musisz jednak zastanowić się nad tym co myślą i czują zewnętrzni użytkownicy. Każdy kto korzysta z Internetu, niezależnie od tego czy czegoś po prostu szuka czy chce dokonać transakcji w sklepie internetowym, ma pewien zestaw problemów, które nie podlegają negocjacji i powodują zerwanie umowy.

Takie problemy sprawiają, że użytkownicy rezygnują z transakcji i usług, nie zapisują się do newsletterów albo rezygnują z darmowego okresu próbnego. Musisz więc pomyśleć jak klient i dowiedzieć się co to za problemy, a następnie uwzględnić je w swoim projektowaniu UX.

Aby to osiągnąć, przeprowadź badania rynku. Najlepiej, jeśli będą one obejmować wykorzystanie prototypu Twojej aplikacji i serwisu z komentarzami i opiniami na temat dostarczonych rezultatów. Przede wszystkim musisz dowiedzieć się co zniechęciło użytkowników do korzystania z Twojej strony lub aplikacji.

Każdy użytkownik posiada swoje unikalne problemy, które w jego oczach nie podlegają negocjacji. Nie każdemu da się pomóc. Niektórzy ludzie na przykład nie lubią koloru niebieskiego. Jeśli taki jest kolor reprezentujący Twoją markę, nie możesz dokonać całkowitej zmiany identyfikacji po to, aby zadowolić jedną osobę. Istnieją jednak pewne powszechne problemy, takie jak:

  1. długie „tunele sprzedażowe”,
  2. brak oczywistych i przejrzystych protokołów bezpieczeństwa, które chronią dane klientów,
  3. zbyt wiele osobistych, nieodpowiednich pytań w formularzu rejestracyjnym,
  4. utrudniona, skomplikowana nawigacja pomiędzy stronami,
  5. wyskakujące okienka czatu lub reklamy zasłaniające treść.

Nie trzeba wykonywać żadnych skomplikowanych rzeczy ani zaczynać od zera, aby rozwiązać te problemy. Większość z nich da się naprawić szybko. Nie oznacza to jednak, że są one mniej ważne.

3. Czy Twoja firma jest w stanie poradzić sobie z potrzebami z zakresu UX?

Jednym z ważniejszych pytań jest to czy jesteś w stanie poradzić sobie z projektowaniem UX. Proces ten jest bardzo ważny, więc jeśli nadal czegoś nie rozumiesz, musisz poprawić swoje umiejętności lub skorzystać z usług zewnętrznych.

Istnieje wiele szkoleń on-line, które obiecują zdradzenie wielu różnych sekretów projektowania UX. Nie kupuj jednak kota w worku i nie trać czasu oraz zasobów na szkolenia, które obiecują wiele i nie zapewniają niczego.

Jeśli korzystasz z outsourcingu w zakresie tworzenia Twojej strony internetowej lub aplikacji mobilnej, zapytaj agencji lub freelancera o zdolności w zakresie projektowania pod kątem doświadczeń użytkowników. Czasami najlepszym wyjściem jest zostawienie takich działań profesjonalistom. Związane z tym koszty zostaną zrekompensowane większym zyskiem.

4. Jak można wykorzystać projektowanie UX do poprawy wyników końcowych?

Każda działalność, niezależnie od tego czy jest to firma z sektora małych i średnich przedsiębiorstw czy też może jest to globalna korporacja, posiada podobny cel. Jest nim zwiększenie przychodów. Twoje decyzje związane z projektowaniem UX powinny więc uwzględniać ten cel.

Projekt UX powinien być nakierowany na zwiększenie zaangażowania po stronie klientów, nakłanianie do konwersji, generowanie nowych leadów i poprawę reputacji biznesowej. To wszystko zostanie odzwierciedlone, gdy sprawdzisz stan swojego konta. Świat on-line jest szybszym i bardziej niezawodnym sposobem zyskania przewagi nad konkurencją.

Podsumowanie

Każdy grosz wydany na projektowanie UX, powinien zostać zainwestowany z intencją zamiany go na złotówkę. Przestrzegaj tej filozofii, a zauważysz korzyści stosowania sztuki projektowania UX. Oczywiście projektowanie pod kątem doświadczeń użytkowników to szerokie zagadnienie, którego trzeba się nauczyć i w którym należy sporo odkrywać.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.