Skip to content Skip to footer

YMYL w SEO. Czym jest Your Money Your Life?

YMYL to skrót od angielskiego zwrotu „Your Money or Your Life” (Twoje pieniądze lub Twoje życie). Odnosi się on do tematów oraz stron, które mogą mieć wpływ na użytkowników w świecie rzeczywistym. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat.

Czym jest treść „Your Money Your Life” (YMYL)?

Użytkownicy korzystają z wyszukiwarek, aby znaleźć informacje na wiele różnych tematów, począwszy od problemów zdrowotnych, poprzez zapytania finansowe, aż po tworzenie nowych historii. Jeśli znalezione informacje są niedokładne, nieaktualne, fałszywe lub po prostu nieprawidłowe, może to mieć konsekwencje dla takich użytkowników w realnym świecie.

Google określa taki typ informacji za pomocą zwrotu Your Money or Your Life, czyli jest to tak zwana treść YMYL. Innymi słowy obejmuje ona strony i tematy, które mogą potencjalnie wpłynąć na przyszłe szczęście, zdrowie, stabilność finansową lub bezpieczeństwo danej osoby.

Firma Google wprowadziła koncepcję treści YMYL w pierwszej wersji Wytycznych dla kontrolerów jakości wyszukiwania (Search Quality Evaluator Guidelines). Wytyczne te zostały stworzone po to, aby pomóc niezależnym wykonawcom w ocenie jakości stron z rezultatami wyszukiwania, po to aby ulepszyć algorytm rankingowy i rezultaty Google. Wytyczne te dostarczyły również wartościowe informacje na temat tego jak Google pracuje i jakie strony są warte umieszczenia wysoko na stronach z rezultatami wyszukiwania (SERP).

Od samego początku treść YMYL była istotna pod kątem optymalizacji pod wyszukiwarki oraz w działaniach z zakresu content marketingu. Skupiało się na niej wiele aktualizacji algorytmu, wliczając w to niesławną aktualizację Medic. Google zależy bowiem na dostarczaniu odpowiednich rezultatów, które są jak najbardziej zgodne z intencją wyszukiwania.

W głównej mierze YMYL zmieniło sposób tworzenia treści oraz środowisko wyszukiwania, jakie jest dostępne obecnie. Jeśli więc chcesz, aby Twoja treść znajdowała się na szczycie SERP, istotne jest zrozumienie czym jest treść YMYL i jak można wykorzystać ją na swoją korzyść, jeśli chodzi o SEO.

Przykłady treści YMYL

W wytycznych SQEG, firma Google wymieniła kilka powszechnych przykładów tematów YMYL obejmujących:

  • aktualności,
  • wiedza o społeczeństwie, rząd i prawo,
  • finanse,
  • zakupy,
  • zdrowie i bezpieczeństwo,
  • grupy ludzi.

W żadnym wypadku nie jest to wyczerpująca lista wszystkich niszy YMYL. Jakakolwiek strona oferująca porady dla użytkowników, pomagająca w podjęciu decyzji, zachęcająca do podjęcia konkretnego działania lub wpływająca w inny sposób na życie czytelników, może zostać uznana za stronę YMYL. Google zachęca kontrolerów oceniających wyszukiwanie aby jak najdokładniej i najlepiej ocenić czy dana strona lub treść to YMYL.

Jeśli regularnie korzystasz z wyszukiwania Google, najprawdopodobniej znalazłeś informacje o tematach YMYL. Załóżmy, że na przykład chcesz kupić nowy samochód. W takim przypadku mogłeś szukać odpowiedzi na wiele zapytań, uznawanych za YMYL, np. który samochód wybrać lub jak sprzedać swój stary pojazd albo po prostu zainteresowałeś się kupowaniem samochodów on-line.

Każde ze wspomnianych wyżej wyszukań dotyczy tematów YMYL, ponieważ prezentowane rezultaty mogły nakierować Twoją decyzję na temat kupowanego samochodu albo ceny sprzedaży starszego pojazdu albo budżetu przeznaczonego na zakup nowego auta. Innymi słowy rezultaty mogły wpłynąć w pewien sposób na Twoje pieniądze lub Twoje życie.

Dlaczego strony YMYL są ważne?

Strony YMYL wyróżniają się spośród wielu innych treści, ponieważ mogą potencjalnie zaszkodzić ludzkiemu dobrobytowi i/lub zdrowiu. Przykładowo budząc się z kaszlem, można wpisać w Google zapytanie „jak leczyć kaszel”.

W przypadku trafienia na złe źródło informacji zapewniające nieprawidłowe porady, można jeszcze bardziej ucierpieć i zachorować. To dlatego istotne dla Google jest dostarczanie wysokiej jakości informacji, tak aby przedstawiane strony nie wpływały niekorzystnie na stan zdrowia użytkownika.

Ze względu na istotny charakter takich treści, Google stosuje wyższe standardy wobec stron YMYL. Niskiej jakości strony YMYL mogą potencjalnie wpłynąć negatywnie na szczęście, zdrowie, stabilność finansową lub bezpieczeństwo danej osoby. Chcąc osiągnąć wysoką pozycję w rezultatach wyszukiwania na tematy YMYL, należy zadbać o wiele ważnych kwestii.

Najlepsze praktyki SEO dla stron YMYL

1. Cierpliwość

Istnieje bardzo małe prawdopodobieństwo, że Google będzie polecać nowe strony w przypadku tematów YMYL. Chcąc tworzyć treść związaną z tematyką YMYL, należy przygotować się na dość długie oczekiwanie na pozycjonowanie takiej treści. Podczas oczekiwania, warto popracować nad kolejnymi trzema najlepszymi praktykami.

2. linkowania na popularnych stronach

Nawiązywanie na stronach posiadających dobrą reputację, jest jedną z najlepszych rzeczy, jaką można osiągnąć pozycjonując treść YMYL. Wytyczne dla kontrolerów jakości mówią wyraźnie o tym, że w przypadku tematów informacyjnych YMYL, reputacja strony lub twórcy treści powinna być oceniana pod kątem tego co mają do powiedzenia eksperci. Rekomendacje ze źródeł eksperckich, takich jak grupy zawodowe są silnym dowodem bardzo pozytywnej reputacji.

Można skorzystać z rozwiązania Site Explorer, aby znaleźć doskonałe jakości strony z reputacją, poprzez „inżynierię wsteczną” profilu linków zewnętrznych najlepszych rezultatów. Należy pamiętać o kluczowym celu, jakim jest znalezienie stron z reputacją i nakłonienie ich prowadzących do wspomnienia Twojej treści. Nie jest to łatwe, ale jest to jednocześnie istotne, jeśli chodzi o pozycjonowanie stron YMYL.

3. Zapraszanie prawdziwych ekspertów w celu przeprowadzania wywiadów

W przypadku tematów YMYL dobrze jest zapraszać prawdziwych ekspertów. Należy przeprowadzać z nimi wywiady, aby pozyskiwać wartościowe informacje charakteryzujące się wysoką reputacją. Następnie należy skorzystać z usług copywritera, aby przekształcić wywiad na treść doskonałej jakości.

Skorzystanie z pomocy ogólnego copywritera lub content marketera przeprowadzającego research w zakresie tematów YMYL jest słabym pomysłem. Osoby takie powinny posiadać specjalistyczną wiedzę ekspercką, aby treść była wystarczająca. Angażując eksperta, z którym przeprowadza się wywiad, można wykazać doskonała wiedzę specjalistyczną w sposób przystępny dla czytelnika.

4. Zachowanie przejrzystych informacji na temat właściciela strony i pisarzy

W oczach Google, strony YMYL wymagają najwyższego standardu E-E-A-T (ekspercka wiedza, doświadczenie, autorytet, zaufanie). Te elementy nie są widoczne od razu w profilu pisarza oraz w informacjach na temat firmy lub posiadacza strony. Obejmują one też dane kontaktowe.

Należy upewnić się, że na stronach YMYL znajduje się życiorys pisarza wykazujący jego eksperckość, doświadczenie, autorytet i zaufanie. Należy o to zadbać przed pracą nad treścią.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.