Skip to content Skip to footer

Jak optymalizować SEO dla sklepów internetowych (e-commerce SEO)?

E-commerce SEO to technika marketingowa wykorzystywana do generowania większego ruchu w sklepie internetowym poprzez zwiększenie jego widoczności na stronach z rezultatami wyszukiwania (SERP). Dobrze pozycjonowana strona wygeneruje większy ruch.

W przeciwieństwie do płatnych reklam, które generują ruch w sklepie internetowym i wymagają płacenia za każde kliknięcie, SEO pozwala na wygenerowanie względnie dużego ruchu praktycznie bez kosztów. Wyszukiwarki, takie jak Google, Bing oraz Yahoo pozycjonują sklepy internetowe bazując na SEO.

Aby usprawnić SEO w Twoim sklepie internetowym, ważne jest zwrócenie uwagi na treść. Można polepszyć e-commerce SEO poprzez wyczerpujące strony z produktami, zoptymalizowane opisy produktów, wprowadzając bloga lub przeprowadzając audyt techniczny strony internetowej.

W celu osiągnięcia wyższych pozycji stron w SERP, musisz upewnić się, że Twoja strona została zoptymalizowana pod wyszukiwarki. Oto kilka istotnych przykładów tego, na co należy zwracać uwagę:

 • słowa kluczowe wykorzystywane do nakierowania na strony docelowe,
 • konfiguracja techniczna sklepu internetowego,
 • sprawdzenie czy sklep internetowy jest zoptymalizowany pod urządzenia mobilne.

To wszystko ma wpływ na Twoje e-commerce SEO oraz na to czy Twoje strony osiągną wysokie pozycje na stronach z rezultatami wyszukiwania, np. w Google.

4 kluczowe elementy strategii e-commerce SEO

1. Treść

Zoptymalizuj Twoją treść terminami, które chcesz wyszukiwać. Optymalizacją objęte powinny być elementy, takie jak adres URL, nagłówek H1, treść, opis meta i tytuł meta.

2. Konfiguracja techniczna

Zoptymalizuj swój sklep internetowych pod kątem technicznym. Zwróć uwagę na przykład na HTTPS, optymalizację pod urządzenia mobilne, szybkość działania strony, indeksowanie, sitemapę XML (dla Google jest to indeks), itp.

3. Doświadczenia użytkownika

Google wykorzystuje statystyki użytkowników, aby określić, które strony pozycjonować w swojej wyszukiwarce i w jakiej kolejności należy to robić. Statystyki te obejmują czas spędzony na stronie, współczynnik odrzuceń, współczynnik konwersji, czas wczytywania się strony, itp. Ostatecznie Google chce wiedzieć czy użytkownicy znajdą na stronie to czego szukają i czy Twoja strona jest wiarygodnym źródłem informacji.

Udowodnienie tego Google oznacza umieszczenie na pierwszej stronie z wynikami wyszukiwania. 75% nigdy nie przegląda strony drugiej poszukując odpowiedzi, więc jest to bardzo istotne.

4. Pozyskiwanie linków

Musisz zastanowić się nad tym, które linki wewnętrzne (z Twojego serwisu) oraz zewnętrzne (z innych źródeł) kierują od oraz do Ciebie. Musisz też zadbać o inne zasoby linkujące do Ciebie, ze względu na uzyskiwany autorytet. Wybór właściwych źródeł lub bycie cytowanym przez inną organizację, może pomóc w uzyskaniu wiarygodności oraz reputacji marki.

Jakie są korzyści związane z e-commerce SEO?

Istnieje wiele korzyści z ustanowienia strategii e-commerce SEO. Oto 3 podstawowe zalety:

Lepsze doświadczenia użytkowników

Jednym z podstawowych czynników rankingowych Google jest zapewnienie dobrych doświadczeń użytkowników. Jeśli Twoja strona jest nakierowana na słowa kluczowe właściwe dla Twoich odbiorców i odpowiada na ich pytania, Google widzi, że jest to dla nich pozytywnym doświadczeniem i pozycja Twojej strony wzrośnie.

Jeśli jednak użytkownicy wchodzą na Twoją stronę i natychmiast ją opuszczają, Google uznaje to za negatywne doświadczenie i wpłynie to źle na Twój ranking.

Skupienie się na optymalizacji doświadczenia użytkowników w zakresie SEO, ma wysoce pozytywny wpływ na Twoich klientów. Twoja strona będzie dla nich o wiele bardziej atrakcyjna pod względem przystosowania i użytkowania.

Zwiększanie zasięgu

E-commerce SEO pomaga sklepowi internetowemu wygenerować większy ruch, a to z kolei poszerza zasięg marki. Gdy użytkownik naturalnie trafi na stronę, można później ponownie trafić do tej osoby za sprawą płatnych kampanii. Remarketing SEO jest wysoce efektywną praktyką.

Jeśli Twoja strona jest organicznie pozycjonowana pod terminy właściwe dla Ciebie, pozwala to również na ustanowienie autorytetu marki. To z kolei odróżni Twoją firmę od konkurentów.

Ruch lepszej jakości

Jeśli Twoja strona posiada wyższą pozycję dla odpowiednich słów kluczowych, istnieje większe prawdopodobieństwo przyciągania odbiorców, którzy są zainteresowani produktami lub usługami oferowanymi przez Twoją firmę. Rezultatem jest wyższy współczynnik konwersji, ponieważ odwiedzający chętniej zostają klientami.

Opłacalność

SEO to kanał o względnie niskich kosztach wymaganych do osiągnięcia efektywności, szczególnie w porównaniu z płatnymi reklamami. W przeciwieństwie do płatnych reklam, w których należy płacić za każde kliknięcie, optymalizacja strony generuje darmowy ruch organiczny.

Niski zakres kontroli i utrzymania

W przeciwieństwie do wiadomości e-mail lub płatnych reklam, które wymagają stałego myślenia o nowych kampaniach, odświeżania treści i których efektywność wiąże się ze stała kontrolą, po wdrożeniu strategii SEO, w znaczącym stopniu działa ona samodzielnie na Twoją korzyść.

Dlaczego SEO jest ważne w e-commerce?

Istnieje kilka powodów, dla których SEO jest ważne w e-commerce (wliczając w to e-commerce na poziomie lokalnym):

 • umożliwiasz ludziom odkrycie Twojej marki – jeśli ktoś nie zna Twojej marki, e-commerce SEO to doskonały sposób na umożliwienie jej odkrycia. Pojawiasz się bowiem w większej liczbie rezultatów wyszukiwania,
 • umożliwiasz ludziom znalezienie Twoich produktów – ludzie aktywnie poszukują produktów oferowanych przez Twoją działalność e-commerce. Inwestując w e-commerce SEO zwiększasz widoczność produktów oraz rozpoznawalność marki,
 • zapewniasz lepsze doświadczenia Twoim odbiorcom – inwestowanie w e-commerce SEO umożliwia zapewnianie lepszych doświadczeń użytkownikom. Musisz zoptymalizować swoją stronę, aby osiągać lepsze pozycje w wynikach wyszukiwania, a to z kolei przekłada się na lepsze doświadczenia użytkowników. One z kolei sprawiają, że marka jest lepiej kojarzona i zwiększa się sprzedaż,
 • zwiększasz sprzedaż – gdy potencjalni klienci znajdą Twoje produkty w wyszukiwarce, poświęcą czas na ich sprawdzenie i ustalenie czy są dla nich odpowiednie. Zyskując pozycje w odpowiednich rezultatach wyszukiwania przyciągasz potencjalnych klientów, którzy chętniej dokonają zakupu.

Strategie e-commerce idealne dla Twojego sklepu internetowego

Ważna jest nie tylko wiedza na temat tego czym jest e-commerce SEO i dlaczego jest ono istotne. Trzeba również wiedzieć jak je wdrażać i optymalizować. Oto przydatne strategie, którymi warto się zainteresować.

1. Sprawdzaj słowa kluczowe, aby osiągać wysokie pozycje w konkretnych wynikach wyszukiwania

Pierwszym etapem strategii e-commerce SEO jest badanie i poszukiwanie słów kluczowych. Słowa kluczowe to zwroty, których klienci używają w wyszukiwarkach, aby znaleźć odpowiednie produkty. Przykładowo, jeśli ktoś szuka niebieskich płytek podłogowych, może wpisać w wyszukiwarce hasła „niebieskie płytki podłogowe do łazienki”.

Twoje słowa kluczowe sprawiają, że produkty pojawiają się przed oczami kupujących. Wyszukiwarki, takie jak Google, wykorzystują słowa kluczowe do ustalenia czy Twoja strona jest właściwa do umieszczenia w rezultatach wyszukiwania. Istotne jest więc wybranie odpowiednich słów kluczowych dla Twoich stron z produktami, tak aby pojawiały się w odpowiednich wynikach wyszukiwania.

Aby poszukać słów kluczowych dla branży e-commerce, zacznij od szukania typów swoich produktów, aby sprawdzić jakie dodatkowe słowa kluczowe możesz wygenerować. W sieci dostępnych jest sporo narzędzi do badania słów kluczowych.

Wybierając przykładowe hasło „niebieskie płytki podłogowe” w takich narzędziach, można uzyskać listę pomysłów słów kluczowych, które nadają się do użycia na stronach z produktami. Jeśli więc na przykład hasło „niebieskie płytki podłogowe do łazienki” jest właściwe dla Twojej strony z produktem, możesz użyć go na niej jako słowa kluczowego.

Poszukując słów kluczowych dobrze jest trzymać się słów typu long-tail. Zawierają one trzy lub więcej wyrazów i są bardzo konkretne. Takie słowa kluczowe pomagają generować ruch potencjalnych klientów zainteresowanych zakupem. Jest to więc ruch wysokiej jakości.

W przypadku mniejszych słów kluczowych zawierających jeden lub dwa wyrazy, mogą one lepiej wpływać na Twoją działalność w niektórych przypadkach, ale zwykle mają one dużą konkurencję. Trudniej jest również ustalić to czego ktoś chce, jeśli korzysta z krótkich fraz kluczowych.

Przykładem mogą być „płytki”. Nie wiadomo czy wyszukujący chce wiedzieć czym są płytki, jakie są ich rodzaje lub czy chce je kupić. Trudno jest to ustalić na bazie takiego słowa kluczowego. Jeśli ktoś jednak wpisze „niebieskie płytki podłogowe do łazienki w rozmiarze 10 x 10” wiadomo czego taka osoba szuka.

Jak możesz zauważyć, intencja wyszukiwania w przypadku słów kluczowych long-tail jest o wiele bardziej jasna w porównaniu z krótkimi słowami kluczowymi. Frazy long-tail są również bardziej niszowe niż short-tail, ponieważ są bardziej konkretne jeśli chodzi o to co wyszukujący chce wiedzieć. Nakieruj więc swoją strategię e-commerce SEO na dłuższe wyrażenia kluczowe.

2. Twórz pomocną treść

Po wybraniu podstawowej frazy oraz zestawu powiązanych słów kluczowych, należy popracować nad strategią content marketingu w branży e-commerce. Treść pomaga budować pozycję w różnych rezultatach wyszukiwania i generować bardziej odpowiedni ruch na Twojej stronie.

Aby zacząć tworzenie treści, należy sporządzić tematy. Skupiaj się na tematach branżowych, które pomogą wygenerować odpowiedni ruch na stronie. Następnie możesz poszukać stosownych słów kluczowych, które zostaną dodane do treści.

Aby tworzyć wpływowe treści SEO w marketingu cyfrowym, przestrzegaj tych najlepszych praktyk:

 • uwzględnij swoje docelowe słowa kluczowe – niech Twoi odbiorcy dokładnie wiedzą co oglądają dzięki słowom kluczowym znajdującym się na Twojej stronie. Frazy kluczowe powinny wyglądać naturalnie. Unikaj upychania za dużej ich ilości w tekście,
 • dopasuj intencje wyszukiwania – gdy tworzysz treść, upewnij się, że pasuje ona do intencji wyszukiwania. Użyj swoich fraz kluczowych i poszukaj o czym piszą inne firmy na dany temat. Pomoże Ci to w tworzeniu treści, która lepiej odpowiada intencjom wyszukiwania, a to przekłada się na wyższą pozycję w rezultatach,
 • prawidłowo formatuj Twoją treść – treść, która pozycjonuje przekazuje informacje w sposób łatwy do zrozumienia. Unikaj stosowania nadmiernej ilości słów technicznych oraz branżowych, aby zwiększyć przystępność Twojej treści,
 • ułatw przeglądanie treści – powinno Tobie zależeć na tym, aby kupujący mogli szybko znaleźć informacje, których poszukują na Twojej stronie. Upewnij się, że Twoja treść jest łatwa w przeglądaniu. Podziel swoje strony na krótkie paragrafy, stosuj wypunktowania oraz nagłówki. Dzięki temu kupujący mogą szybko przejrzeć potrzebne informacje.

3. Twórz tagi tytułów, które są warte kliknięcia

Tagi tytułów to pierwsze elementy widziane przez odbiorców w rezultatach wyszukiwania. Są one istotnym aspektem SEO na stronach e-commerce, ponieważ razem ze słowami kluczowymi, Google wykorzystuje tagi tytułów, aby określić kontekst Twojej strony. Stanowią więc bezpośredni czynnik rankingowy dla Google.

W przypadku każdej strony w ramach Twojego serwisu, musisz spędzić kilka minut na wymyśleniu tagów tytułów. Potrzebujesz czegoś kuszącego co nakłoni klientów do kliknięcia.

Ponadto należy umieścić podstawowe słowo kluczowe na początku tagu tytułu. Wyszukujący zwykle czytają kilka pierwszych słów tytułu, więc od razu trzeba dać im znać na co patrzą. Ponadto uwzględnienie fraz kluczowych w tagu tytułu wpływa pozytywnie na ranking treści.

Optymalizując tagi tytułów, należy zmieścić się w limicie znaków. Masz tylko 60 znaków do wykorzystania, więc staraj się dla pewności tworzyć tytuły o długości około 55 znaków. W przeciwnym wypadku tag tytułu może zostać ucięty.

4. Twórz opisy meta, które przyciągają wzrok

Opisy meta pojawiają się pod tagami tytułów w wynikach wyszukiwania. Stanowią one zwięzły opis (około 160 znaków) tego co kupujący mogą znaleźć po wejściu na Twoją stronę. Opisy meta odgrywają istotną rolę w zakresie dostarczania kupującym informacji na temat Twojej strony oraz nakłaniania ich do kliknięcia w Twój link. Atrakcyjne opisy meta wygenerują większy ruch w Twoim sklepie internetowy.

Nie zapomnij umieścić głównej frazy kluczowej w swoim opisie. Pozwoli to Google oraz wyszukującym zrozumieć czy Twoja strona jest właściwa do umieszczenia w wynikach wyszukiwania.

5. Twórz adresy URL, które są przyjazne dla użytkowników

Możesz zwiększyć przystępność swojego sklepu internetowego, tworząc na wszystkich stronach adresy URL, które są przyjazne dla użytkowników. Zamiast dezorientującego ciągu liter i cyfr, Twoim klientom lepiej będzie zobaczyć Twoje słowa kluczowe, które zdradzają kontekst strony i ułatwiają zapamiętanie jej adresu.

Jeśli Twój serwis zawiera kategorie lub foldery, do których zaliczają się strony, mogą zostać one uwzględnione również w adresach URL. Klienci będą dzięki temu mogli ustalić w jakim miejscu się znajdują na Twojej stronie.

Jasna struktura adresu URL wpływa korzystnie na ranking w wynikach wyszukiwania oraz zapewnia odbiorcom lepszy kontekst.

6. Ulepsz architekturę swojej strony

Jako serwis e-commerce, z pewnością posiadasz setki stron i podstron. Począwszy od stron kategorii po strony z pojedynczymi produktami, jest ich bardzo wiele i wymagają one organizacji. Stosując działania SEO na stronach e-commerce, istotne jest posiadanie solidnej architektury zapewniającej klientom łatwą nawigację.

Oto istotne kwestie związane z architekturą strony:

 • zadbaj o odpowiednią organizację – najważniejszą sprawą, jeśli chodzi o architekturę jest zadbanie o organizację strony i jej logiczną ścieżkę. Jeśli ścieżka jest zorganizowana, użytkownikom jest łatwiej się cofać bez konieczności wciskania strzałki wstecznej w przeglądarce. Stosuj elementy nawigacyjne, aby zachować odpowiednią organizację,
 • zachowaj skalowalność – jako sklep internetowy, z pewnością dodajesz nowe strony wraz z dodawanymi nowymi produktami i tworzoną treścią. Architektura Twojego serwisu musi być w stanie poradzić sobie z takimi dodatkami, zachowując jednocześnie integralność i prostotę. Zadbaj o systematyczną organizację kategorii, która pozwoli na łatwe dodawanie nowych stron z produktami.

Tworząc strukturę serwisu, należy projektować ją z myślą o klientach. Warto poświęcić czas na sprawdzenie struktury i ustalenie jak łatwo jest znaleźć strony w serwisie. Dobrym pomysłem jest też pasek wyszukiwania, dzięki któremu klienci mogą łatwo odnajdywać konkretne produkty.

7. Zoptymalizuj obrazy pod kątem wyszukiwania

Jako firma działająca w branży e-commerce, zapewniasz swoim klientom ogrom ilustracji, dzięki którym mogą oni zobaczyć Twój produkt. W rezultacie, Twoje strony mogą być przeciążone i spowolnione, ponieważ posiadasz tak wiele ilustracji.

Wolno działająca strona wpływa negatywnie na SEO, ponieważ Google chcą zapewniać dostęp swoim wyszukującym tylko do szybko ładujących się serwisów, tak aby mogli sprawnie uzyskać odpowiednie informacje. Więc istotne jest, aby Twój serwis spełniał przynajmniej podstawowe wymogi odnośnie szybkości.

Aby uniknąć przeciążania strony przez ilustracje, dobrze jest skorzystać z narzędzi do ich kompresji, takich jak na przykład Kracken.io. Dzięki nim można zmniejszyć rozmiar ilustracji i sprawić, że nie będą stanowiły dużego obciążenia dla strony.

Stosowanie kompresji pozwala na zaoszczędzenie wieli kilobajtów (a nawet megabajtów) na każdej ilustracji, a pomimo to będzie ona wyglądać doskonale na stronie.

Oprócz kompresowania ilustracji, należy również dodać tekst alt, dzięki któremu będą się one pojawiały w wynikach wyszukiwania.

Tekst alt pojawia się, gdy ilustracja nie chce się prawidłowo załadować lub, gdy kupujący korzysta z pomocniczego oprogramowania, takiego jak czytnik ekranu. Dodając tekst alt, stwarzasz możliwość uwzględnienia w nim swoich słów kluczowych i budowania pozycji w rezultatach wyszukiwania.

Zamiast wpisywać w tekście alt „ilustracja koralowca”, możesz użyć opisowego tekstu alt, takiego jak na przykład:

„Biała kołdra z niebieskim koralowcem i rozgwiazdą. Dolna część kołdry posiada kolor koralowca, na którym znajduje się biały koralowiec. Zestaw pościeli koralowej znajduje się na łóżku o rozmiarze królewskim, wraz z dopasowanymi poszewkami na poduszkach”.

Jeśli więc pozycjonujesz stronę pod „zestaw pościeli koralowej”, taki tekst alt zapewni doskonały opis poprzez integrację z Twoim głównym słowem kluczowym.

8. Popraw prędkość działania Twojego sklepu internetowego

Istotne jest zadbanie o jak najszybsze działanie Twojego sklepu. Jeśli Twoja strona ładuje się zaledwie w ciągu jednej sekundy, może to zwiększyć konwersje nawet o 7%. Ponadto strony, które wczytują się w czasie pięciu sekund generują o 70% dłuższe sesje użytkowników oraz o 35% mniejszy współczynnik odrzuceń. Wolno działające sklepy internetowe ryzykują sporą utratę potencjalnych klientów.

Jeśli chcesz dowiedzieć się jak szybko ładuje się Twoja strona, możesz sprawdzić czas jej wczytywania przy pomocy narzędzia Google PageSpeed Insights.

Oprócz wspomnianej wyżej kompresji ilustracji, możesz poprawić prędkość swojej strony wykonując następujące czynności:

 • hosting materiałów wideo na zewnętrznych platformach, takich jak np. YouTube,
 • kompresowanie dużych plików Javascript, CSS oraz HTML,
 • uporządkowanie kodu i usunięcie z niego niepotrzebnych elementów,
 • sprawdzenie konfiguracji serwera,
 • umożliwienie korzystania z pamięci podręcznej przeglądarki,
 • zmniejszenie liczby przekierowań.

Jeśli samodzielne wykonanie takich zmian wydaje się dla Ciebie zbyt trudne, możesz zainwestować w usługi optymalizacji prędkości działania strony. Oferują je różne firmy zajmujące się marketingiem cyfrowym.

9. Zadbaj o responsywny projekt, aby zapewnić kupującym lepsze doświadczenia

Ponad 70% klientów roby zakupy korzystając ze smartfona. Jeśli nie posiadasz responsywnego sklepu internetowego dostosowanego do urządzeń mobilnych, nie pojawisz się w wynikach wyszukiwania.

Google stosuje obecnie indeksowanie „mobile-first” (mobilne w pierwszej kolejności) przy pozycjonowaniu stron w wynikach wyszukiwania. Oznacza to, że roboty obserwują mobilną wersję Twojej strony. Jeśli nie jest ona dostosowana do urządzeń mobilnych, wyprzedzą Cię konkurenci posiadający odpowiednio zoptymalizowane serwisy.

Stosując responsywny projekt, pozwalasz swojej stronie dostosować się do dowolnych urządzeń wykorzystywanych przez Twoich odbiorców. Zapewnia on pozytywne doświadczenia odbiorcom korzystającym ze smartfonów czy też tabletów.

Dzięki dobremu projektowi responsywnemu, każdy element na stronie (tekst, ilustracje, filmy, elementy nawigacyjne) jest skalowalny, a układ zmienia się w zależności od urządzenia i wielkości jego ekranu.

Stwórz responsywną stronę wykonując następujące czynności:

 • wykorzystanie płynnej sieci (fluid grid) w kodzie strony,
 • zaprojektowanie elementów pod myszkę, jak również ekran dotykowy,
 • wybór elementów zapewniających najlepsze doświadczenia również na małych ekranach,
 • wypróbowanie wstępnie zaprojektowanych układów responsywnych.

Możesz sprawdzić jak Twoja strona jest zoptymalizowana pod kątem urządzeń mobilnych korzystając z narzędzia Google Mobile-Friendly Test.

10. Wskaż swoje produkty przy pomocy znaczników Schema

Znacznik Schema to kod uwzględniany w HTML, który dodaje funkcje, takie jak opisy i opinie na temat produktów, ceny oraz oferty do rezultatów wyszukiwania.

Google decyduje czy dodać te elementy do Twoich rezultatów na stronach wyszukiwania. Dzięki znacznikom Schema istnieje duża szansa, że takie elementy zostaną wyświetlone.

Jeśli kupujący od razu zobaczą takie informacje, będą bardziej zaangażowani i mogą uzyskać informacje wpływające na ich decyzje w czasie poszukiwania.

Znaczniki Schema wpływają też pozytywnie na SEO w e-commerce, ponieważ pomagają Google lepiej zrozumieć Twoją stronę. Taki schemat jest pomocny, ponieważ umożliwia identyfikację Ciebie jako podmiotu on-line (wliczając w to Twoją nazwę, adres URL oraz numer telefonu) oraz ustalenie jakie sprzedajesz produkty.

11. Pozyskuj linki zwrotne

Linki zwrotne to odnośniki kierujące do Twojego serwisu z innych stron. Są one wartościowe dla strategii optymalizacji pod wyszukiwarki, ponieważ mogą znacznie zwiększyć ruch oraz zaufanie i autorytet Twojej strony.

Wyszukiwarki postrzegają linki zwrotne jako formy poparcia, więc ważne jest pozyskiwanie wiarygodnych i wartościowych linków prowadzących do Twojej strony.

Załóżmy, że sprzedajesz elementy wystroju morskiego.

Jeśli popularny blog o tematyce wnętrz stworzy artykuł „Plażowe dekoracje, które musisz mieć w swoim domu” i doda link do jakiejś Twojej strony z produktem, wówczas poleca czytelnikom zakup Twojego produktu. Gdy odbiorcy przeczytają ten wpis, zaczną przechodzić na Twoja stronę z produktem, aby go sprawdzić i być może kupić.

Musisz zdobyć sporo linków zwrotnych, aby wpłynąć pozytywnie na autorytet serwisu. Aby stworzyć strategię pozyskiwania linków, należy zadbać o poniższe sprawy:

 • tworzenie angażujących treści sprawiających, że inne strony będą linkować do Twojego serwisu,
 • pojawienie się w mediach społecznościowych w celu poprawy widoczności marki,
 • tworzenie filmów, które można udostępniać,
 • informowanie innych serwisów o niedziałających linkach i dostarczanie w ich miejsce linków do działających stron,
 • zapraszanie ekspertów branżowych do sprawdzania Twojej treści.

12. Zabezpieczenie sklepu internetowego

Bezpieczeństwo serwisu to absolutny wymóg, jeśli chodzi o sklepy internetowe i istnieje ogromny nacisk w optymalizacji pod wyszukiwarki, jeśli chodzi o zabezpieczenie prywatnych danych użytkowników.

Jako sklep internetowy, musisz szyfrować dane, które otrzymujesz od klientów. Twoi odbiorcy chcą się czuć bezpieczni, gdy podają dane swoich kart kredytowych i adresy. Musisz więc zabezpieczyć swój serwis, aby upewnić się, że klienci nadal będą robić zakupy w Twoim sklepie.

Możesz to zrobić stosując certyfikat SSL (secure sockets layer)

Certyfikat SSL szyfruje dane na Twojej stronie, więc osoby o złych intencjach nie są w stanie ich odczytać. Dodatkowo certyfikat ten dodaje HTTPS (stanowiący przeciwieństwo dla niezabezpieczonego HTTP) przed nazwą domeny Twojej strony.

Zabezpieczone strony wyprzedzają niezabezpieczone serwisy w rankingach. Jeśli chcesz usprawnić swoją strategię e-commerce SEO, musisz zadbać o zabezpieczenie sklepu internetowego.

KPI (kluczowe wskaźniki efektywności) służące do sprawdzania skuteczności e-commerce SEO

Kontrola skuteczności Twojego kanału SEO jest łatwiejsza, jeśli wiesz na jakie KPI należy zwracać uwagę. Oto najodpowiedniejsze wskaźniki, które mogą powiedzieć czy Twoje działania przynoszą efekty:

 • ruch organiczny – ten wskaźnik określa liczbę odwiedzin Twojej strony pochodzących z organicznego wyszukiwania. Jest to najbardziej oczywisty KPI dla każdego, kto chce sprawdzić skuteczność działań SEO, możesz skorzystać z Google Analytics, aby sprawdzać co jakiś czas swój ruch organiczny,
 • Rankingi słów kluczowych – jeśli tworzysz treść z myślą o konkretnym słowie kluczowym, ważne jest sprawdzenie jak strona jest pozycjonowana dla danej frazy kluczowej, możesz skorzystać z Google Search Console lub innych dedykowanych narzędzi do sprawdzania jak Twoja treść radzi sobie w ramach określonych słów kluczowych. Takie narzędzia mogą również pomóc sprawdzić czy istnieją jakieś inne słowa kluczowe, które mogą być właściwe dla Twojego sklepu internetowego,
 • Współczynnik klikalności organicznej (CTR) / współczynnik odrzuceń – aby realnie uznać kampanię SEO za skuteczną, należy upewnić się czy generowany ruch a) pozostaje na stronie oraz b) użytkownicy generujący ruch wykonują pożądane przez Ciebie czynności. CTR stron z wynikami wyszukiwania (SERP) może również dostarczyć wartościowych informacji na temat tego jak skuteczne są tytuły i opisy meta w przyciąganiu odbiorców, skorzystaj z narzędzi Google Search Console oraz Analytics, aby sprawdzić jakie są interakcje odbiorców z Twoją treścią.
 • Dochód – obserwowanie jaki odsetek ruchu organicznego kończy się konwersją w możliwy do zmierzenia dochód, pomoże wskazać dokładnie jaką wartość e-commerce SEO wnosi w Twoje działania marketingowe. Generowanie wysokiej jakości ruchu do sklepu internetowego, powinno naturalnie zwiększyć dochód. Jeśli tak się nie dzieje, trzeba dokładnie sprawdzić jak wygląda korzystanie z Twojego sklepu z perspektywy użytkownika.

Jak widać, e-commerce SEO jest bardzo istotnym elementem strategii marketingowej sklepów internetowych. Dzięki niemu można zwiększyć rozpoznawalność marki, pozyskiwać dodatkowych klientów oraz zwiększać sprzedaż i zysk.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.