Czym jest Link Juice?

Blog.

Czy kiedykolwiek spotkałeś się z pojęciem Link Juice? Jeśli poszukujesz, co oznacza ten termin – jesteś w dobrym miejscu! Link Juice jest pojęciem używanym w SEO do określenia wartości, która przekazywana jest z jednej strony/podstrony na drugą. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Sprawdź artykuł!

Czym jest Link Juice?

Czym jest i jak działa Link Juice?

Z perspektywy przeciętnego użytkownika, każdy może zawsze znaleźć pewne linki znajdujące się w treściach na blogach. Taka praktyka wpływa korzystnie na doświadczenia czytelnika zapewniając powiązane treści, ale daje również wiele innych korzyści. Takie linki wpływają pozytywnie na proces pozycjonowania stron w Google.

Pod pojęciem Link Juice kryje się nic innego niż porcja optymalizacji rankingu, jaką każdy link przekazuje stronie docelowej. Jeśli stworzyłeś wpis, w którym znajdują się linki do innych stron, część Twojego potencjału rankingowego (zwana PageRank) jest rozprowadzana pomiędzy wszystkie takie hiperłącza do innych stron internetowych.

Strony wykorzystują taką cechę link buildingu, aby uzyskać większy autorytet. Jeśli strona posiada wiele linków w swojej treści, jest oceniana lepiej przez algorytmy Google. Linki takie muszą prowadzić do treści, która jest sensowna, czyli na przykład do wpisów dotyczących powiązanych tematów.

Historia Link Juice

Gdy wyszukiwarka Google została wprowadzona na rozległy rynek wyszukiwarek, posiadała rewolucyjny algorytm rankingowy zwany „PageRank”, którego zadaniem było ustalanie autorytetu strony internetowej. Jego nazwa pochodzi od nazwiska jednego z twórców (Larry Page), więc nie chodzi tutaj o angielską nazwę strony internetowej (page).

Specjaliści SEO zaczęli używać wielu potocznych słów określających PageRank, takich jak „Google Juice” czy też „Link Juice”, które stały się najpopularniejsze.

W początkowych latach swojego istnienia, wyszukiwarka Google radziła sobie całkiem nieźle z pomocą samego PageRank. Spowodowało to znaczny wzrost pozycji rynkowej.

Wyszukiwarki pierwszej generacji, takie jak AltaVista, Yahoo czy też Infoseek można było łatwo oszukać korzystając z następujących technik:

  • upychanie słów kluczowych (keyword stuffing),
  • ukrywanie tekstu,
  • zwodnicze meta tagi.

Gdy firma Google rozwinęła się na tyle, aby dominować na rynku, specjaliści SEO skupili się głównie na sztucznym zwiększaniu liczby linków przychodzących (zwanych również linkami zewnętrznymi „backlinks”). Pozwalało to na lepsze pozycjonowanie strony w Google.

W związku z tym PageRank gwarantował coraz słabsze wyniki wyszukiwania jeśli chodzi o jakość. To sprawiło, że firma Google zaczęła dodawać więcej sygnałów rankingowych do swojego algorytmu.

Gdy moc linku była coraz bardziej nadużywana, Google skupiło się na dodawaniu dodatkowych rankingów sygnałowych i wyszukanych technologii, takich jak AI oraz koncepcji jakościowych, takich jak E-E-A-T. Ciekawych wizualizacji odnośnie Link Juice dokonał Woorank.

Przykładowa wizualizacja graficzna Woorank na temat Link Juice
Przykładowa wizualizacja graficzna Woorank na temat Link Juice

Dystrybucja Link Juice

Jednym z najważniejszych elementów Link Juice jest dystrybucja części rankingu, ponieważ bez tego koncepcja nie ma sensu. Warto zrozumieć, że każdy link wykorzystany we wpisie przekazuje częściowo moc rankingową. Ma to więc wpływ na stronę docelową, ale jest to coś co można kontrolować.

Na stronie źródłowej z linkami przekazującymi część mocy rankingowej, można ograniczyć ilość tej mocy przekazywanej do każdej z treści docelowych.

To pomaga w osiągnięciu bardziej kontrolowanej dystrybucji zgodnej ze strategiami.

Aby stworzyć takie ograniczenie, należy po prostu użyć atrybutu nofollow powiązanego z każdym linkiem, dla którego strona nie ma wykorzystywać mocy linku (Link Juice).

W praktyce wygląda to tak: im więcej jest linków, tym mniejszy PR będzie im przekazywany.

Znacząca i silna strona może zaoferować linkom wartościowy PR. Jeśli jednak posiada 10 adresów na stronie, wówczas PR zostanie rozdzielony pomiędzy wszystkie. Jeśli na przykład istnieje tylko 5 linków, porcja PR przekazywana tylko pomiędzy 5 stronami docelowymi jest znacznie większa.

Pytanie odnośnie przekazania PageRank do Johna Mullera. Co odpowiedział? Skup się na witrynie, która dobrze działa dla użytkowników. Informacje na temat Link Juice są albo przestarzałe, albo błędne. Czy na pewno?
Pytanie odnośnie przekazania PageRank do Johna Mullera. Co odpowiedział? Skup się na witrynie, która dobrze działa dla użytkowników. Informacje na temat Link Juice są albo przestarzałe, albo błędne. Czy na pewno?
W kolejnym pytaniu John Muller odpowiada w taki sam sposób: skup się na użyteczności treści. Wszystko, co zostało powiedziane o Link Juice powinno być ignorowane.
W kolejnym pytaniu John Muller odpowiada w taki sam sposób: skup się na użyteczności treści. Wszystko, co zostało powiedziane o Link Juice powinno być ignorowane.

Jak uzyskać więcej Link Juice?

Ważne jest posiadanie wiedzy na temat generowania większej mocy linków w treściach prowadzących do innych stron lub poprzez wykorzystanie takiej optymalizacji dzięki partnerom.

Sprawą fundamentalną jest wypracowanie autorytetu oraz wykorzystanie linków na innych stronach w celu poprawy pozycji w rezultatach wyszukiwania.

Poniżej znajdują się pewne praktyczne porady dotyczące pozyskiwania większej mocy linków.

Twórz treść wysokiej jakości

Wśród tak wielu możliwości i parametrów SEO, jakość treści jest jednym z najważniejszych i najtrudniejszych do osiągnięcia celów.

Nie ma sensu posiadanie dobrych linków, przyjaznych adresów URL lub implementacja świetnych słów kluczowych, jeśli treść strony jest zła. Jest to najważniejszy czynnik rankingowy, szczególnie we wpisach blogowych.

Aby nie pominąć tego co jest niezbędne, należy skupić się na pewnych parametrach jakościowych klasyfikujących dobrą treść:

  • oryginalność,
  • stosowność,
  • przydatność,
  • dostarczenie tego co zostało przedstawione w tytule,

Są to proste zasady, których należy przestrzegać tworząc treść w sieci. Jeśli Twoje wpisy są zgodne z tymi wszystkimi parametrami, powinny być dobrze ocenione i wypozycjonowane przez algorytmy Google. To sprawia, że moc linków się zwiększy i zapewni więcej dobrych możliwości.

Praca nad segmentacją pod kątem odbiorców

Jak zostało wspomniane, dobra treść to pierwszy krok do sukcesu. Wpływa ona bezpośrednio na segmentację strony.

Ważne jest tworzenie dobrych wpisów oraz rozmieszczanie stron, tak aby były widoczne dla osób rzeczywiście zainteresowanych, czyli dla kupujących. Segmentacja to bardzo wartościowy parametr w SEO.

Im bardziej strona komunikuje się z ludźmi, do których kierowana jest jej treść, tym większy zyskuje autorytet. Google rozumie to jako coś pozytywnego i zapewnia stronie wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Takie działania skutkują lepszą oferowaną mocą linków.

Praca nad wpisami gościnnymi

Pozyskiwanie linków jest bardzo ważne i zwiększa autorytet strony. Poza tym, inne działania, takie jak tworzenie wpisów gościnnych są bardzo wartościowe w strategiach marketingowych.

Dzięki nim możliwe jest opracowanie treści Twojego segmentu oraz obserwowanie ich po publikacji na blogu partnera.

Pierwszym efektem jest zapewnienie większej liczby czytelników strony, szczególnie jeśli wpis znajduje się na blogu posiadającym spory autorytet. W ten sposób można dotrzeć do większej grupy odbiorców i zyskać większy rozgłos w danym segmencie. To w konsekwencji wpływa na moc linków.

Tworząc doskonała treść na odpowiedniej stronie, generowany jest większy ruch na domenie, zwiększając PR jeszcze bardziej. Zawsze warto kontaktować się z możliwymi partnerami działającymi w segmencie.

Oferowanie produktów do recenzji publikowanych w Internecie

Wiele blogów i stron internetowych, zwykle publikuje recenzje określonych produktów i usług. Dobrym przykładem jest segment technologiczny, gdzie oceniane są komputery, smartfony i inne urządzenia.

Istnieją również recenzje gier na blogach i innych stronach specjalizujących się w danej branży.

Dobrą strategią jest wysyłanie produktów, tak aby specjaliści z danej branży mogli stworzyć recenzję.

W ten sposób można przyciągać uwagę ludzi oraz zapewniać sobie wysokiej jakości ruch obejmujący ludzi zainteresowanych produktem, którzy być może są gotowi do zakupu.

Więcej pozytywnych recenzji oznacza więcej wizyt, konwersji i lepszą widoczność w rezultatach wyszukiwania Google.

Ten cały scenariusz może doprowadzić tylko do zwiększenia mocy linków na Twoich stronach.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *