Skip to content Skip to footer

Treść niskiej jakości. Jak ją optymalizować?

Twoja strona nie przyciąga tylu użytkowników ilu byś chciał/chciała? Może zastanawiasz się co można ulepszyć, aby serwis znajdował się wyżej w rezultatach wyszukiwania i aby ludzie chętniej zostawali dłużej na stronie oraz do niej wracali? Możesz wykonać kilka czynności, aby usprawnić działanie serwisu.

Możliwe, że znasz już zasady SEO i posiadasz kilka stron, które nie funkcjonują w wymagany przez Ciebie sposób. Może jesteś osobą mało doświadczoną w SEO i marzysz o osiągnięciu perfekcji w tym zakresie. Znając podstawy to wszystko nie jest skomplikowane.

Ważne jest uświadomienie sobie faktu, że SEO ma ogromny wpływ na Twoją działalność i możliwość bycia znalezionym on-line, szczególnie od czasu gdy Google ogłosiło przydatną aktualizację dotyczącą treści, Twoja pozycja w rankingach może ucierpieć jeśli posiadasz zbyt wiele treści niskiej jakości. Nie chodzi wyłącznie o wykorzystanie prawidłowego słowa kluczowego kilka razy. Obecnie wyszukiwarki zwracają uwagę na całokształt.

Jak określić jakość Twojej strony?

Ważne jest określenie, które strony wymagają udoskonalenia i w jakiej kolejności. Kuszące może być rozpoczęcie od pierwszej strony, która przyjdzie do głowy. Warto jednak poświęcić czas na to, aby dowiedzieć się jak Twoje strony sobie radzą. Pomoże to nadawać priorytety i zdecydować, która strona potrzebuje w pierwszej kolejności Twojej uwagi.

Zwróć uwagę na wskaźniki

Prawdopodobnie znasz swoich odbiorców do pewnego stopnia, ale mało prawdopodobne jest to, że wiesz czego chcą lub jak wyszukują informacji on-line oraz poruszają się po Twojej stronie. Nawet jeśli docierają do Ciebie pewne plotki i informacje, sprawdzaj dane, aby upewnić się co ludzie robią na Twojej stronie i gdzie możesz szukać możliwości udoskonalenia. Dobrym narzędziem do takich działań jest Google Analytics.

Google Analytics zapewnia Tobie dostęp do wielu danych dotyczących Twojej strony. Narzędzie to może powiedzieć ilu ludzi odwiedza Twoją stronę i skąd pochodzi ten ruch. Ponadto możesz otrzymać informacje o tym jakie strony były odwiedzane najczęściej oraz jak długo ludzie pozostają na danej stronie. To wszystko pomaga określić jakość Twoich pojedynczych stron.

Uważaj na powieloną treść

Gdy prowadzisz stronę, w szczególności taką, która zwiększa swój ruch, kuszące może być stosowanie takiej samej treści na innych stronach. Nie ulegaj tej pokusie! Jeśli identyczną treść można znaleźć na różnych stronach, mamy do czynienia z powieloną treścią. Znacznie zmniejsza to szanse na zyskanie lepszych pozycji w wynikach wyszukiwania. Google może nałożyć karę za posiadanie stron ze zduplikowaną treścią.

Możesz posiadać powieloną treść na swojej stronie internetowej nie wiedząc o tym. Dlatego poniżej można znaleźć listę najpopularniejszych przyczyn powielonej treści i rozwiązań tego problemu. Narzędzia, takie jak Copyscape są niezwykle istotne pod kątem sprawdzania takiej treści.

Porady z zakresu bezpośredniej poprawy jakości strony

Gdy ustaliłeś jakość swoich poszczególnych stron, dobrym pomysłem jest zrobienie listy, na której nadasz priorytet stronom, nad którymi chcesz pracować w pierwszej kolejności. Następnie zaczyna się prawdziwa zabawa. Zwróćmy uwagę na sześć pierwszych sugestii poprawy jakości strony.

1. Zdecyduj co chcesz zrobić ze stroną

Istnieje szansa, że ponownie zająłeś się kilkoma nieaktualnymi stronami, które nie miały być pokazane w Google, nawet jeśli chcesz zachować je w swoim serwisie. Pierwszym krokiem jest zdecydowanie co chcesz z nimi zrobić. Na stronach, które chcesz zachować, ale których nie chcesz pokazać w Google możesz użyć znacznika „noindex”.

Jeśli strona niskiej jakości nadal zawiera odpowiednie linki do innych stron znajdujących się w Twoim serwisie oraz generuje ona pewien ruch spowodowany między innymi linkami z innych stron, możesz użyć znacznika „noindex” w pliku robots. W ten sposób Google może znaleźć stronę, podążać za odpowiednimi linkami, ale nie będzie się ona znajdować w wynikach wyszukiwania.

Jeżeli chodzi o strony, które nie są już aktualne, zastanów się czy możesz je zaktualizować wprowadzając na nich tylko kilka zmian. Jeśli tak to możesz przejść do drugiej porady z naszej listy. W przypadku stron, których istnienie nie ma już żadnego sensu, najlepszym rozwiązaniem będzie ich usunięcie.

W przypadku adresów URL, które nadal generują spory ruch, dokonaj ich przekierowania na podobną stronę lub wpis albo do powiązanej kategorii lub do strony głównej. Jeśli ruch jest znikomy albo zerowy, po prostu w prawidłowy sposób usuń stronę i pozwól, aby wyszukiwarka Google znalazła wiadomość o błędzie 404 lub 410. Twoja strona zniknie z rezultatów wyszukiwania i Google będzie w stanie skupić się na Twoich właściwych stronach.

2. Pomyśl o intencjach wyszukiwania

Jeśli chcesz poprawić jakość strony, dobrym pomysłem jest wzięcie pod uwagę intencji wyszukiwania. Pod pojęciem intencji wyszukiwania (lub intencji użytkownika) kryje się cel wyszukiwania on-line. Dokładniej to ujmując, jest to powód, dla któregoś ktoś dokonuje konkretnego wyszukiwania. Przez lata Google pracowało ciężko, aby ulepszyć swój algorytm, tak aby być w stanie określić intencje wyszukiwania użytkowników. To dlatego musisz zastanowić się nad dopasowaniem Twojej treści do intencji wyszukiwania osoby, która trafiła na Twoją stronę.

Istotne jest upewnienie się, że strona pojawia się użytkownikom o odpowiednich intencjach wyszukiwania. Gdy ktoś szuka informacji, nie musisz wysyłać takiej osoby od razu do strony z produktem. Prawdopodobnie osoby takie nie są jeszcze na to gotowe. Jeśli ktoś posiada intencję transakcyjną, nie będziesz chcieć, aby taka osoba trafiła do wpisu blogowego opisującego aktualności tylko na stronę z odpowiednim produktem lub kategorią.

3. Twórz unikalną treść

Istotnym czynnikiem określającym jakość strony, jest jej treść. Istnieje kilka podstawowych zasad, które musisz stosować od razu. Po pierwsze, zawsze opieraj swoją treść na właściwych frazach kluczowych prowadząc poszukiwania słów kluczowych. Ponadto, jeśli Twoja niskiej jakości strona nie posiada zbyt wiele tekstu oraz nie przekazuje wielu informacji, może zostać uznana za stronę ze słabą treścią. Twoi odbiorcy i wyszukiwarki nie są fanami takiej treści i jest ona dla nich niewiele warta lub bezwartościowa. Dotyczy to również powielonej treści omawianej wcześniej. Pisz więc obszerniej na tematy, w ramach których chcesz być odnajdywany.

Staraj się być krytyczny wobec swojego pisania i stan się dla ludzi źródłem informacji, zamiast kopiować je z innych źródeł. Oczywiście dobrze jest zwracać uwagę na konkurencję i jej treść, ale zawsze ostatnie słowo musi należeć do Ciebie. Jeśli piszesz unikalne, wnikliwe, przydatne treści, ludzie będą bardziej skłonni do czytania i udostępniania Twojej treści w mediach społecznościowych lub do linkowania do niej. Google z pewnością uwzględni taką treść w swoim indeksie.

4. Wykazuj eksperckość oraz wiarygodność

Dzisiaj każdy może posiadać własną stronę internetową. Jest to świetna opcja, ponieważ sprawia ona, że sieć jest dostępna dla każdego. Taki rozwój Internetu spowodował jednak pojawienie się problemów z zaufaniem, jeśli chodzi o strony, z którymi się nie zapoznałeś. To dlatego istotne jest pokazanie czytelnikom i wyszukiwarkom, że jesteś godny zaufania i stanowisz autorytet w swojej branży. Nie tylko pomoże to Twoim stronom na zyskanie wysokich pozycji w rezultatach wyszukiwania, ale pozwoli również użytkownikom na osiągnięcie poziomu zaufania niezbędnego do robienia z Tobą biznesów on-line.

Wykaż swoją wiarygodność i eksperckość poprzez swoją stronę i jej zawartość. Możesz to zrobić stosując referencje, będąc szczerym na temat swojej działalności oraz pisząc treści wykazujące Twoją eksperckość. To wszystko poprawi jakość Twoich stron, pomagając jednocześnie budować solidną markę on-line.

5. Popracuj nad reputacją Twojego serwisu

Kolejnym czynnikiem ściśle związanym z wiarygodnością jest reputacja Twojej strony. Jest to również brane pod uwagę przez wyszukiwarki podczas określania jakości stron w Twoim serwisie. Jak jednak określają one Twoją reputację?

Robią to poprzez analizowanie tego co inni mówią o Tobie on-line. Na przykład ważne są opinie użytkowników dotyczące Twojej strony i to jakie są pozytywne. Istotni są też inni eksperci lub uznane strony wspominające u siebie o Twojej działalności lub przekazujące inne informacje na temat Twojej działalności.

6. Linkuj do i z Twojej strony

Aby ludzie i wyszukiwarki mogły znaleźć Twoją stronę, musisz posiadać linki prowadzące do niej. Powinny one prowadzić z innych stron, które są powiązane z Twoją działalnością. Popracuj więc nad swoim linkowaniem wewnętrznym oraz treścią.

Pomimo tego, istotne jest, aby nie przesadzić i linkować do każdej posiadanej strony z jednego wpisu. Zawsze zwracaj uwagę na użytkownika. Upewnij się więc, że linkujesz do stron lub wpisów, które są stosowne i do których przeszedłbyś w sposób naturalny.

Porady z zakresu poprawy działania strony

Zostały nam jeszcze 4 porady i wszystkie są powiązane z działaniem Twojej strony. Realizacja niektórych z nich zajmuje trochę czasu, ale takie aspekty są istotne jeśli chcesz poprawić jakość swoich stron. Ta poprawa jakości dotyczy nie tylko wyszukiwarek, ale również użytkowników.

7. Popraw prędkość działania Twojej strony

Prędkość Twojej strony internetowej decyduje o tym czy zajmiesz dobrą pozycję w Googlach oraz czy wzrośnie istotność serwisu. Szybsze strony są łatwiej przetwarzane przez wyszukiwarki. Ponadto wyszukiwarki wiedzą o tym, że użytkownicy nie lubią powolnych stron.

Użytkownicy kupują mniej na wolniejszych stronach oraz czytają i angażują się mniej w porównaniu ze stronami o doskonałej prędkości działania. Popracuj więc nad prędkością działania strony. Od maja 2021 roku doświadczenia użytkownika stały się jeszcze ważniejsze dla algorytmów Google.

8. Bierz pod uwagę doświadczenia użytkowników

Doświadczenie użytkowników, zwane również UX obejmuje to jakie doświadczenia spotykają użytkownika, który zetknie się ze stroną lub produktem. UX powinno być częścią strategii SEO, ponieważ wyszukiwarki chcą dostarczać użytkownikom najlepsze rezultaty stanowiące odpowiedzi na ich zapytania. Najlepszy rezultat nie tylko oznacza najlepszą odpowiedź, ale również najlepsze doświadczenia. Nawet jeśli napisana została doskonała odpowiedź we wpisie, ale strona jest powolna lub nieuporządkowana, Google nie uzna Twojego wpisu za najlepszą odpowiedź.

Pomyśl o celu Twojego serwisu i konkretnych jego stron. Co odwiedzający mają robić na Twojej stronie? Kupować produkty? Czytać Twoje artykuły? Twój projekt strony i treść, powinny wspierać ten cel. Posiadanie wyraźnego celu pozwoli również nadawać priorytety w usprawnieniach na stronie. Wiąże się to z intencją wyszukiwania konkretnej strony, ale należy również brać pod uwagę to czy projekt i struktura strony wspiera jej cel. Ważne jest też prawidłowe działanie serwisu na urządzeniach mobilnych.

9. Nie zapominaj o dostępności!

Ostatnie zdanie poprzedniego paragrafu mówi o wersji mobilnej strony nie bez znaczenia. Urządzenia mobilne stanowią obecnie część życia wielu ludzi, więc posiadanie dobrze działającej strony mobilnej nie jest luksusem, tylko standardem. Upewnij się, że Twoja strona działa prawidłowo na różnych urządzeniach i w różnych przeglądarkach, aby zadbać o każdego z odwiedzających.

10. Zapewnij prawidłowe działanie i odpowiednie bezpieczeństwo Twojej strony

Bezpieczeństwo i prawidłowe funkcjonowanie Twojej strony jest ważne dla jej widoczności oraz dla Twojej działalności. Sprawdź więc jak bezpieczny jest Twój serwis i dokonaj niezbędnych ulepszeń, aby funkcjonowała ona właściwie.

Czas poprawić jakość strony!

Wszystkie wspomniane wyżej porady poprawią jakość Twoich stron. Zapewnij Google serwis, który realnie pomaga swoim odwiedzającym i po prostu odpowiada na ich pytania. Jeśli pozbyłeś się niskiej jakości treści oraz niskiej jakości stron z Google, to wykonałeś kolejny istotny krok w drodze do lepszych pozycji w rankingach.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.