Pogo-sticking (odbijanie) ma miejsce wówczas, gdy przeskakujesz pomiędzy stronami w rezultatach wyszukiwania, głównie dlatego, że nie możesz znaleźć tego, czego szukasz. Jest to oczywiście bardzo irytujące.Google dobrze o tym wie, więc obniża pozycje stronom, które powodują problem zjawiska pogo-sticking. Możesz nawet nie wiedzieć, że taki problem dotyczy Twojej strony, ponieważ nie wszystkie sygnały alarmowe są oczywiste.
Aby zapobiec takiemu odbijaniu czy też przeskakiwaniu i zapewnić doświadczenia użytkowników wymagane przez Google, przedstawiamy na jakie problemy zwracać uwagę i jak można je naprawić.
Jakie jest znaczenie Pogo-Sticking?
Zjawisko pogo-sticking to wyraźny sygnał mówiący o tym, że użytkownicy nie są zadowoleni z tego co widzą na stronie z rezultatami wyszukiwania. Pokazuje on, że rezultaty nie spełniają ich potrzeb, a to może oznaczać kilka rzeczy:
- strona nie została zoptymalizowana pod względem doświadczeń użytkowników,
- rezultaty zawierają nieodpowiednie lub niedokładne informacje,
- tytuł lub opis meta wprowadza w błąd, a strona nie odpowiada na pytanie.
W każdym przypadku takie odbijanie informuje Google, że musi przeorganizować rezultaty na korzyść tych, które zapewniają lepsze doświadczenia. Nie jest to bezpośredni czynnik rankingowy (co potwierdził John Mueller z Google), ale nadal może pogorszyć pozycję na stronie z rezultatami wyszukiwania (SERP).
Problemy przyczyniające się do zjawiska pogo-sticking obejmują pewne istotne czynniki rankingowe. Trzeba więc je wyeliminować i upewnić się, że poszukujący znajdą to czego potrzebują.
Co jest przyczyną zjawiska Pogo-Sticking?
Pogo-sticking może być spowodowane przez wiele czynników – oto kilka najpopularniejszych:
Treść nakierowana na pozyskiwanie kliknięć (Clickbait)
Treść clickbaitowa wykorzystuje przesadzone tytuły nakłaniające do otwarcia artykułu, tylko po to, aby zawieść go niską lub zerową wartością. Przykładem może być tytuł „Najlepszy sposób na utratę 3 kilogramów w tydzień”, po czym okazuje się, że „sekretem” jest coś w stylu „pij dużo wody”.
Naturalnie użytkownik bardzo szybko powróci do rezultatów wyszukiwania. Clickbait to jedna z głównych przyczyn zjawiska pogo-sticking, więc upewnij się, że Twoje treści nie obiecują czegoś przesadnie i później tego nie spełniają.
Treść zablokowana lub ukryta pod innymi informacjami
Jeśli użytkownik ma trudności w znalezieniu odpowiedzi na swoje pytania, najprawdopodobniej powróci do strony z rezultatami wyszukiwania.
Może tak się dziać z kilku powodów:
- potrzebne kluczowe informacje znajdują się zbyt daleko w treści lub są przyćmione przez nieodpowiednie informacje,
- posiadasz wiele przeszkadzających elementów na stronie, które blokują treść (takich jak reklamy lub wyskakujące okienka),
- umieściłeś treść dostępną po jej opłaceniu w bramce płatności.
Takie scenariusze są dość powszechne. Wiele stron próbuje przyciągnąć użytkowników podając w informacjach meta odpowiedź na pytanie po to, aby ominąć ją w widocznej/darmowej treści. Może to wyrządzić więcej krzywdy niż zapewnić pożytku i sprawi, że czytelnik opuści stronę.
Słabe doświadczenia użytkowników (UX)
Jeśli znasz techniczne SEO, wiesz jak ważna jest prędkość działania strony, łatwość nawigacji oraz inne czynniki UX, które w znaczącym stopniu wpływają na ranking.
Nadal wiele stron bardziej kładzie nacisk na estetykę niż na użyteczność. Zawierają one różne rodzaje dużych elementów wizualnych, które spowalniają ich działanie. Niezależnie od tego jak wartościowa jest Twoja treść, nie będzie ona ważna dla wyszukującego, jeśli będzie on poirytowany niską prędkością działania strony.
Większość użytkowników nie jest zbyt cierpliwych, więc możesz stracić odwiedzającego w ciągu zaledwie kilku sekund i przyczynić się do zjawiska pogo-sticking.
Zwyczajne przeglądanie
Nie jesteś w stanie kontrolować wszystkich czynników powodujących pogo-sticking. Czasami użytkownik po prostu przegląda sieć, aby sprawdzić co jest w niej nowego i nie szuka niczego konkretnego.
Czasem użytkownicy mogą celowo przeskakiwać pomiędzy rezultatami wyszukiwania, aby porównać różne źródła. Jest to dość częste w przypadku opisów i opinii na temat produktów.
Takie działania mogą nie być Twoją winą, jednak wyszukiwarki nadal nadają priorytet stronom o najwyższym prawdopodobieństwie spełnienia potrzeb i odpowiedzi na pytania użytkowników.
To oznacza, że musisz zrobić wszystko co w Twojej mocy, aby użytkownicy byli zainteresowani Twoją treścią.
Jak zapobiegać zjawisku pogo-sticking?
Pogo-sticking jest łatwe do uniknięcia, jeśli postawisz się w roli wyszukującego i dopasujesz swoje strony do niego. Oto kilka porad:
Poprawa doświadczeń użytkowników (UX)
Po opublikowaniu aktualizacji dotyczącej doświadczeń użytkownika w lutym 2022 roku, Google wyjaśniło, że ogólne UX odgrywają istotną rolę w rankingach na stronach z wynikami wyszukiwania (SERP).
Nie chodzi tylko o tworzenie dobrych treści. Musisz mieć pewność, że użytkownik może z nich korzystać bez żadnych problemów. Na szczęście istnieje kilka szybkich działań, które mogą poprawić zadowolenie użytkowników:
- upewnienie się, że strona wczytuje się szybko – wielu użytkowników opuszcza stronę, jeśli nie wczytuje się ona w ciągu pięciu sekund. Nie umieszczaj na stronie dużych ilustracji oraz plików, które spowalniają prędkość jej działania. Możesz wykorzystać Google Analytics, aby ocenić i poprawić ogólny czas wczytywania strony,
- ograniczenie reklam i wyskakujących okienek do minimum – nie ma nic złego w umieszczaniu reklam na blogu lub innych stronach, jeśli z nimi nie przesadzasz i nie zakłócają one możliwości obserwowania treści. Dokładnie przemyśl rozmieszczenie reklam, aby upewnić się, że nie wpływają one niekorzystnie na UX,
- optymalizacja Twojej strony pod urządzenia mobilne — jest to istotny czynnik rankingowy, więc upewnij się, że Twoja strona wczytuje się szybko i jest łatwa w nawigacji na małych ekranach. W tym przypadku masz mniej czasu w porównaniu z urządzeniami standardowymi, ponieważ dane od Google wykazują, że 53% użytkowników opuści stronę mobilną, jeśli jej wczytywanie trwa dłużej niż 3 sekundy.
Użyj przejrzystego formatowania i elementów wizualnych
Duże bloki tekstu natychmiastowo zniechęcają czytelników, ponieważ są trudne w przeglądaniu.
Twoi użytkownicy nie chcą długo szukać informacji. Musisz podkreślić kluczowe elementy oraz sprawić, że Twoja treść jest przyjemna dla oczu. Aby to zrobić podziel swój tekst przy pomocy poniższych elementów:
- nagłówki,
- listy wypunktowane,
- listy,
- ilustracje.
Musisz również mądrze wybierać swoje czcionki oraz schematy kolorów.
Nie musisz trzymać się koloru czarnego i białego, ale zawsze stosuj kontrastujące kolory sprawiające, że tekst będzie łatwo się czytać.
To samo dotyczy przycisków z wezwaniami do działania oraz innych elementów wizualnych, które są szczególnie istotne na stronach docelowych, w infografikach oraz na innych stronach wykraczających poza czysty tekst.
Dostarczaj wyczerpującą, aktualną treść
Opisując temat/wyszukiwane hasło, powinieneś oferować wszystkie odpowiednie informacje w jednym miejscu. Dzięki temu użytkownik znajdzie wszystko czego potrzebuje i nie cofnie się do rezultatów wyszukiwania.
Aby to zrobić, omów swój temat we wszystkich niezbędnych aspektach i upewnij się, że jest regularnie aktualizowany.
Nawet, jeśli Twój artykuł jest treścią evergreen, prawdopodobnie pojawią się pewne informacje, które mogą wymagać okazyjnego odświeżenia (np. statystyki lub kontekst). Niech Twoja treść jest aktualna, wartościowa, a użytkownicy będą się jej trzymać.
Korzystaj z linków wewnętrznych
Wewnętrzne linkowanie Twojej treści posiada dwie główne korzyści – wspiera Twoją optymalizację SEO oraz kieruje użytkowników Twojego serwisu, tak aby spędzali oni w nim więcej czasu.
Możesz tworzyć klastry tematyczne dotyczące długich treści, które prowadzą do mniejszych opracowań powiązanych z konkretnymi szczegółami.
Jest to kolejna taktyka, w której Google Analytics będzie przydatnym rozwiązaniem. Może bowiem pokazać popularne ścieżki użytkowników na Twojej stronie i pomóc w zrozumieniu zachowania użytkowników oraz w prawidłowym stosowaniu linków.
Dopasuj treść do intencji użytkownika
Dlaczego ktoś odwiedza Twoją stronę? Chce coś kupić, porównać różne opcje, a może uzyskać jakieś ogólne informacje na dany temat?
Odpowiedź na to pytanie jest istotna, aby odnieść się do intencji użytkownika i zapewnić jemu to po co przybył. Istnieją cztery rodzaje intencji wyszukiwania, zwykle wskazywane poprzez wykorzystywane słowa kluczowe:
- informacyjna – użytkownik szuka informacji („smaki Starbucks latte”),
- nawigacyjna – użytkownik chce odwiedzić konkretną stronę („rejestracja Starbucks”),
- komercyjna – użytkownik porównuje różne opcje („Starbucks czy Lavazza”),
- transakcyjna – użytkownik chce dokonać zakupu (“zamówienie on-line w Starbucks”).
Upewnij się, że treść jest dopasowana do intencji wyszukiwania. W ten sposób zmniejszysz zakres pogo-sticking dla danej strony.
Wykaż doświadczenie (Experience), wiedzę ekspercką (Expertise), autorytet (Authoritativeness) oraz wiarygodność (Trustworthiness) – E-E-A-T
Koncepcja E-E-A-T stanowi istotną cześć wytycznych Google dla kontrolerów jakości. Twoja treść powinna charakteryzować się powyższymi czynnikami, aby upewnić się, że użytkownik otrzymuje dokładne, wiarygodne informacje.
Nie oznacza to, że musisz być certyfikowanym ekspertem w swojej niszy, aby unikać pogo-sticking. Chodzi o to, aby sprawdzać treść pod kątem faktów i korzystać ze źródeł posiadających reputację, podczas jej tworzenia. Jeśli jednak posiadasz jakieś referencje, pokaż je i informuj o swoich realnych doświadczeniach, aby pokazać użytkownikom i wyszukiwarkom, że wiesz o czym mówisz.
Uwzględnij działy najczęściej zadawanych pytań (FAQ)
Nawet jeśli Twoja właściwa treść odpowiada na pytanie użytkownika, nie zaszkodzi dodać sekcję FAQ na końcu. Będzie ona podsumowywać kluczowe zagadnienia.
To sposób na zwięzłe odniesienie się do wszystkich dylematów czytelników i powstrzymanie ich od poszukiwania odpowiedzi w innych miejscach.
Zwróć uwagę na to, że sekcja FAQ nie zmniejsza ważności odpowiedzi na główne pytania wcześniej w artykule. Zawsze udzielaj koniecznych odpowiedzi jak najszybciej i rozwijaj się w dalszej części.
Zmniejsz organiczny współczynnik odrzuceń
Współczynnik odrzuceń i pogo-sticking często idą ze sobą w parze. Jeśli posiadasz wolną stronę lub nie zwracasz od razu uwagi czytelnika, prawdopodobnie odejdzie on natychmiast. Dlatego musisz zidentyfikować strony o wysokim współczynniku odrzuceń i je naprawić.
Jeśli nie masz pewności jak to zrobić, poniżej znajdziesz kilka skutecznych pomysłów:
- twórz interesujące tytuły oraz wstępy,
- korzystaj z przyciągających wzrok elementów wizualnych w górnej części strony (część strony, którą użytkownik widzi przed przewijaniem),
- zoptymalizuj czas wczytywania się strony.
Jak podaje serwis Surferseo, średni współczynnik organicznych odrzuceń to 55.6%, więc staraj się aby był on mniejszy niż ta wartość. Punkt odniesienia może być inny w zależności od branży, ale ogólna zasada mówi, że im ten współczynnik jest mniejszy, tym lepiej.
Pogo-sticking a współczynnik odrzuceń
Ludzie często mylą pogo-sticking i współczynnik odrzuceń, ponieważ w obu przypadkach chodzi o szybkie opuszczanie strony przez użytkownika. Istnieje jednak znacząca różnica, o której musisz wiedzieć, jeśli chcesz prawidłowo optymalizować swoją stronę internetową.
Współczynnik odrzuceń oznacza wejście na stronę z dowolnego źródła i opuszczenie jej bez podjęcia działania (np. kliknięcia linku lub odwiedzenia kolejnej strony).
Zjawisko pogo-sticking odnosi się z kolei tylko do przypadków, w których użytkownik odwiedza stronę z wyników wyszukiwania ,a następnie szybko z niej wychodzi.
Oba te zachowania użytkowników mogą negatywnie wpłynąć na pozycję na stronie SERP, dlatego przeanalizuj wnikliwie swoją stronę i napraw błędy powodujące takie zachowania.
Podsumowanie
Pogo-sticking jest dowodem na to, że pierwsze wrażenie jest istotne. Co prawda nie jest to bezpośredni czynnik rankingowy, ale może znacząco wpłynąć na Twoją pozycję na stronie SERP, ponieważ bezpośrednio odzwierciedla stosowność Twojej strony dla zapytania i ogólnego doświadczenia użytkowników.
Aby ustanowić siebie jako wartościowe i polecane źródło dokładnych oraz aktualnych informacji, możesz zmniejszyć zjawisko pogo-sticking oraz upewnić się, że użytkownicy pozostaną na Twojej stronie. Nie zapomnij również skupić się na technicznych aspektach, takich jak prędkość działania strony, rozmieszczenie reklam i optymalizacja pod urządzenia mobilne. Zadbaj o przedstawione wyżej kwestie, a pogo-sticking przestanie być problemem.