Skip to content Skip to footer

Google News – czym jest i jak do niego trafić? Sprawdź poradnik!

Nie musisz prowadzić strony poświęconej wyłącznie aktualnościom, aby pojawiać się w kanałach Google News. Musisz jednak korzystać z konkretnych metod optymalizacji pod wyszukiwarki, aby zyskać swoją szansę.

Czym jest Google News i gdzie się pojawia?

Google News to agregator newsów, czyli serwis zbierający i wyświetlający artykuły w swoich kanałach. Innymi słowy, wykorzystuje on technologię do wyszukiwania i organizowania odpowiednich historii z różnych źródeł. Następnie pokazuje te historie ludziom, dla których będą one prawdopodobnie interesujące lub przydatne.

Jak donosi serwis Semrush, Google odsyła użytkowników do godnych opublikowania stron 24 miliardy razy każdego miesiąca. Jednak historie z Google News nie pojawiają się tylko na stronie i w aplikacji. Można je również znaleźć w wyszukiwarce Google w zakładce „News” (aktualności) lub „Top Stories” (najlepsze historie) na stronie z rezultatami wyszukiwania (SERP).

Google Discover, spersonalizowane rozwiązanie do odkrywania treści, również zawiera aktualności. Strona docelowa Google Trends również pokazuje aktualności pod popularnymi zapytaniami. Można je również znaleźć w „najnowszych aktualnościach” oraz „najlepszych aktualnościach” (breaking news oraz top news) na YouTube.

Przykład widoku strony News.google.com
Przykład widoku strony News.google.com

Jak Google News wybiera historie?

Google News sugeruje czytelnikom historie za sprawą algorytmów. Oczywiście najważniejsze są historie pochodzące ze źródeł posiadających autorytet.

Najczęściej to komputery wybierają treść. Nie jest jednoznacznie określone kiedy ludzie oraz publikujący w Google News wykonują takie czynności. To dlatego ludzie używający takiego samego języka oraz przebywający w tym samym regionie widzą takie same „Najlepsze historie” (Top stories) w Google News.

Pomimo to, możesz dostosować Twoje ustawienia użytkownika, aby mieć wpływ na widziane przez siebie tematy. Należy po prostu przewinąć stronę do „Your Topics” (Twoje tematy) i kliknąć „Customize” (Dostosuj). System uwzględni również Twoje wcześniejsze działania w wyszukiwarce Google oraz na YouTube, gdy będzie sugerować historie.

Sekcja "Wiadomości" jako przykład funkcjonowanie Google News
Sekcja „Wiadomości” jako przykład funkcjonowanie Google News

Jakie są czynniki rankingowe algorytmów Google News?

Google News wykorzystuje siedem czynników rankingowych, aby dostarczać czytelnikom najbardziej przydatne aktualności. Oto one:

 • stosowność – dopasowanie historii do zapytań użytkowników w wyszukiwarce Google,
 • lokalizacja – pomaganie użytkownikom w znalezieniu treści właściwej dla ich obszaru lokalnego, 
 • rozgłos – promowanie wartych opublikowania zdarzeń, które są szeroko pokazywane,
 • autorytet – nadawanie priorytetu treściom ze źródeł eksperckich,
 • świeżość – przedstawianie najnowszych aktualności na dany temat,
 • użyteczność – ocenianie jak łatwe jest przeglądanie zawartości strony,
 • zainteresowania – personalizacja treści, która jest dopasowana do zainteresowań lub poprzedniego wyszukiwania użytkowników.

Google zwraca również uwagę na trzy czynniki, które nie mają wpływu na ranking. Oto one:

 • punkt widzenia – system w rankingu nie bierze pod uwagę opinii ideologicznych lub politycznych autora,
 • reklamodawcy i powiązania komercyjne – reklamodawcy i partnerzy Google nie mają zapewnionego specjalnego traktowania,
 • dane osobowe – Google nie bierze pod uwagę cech wrażliwych, takich jak płeć, przekonania religijne czy też wiek.

Trzy ostatnie czynniki mogą być publiczne. Zapewniają one jednak mały wgląd w to czego Google tak naprawdę szuka.

Zwróćmy uwagę na pewne taktyki, dzięki którym Twoje artykuły z aktualnościami będą zyskiwać lepsze pozycje w rankingach.

Sposoby pomagające rankować w Google News

Ustaliliśmy już, że strony dedykowane aktualnościom nie są jedynymi serwisami zyskującymi widoczność w kanałach Google News. System bowiem uwzględnia każdą stronę, która tworzy wysokiej jakości, aktualną, oryginalną treść. Istotne jest też przestrzeganie pewnych zasad.

Oto informacje jak stosować SEO, aby Twoja godna publikacji treść zyskała wysoką pozycję w Google News.

1. Dodanie strony do Google Publisher Center (Centrum publikacji Google)

Skonfiguruj Google Publisher Center (jest to proste zadanie zajmujące 30 minut), aby zarządzać tym jak strona pojawia się w Google News. Nie musisz dodawać strony do Centrum Publikacji, aby rankować, ale zrobienie tego wiąże się z wieloma korzyściami.

Przede wszystkim możesz dzielić się swoją treścią bezpośrednio z Google. Nie musisz więc czekać, aż zostanie ona znaleziona w ramach standardowego crawlingu.

Pozostałe zalety prezentują się następująco:

 • kontrola treści, projektu publikacji oraz wizualizacji marki w Google News,
 • możliwość pojawienia się w sekcji aktualności w aplikacji Google News,
 • uzyskanie aprobaty Google, ponieważ wniosek jest kontrolowany manualnie,
 • stworzenie konkretnej mapy strony pod Google News oraz pliku robots.txt (mapa strony XML mówi robotom wyszukiwarki Google o tym jakie adresy URL mają zostać zaindeksowane). 

Ważne – Google nie gwarantuje publikacji tylko za sprawą rejestracji i konfiguracji w Publisher Center. Oznacza to, że trzeba spełniać odpowiednie standardy, aby być branym pod uwagę jako możliwa opcja.

Aby zgłosić stronę do zatwierdzenia, przejdź do Publisher Center. Wpisz adres URL swojej strony i kliknij „Add” (Dodaj). Wybierz nazwę swojej publikacji oraz Twoją lokalizację. Następnie zweryfikuj swój serwis w Google Search Console.

Po zatwierdzeniu wniosku, możesz dzielić się swoją treścią bezpośrednio z Google News. Dotyczy to również kanałów RSS, adresów URL stron oraz materiałów wideo.

2. Popracuj nad technicznym SEO Twojego serwisu

Możesz zoptymalizować swoją stronę pod kątem wyszukiwarek stosując taktyki technicznego SEO. Proces ten pomaga algorytmom Google News na spoglądanie na Twoją stroną bardziej przychylnym okiem, ponieważ będzie ona łatwa w użytkowaniu.

Skorzystaj z poniższych taktyk technicznego SEO, aby Twoja treść była warta publikacji w Google News:

 • przestrzegaj wytycznych technicznych Google (np. w jednym artykule stosuj tylko jeden język),
 • wprowadzaj ustrukturyzowane dane charakterystyczne dla aktualności (np. informuj Google o tym, że Twoja treść to artykuł dotyczący aktualności),
 • zoptymalizuj prędkość działania serwisu (np. skompresuj swoje ilustracje, tak aby wczytywały się szybciej),
 • unikaj powielonej treści (np. nie kopiuj treści z innych stron ani nie przepisuj swoimi słowami nie wnosząc żadnej wartości dodanej),
 • zapewniaj doskonałe doświadczenia użytkowników (np. stwórz stronę przystosowaną do urządzeń mobilnych oraz zapewnij ochronę danych czytelników certyfikatem HTTPS).

Spójrzmy na to bardziej szczegółowo. Ustrukturyzowane dane właściwe dla aktualności są znane również jako „znaczniki schema”. Innymi słowy, dodatkowy kod w wersji HTML Twojego artykułu pomaga wyszukiwarce Google w zrozumieniu zawartości strony.

Istnieje wiele różnych rodzajów ustrukturyzowanych danych. W Google News najpopularniejsze są „Artykuły” oraz „Aktualności” (Article oraz NewsArticle).

Innymi słowy, Google nie musi zgadywać o czym jest dana treść tylko można samemu poinformować o tym wyszukiwarkę. Istnieje więc większe prawdopodobieństwo pojawienia się treści w „Najlepszych historiach” oraz historiach wybranych dla użytkownika.

Ta sama logika znajduje zastosowanie w przypadku nagłówków. Po prostu należy stworzyć 110-znakową wersję w ramach ustrukturyzowanych danych Aktualności.

Przykład implementacji Schema.org dla Newsa

{
 "@context": "http://schema.org",
 "@type": "NewsArticle",
 "headline": "Naukowcy odkryli nową planetę w naszym Układzie Słonecznym",
 "alternativeHeadline": "Odkrycie nowej planety może zmienić nasze postrzeganie Układu Słonecznego",
 "image": [
  {
   "@type": "ImageObject",
   "url": "https://example.com/new_planet.jpg",
   "height": 800,
   "width": 1200
  },
  {
   "@type": "ImageObject",
   "url": "https://example.com/new_planet2.jpg",
   "height": 800,
   "width": 1200
  }
 ],
 "datePublished": "2024-04-18",
 "dateModified": "2024-04-18",
 "author": [
  {
   "@type": "Person",
   "name": "Jan Kowalski"
  },
  {
   "@type": "Person",
   "name": "Anna Nowak"
  }
 ],
 "publisher": {
  "@type": "Organization",
  "name": "Gazeta Naukowa",
  "logo": {
   "@type": "ImageObject",
   "url": "https://example.com/logo.jpg"
  }
 },
 "description": "Grupa międzynarodowych naukowców ogłosiła odkrycie nowej planety, która znajduje się na obrzeżach Układu Słonecznego. Szczegóły badania zostały opublikowane w najnowszym wydaniu 'Gazety Naukowej'.",
 "articleBody": "W artykule naukowcy opisują, jak za pomocą nowych technologii teleskopowych udało im się zidentyfikować obiekt, który może być dziesiątą planetą Układu Słonecznego. Badacze z różnych krajów współpracowali nad projektem, który przyniósł spektakularne wyniki...",
 "mainEntityOfPage": {
  "@type": "WebPage",
  "@id": "https://example.com/news/new-planet-discovered"
 },
 "keywords": ["nauka", "planeta", "astronomia", "Układ Słoneczny", "odkrycie"],
 "inLanguage": "pl-PL"
}

Aby zyskiwać pozycję w kanałach Google News, należy zadbać o optymalne doświadczenia użytkowników.

Zwróć więc uwagę na następujące cechy Twojej strony i jej treści:

 • szybkie ładowanie,
 • prawidłowe wyświetlanie na urządzeniach mobilnych,
 • unikanie nadmiernej ilości reklam,
 • łatwość nawigacji,
 • brak niechcianych elementów strony, które blokują możliwość przeglądania treści (np. reklamy w wyskakujących okienkach),
 • optymalizacja pod kątem  Core Web Vitals (Podstawowe Wskaźniki Internetowe – wskaźniki mierzące prędkość i doświadczenie użytkowników).

3. Poszukiwanie popularnych tematów i pytań, na które możesz odpowiedzieć

Poprzez wyszukiwanie słów kluczowych i wykorzystanie Google Trends, można znaleźć popularne tematy i pytania, na które możesz odpowiedzieć w swojej treści. Przejdź do strony Google Trends, aby sprawdzić czy ma sens tworzenie treści związanej z jakimś wyróżnionym tematem.

Godne uwagi tematy można również pozyskiwać poprzez poszukiwanie słów kluczowych. Proces ten można realizować przy pomocy wielu różnych narzędzi dostępnych w sieci.

4. Twórz oryginalną, wysokiej jakości treść z nagłówkami przyciągającymi uwagę

Treść zoptymalizowana pod Google News musi być oryginalna i wyjątkowo dobrze napisana. Musisz również umieszczać zwracające uwagę, odpowiednie tytuły i nagłówki, aby przyciągnąć czytelników.

Stwórz interesujące tytuły i nagłówki

Oto kilka porad dotyczących tworzenia nagłówków i tytułów zoptymalizowanych pod SEO oraz użytkowników:

 • jasno i zwięźle poinformuj o temacie artykułu,
 • upewnij się, że nagłówek jest opisowy i wymowny (zapomnij o grze słów i żartach),
 • korzystaj z czasu teraźniejszego i strony czynnej czasowników, 
 • unikaj nadużywania słów PR, takich jak „ogłasza”, „uruchamia” lub „partnerzy”,
 • korzystaj ze strony czynnej (np. „przygotowałeś posiłek” zamiast „posiłek został przygotowany przez Ciebie”).

Twój nagłówek może być wisienką na torcie wartościowej treści. Może również wpłynąć negatywnie na zakres klikalności (CTR). Warto więc o niego zadbać.

Zachowaj zgodność treści z E-E-A-T

Jeśli chodzi o główną treść aktualności, zawsze przestrzegaj wytycznych Google dotyczących E-E-A-T. Skrót ten oznacza Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness (Doświadczenie, eksperckość autorytet oraz wiarygodność). Google dodało do tego zestawu „Doświadczenie” pod koniec 2022 roku.

Oto podsumowanie elementów E-E-A-T:

 • doświadczenie udowadnia, że spostrzeżenia są autentyczne,
 • eksperckość wykazuje wiedzę oraz kwalifikacje autora,
 • autorytet pokazuje, że osoba jest ekspertem lub influencerem o dobrej reputacji (z wieloma linkami zwrotnymi),
 • wiarygodność to najważniejszy element. Zapewnia ona dokładność informacji zawartych w serwisie oraz jego bezpieczeństwo.

E-E-A-T nie jest czynnikiem rankingowym, ale stanowi część ostatnich Wytycznych Google dla Kontrolerów Jakości.

Realne osoby, (zwane kontrolerami jakości) korzystają z tych wytycznych, aby zapewnić Google opinie dotyczące zmian w wyszukiwaniu. W ten sposób mierzona jest skuteczność zmian w systemie rankingowym.

Pomimo, że nie mają one wpływu na Twój ranking, zasady E-E-A-T są kluczowe dla poprawy SEO Twoich treści. Dotyczy to również aktualności.

Twórz wyłącznie treści godne publikowania i przestrzegaj zasad

Przede wszystkim treść SEO Google News musi być godna publikacji. Taka treść charakteryzuje się następującymi cechami:

 • oryginalny raport lub opinia z zaufanego źródła,
 • aktualne informacje, które użytkownicy mogą wykorzystać od razu,
 • treść atrakcyjna, inspirująca, szokująca lub interesująca w sposób przyciągający uwagę bez działań „clickbaitowych”,
 • właściwa dla popularnego tematu bez nagłej zmiany kierunku,
 • odpowiednia dla określonej grupy odbiorców, odpowiadająca na konkretne pytania, niezbyt obszerna,
 • treść pełna sprawdzonych danych faktycznych oraz wysokiej jakości ilustracji, które wykazują, że informacje są godne zaufania.

Jeśli chcesz osiągać wysokie pozycje w Google News, zapomnij o treści evergreen, poradnikach mówiących jak coś zrobić oraz o kolumnach z poradami. Takie typy treści nie są aktualne i godne publikowania. Należy je zachować dla innych obszarów strategii SEO. Przestrzegaj również polityki Google News.

5. Zachowaj „świeżość” treści

Google News bardzo faworyzuje świeże treści. Należy więc nakierować się na serię nowych, aktualnych historii w każdym tygodniu.

Istnieją strony, które pojawiają się w Google News, jeśli nie są starsze niż 90 dni. To oznacza, że możesz korzystać nawet ze starszych treści. Jeśli przestaną one być skuteczne, należy pomyśleć o ich odświeżeniu.

Treść można odświeżyć na przykład na kilka sposobów:

 • poszukiwanie nowych informacji na dany temat,
 • dodanie zaktualizowanych faktów i statystyk,
 • bardziej szczegółowe podejście do mniej bogatych treści (treści o małej lub zerowej wartości dodanej),
 • spojrzenie na treść z innego punktu widzenia,
 • pytanie ekspertów o opinie oraz umieszczanie cytatów.

Dzięki tym metodom można znacznie odświeżyć treść. Zamiast próbować oszukiwać algorytmy, opłaca się włożyć w to trochę wysiłku.

Google również ostrzega przed „sztucznym odświeżaniem” historii bez dodawania wartości:

Nie odświeżaj sztucznie historii bez dodawania znaczących informacji lub pewnych innych interesujących powodów do odświeżania. Ponadto nie twórz tylko delikatnie zaktualizowanej historii w porównaniu z tą wcześniej opublikowaną. Nie usuwaj starej i nie przekierowuj do nowej. Jest to sprzeczne z wytycznymi Google dotyczącymi adresów URL artykułów.

Po zakończeniu właściwego odświeżania, zaktualizuj datę artykułu. Dla Google (oraz czytelników) jest to sygnał, że treść jest nowa.

W najlepszym przypadku poprawisz pozycję w Google News. W najgorszym stworzysz obszerniejszą treść, która jest wartościowa dla realnych czytelników.

6. Stań się miarodajnym źródłem informacji i zadbaj o swoją obecność w mediach społecznościowych

Google News kładzie priorytet na nowe, eksperckie, autorytatywne źródła aktualności. Możesz dodawać regularnie wpisy w mediach społecznościowych, aby zwiększać popularność oraz wiarygodność.

Większość źródeł w każdej sekcji Google News posiada wielu obserwujących na portalach społecznościowych. Ale nie jest to konieczność, aby się tam pojawić. Zamiast budować coraz większe liczby, ważne jest pojawianie się na kanałach, gdzie Twoi odbiorcy są najbardziej aktywni.

Konta na wielu platformach wskazują, że jesteś odpowiednią firmą. Stanowią one również szansę generowania zaangażowania ze strony obserwujących oraz odkrywania jaką lubią treść. Możesz więc tworzyć jej więcej, aby chętnie wracali.

Kolejną korzyścią posiadania obserwujących jest to, że Google może pokazywać Twoją treść w spersonalizowanych kanałach.

Przykładowo regularne dodawanie wpisów w serwisie X pozwala pojawić się w sekcji „From Twitter” (z Twittera) w raportach „Full coverage”. Pomimo zmiany na „X”, sekcja ta jest nadal zatytułowana „From Twitter”.

„Perspektywy” są również dostępne w wyszukiwarce Google i obejmują posty z serwisu X. Jest to kolejny obszar aktualności, za pomocą którego możesz docierać do odbiorców docelowych.

Dodatkowo, zbudowanie solidnej obecności w mediach społecznościowych pomaga w wielu kwestiach:

 • przedstawia Twoją treść szerszej publiczności,
 • buduje znajomość Twojej marki,
 • zwiększa zaufanie, wiarygodność oraz możliwości pozyskiwania linków.

Upewnij się, że tworzysz konta na platformach, na które możesz poświęcić czas. Nie ma sensu bycie wszędzie, jeśli trzeba czekać miesiącami na kolejne wpisy.

7. Dopracuj małe, istotne szczegóły

Popraw małe, kluczowe detale w Twoim serwisie i na stronach z treścią, aby spełniać wymogi czynników rankingowych Google News.

Na przykład, stwórz stronę „O nas” i dodaj dane kontaktowe Twojej firmy. Takie dodatki sygnalizują przejrzystość oraz budują zaufanie. To z kolei prowadzi do pozyskania autorytetu.

Skorzystaj ze swojej strony „O nas”, aby objaśnić odbiorcom Twoją działalność i eksperckość w danym temacie. Robiąc to sprawisz, że dziennikarze i publikujący aktualności będą w przyszłości poszukiwać odpowiednich historii bezpośrednio na Twojej stronie.

Dodawaj nazwiska autorów do Twoich treści. Najlepiej jeśli każdy z nich będzie posiadać własną stronę autora. To sygnalizuje eksperckość (istotne dla nowego „E” w E-E-A-T) oraz autorytet dla Google.

Jeśli chodzi o świeżość, zadbaj o wyraźne daty i godziny dodania artykułów. Pamiętaj o zasadzie 90 dni.

Aby zostać uwzględnionym w Google News, artykuły muszą przedstawiać wyraźną, widoczną datę i godzinę. Najlepiej, jeśli takie informacje będą się znajdować pomiędzy tytułem i treścią artykułu.

Jeśli chodzi o aktualności, godziny są lepsze niż dni. Ludzie bowiem zakładają, że im nowszy artykuł, tym jego informacje są najbardziej aktualne. Można również skorzystać z ustrukturyzowanych danych wypełniając pola „datePublished” (data publikacji) lub „dateModified” (data modyfikacji) zgodnie ze strefą czasową.

Oprócz spełnienia wymagań czynnika rankingowego, zapewnisz czytelnikom lepsze doświadczenia użytkowników. To z kolei wpływa korzystnie na rankingi w Google.

8. Adresy URL przyjazne dla użytkowników

Nieczytelne adresy URL wpływają negatywnie na szansę pojawienia się artykułu w Google News. Stwórz adres URL współmierny z tytułem artykułu. Przykładowo WordPress posiada opcję „Permalink Settings” pozwalającą na przypisanie nazwy wpisu do adresu URL strony. Adresy URL przyjazne dla użytkowników ułatwiają robotom Google News oraz czytelnikom poznanie tematu strony jeszcze przed jej przejrzeniem.

Każdy adres URL do Twoich artykułów powinien być stały. Nie może się więc zmienić po uwzględnieniu w Google News. Jeśli adres URL ulegnie zmianie, pojawią się problemy z indeksowaniem w Google News i artykuł może nie zostać wyświetlony.

Ponadto, adresy URL muszą być unikalne. Jeśli wiele artykułów posiada identyczne adresy URL, nie mogą one zostać uwzględnione w Google News.

9. Stwórz mapę strony sitemap.xml pod Google News

Aby skutecznie integrować się z Google News i zwiększać widoczność swoich artykułów, warto zadbać o odpowiednie przygotowanie i zgłoszenie sitemap specjalnie przeznaczonej dla tego serwisu. Oto zasady i wskazówki, które pomogą Ci stworzyć efektywną sitemap dla Google News:

 • specyfika sitemap dla Google News – mapa ta powinna zawierać wyłącznie artykuły opublikowane w ciągu ostatnich dwóch dni. To zdecydowanie różni się od standardowych sitemap, które mogą obejmować linki do wszystkich stron witryny
 • częste aktualizacje – warto aktualizować sitemap każdorazowo po publikacji nowego artykułu. Dzięki temu Google szybciej zindeksuje najnowsze treści, co może przyczynić się do lepszej widoczności Twoich artykułów w wynikach wyszukiwania

Przykład sitemap dla Google News:

Aby ułatwić zrozumienie, poniżej znajdziesz przykład, jak może wyglądać sitemap w formacie XML dla artykułów przeznaczonych do Google News:

<?xml version="1.0" encoding="UTF-8"?>
<urlset xmlns="http://www.sitemaps.org/schemas/sitemap/0.9"
    xmlns:news="http://www.google.com/schemas/sitemap-news/0.9">
 <url>
  <loc>https://example.com/article1.html</loc>
  <news:news>
   <news:publication>
    <news:name>Nazwa Twojej Gazety</news:name>
    <news:language>pl</news:language>
   </news:publication>
   <news:publication_date>2024-04-18</news:publication_date>
   <news:title>Tytuł Twojego Artykułu</news:title>
  </news:news>
 </url>
 <!-- Dodaj więcej artykułów zgodnie z potrzebami -->
</urlset>

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.