Skip to content Skip to footer

E-E-A-T w SEO. Czym jest i jakie ma znaczenie?

E-E-A-T oznacza „Doświadczenie, Wiedza ekspercka, Autorytet oraz Wiarygodność” (Experience, Expertise, Authoritativeness, Trustworthiness). Do momentu aktualizacji Google w grudniu 2022 było to tylko E-A-T (bez „doświadczenia”).

YMYL z kolei oznacza „Twoje pieniądze lub Twoje życie” (Your Money or Your Life). Zrozumienie obu koncepcji jest istotne dla każdego, kto chce wpłynąć korzystnie na swoje SEO.

Czym jest E-E-A-T?

E-E-A-T (Doświadczenie, Wiedza ekspercka, Autorytet oraz Zaufanie) stanowi część wytycznych Google dla kontrolerów jakości – podręcznika używanego przez prawdziwych ludzi do oceny jakości rezultatów wyszukiwania.

Takie osoby są znane jako Kontrolerzy jakości. Ich ocena pomaga Google na sprawdzenie skuteczności aktualizacji algorytmu. E-E-A-T nie jest bezpośrednim czynnikiem rankingowym Google. Firma ta jednak chce zapewniać rezultaty charakteryzujące się wysokim poziomem E-E-A-T. Jest to więc istotna koncepcja w SEO. Ponadto wysoki poziom E-E-A-T zwiększa zaufanie użytkowników, a to prowadzi do większej liczby konwersji na stronie.

Dodatkowa informacja: Google aktualizuje wytyczne dla kontrolerów jakości średnio raz na rok. Poniżej znajduje się krótka historia kluczowych aktualizacji Google E-E-A-T:

 • marzec 2013: Google oficjalnie publikuje wytyczne dla kontrolerów jakości wyszukiwania,
 • marzec 2014: Google uwzględnia E-A-T (Wiedza ekspercka, Autorytet oraz Zaufanie) w swoich wytycznych,
 • grudzień 2022: Google wprowadza E-E-A-T, w którym dodatkowa litera „E” oznacza „Experience”, czyli Doświadczenie,

Warto zapoznać się z czterema elementami Google E-E-A-T i dowiedzieć się jak współgrają one z treścią.

Doświadczenie

Treść wysokiej jakości zwykle wykazuje bezpośrednie doświadczenie twórcy w danym temacie. Pozwala to udowodnić, że wszelkie sugestie są wypróbowane i przetestowane, a odkrycia są autentyczne.

Przykładem może być recenzja gry planszowej. Autor opowiada w niej o swoich osobistych przeżyciach i opiniach. Ponadto w swojej treści autor dostarcza unikalne fotografie produktu, aby udowodnić, że rzeczywiście grał w grę.

Wiedza ekspercka

Kontrolerzy jakości wyszukiwania muszą ustalić czy autorzy posiadają wiedzę ekspercką na dany temat. Innymi słowy ustalają czy posiadają oni wiedzę, kwalifikacje wymagane do przekazywania wiarygodnych informacji. Wiedza ekspercka często idzie w parze z doświadczeniem, ale są to dwa różne pojęcia.

Przykładem może być temat dotyczący oszczędzania pieniędzy. Niektórzy ludzie poszukują porad finansowych od akredytowanego profesjonalisty (wiedza ekspercka), podczas gdy inni poszukują życiowych przykładów strategii, które działały w konkretnych przypadkach (doświadczenie). Oba typy treści oferują pewną wartość dla wyszukujących. Oznacza to, że radzą sobie dobrze w ramach Google E-E-A-T.

Autorytet

Autorytet oznacza ogólną reputację w branży, uzyskaną szczególnie w gronie ekspertów i influencerów w danej niszy. Kontrolerzy jakości Google otrzymali instrukcje, aby kontrolować autorytet twórcy, treści oraz strony internetowej.

Przykładowo, artykuł na temat bólu brzucha napisany przez WebMD posiada autorytet ze względu na poniższe powody:

 • WebMD to dobrze znana publikacja z poradami medycznymi,
 • autorzy i edytorzy WebMD są specjalistami z dziedziny dobrego samopoczucia i stanu zdrowia,
 • treści są dokładne, ponieważ zawierają porady i odpowiedzi ekspertów (zwykle lekarzy).

Najlepiej, jeśli inne podmioty posiadające autorytet w branży linkują do Twojej treści, ze względu na to, że zapewnia ona wartość. Innymi słowy, ludzie znają Ciebie i Twoje wykształcenie oraz postrzegają Cię jako lidera w branży. Uznają Ciebie za dobre źródło informacji.

Wiarygodność

Wiarygodność to najważniejsza część E-E-A-T SEO. Kontrolerzy jakości muszą brać pod uwagę twórcę, treść oraz stronę internetową. Należy wyjaśnić kto napisał daną treść oraz dokonać jej edycji pod względem zgodności faktów czy też cytować wiarygodne źródła. Błędem jest ukrywanie treści za ścianą reklam.

Obejmuje to nie tylko content marketing. W wytycznych dla kontrolerów jakości wyszukiwania Google odnosi się do „strony płatności w sklepie internetowym, która posiada niezabezpieczone połączenie” jako do strony niegodnej zaufania.

Co E-E-A-T oznacza dla SEO i dlaczego jest ważne?

Zaufanie zyskuje się wykazując doświadczenie, wiedzę ekspercką oraz autorytet, zgodnie z wytycznymi Google dla kontrolerów jakości wyszukiwania. E-E-A-T jest istotnym sygnałem jakości. W realnym świecie również ufamy źródłom i informacjom oraz poradom od osób posiadających autorytet.

Google podaje świetny przykład w Google Search Central Blog wskazując, że jeśli chcesz znaleźć informacje o podatkach, będziesz przeglądać treści tworzone przez księgowych. Doradca podatkowy lub księgowy będzie wysoce pożądanym źródłem informacji ze względu na doświadczenie, wiedzę ekspercką oraz autorytet w danym temacie. Takim osobom można zaufać oraz mieć pewność uzyskania dokładnych informacji.

Google chce dostarczać użytkownikom dokładnych informacji. Aby uzyskać wyższą pozycję na stronie z wynikami wyszukiwania, należy wykazać się E-E-A-T.

Wykazywanie E-E-A-T w Google

Działania SEO odpowiadają za dostarczanie tego co jest potrzebne, aby spełnić standardy E-E-A-T. Istnieją różne sposoby wykazywania doświadczenia, wiedzy eksperckiej, autorytetu oraz wiarygodności.

Stantford Persuasive Technology Lab opracowało szereg wytycznych z zakresu tworzenia wiarygodności sieciowej. Zostały one oparte o trzyletnie badania z udziałem ponad 4500 uczestników. Prezentują się one następująco:

(Experience) Doświadczenie

Należy pomyśleć o życiowym doświadczeniu. Szczególnie doświadczenia z pierwszej ręki, związane z opisywanym tematem są istotne. Doświadczenie jest szczególnie ważne w świecie cyfrowym generowanym coraz silniej przez sztuczną inteligencję. AI nie jest w stanie wykazać realnego doświadczenia. W najlepszym wypadku takie rozwiązania pozwalają na tworzenie założeń dotyczących doświadczeń ludzi, ale generowana treść nie będzie unikalna.

Prawdopodobnie nie ma przypadku w tym, że firma Google ogłosiła dodanie „Experience” do wytycznych dla kontrolerów jakości, krótko po uruchomieniu ChatGPT. Doświadczenie to podstawowy element pozwalający odróżnić treści tworzone przez ludzi od treści pisanych przez AI. Niemniej temat jest dyskusyjny, bowiem Google w swojej dokumentacji usunął fragment o tworzonej treści przez AI. Obecnie treść ma być pomocna.

Doświadczenie można wykazać dzieląc się z odbiorcami informacjami o twórcach treści. Pokrywa się to z wytycznymi Stantford Persuasive Technology Lab, takimi jak:

You can showcase your experience by sharing the faces behind your website. This statement lines up with Stanford’s web credibility guidelines to:

 • wykazanie, że za stworzenie strony odpowiedzialna jest prawdziwa organizacja lub firma,
 • podkreślenie wiedzy eksperckiej w organizacji oraz w dostarczanej treści i usługach,
 • wykazanie, że za tworzenie strony odpowiedzialne są osoby uczciwe i godne zaufania.

Osiągnięcie tego nie musi być skomplikowane. Warto pomyśleć o stworzeniu przemyślanej strony „o nas”, aby przekazać informacje o kwalifikacjach zespołu. Warto pomyśleć o tym co sprawi, że poczujesz się bezpiecznie, zanim wydasz pieniądze na dany produkt lub usługę. Następnie przenieś to do świata cyfrowego.

(Expertise) Wiedza ekspercka

Ekspercka wiedza odnosi się do stopnia wiedzy wykazanego w artykule lub przez piszącego. Wytyczne dla kontrolerów sugerują, że wiedza ekspercka lub autorytet autora na dany temat, odgrywają istotna rolę.

Istnieją jednak pewne dowody sugerujące, że autorytet autora sam w sobie nie ma znaczenia w E-E-A-T. Przykładem może być artykuł WordStream. Autor jest nieznany, ale poszukiwanie frazy „Google E-A-T” sprawia, że artykuł nieznanej osoby pojawia się na pierwszej stronie z wynikami wyszukiwania z odpowiednim krótkim fragmentem.

Można założyć, że Google uznaje ten artykuł jako najlepszy w rezultatach wyszukiwania i prawdopodobnie zyskuje on wiele kliknięć. Wydaje się, że w tym przykładzie autorytet autora nie wpływa na wytyczne Google dotyczące E-E-A-T. Nie należy jednak go lekceważyć. WordStream jest prawdopodobnie stroną posiadającą wysoki autorytet. Ponadto wiedza ekspercka autora została wyszczególniona w wytycznych dla kontrolerów jakości.

W dobie rozwoju AI oraz większego wyrafinowania algorytmu Google dobrze jest budować zaufanie u ludzi czytających treść. Warto więc pomyśleć o dodaniu następujących elementów:

 • imię i nazwisko autora,
 • opisowy życiorys zawierający:
  • stosowne kwalifikacje,
  • linki do profili w mediach społecznościowych,
 • schemat osobowy z różnymi certyfikatami i informacjami dotyczącymi profesji.

Budowa zaufania wśród odbiorców będzie skutkować ich pozytywnym zaangażowaniem. Wskazuje ono algorytmowi, że strona jest godna zaufania i umieszczenia wysoko w rankingach wyszukiwania.

(Authoritativeness) Autorytet

Autorytet oznacza stopień, w którym twórca treści jest znany jako doskonałe źródło informacji na dany temat. Można to osiągnąć na trzy główne sposoby:

 • ustanowienie silnej architektury treści obejmującej wszystkie aspekty danego tematu,
 • pozyskiwanie linków zewnętrznych z innych stron posiadających autorytet,
 • budowa profilu cyfrowego lub osobistej marki będącej ekspertem w danej dziedzinie.

Autorytet, ekspercka wiedza oraz doświadczenie współgrają ze sobą. Nie możesz być autorytetem w danej dziedzinie bez posiadania doświadczenia oraz wiedzy eksperckiej i odwrotnie. Tworzenie autorytetu tematycznego jest sensowne pod względem spełnienia wymogów Google E-E-A-T oraz w realnym świecie.

Przykładowo zatrudniając konsultanta SEO, który potrafi udzielić informacji o słowach kluczowych, osoba taka może zostać uznana za autorytet. Jeśli ta sama osoba udzieli informacji na temat fraz kluczowych, linków zewnętrznych oraz technicznego SEO zachowując pewność, wówczas jej autorytet będzie jeszcze większy. Jeśli specjalista SEO potrafi wykonać wszystkie powyższe czynności i udowodnić swoją ekspercką wiedzę poprzez studia przypadków (doświadczenie) oraz powiązać SEO z innymi formami marketingu, wówczas osoba taka będzie posiadała najwyższy autorytet.

Najprawdopodobniej zaufasz i zatrudnisz osobę o największym autorytecie. Jeśli chodzi o E-E-A-T, możesz wykazać autorytet dzięki solidnej strategii dotyczącej tworzenia treści. Twoja strategia z zakresu treści powinna obejmować wszystko co chce wiedzieć potencjalny kupujący/osoba odwiedzająca stronę. Opracuj więc i udokumentuj strategię dostarczania odpowiedzi w sposób wykazujący E-E-A-T w każdym artykule.

Im więcej wysokiej jakości treści zostanie skutecznie zaindeksowanych w Google, tym większy autorytet uzyska Twoja strona w danej dziedzinie. Ponownie pomysł tworzenia przydatnych treści wspiera wytyczne Standford’s:

 • ułatw kontakt z Tobą,
 • pozwól na łatwą weryfikację dokładności informacji znajdujących się na stronie,
 • zaprojektuj stronę tak, aby wyglądała profesjonalnie (lub aby nadawała się do konkretnego celu),
 • spraw, aby strona była łatwa w użytkowaniu i przydatna,
 • często aktualizuj treść na stronie (przynajmniej wykazuj, że była ostatnio sprawdzana),
 • ogranicz treści promocyjne (np. reklamy, oferty),
 • unikaj jakichkolwiek błędów (nawet najmniejszych).

Przydatna treść zapewniająca wsparcie dla kupujących pozwoli na naturalne osiągnięcie wspomnianych wyżej celów. 

Linki zewnętrzne ze stron posiadających autorytet

Pomimo, że posiadają one mniejszą moc niż dawniej, linki zewnętrzne nadal pozwalają wskazywać strony posiadające autorytet. Jeśli ktoś publikuje odnośnik do Twojej strony z odniesieniem do publikowanych informacji, jest to znakiem, że można Ci ufać.

Pozyskiwanie linków zewnętrznych z innych stron posiadających autorytet wskazuje, że Twoja strona jest godna zaufania. Jeśli mowa o autorytecie to odnosi się on bardziej do autorytetu tematycznego związanego z doświadczeniem i ekspercką wiedzą, a nie do autorytetu domeny.

Tworzenie profilu cyfrowego lub osobistej marki

Jeśli potrafisz wykazać Google kim jesteś i co robisz, możesz uzyskać autorytet oraz wiedzę ekspercką dotyczącą konkretnego tematu. Przykładem może być Sara Taher (konsultantka SEO). Jej panele wiedzy posiadają linki do mediów społecznościowych oraz publikacji jej autorstwa. Google uznaje więc ją za autorytet w branży SEO.

(Trustworthiness) Wiarygodność

Można zauważyć, że zaufanie wypracowuje się poprzez łączne wykazywanie doświadczenia, wiedzy eksperckiej oraz autorytetu. Budowa E-E-A-T to proces długoterminowy. Należy zwracać uwagę na powyższe kluczowe kwestie tworząc strategię dostarczania treści. Dzięki temu działania SEO przyniosą odpowiednie rezultaty.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.