Paginacja i SEO
co warto wiedzieć?

Blog.

W przypadku stron internetowych i optymalizacji pod kątem wyszukiwarek, wykorzystywany jest termin paginacji. Dotyczy on treści, która nie jest całkowicie wyświetlana na stronie. Paginacja obejmuje rozdzielenie treści pomiędzy więcej niż jeden adres URL. Polega ona na tym, że czytelnik przełącza się pomiędzy poprzednimi i następnymi adresami URL. Dość często w takim przypadku pojawiają się problemy z duplikacją treści. Dotyczą one najczęściej katalogów oraz sklepów internetowych, w których kolejne strony są podobne do pierwszej i nie oferują zbyt wiele dodatkowej wartości.

Paginacja i SEO – co warto wiedzieć?

Czym jest paginacja w SEO?

Paginacja to technika projektowania stron internetowych polegająca na dzieleniu długiej treści na wiele podstron, aby ułatwić użytkownikowi nawigację i przeglądanie treści.

Najpopularniejsze wykorzystanie paginacji na stronach internetowych obejmuje paginację stron kategorii w sklepach internetowych, tworzenie listy treści na nowych stronach lub blogach albo podział na wątki w forach internetowych.

Strona z rezultatami wyszukiwania Google (SERP) również przeszła proces paginacji, aby ułatwić skanowanie informacji (mało kto jednak przegląda dalsze strony z rezultatami i zwykle kończy na pierwszej). Podział na osobne podstrony zapewnia użytkownikom wyraźną hierarchię strony i sugeruje koniec ich wyszukiwania.

Paginacja nie jest jednak jedynym sposobem wykorzystywanym przez webmasterów do organizacji długiej treści. Zamiast tego wielu decyduje się na wykorzystanie Infinite scroll (nieskończone przewijanie).

Implementacja paginacji przez Google. Co ciekawe, możemy ja coraz rzadziej spotkać, bowiem zostaje ona wyparta w SERP-ie Google przez infinite scroll
Implementacja paginacji przez Google. Co ciekawe, możemy ja spotkać coraz rzadziej, bowiem zostaje ona wyparta w SERP-ie Google przez infinite scroll

Paginacja a infinite scroll

Nieskończone przewijanie, czyli infinite scroll to przeciwieństwo paginacji.

Zamiast dzielić długie sekcje treści na wiele podstron, cała treść znajduje się na jednej stronie, która wykorzystuje dalsze przewijanie do momentu zapoznania się z całą treścią.

Czasami podstrony zawierające nieskończone przewijanie są dzielone na sekcje przy wykorzystaniu przycisku „czytaj więcej”. Po jego kliknięciu otwiera się dalsza partia treści (ale nadal całość znajduje się na jednej stronie). Obie te opcje są klasyfikowane jako nieskończone przewijanie i tak są traktowane przez wyszukiwarki.

Wiele stron posiada wdrożone nieskończone przewijanie, ponieważ wygląda ono atrakcyjnie oraz zapewnia przyjemniejszy wygląd przy przeglądaniu. Ponadto rozwiązanie to działa dobrze i polepsza doświadczenia użytkowników urządzeń mobilnych.

Niestety pomimo, że opcja ta może być dobra dla użytkowników, nie jest ona idealna z perspektywy SEO.

Przede wszystkim Googlebot nie jest w stanie emulować przewijania. Robot ten nie potrafi też kliknąć przycisku „czytaj więcej”. W rezultacie wyszukiwarki nie są w stanie skutecznie analizować i indeksować całej treści na stronie zawierającej nieskończone przewijanie, bez żadnej pomocy.

Podobnie, roboty wyszukiwarek nie wykorzystują całego crawl budget-u na zapoznanie się z całą stroną bazującą na infinite scroll. Zamiast tego zapoznają się tylko z jej urywkiem. Taki urywek może zawierać więcej niż to co jest widoczne na ekranie, ale nie jest to cała treść.

Polegając na nieskończonym przewijaniu traci się ogromną szansę na zaindeksowanie całej treści.

W przypadku paginacji nie doświadcza się takich problemów. Roboty wyszukiwarek traktują każdą podstronę, która przeszła proces paginacji, jako oddzielny entity (podmiot). Są one analizowane tak jak każde inne treści.

Przykład implementacji infinite scroll na bazie Twittera
Przykład implementacji infinite scroll na bazie Twittera

Jak działa Google w przypadku paginacji?

Aby to zrozumieć, należy spojrzeć na to jak Google postępowało początkowo z elementami „rel=prev” oraz „rel=next”.

Google oficjalnie ogłosiło wspieranie tych dwóch elementów w 2011 roku. Stanowiło to sposób, dzięki któremu robot był w stanie zrozumieć powiązania pomiędzy stronami, które przeszły paginację.

Uwzględnienie tych tagów w kodzie podstrony, pomogło Google zrozumieć, które podstrony stanowią część serii paginacji oraz które podstrony należy umieścić w rezultatach wyszukiwania. Tak było kiedyś. Jednak obecnie ogłoszono zaprzestanie wspierania tych dwóch elementów jako sygnałów indeksowania.

John Muller o użytkowaniu next oraz prev.
John Muller o użytkowaniu next oraz prev.

Obecnie wszystkie strony, które przeszły paginację są traktowane jak jakakolwiek standardowa, pojedyncza i unikalna strona w indeksie wyszukiwarki.

Nie oznacza to jednak, że elementy rel=next i prev muszą zostać usunięte. Ich posiadanie nie ma jakiegokolwiek negatywnego wpływu na SEO. A możemy również patrzeć na ten wątek z perspektywy Bingbota. 

Jak dokonać paginacji treści pod kątem SEO? Najlepsze praktyki SEO w zakresie paginacji

1. Stosowanie samoodnoszących się kanonicznych adresów URL dla każdej podstrony (self-referecing canonical)

W przypadku posiadania paginacji z unikalnymi hiperłączami, wówczas każda podstrona wchodząca w jej skład, powinna posiadać kanoniczny URL wskazujący na siebie.

Przykład implementacji self-referencing canonical na Searchenginejournal w sekcji blogowej
Przykład implementacji self-referencing canonical na Searchenginejournal w sekcji blogowej

2. Stosowanie linków z anchorami, które są możliwe do analizowania

Aby Google odkryło, przeanalizowało i zaindeksowało podstrony, które przeszły paginację, wyszukiwarka musi najpierw uzyskać do nich dostęp. Należy upewnić się, że linki na stronie prowadzące do podstron paginacji zawierają możliwe do analizy linki obejmujące atrybut href oraz link z anchorem.

Przykładowo możliwy do przeanalizowania link prowadzący do paginowanej podstrony wyglądałby następująco:

<a href=”https://mydomain.com/catalog/products?page=3’>

Z drugiej strony, takie linki są niemożliwe do przeanalizowania przez wyszukiwarkę:

<a onclick=”goto(‘mydomain.com/category/products?page=3’)”>

3. Optymalizacja meta tagów, jeśli jest to możliwe

Google traktuje teraz paginowane podstrony jak normalne. Oznacza to, że wyszukiwarka będzie zwracać uwagę na podstawową optymalizację każdej takiej podstrony.

Efektem tego zawsze dobrze jest optymalizować tytuły oraz opisy meta stron, tak jak w przypadku każdej innej podstrony.

Paginacja a linkowanie wewnętrzne

U podstaw paginacja obejmuje tworzenie wewnętrznych linków do takich podstron. Zasadniczo obejmuje to przestrzeganie określonych najlepszych praktyk linkowania wewnętrznego. Przykładowo, należy uznać wszystkie wewnętrzne linki jako drogowskazy prowadzące do innej treści.

Warto również pamiętać o odpowiedniej optymalizacji pierwszej podstrony paginacji. Na przykład – pozostawienie opisu wyłącznie na pierwszej podstronie paginacji.

Co Google mówi na temat paginacji?

Informacja o tym, że Google nie wspiera już elementów linków rel=“next” oraz rel=“prev” zszokowała branżę SEO i pozostawiła wiele pytań jak optymalizować podstrony, które przeszły paginację.

Oznacza to, że Google nie korzysta już z tych elementów linków w celu konsolidowania właściwości indeksowania ani do określania najbardziej odpowiedniej paginowanej spodtrony, która ma być pozycjonowana w rezultatach wyszukiwania. Jeśli Google nie korzysta z rel=“next” oraz rel=“prev” to jak postępuje z paginowanymi stronami w swoim indeksie?

W związku z tym obecnie paginowane podstrony są traktowane w indeksie Google tak samo jak inne podstrony. Zamiast uznawania ich za serię stron z informacjami tworzącymi jedną treść, są obecnie traktowane jako pojedyncze, unikalne podstrony.

Google Search Central o wycofaniu się z next oraz prev
Google Search Central o wycofaniu się z next oraz prev
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *