Skip to content Skip to footer

Czym jest linkowanie wewnętrzne w SEO?

Treść potrzebuje linków, zanim osiągnie odpowiednie pozycje w rankingach wyszukiwania. Google najlepiej odnajduje wpisy i strony, gdy prowadzą do nich linki z jakichś miejsc w sieci. Linki wewnętrzne również łączą treść i informują Google o strukturze strony internetowej. Umożliwiają one ustanowienie hierarchii na stronie pozwalając na tworzenie ważniejszych stron i wpisów o wyższej wartości linku w porównaniu z innymi, mniej wartościowymi stronami. Stosowanie prawidłowej strategii linkowania wewnętrznego wpływa korzystnie na SEO. Poniżej można znaleźć więcej informacji na temat znaczenia linkowania wewnętrznego i podejścia do tego procesu.

Czym są linki wewnętrzne?

Link wewnętrzny to jakikolwiek link prowadzący z jednej ze stron do innej strony wewnętrznej w ramach ogólnej strony internetowej. Zarówno użytkownicy, jak i wyszukiwarki używają linków do poszukiwania treści na stronie. Użytkownicy korzystają z linków, w celu nawigacji na stronie oraz znalezienia treści, której poszukują. Wyszukiwarki również stosują linki do nawigacji na stronie. Nie znajdą one bowiem strony, do której nie prowadzą żadne odnośniki.

Istnieje wiele rodzajów linków wewnętrznych. Oprócz linków na stronie głównej, w menu i innych elementach, możliwe jest umieszczenie linków w treści właściwej. Są one określane mianem linków kontekstowych. Linki kontekstowe kierują użytkowników do interesujących powiązanych treści. Ponadto pozwalają odkryć wyszukiwarkom z czym treść na stronie jest powiązana i ustalić jej wartość. Im więcej linków prowadzi do istotnej strony, tym ważniejsza będzie ona dla wyszukiwarek. W związku z tym dobre linki wewnętrzne są kluczowe dla działań SEO.

Linki wewnętrzne a zewnętrzne

Każda strona (w tym również sklepy internetowe) składa się z linków wewnętrznych i zewnętrznych. Linki wewnętrzne łączą ze sobą strony i posty w ramach strony internetowej, natomiast linki zewnętrzne łączą strony z innymi stronami w sieci. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat linków wewnętrznych i ich znaczenia dla SEO.

Dlaczego linki są ważne dla Google?

Linkowanie wewnętrzne jest istotnym czynnikiem dla Google oraz pozostałych wyszukiwarek.

Wyszukiwarka Google korzysta z linków, aby odkrywać treść na stronach i ją pozycjonować w rezultatach wyszukiwania. Jeśli post lub strona posiada sporo linków, jest to sygnałem dla Google, że ma do czynienia z istotnym artykułem o dużej wartości. Dotyczy to zarówno linków wewnętrznych, jak i zewnętrznych.

Linkowanie wewnętrzne jest coś co możesz kontrolować jako właściciel strony. Posiadając poprawne linki wewnętrzne kierujesz odwiedzających oraz Google na najważniejsze strony.

Linki wewnętrzne ustanawiają powiązania między treścią

Google analizuje strony korzystając z linków wewnętrznych i zewnętrznych, otwierając je przy pomocy robota znanego jako Googlebot.

Robot ten wchodzi m.in. na stronę główną, wczytuje ją i przechodzi po wielu podstronach architektury informacji. Korzystając z linków, Google może odkryć powiązania pomiędzy różnymi stronami, wpisami i innymi typami treści. W ten sposób Google odkrywa, które strony obejmują podobną tematykę.

Przykładowo nad wpisem mogą znajdować się tagi „treść SEO”, „linkowanie wewnętrzne” oraz „struktura strony”. W ten sposób, dodając takie linki wewnętrzne można upewnić się, że Google rozumie, że treść znajdująca się na tych stronach jest powiązana z treścią danego wpisu.

Linki wewnętrzne ułatwiają wyszukiwarkom znalezienie treści

Obecnie strony internetowe zwiększają swój rozmiar oraz są bardziej złożone. To z kolei sprawia, że problemem w wielu przypadkach staje się „osierocona treść”. Pojęcie to oznacza strony, które nie mają żadnych linków wewnętrznych kierujących do nich. Jest to duży problem, ponieważ bez żadnych linków wewnętrznych, kierujących Googlebota do takich stron, wyszukiwarki nie mają możliwości ich znalezienia i zaindeksowania.

Pomimo, że obecnie strony internetowe posiadają mapy stron z listą adresów URL (większości) stron wchodzących w skład danego serwisu, dotarcie do tych stron zajmuje sporo czasu wyszukiwarkom. Jest to szczególnie widoczne w przypadku dużych stron wykorzystujących sporo zasobów do analizy lub nowych stron, które nie są często odwiedzane przez Google. Dodając linki wewnętrzne do nowo opublikowanych stron, zapewniasz wyszukiwarkom dodatkowe możliwości dotarcia do treści.

Zrozumienie różnych typów linków wewnętrznych

Istnieje kilka różnych typów linków wewnętrznych: linki nawigacyjne, w stopce, kontekstowe i w pasku bocznym.

Poniżej można znaleźć więcej informacji na ich temat oraz o tym jak pojawiają się na stronie.

Linki nawigacyjne

Linki nawigacyjne są najważniejszymi linkami wewnętrznymi, ponieważ są one umieszczone na stałe w menu głównym. To one tworzą podstawową strukturę nawigacyjną strony.

Linki nawigacyjne często znajdują się w menu górnym lub na pasku bocznym i obejmują kategorie produktów, usług lub najważniejsze tematy ujęte w treści.

Zwykle wdraża się je tak, aby były dostępne w całym serwisie i na wszystkich podstronach. Ich podstawowym celem jest pomaganie użytkownikom w odnalezieniu tego czego potrzebują.

Linki nawigacyjne na przykładzie portalu newsowego
Linki nawigacyjne na przykładzie portalu newsowego

Linki w stopce

Linki w stopce są jednym z typów linków nawigacyjnych. Pojawiają się na każdej stronie wchodzącej w skład serwisu, ale w dolnej części.

Takie linki powinny kierować do innych stron w ramach serwisu, które mogą być interesujące dla użytkownika.

Do grona popularnych linków w stopce można zaliczyć odnośniki do stron „Kontakt”, „O nas”, „FAQ”, itp.

Przykład linków w stopce CNN
Przykład linków w stopce CNN

Linki na pasku bocznym

Linki na pasku bocznym są innymi typami linków nawigacyjnych wykorzystywanych na pewnych stronach w celu kierowania użytkowników do powiązanej treści.

Wiele stron z aktualnościami albo recepturami posiada takie typy linków. Zachęcają one odwiedzających do przejścia do powiązanych stron w ramach tego samego serwisu.

Linki kontekstowe

Linki kontekstowe (lub linki w tekście) są zwykle umieszczane w głównej treści na stronie.

Zamiast kierowania użytkowników do większych stron, te typy linków kierują ich do innych powiązanych treści.

Linki takie są zwykle umieszczane w opisowej treści anchoru.

Wpisy blogowe często zawierają linki kontekstowe wskazujące czytelnikom, powiązane, odpowiednie treści. Pomagają też Google zrozumieć jak Twoje strony są ze sobą powiązane.

Przykład linku konteksowego

Ustanawianie strategii linkowania wewnętrznego

Dla optymalizacji SEO strony istotna jest regularna ocena i udoskonalanie strategii linkowania wewnętrznego. Jest to jeden ze sposobów ulepszenia strony internetowej. Dodając prawidłowe linki wewnętrzne można upewnić się, że Google rozumie:

  • istotność stron,
  • powiązania pomiędzy stronami,
  • wartość stron.

Aby ustanowić strategię linkowania wewnętrznego, należy wziąć pod uwagę wiele rzeczy. Dokładne działanie zależy od strony internetowej oraz Twoich celów, ale wykonywanie poniższych czynności stanowi dobrą praktykę.

Określenie idealnej struktury strony

Dobrze jest wyobrazić sobie stronę internetową jako piramidę. Na jej szczycie znajduje się strona główna, następne są pewne sekcje lub kategorie, a w dolnej części znajdują się pojedyncze wpisy oraz strony (z możliwymi kategoriami pobocznymi pomiędzy nimi). Prawidłowa optymalizacja pozwala na odzwierciedlenie tej struktury w menu strony internetowej.

Podjęcie decyzji o tym jaka treść jest najważniejsza

Następnie należy określić jaka treść jest najważniejsza. Chodzi tu o najlepszą i najbardziej kompletną treść. Powinna ona dotyczyć głównej istoty danej działalności gospodarczej. Jest to treść, którą ludzie chcą znaleźć poszukując tematów lub produktów, którymi się specjalizujesz.

Każdy, kto chce dać Google znać, że jest to najważniejsza treść, powinien dodać do niej wiele linków. Istnieją różne miejsca, z których można swoją podstawową treść. Poniżej przedstawione zostały najpowszechniejsze opcje.

Dodanie linków kontekstowych

Po napisaniu różnych artykułów na określony temat, należy je ze sobą połączyć. To pokaże Google i użytkownikom strony, że takie artykuły są powiązane tematycznie. Można stworzyć linki prowadzące bezpośrednio ze zdań w treści lub dodać linki na końcu wpisu.

Ponadto należy pokazać Google, które artykuły są kluczowe. Chodzi tu o najbardziej kompletny artykuł na dany temat. Należy dodać do niego link we wszystkich artykułach powiązanych z tym tematem. Nie należy zapomnieć o tworzeniu linków zwrotnych kierujących z artykułu głównego do pojedynczych wpisów.

Linkowanie kontekstowe – przykład

Przykładem może być blog z głównym artykułem „Kompleksowe wytyczne dotyczące poszukiwania słów kluczowych”. Taki wpis będzie pozycjonowany w rezultatach wyszukiwania Google dla wszystkich powiązanych zapytań dotyczących poszukiwania słów kluczowych.

Istotną kwestią okazało się dodanie linków z innych odpowiednich artykułów, takich jak na przykład „7 błędów wyszukiwania, których należy unikać”, „Czym jest wyszukiwanie słów kluczowych?” lub „Skupienie na słowach kluczowych long-tail”. Następnie dodane zostały linki zwrotne prowadzące do tych artykułów z artykułu głównego.

Dzięki temu Google zrozumie, że kompleksowe wytyczne zawierają najwięcej informacji na temat poszukiwania słów kluczowych. Efektem tego Google będzie pozycjonować kompleksowe wytyczne nad innymi, krótszymi wpisami dotyczącymi wyszukiwania słów kluczowych.

Linkowanie stron hierarchicznych

W przypadku posiadania stron hierarchicznych w serwisie, należy powiązać strony nadrzędne z podrzędnymi i odwrotnie. Nie należy również zapominać o powiązaniu ze sobą stron siostrzanych. Takie strony powinny zostać powiązane ze sobą w dobrze zorganizowanym serwisie.

Dodanie sekcji z powiązanymi wpisami

Istnieje wiele wtyczek i modułów, które dodają kompletne powiązane sekcje wpisów do konkretnych postów. W ten sposób można skuteczne pokazywać swoje wpisy większej liczbie odwiedzających. W przypadku stosowania takich rozwiązań zalecane jest przetestowanie czy wykorzystywane wpisy są faktycznie powiązane. Jeśli nie ma co do tego pewności, wówczas manualne linkowanie do wpisów jest prawdopodobnie najlepszym wyjściem.

Dodanie linków nawigacyjnych

Poza linkowaniem z tematycznie powiązanych wpisów i stron, możliwe jest nadanie jeszcze większego autorytetu głównej treści poprzez dodawanie linków, które prowadzą do niej ze strony głównej lub z górnego menu nawigacyjnego. Należy zrobić to w przypadku wpisów i stron, które są najważniejsze dla prowadzonej działalności. Zapewni to wpisom lub stronom dużą wartość linków oraz sprawi, że zyskają moc w oczach Google.

Dodanie linków do taksonomii

Taksonomie, podobnie jak kategorie i tagi, pomagają w organizacji strony oraz pomagają użytkownikom i Google w zrozumieniu tego o czym jest dana treść. W przypadku posiadania bloga korzystne będzie dodawanie linków wewnętrznych do taksonomii, do których należy wpis blogowy. Dodawanie linków do kategorii i tagów pomaga Google w zrozumieniu struktury bloga oraz pomaga odwiedzającym przechodzić do powiązanych wpisów w łatwiejszy sposób.

Dodanie linków do najnowszych postów

Dobrą praktyką po opublikowaniu wpisu lub strony, jest linkowanie do takiego nowo opublikowanego wpisu z innej treści na stronie. Oczywiście posty lub strony, które linkują do ostatnio opublikowanego wpisu, muszą mieć podobną tematykę. Nie powinno się tylko linkować do tego nowego wpisu z przypadkowego wpisu albo strony.

Takie zadanie może się wydawać zniechęcające, szczególnie w przypadku regularnego publikowania treści. Warto jednak podjąć ten wysiłek, aby uniknąć problemu osieroconych treści, który wymaga naprawy. Ponadto, dodawanie linków wewnętrznych do najnowszych wpisów sprawia, że roboty wyszukiwarek mogą analizować i indeksować je, gdy trafią na inne strony w ramach danego serwisu.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.