Skip to content Skip to footer

Rola psychologii kolorów. Potężne narzędzie w projektowaniu UX

Uwzględnienie swojego ulubionego koloru we własnym projekcie wcale nie musi oznaczać błędu. Jeśli jednak na poważnie działasz jako projektant, zapewne wiesz, że psychologia kolorów odgrywa znaczącą rolę w projektowaniu UX (doświadczeń użytkowników). Przykładowo różowy może być Twoim ulubionym kolorem, jednak mimo to musisz go raczej unikać tworząc aplikację mobilną dla firmy działającej w branży rolniczej.

Kolory wywołują różne emocje. Najpopularniejsze powiązania kolorów i emocji to:

  • czerwony – pasja i namiętność,
  • pomarańczowy – kreatywność,
  • żółty – wesołość,
  • zielony – zdrowie lub wzrost,
  • niebieski – stabilność,
  • złoty – bogactwo,
  • fioletowy – luksus.
Paleta kolorów opisująca konkretne emocje

Dokładnie przemyślana paleta kolorów może wpłynąć bardzo korzystnie na projekt, natomiast przeciętny zestaw barw może tylko spowodować słabe doświadczenia użytkowników. Najlepszym rozwiązaniem jest więc wzięcie pod uwagi psychologii kolorów w UX podczas tworzenia elementów interfejsu użytkownika, takich jak między innymi przyciski, elementy nawigacyjne, wezwania do działania, itp.

Różne badania wykazywały jak kolory wpływają na emocje. To właśnie dlatego wiele przedsiębiorstw wykorzystuje psychologię kolorów, aby wpłynąć na czynności i reakcje odbiorców docelowych. Aby stworzyć doskonały produkt cyfrowy, musisz zrozumieć jak należy wykorzystywać kolory w UX.

Interesująca inografika Informationisbeautiful.net, która przedstawia kolory w ujęciu aspektu kulturalnego

Jak kolory są wykorzystywane w projektowaniu?

Niestety nie ma jednej ogólnej zasady dotyczącej kolorów i UX, która będzie pasować do różnych typów działalności, stron i aplikacji. Należy więc zwrócić uwagę na branżę lub niszę i odbiorców docelowych. Z pewnością wybierzesz bardziej zabawne i żywe kolory w przypadku marki nakierowanej na dzieci.

Psychologia kolorów w projektowaniu UX zgodna z niszą/branżą oraz inspiracje dotyczące palet kolorów w Twoim kolejnym projekcie

Różne branże są kojarzone z różnymi typami kolorów. Oto kilka najpopularniejszych przykładów.

Najlepsze kolory dla branży technologicznej

Niebieski jest bez wątpienia dominującym kolorem w branży technologicznej. Ten kolor wzbudza uczucie stabilności, zaufania i bezpieczeństwa, które są z pewnością atrybutami użytkowników związanych z branża technologiczną.

Kolejnym kolorem dobrym dla marek technologicznych jest srebrny. Barwa ta kojarzona jest z nowoczesnością i innowacją, które są ściśle powiązane z branżą technologiczną.

Przykład implementacji niebieskiego koloru na stronie marki Intel
Przykład implementacji niebieskiego koloru na stronie marki Intel

Najlepsze kolory dla branży mody i urody

Moda i uroda to branża, która może wymagać bardziej żywych i atrakcyjnych kolorów. Jasne i odważne kolory, takie jak różowy, są perfekcyjne. Fioletowy oznacza z kolei godność królewską, sławę i luksus, podczas gdy różowy kojarzy się z kobiecością, miłością i pięknem.

Trzeba jednak pamiętać o ograniczeniu wykorzystania koloru różowego do marek kobiecych. Fioletowy (dla obu płci) to kolor idealny dla luksusowych marek. Połączenie obu tych kolorów może pomóc w stworzeniu świetnego projektu przyciągającego wzrok.

W przypadku marki Victoria's Secret róż jest nie tylko kolorem dominującym w logo, ale także jest szeroko stosowany w sklepach, produktach i materiałach marketingowych tej marki, kojarząc się z kobiecością i luksusem.
W przypadku marki Victoria’s Secret róż jest nie tylko kolorem dominującym w logo, ale także jest szeroko stosowany w sklepach, produktach i materiałach marketingowych tej marki, kojarząc się z kobiecością i luksusem.

Najlepsze kolory projektu strony związanej ze sztuczną inteligencją (AI)

Projekty elementów identyfikacji marki firm powiązanych ze sztuczną inteligencją powinien być wyszukany, nowoczesny i unikalny. Takie elementy powinny zapewniać futurystyczny, naukowy wygląd oraz nieść za sobą poczucie autorytetu, zaufania i rzetelności.

Najlepiej będzie wykorzystać kolor turkusowy lub niebieski podczas tworzenia projektu dla firmy z branży sztucznej inteligencji. Takie kolory są idealne do wizualizacji myślenia przyszłościowego oraz koncepcji technologicznych i komunikatywnych.

Najlepsze kolory identyfikacji marki żywnościowej

Kolory czerwony i żółty to podstawowe barwy wykorzystywane w czasie projektowania marek żywnościowych. Takie kolory wywołują pobudzenie kubków smakowych i stymulują apetyt. Pomarańczowy to kolejny kolor, który świetnie pasuje do identyfikacji marki żywnościowej. Jest to połączenie czerwonego i żółtego, które tworzy kolejny apetyczny kolor.

Kolejny kolor, który warto brać pod uwagę to zielony, który kojarzy się z ekologią oraz zdrowym żywieniem (np. z warzywami). Nie należy jednak nadużywać tego koloru, ponieważ może to wyglądać nieapetycznie.

Strona Heinz, znanego producenta ketchupu i innych produktów spożywczych, również używa czerwieni, która jest dominującym kolorem w ich logo i opakowaniach
Strona Heinz, znanego producenta ketchupu i innych produktów spożywczych, również używa czerwieni, która jest dominującym kolorem w ich logo i opakowaniach

Najlepsze kolory dla mobilnej aplikacji o charakterze edukacyjnym

Jeśli chodzi o sytuacje z zakresu nauki, pierwszy na myśl przychodzi kolor niebieski. Symbolizuje on inteligencję, przemowę oraz zrozumienie. Badania mówią, że barwa ta wpływa korzystnie na czytanie ze zrozumieniem. Jest to relaksujący i uspokajający kolor. Trzeba jednak zwrócić uwagę na to, że jaśniejsze odcienie niebieskiego są bardziej „przyjazne”, podczas gdy ciemniejsze odcienie są bardziej ponure.

Kolejnym kolorem, który warto brać pod uwagę podczas tworzenia aplikacji edukacyjnych jest barwa zielona. Kolor ten promuje spokój oraz poczucie relaksu. Jest on również świetny pod względem zapewniania długoterminowej koncentracji i zdrowia psychicznego.

Kolory czerwony i pomarańczowy mogą zostać uwzględnione w Twoim projekcie, jeśli produkt jest kierowany dla dzieci (i dorosłych w zakresie kreatywnej nauki). Czerwony kolor może stymulować nadnercza. Wzbudza on uczucie kreatywności i energii. Pomarańczowy również wpływa korzystnie na kreatywność i krytyczne myślenie.

Najlepsze kolory do projektowania stron internetowych o tematyce zdrowia

Zielony i niebieski to idealne kolory dla stron internetowych, aplikacji mobilnych i innych produktów cyfrowych związanych ze zdrowiem. Najlepszy jest jasny odcień zielonego. Symbolizuje on bowiem optymizm, ukojenie i równowagę.

Kolor niebieski wywołuje uczucie spokoju, otwartości i bezpieczeństwa. Zwykle jest opisywany jako kolor spokoju, zdrowia, ciszy, bezpieczeństwa i uporządkowania.

Dlaczego należy korzystać z odpowiedniego koloru w projekcie identyfikacji marki?

Wybór właściwego koloru w projektowaniu UX (doświadczeń użytkownika) to absolutny priorytet. Jest tak samo ważny jak wybrane przez Ciebie ilustracje i czcionki. Kolory marki przyciągają uwagę użytkowników. Innymi słowy, kolor w projektowaniu UX to istotne narzędzie, które ma wpływ na działania potencjalnych użytkowników.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.