Skip to content Skip to footer

Search Intent (intencja wyszukiwania) – co to jest i jak to analizować dla potrzeb SEO?

W działaniach z zakresu optymalizacji SEO, istotną kwestią jest intencja użytkownika, który zdecydował się na wyszukiwanie konkretnych informacji i stron. Kryje się ona pod pojęciem Search Intent. Poniżej znajdziesz szczegółowe informacje na ten temat.

Czym jest Search Intent i dlaczego jest ważny?

Mówiąc najprościej, Search Intent to powód wyszukiwania. Chodzi o to czy wyszukujący poszukuje informacji, planuje dokonać zakupu lub znaleźć korzystną ofertę.

Ludzie zwykle wpisują w wyszukiwarce frazy lub słowa kluczowe, które ujawniają ich intencje. Przykładowo zamiast używać słowa „pizza” korzystają z hasła „proste przepisy na pizzę”. Na podstawie takich słów kluczowych można ustalić, że intencją użytkownika jest upieczenie pizzy i poszukuje on przepisu zawierającego instrukcje jak należy to zrobić.

Zrozumienie intencji słów kluczowych lub tego dlaczego ktoś czegoś szuka, pozwala specjalistom i strategom SEO na rozwijanie strategii treści SEO w oparciu o słowa kluczowe. Pozwala to na skierowanie odpowiednich użytkowników na konkretne strony internetowe. Optymalizacja pod kątem Search Intent jest istotna w zakresie poprawy pozycji w rankingu SERP.

Typy Search Intent

W Internecie istnieje wiele podziałów odnośnie intencji użytkownika. Na przykład Semrush dzieli Search Intent na cztery różne typy:

 • informacyjny,
 • komercyjny,
 • transakcyjny,
 • nawigacyjny.

Intencje informacyjne

Przykładem może być wspólne oglądanie telewizji z rodziną i przyjaciółmi, które przeradza się dyskusję na temat tego kiedy wyemitowano finał sezonu jakiegoś serialu. Często taka debata kończy się wyciągnięciem telefonu i sprawdzeniem tego w wyszukiwarce. Takie wyszukiwanie ma intencje informacyjne. Innymi słowy, jego powodem jest chęć uzyskania informacji.

Zwykle, ale nie zawsze, użytkownicy mający intencje informacyjne, wpisują w wyszukiwarce pytania. Tacy użytkownicy najczęściej opuszczają stronę z rezultatami, gdy uzyskają odpowiedź.

Prowadząc komercyjną stronę internetową można pomyśleć, że taka grupa osób odwiedzających strony jest bezwartościowa, ponieważ ich odwiedziny nie wiążą się z konwersją ani zakupem.

Mimo to warto się na nich skupić. Udzielanie odpowiedzi w przypadku intencji informacyjnych wykazuje, że strona jest właściwa i udowadnia to algorytmowi Google, że dana strona posiada „Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness” (Doświadczenie, Ekspercka wiedza, Autorytatywność, Wiarygodność). To z kolei w znaczącym stopniu poprawia pozycję w rankingu.

Jeśli dana strona internetowa dostarcza wielu informacji, warto opracować strategię nakierowaną na użytkowników o intencjach informacyjnych. Pozwoli to dostarczyć poszukującym informacje, których potrzebują oraz wzbudzić ich zainteresowanie stroną.

Przykłady intencji informacyjnych

 • Jak uniknąć duplikacji treści w SEO?
 • Dlaczego węże zrzucają swoją skórę?
 • Jaka jest pogoda w Warszawie?
 • Kiedy jest niedziela handlowa?
Przykład intencji informacyjnej w postaci zapytania dotyczącego niedzieli handlowej
Przykład intencji informacyjnej w postaci zapytania dotyczącego niedzieli handlowej

Intencje komercyjne

Poszukujący o intencjach komercyjnych szukają produktów lub usług, ale nie podjęli jeszcze decyzji czy i co chcą kupić. Poprzez takie wyszukiwanie badają dostępne opcje.

Często wyszukiwanie o intencjach komercyjnych jest nakierowane na informacje, opinie oraz porównania dotyczące produktów. Osoby poszukujące mogą wpisywać w Google hasła „najlepszy odkurzacz” lub „odkurzacz Dyson czy Shark”. Takie wyszukiwanie może być również powiązane z lokalizacją, gdy na przykład użytkownik szuka najlepszych restauracji blisko siebie lub najlepszych hoteli w miejscu, do którego wybiera się na wakacje.

Przykłady intencji komercyjnych

 • Najlepsze restauracje blisko mnie
 • Najlepsze hotele w Warszawie
 • Recenzja smartfona LG
 • BMW czy Audi?

W przypadku zapytania „najlepszy odkurzacz”, rezultaty na początku obejmują kilka reklam, ale w głównej mierze odnajdywana jest treść pomagająca wyszukującemu w podjęciu decyzji.

Wyszukiwanie o intencjach komercyjnych jest wysoce wartościowe dla SEO, ponieważ zapewnia ruch potencjalnych kupujących. Treść nakierowana na ten typ intencji pozwala na zwiększenie świadomości istnienia danej marki, budowanie autorytetu i poprawę wiarygodności.

Przykład intencji komercyjnej w postaci zapytania dotyczącego recenzji sprzętu elektronicznego Apple Watch 8
Przykład intencji komercyjnej w postaci zapytania dotyczącego recenzji sprzętu elektronicznego Apple Watch 8

Intencje transakcyjne

Gdy poszukujący są zdecydowani na zakup, Google klasyfikuje ich do grupy o intencjach transakcyjnych. Wyszukiwarka chce zaprezentować takim użytkownikom najlepsze możliwości spełnienia swoich intencji od razu. 

Gdy ktoś zdecyduje się wydać pieniądze, nadal szuka najlepszej okazji. Hasła wpisywane w wyszukiwarce delikatnie różnią się od tych wpisywanych przez osoby, które tylko sprawdzają co jest dostępne na rynku. Słowa kluczowe mogą obejmować marki lub specjalne poszukiwane funkcje i cechy.

Po zidentyfikowaniu intencji transakcyjnych, na stronie z rezultatami wyszukiwania pojawia się wszystko co jest potrzebne do dokonania zakupu.

Użytkownicy o intencjach transakcyjnych najprawdopodobniej dokonają zakupu lub zapewnią konwersję. Aby jednak to osiągnąć, strona musi wykazywać się autorytetem, a odbiorcy muszą jej ufać, więc skupienie się wyłącznie na intencji transakcyjnej jest ryzykowne

Przykłady intencji transakcyjnych:

 • Tanie buty do biegania
 • Karma dla psów online
 • Opony Continental UltraContact 195/55R16 87
 • Iphone 13 promocja
Przykład intencji transakcyjnej na bazie zapytania odnośnie Iphone 13 Pro Max
Przykład intencji transakcyjnej na bazie zapytania odnośnie Iphone 13 Pro Max

Intencje nawigacyjne

Intencje nawigacyjne obejmują poszukiwanie konkretnych stron internetowych, usług lub aplikacji. Mogą również obejmować poszukiwanie lokalnych usług publicznych, itp. Wyszukiwarka rozpoznaje to, że użytkownik chce dotrzeć do konkretnej lokalizacji.

Ktoś może na przykład chcieć odnaleźć stronę internetową danej marki, ale nie zna jej adresu URL. Często użytkownicy wpisują nazwy konkretnych podmiotów „Nike”, „Netflix”, itp. Google w odpowiedzi zapewnia im dostęp do markowych stron internetowych.

W przypadku posiadania dobrze znanej marki lub oferowania unikalnych usług, możliwe jest, że dana strona nie będzie przyciągać wielu użytkowników o intencjach nawigacyjnych. Osoby nastawione na konkretną markę prawdopodobnie mają ważny powód i nie są zainteresowane stronami konkurencji (np. chcą złożyć reklamację odnośnie czegoś co zostało kupione).

Z drugiej strony, jeśli ktoś poszukuje danej firmy, warto upewnić się, że nie trafią one na stronę jednego z konkurentów.

Przykłady intencji nawigacyjnych

 • Nike 
 • Uniwersytet Jagielloński
 • Aplikacja Solitaire
 • Szpitale w pobliżu Krakowa

Przykładowo po wpisaniu zapytania Nike, Google identyfikuje nawigacyjny Search Intent i pokazuje stronę marki, jak również jej fizyczną lokalizację.

Przykład intencji nawigacyjnej na bazie zapytania odnośnie marki odzieżowej Nike
Przykład intencji nawigacyjnej na bazie zapytania odnośnie marki odzieżowej Nike

Jak Google postrzega Search Intent?

Zgodnie z informacjami podanymi przez Google, tradycyjny lejek zakupowy wymaga zmian. Klienci nie zawsze przemieszczają się pomiędzy różnymi fazami. W związku z tym nie można polegać na tym, że klienci będą znajdować się w danym obszarze leja tylko dlatego, że ich ostatnia interakcja obejmowała wcześniejszy obszar.

Załóżmy, że ktoś poszukuje na rynku nowego blendera. W przypadku tradycyjnego modelu, osoba taka w pierwszej kolejności zapozna się z dostępnymi opcjami, następnie zastanowi się, która jest najlepsza przed podjęciem decyzji o zakupie. Ze względu na spore bogactwo informacji dostępnych dla takiej osoby, taki model działania nie zawsze się sprawdza.

Obecnie można na początku szukać blenderów i trafić na roboty kuchenne, które również działają jako blendery. Podjęcie decyzji na podstawie przeglądania setek robotów i blenderów może zająć wiele czasu. W związku z tym istotną kwestią jest nakierowanie się na intencje wyszukiwania, a nie na domniemany obszar lejka sprzedażowego (purhcase funnel).

Roboty Google i innych wyszukiwarek internetowych robią to wyznaczając rezultaty przekazywane takiej osobie. Zamiast polegać wyłącznie na czyjejś historii, Google wnioskuje intencje w oparciu o określone zachowanie podczas wyszukiwania, wliczając w to słowa kluczowe lub modyfikatory wpisywane przez kogoś w polu wyszukiwarki.

W przypadku analizowania intencji na bazie słów kluczowych, rezultaty Google są imponujące. Można więc czerpać korzyści analizując rezultaty SERP. Warto poszukać słów kluczowych powiązanych z własną stroną i sprawdzić jak wygląda strona z wynikami wyszukiwania.

Jeśli pojawia się konkretna informacja, taka jak na przykład aktualny kurs waluty, Google uznaje takie słowo kluczowe za posiadające intencję informacyjną. W przypadku pojawienia się różnych produktów, Google przypisuje intencję transakcyjną do słowa kluczowego. Na podstawie strony z rezultatami wyszukiwania można dość łatwo sprawdzić typ intencji słów kluczowych.

Jak przeanalizować treść pod kątem Search Intent?

Analiza i optymalizacja treści pod kątem Search Intent (intencji wyszukiwania) zapewnia znaczące korzyści w zakresie SEO. Poprawi się nie tylko pozycja strony w wynikach wyszukiwania, ale również zauważalna będzie lepsza konwersja, mniejszy współczynnik odrzuceń, zwiększona liczba odsłon strony oraz szerszy zasięg.

W przypadku nakierowania na intencje informacyjne, można uzyskać nawet Featured Snippet (fragment z rozszerzoną odpowiedzią) ponad pierwszym rezultatem w SERP.

Featured Snippet to rodzaj funkcji SERP, dzięki której Google przedstawia konkretną treść w ramach strony z rezultatami wyszukiwania. Oznacza to, że Google widzi daną stronę jako eksperta w danym temacie.

Każda podstrona zoptymalizowana pod słowa kluczowe, powinna odpowiadać intencjom określonego użytkownika. Warto przeanalizować Search Intent słów kluczowych, a następnie dokonać odpowiedniej optymalizacji treści. Można to zrobić w następujący sposób.

1. Ustalenie intencji słów kluczowych

Każde słowo kluczowe w planie SEO, jest nakierowane na konkretną intencję. Małe zmiany mogą doprowadzić do innego Search Intent, więc trzeba być konkretnym i zbadać każde hasło.

Tworząc listę słów kluczowych, trzeba przypisać do nich intencję w zależności od wersji danego hasła. Następnie należy uporządkować listę pod kątem Search Intent i nadać priorytet właściwym słowom kluczowym.

Można zauważyć, że nazwy brandów wykazują intencję nawigacyjną i Google przedstawi w pierwszej kolejności strony brandów. Następnie można użyć filtrów, aby dopracować odpowiednie słowa kluczowe. Można na przykład zrezygnować całkowicie z brandowych słów kluczowych lub ograniczyć rezultaty do słów kluczowych o intencji transakcyjnej lub komercyjnej.

Strony wykorzystują różne techniki zasygnalizowania swojego znaczenia Google. Mogą wykorzystywać ilustracje, reklamy produktów, wyniki lokalne oraz inne funkcje SERP, aby osiągać wyższe pozycje w rankingu. Warto sprawdzić co jest powszechne i daje dobre rezultaty u konkurentów.

2. Przeprowadzenie audytu istniejącej treści

Należy przeprowadzić audyt na istotnych podstronach lub całej stronie. Ma to na celu ocenę jak dobrze treść SEO współgra z Search Intent. Strony nakierowane na słowa kluczowe o intencji informacyjnej, powinny odpowiadać na pytania i edukować czytelnika. Nie ma sensu promowania specjalnych ofert i promocji w tym miejscu. Możemy ewentualnie lekko użytkownikowi wspomnieć o produkcie, np.: w postaci linkowania wewnętrznego.

Treść informacyjna może prowadzić do stron nakierowanych na słowa kluczowe o intencji komercyjnej i transakcyjnej. Odwiedzający stronę będą czerpać korzyści, ponieważ uzyskają oni więcej odpowiedzi i rozwiązań, a rankingi SEO ulegną poprawie dzięki przemyślanemu linkowaniu wewnętrznemu.

3. Zwrócenie szczególnej uwagi na słowa kluczowe long-tail

Organizując listę słów kluczowych na podstawie Search Intent, specjaliści w różny sposób postrzegają słowa kluczowe long-tail (długiego ogona). Szuka polega na tym, że można nakierować się na różne intencje przy pomocy tego samego głównego słowa kluczowego poprzez dodawanie różnych końcówek. Na przykład, takie słowo kluczowe jest nakierowane na intencję informacyjną: „jak znaleźć słowa kluczowe dla SEO YouTube?”, zmieniając pierwsze słowa można przejść do intencji komercyjnej: „najlepsze narzędzia pomagające znaleźć słowa kluczowe dla SEO YouTube”.

Kolejnym sposobem wykorzystania słów kluczowych long-tail jest poszukiwanie synonimów oraz podobnych słów kluczowych long-tail nakierowanych na taką samą intencję. Można stworzyć więcej treści i wzmocnić swój autorytet w danym temacie. Nagrodą od Google będzie wyższa pozycja strony w rankingach.

Search Intent jest ważny podczas analizowania Keyword Gap (braki w słowach kluczowych). Dobrze jest ustalić ilość ruchu na stronie i sprawdzić czy istnieją jakieś rozbieżności w Search Intent. Warto również przeanalizować konkurencję, która generuje dobry ruch.

4. Analiza konkurencji

Pozyskiwanie danych na temat bezpośrednich konkurentów i branży jest standardem w badaniach marketingowych. Należy jednak określić swoich organicznych konkurentów, aby osiągać wyższe pozycje w rezultatach wyszukiwania.

Innymi słowy, należy wiedzieć z kim się konkuruje o ruch w zakresie docelowych słów kluczowych. Czasami takie strony nie muszą być konkurentami albo nawet nie muszą reprezentować danej branży. Powodem może być inny Search Intent niż pożądany.

Należy upewnić się co do swojej konkurencji i sprawdzić, na jakie słowa kluczowe jest nakierowana.

Warto skorzystać z fraz kluczowych w treści alt ilustracji (alternatywna treść pojawiająca się, gdy ilustracja się nie załaduje, meta tagach oraz w treści na blogu. W przypadku dodania pobocznych słów kluczowych, warto upewnić się, że ich intencje są takie same.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.