Skip to content Skip to footer

Linki nofollow w SEO – co warto wiedzieć?

Optymalizacja stron pod kątem wyszukiwarek (SEO) to kompleksowy proces. Obejmuje on wiele istotnych działań. Między innymi należy informować roboty wyszukiwarek o tym, jak mają poruszać się na stronie. Bardzo ważną rolę odgrywają więc linki nofollow i dofollow.

Czym jest link nofollow?

Link nofollow zawiera atrybut nofollow (rel=”nofollow”).

Atrybut nofollow informuje wyszukiwarki, aby nie przekazywały mocy linku. Oznacza to, że linkująca strona nie chce przekazywać mocy do linkowanej strony.

Firma Google wprowadziła atrybut nofollow (zwany również tagiem nofollow) w 2005 roku, aby zapobiec manipulacji z wykorzystaniem linków, w szczególności spamowi w komentarzach. Gdy robot wyszukiwarki zauważy tag nofollow, po prostu zignoruje link dla celów rankingu wyszukiwania.

Uwaga: linki nofollow są linkami z wartością „nofollow” w ich atrybucie „rel”. Technicznie rzecz biorąc „atrybut nofollow” oraz „tag nofollow” są nieprawidłowymi terminami. Są one jednak powszechnie wykorzystywane i rozumiane, więc będą stosowane zamiennie w niniejszym wpisie.

Tak może wyglądać kod HTML standardowego linku prowadzącego do strony głównej firmy Apple:

<a href=”https://apple.com/”>Apple</a>

Ten link przeniesie moc linku do strony głównej Apple.

Oto ten sam link z tagiem nofollow:

<a href=”https://apple.com/” rel=”nofollow”>Apple</a>

Tag nofollow w tym linku pozwoli upewnić się, że wyszukiwarki nie uznają go za sygnał rankingowy bądź jego obniżenie.

Uwaga: pomimo, że brakuje tutaj tagu „follow” lub „dofollow”, termin „link follow” lub „link dofollow” jest często stosowny w celu odróżnienia linków nofollow od linków, które przekazują moc.

Pozostałe wartości linków

W 2019 roku, Google wprowadziło dwie nowe wartości atrybutu rel, które nie przekazują mocy linków:

 • rel=”sponsored”: wykorzystuje się ją w linkach sponsorowanych,
 • rel=”ugc”: (UGC = treść generowana przez użytkownika) wykorzystuje się ją w linkach tworzonych przez użytkowników, takich jak linki w komentarzach lub wpisach na forum.

Wartość nofollow może być stosowana zastępczo zarówno dla rel=”sponsored”, jak również dla rel=”ugc”.

Uwaga: przy stosowaniu ogólnego terminu „linki nofollow” w niniejszym artykule, obejmuje on wszystkie linki, które nie przekazują mocy (rel=”nofollow”, rel=”sponsored” oraz rel=”ugc”) chyba, że zostało to określone inaczej.

Istnieją również wartości rel „noreferrer” oraz „noopener”. Żadna z nich nie ma jednak wpływu na SEO. Są one powiązane z analityką i bezpieczeństwem.

Jak sprawdzać linki nofollow?

Aby sprawdzić czy konkretny link posiada tag nofollow, należy skontrolować kod źródłowy strony.

Najedź na link, kliknij prawym przyciskiem myszy i wybierz „Zbadaj” (ten element może mieć różne nazwy w różnych przeglądarkach).

Jeśli zauważysz słowo „nofollow” w atrybucie rel, oznacza to, że mamy do czynienia z linkiem nofollow.

Najlepsze praktyki dotyczące linków nofollow

Korzystanie z linków nofollow

Oto najczęstsze przypadki wykorzystania linków nofollow:

 • linkowanie do strony, której nie chcesz reklamować. Jeśli nie chcesz mieć powiązań z linkowaną stroną (np. potrzebujesz linku do strony z hazardem, ale nie chcesz się z nią utożsamiać), użyj  rel=”nofollow”,
 • linki sponsorowane/płatne. Jeśli link jest sponsorowany lub zakupiony w jakikolwiek sposób, użyj rel=”sponsored”. Dotyczy to zarówno linków przychodzących, jak i wychodzących, 
 • linki afiliacyjne. Podobnie w przypadku takich linków prowadzących na lub z Twojej strony, użyj rel=”sponsored”,
 • treść generowana przez użytkownika. W przypadku linków tworzonych przez użytkowników na Twojej stronie internetowej, takich jak odnośniki w komentarzach lub dyskusjach na forum, użyj rel=”ugc”.

Uwaga: pojedynczy link może mieć więcej niż jedną wartość. Oznacza to, że link z rel=”nofollow sponsored” jest technicznie poprawny.

Aby uzyskać więcej informacji, należy sprawdzić szczegółowe wytyczne Google odnośnie tego kiedy i jak korzystać z linków nofollow.

Kiedy nie korzystać z linków nofollow?

Dawniej atrybut nofollow był często stosowany niezgodnie ze swoim podstawowym celem, aby wpływać na to jak moc linków przechodzi z danej strony. Na przykład chcąc przenieść większą moc linków z własnych stron, poprzez linki wewnętrzne, używało się tagu nofollow we wszystkich linkach zewnętrznych.

Ta technika (zwana PageRank sculpting) już nie działa. Google zmieniło bowiem sposób wliczania linków nofollow do PageRank.

Niestety, niektórzy nadal postrzegają tak atrybut nofollow, a to powoduje stosowanie złych praktyk.

Poniżej przedstawione zostały dwa popularne przykłady tego jak nie korzystać z nofollow:

 • stosowanie nofollow dla wszystkich zewnętrznych linków. Nie powinno się używać tagu nofollow we wszystkich linkach prowadzących z Twoich stron. Nie pomaga to bowiem Twojej stronie internetowej, a nawet może jej zaszkodzić,
 • stosowanie nofollow w linkach wewnętrznych. Nie powinno się stosować nofollow w linkach wewnętrznych. Jeśli nie chcesz, aby dana strona była analizowana lub indeksowana, istnieją lepsze sposoby, aby to osiągnąć. Przykładem mogą być meta tagi dla robotów.

Linki zwrotne nofollow a SEO

Linki nofollow (wliczając w to linki rel=”sponsored” and rel=”ugc”) nie przekazują mocy linków lub moc jest ograniczona. Wśród wielu specjalistów trwają dyskusje, choć nikt nie pogardzi linkiem nofollow z Wikipedii :). Oznacza to, że nie poprawiają PageRank i nie są wykorzystywane przez Google do celów rankingowych.

To dlatego wielu ludzi uważa, że linki nofollow nie posiadają żadnej wartości SEO. Okazuje się jednak, że istnieją pewne korzyści związane z posiadaniem linków zwrotnych nofollow.

Oto kilka przykładów:

 • ruch – pewne strony, takie jak Forbes stosują tylko atrybuty nofollow w linkach zewnętrznych. Dobrze jest jednak uzyskać ich link zwrotny, ponieważ zapewni on ruch na stronie,
 • widoczność – wspomnienie o danej stronie na Stronach wysokiej jakości ma istotny wpływ na wizerunek i świadomość istnienia brandu. To z kolei może doprowadzić do naturalnego pozyskania linków zwrotnych „follow” z innych stron, 
 • zróżnicowanie profilu linków zwrotnych. Jest to ważne, szczególnie jeśli aktywnie pozyskujesz linki. Uzyskanie zbyt wielu linków „follow” może wyglądać nienaturalnie. Linki nofollow prowadzą do zróżnicowania profilu linków.

W 2020 roku Google zmieniło sposób traktowania linków nofollow. Wyszukiwarka nie ignoruje już ich całkowicie, tylko wykorzystuje je jako podpowiedź do celów crawlingu i indeksowania.

Obejmuje to informowanie o tym jak słowa zawarte w linkach opisują wskazywaną przez nie treść. Pomaga to Google lepiej zrozumieć nienaturalne struktury linków.

Mimo, że linki nofollow nie zaczną nagle odgrywać istotnej roli w SEO wiemy, że Google zwraca na nie uwagę.

Czym jest link follow (lub dofollow)?

Terminy „link follow” oraz „link dofollow” są często używane, aby wskazać, że link przekazuje moc. Te terminy odnoszą się po prostu do standardowych linków stanowiących przeciwieństwo dla parametrów nofollow, sponsored oraz UGC.

Trzeba jednak wyjaśnić jedną rzecz. Nie istnieje coś takiego jak atrybut linku „follow” lub „dofollow”.

Nawet w przypadku zauważenia linku z atrybutem rel=”dofollow” (co oczywiście jest rzadkością), taki atrybut jest niepotrzebny i nie ma wpływu na link.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.