Skip to content Skip to footer

Czym są frazy long-tail w SEO?

Skupienie się na frazach kluczowych typu „long-tail” to ciekawa strategia SEO. Frazy z długiego ogona są bardziej konkretne i zwykle dłuższe, w porównaniu z powszechniej stosowanymi słowami kluczowymi. Co ważne, zapewniają mniejszy ruch z wyszukiwarek, ale zwykle posiadają wyższy zakres konwersji, ponieważ są bardziej konkretne. Pozwalają na stopniowe zwiększanie ruchu na stronie oraz na odnajdywanie serwisu przez nowych, zmotywowanych odbiorców.

Strategia nakierowana na frazy kluczowe long-tail może rzeczywiście pomóc w przypadku dużej konkurencji na rynku lub dla słowa kluczowego, pod które ma być pozycjonowana dana strona. Większość firm może czerpać korzyści z tej strategii, ponieważ pomaga ona przyciągać odwiedzających o konkretnych intencjach wyszukiwania.

Czym jest fraza long-tail?

Fraza long-tail zwykle składa się z 3-5 słów. Ze względu na to, że takie frazy są bardziej konkretne w porównaniu z ogólnymi terminami, pozwalają na docieranie do różnych niszy. Takie frazy kluczowe są również mniej konkurencyjne w porównaniu generycznymi słowami kluczowymi, ponieważ lepiej odzwierciedlają to jak ludzie formułują zapytania. Przy pomocy fraz kluczowych long-tail można wygenerować większy, wyższej jakości ruch na stronie, który najprawdopodobniej doprowadzi do konwersji.

Frazy kluczowe long-tail są coraz ważniejsze, jeśli chodzi o klientów. Zwykle użytkownik zaczyna od prostego poszukiwania, ale z czasem kładzie nacisk na więcej szczegółów. To w tym miejscu frazy long-tail stają się ważne, ponieważ pozwalają się wybić na tle konkurencji.

Przykład optymalizacji słowa kluczowe long-tail w Ahrefs
Przykład optymalizacji słowa kluczowe long-tail w Ahrefs

Czy frazy kluczowe long-tail są ważne dla SEO?

Ponad 70% zapytań wykorzystuje frazy kluczowe long-tail. Zostało to szczególnie rozpowszechnione wśród ludzi, którzy często korzystają z wyszukiwania głosowego. Ogólnie, ludzie wpisują w Google zapytania z wykorzystaniem takich samych typów fraz, jak te używane np. podczas rozmowy z przyjacielem. Jest to tak zwany język naturalny. Korzystanie ze słów kluczowych long-tail sprawia, że treść prawdopodobnie przyciągnie takich użytkowników i potencjalnych kupujących na stronę.

Frazy long-tail składające się z kilku słów, sprawiają, że zapytania są bardziej konkretne. To oznacza, że zarówno użytkownicy, jak i właściciele stron zyskują lepsze rezultaty. Brandy zyskują ruch, który jest bardziej powiązany z ich treścią, a to poprawia zdolność skutecznego przyciągania nowych klientów. Klienci również otrzymują treść, która jest bardziej zbliżona do ich celu, a to zwiększa ich zadowolenie.

Specyfika fraz kluczowych long-tail oznacza również mniejszą konkurencję dla każdej frazy. Brandy mogą lepiej dopasować swoje konkretne frazy kluczowe do tego co zapewniają użytkownikom.

Przykład frazy kluczowej long-tail

W zależności od tematów treści znajdujących się na danej stronie oraz ilości stron, konieczne będzie stworzenie dość sporej, stosownej listy fraz long-tail, które mogą być wykorzystywane w serwisie. Nierealistyczne oraz niekorzystne dla SEO jest optymalizowanie każdej strony dla tej samej frazy kluczowej. To dlatego konieczne jest posiadanie sporej listy dobrych fraz.

Jeśli prowadzisz lokalną markę i poszukujesz lokalnego ruchu, dodanie słów „blisko mnie” do fraz long-tail jest dobrą praktyką. Na przykład frazy kluczowe long-tail, takie jak „sklepy z kawą organiczną blisko mnie” lub „kupno basenu blisko mnie” to dobre przykłady stosowania przez użytkownika zapytań obejmujących bardzo długie frazy long-tail. Stosowanie konkretnych fraz, takich jak „sklep z kawą organiczną” oraz „baseny do ogrodu” pomogą w lepszym pozycjonowaniu. Są one jednak bardziej powszechnymi frazami kluczowymi, pod które pozycjonują się większe brandy.

Dlaczego należy skupiać się na frazach long-tail?

Pozycjonowanie na frazy kluczowe long-tail jest łatwiejsze w porównaniu z powszechniejszymi frazami, ponieważ mniej stron konkuruje w ich przypadku o wysoką pozycję na stronie z rezultatami wyszukiwania Google.

Im dłuższe (bardziej konkretne) są wyszukiwane terminy, tym łatwiej jest się pod nie pozycjonować. Ze względu na ogromny rozmiar Internetu, można łatwiej odnaleźć odbiorców dla konkretnej niszy. Skupienie się na grupie fraz long-tail może doprowadzić do zwiększenia przez nie ruchu.

Kolejną korzyścią skupiania się na frazach long-tail jest fakt, że pomimo iż takie frazy są rzadziej stosowane w czasie wyszukiwania, użytkownik odnajdujący Twoją stronę przy ich pomocy, prawdopodobnie kupi usługę lub produkt.

Załóżmy, że poszukujemy nowej gry planszowej do zabawy z dziećmi. Wyszukiwanie najczęściej rozpoczyna się od hasła [gry planszowe]. Po pewnych poszukiwaniach dochodzimy do wniosku, że szukamy gry planszowej nadającej się dla dzieci, zawierającej elementy edukacyjne. Kontynuujemy więc wyszukiwanie z wykorzystaniem frazy [edukacyjne gry planszowe dla dzieci].

Przykładowo wiedząc, że będziemy w tym tygodniu w Warszawie, możemy nawet pokusić się o poszukiwanie przy pomocy lokalnej frazy, takiej jak [gdzie kupić edukacyjne gry planszowe dla dzieci w Warszawie]. W obu przypadkach mamy do czynienia z frazami kluczowymi long-tail. Korzystając z takich fraz, można znaleźć nowe rezultaty bardziej zbliżone do konkretnej intencji wyszukiwania. Szanse na kupienie gry planszowej znacznie wzrastają w przypadku takiego bardziej konkretnego wyszukiwania.

Co sprawia, że frazy kluczowe long-tail są takie świetne?

Poniżej przedstawione są trzy powody, dla których należy rozpatrzyć stosowanie fraz long-tail jako integralnych elementów strategii SEO.

Frazy long-tail są zwykle mniej konkurencyjne

Załóżmy, że założyłeś blog na temat kryptowalut. Istnieje wiele popularnych fraz kluczowych o dużym zakresie wyszukiwania, które mogą potencjalnie zapewnić ogromny ruch na blogu.

Takie słowa kluczowe mogą nakierować ruch, ale bądźmy realistami. Jakie są szanse, że Twój blog osiągnie wysoką pozycję w SERP dla jakiejkolwiek z tych fraz w krótkim czasie?

Wszystkie powyższe frazy kluczowe posiadają wysoką ocenę Trudności Frazy Kluczowej (KD), czyli „Keyword Difficulty”. Oznacza to, że trudne będzie dostanie się na pierwszą stronę dla każdej z takich fraz. Jeśli strona jest zupełnie nowa, osiągnięcie takiego celu będzie praktycznie niemożliwe.

W przypadku mniej popularnych zapytań na temat bitcoinów, można zauważyć, że ich ocena KD jest niska (jeśli ten wyznacznik będzie dla nas wiarygodne, bo bardzo często można go podważyć). Oznacza to, że nawet nowa strona internetowa ma szansę znaleźć się wśród 10 pierwszych rezultatów wyszukiwania i pozyskać wielu odwiedzających dzięki takim frazom kluczowym.

Frazy long-tail są zwykle łatwiejsze do skierowania do odpowiednich odbiorców

W przypadku hasła „Jak kupić bitcoin” mamy raczej do czynienia z prostym pytaniem. Jednak strona znajdująca się na szczycie listy wyszukiwania dla takiego zapytania zawiera 3400 słów.

Z kolei najlepsza strona dla hasła „jak wypłacać duże ilości bitcoinów” zawiera już tylko 1000 słów.

Chodzi o to, że im bardziej ogólne jest zapytanie, konieczne jest uwzględnienie wielu szczegółów przy kierowaniu odpowiedzi do odbiorców. Jeśli jednak zapytanie jest konkretne, można często odpowiedzieć na nie zwięźle i zadowolić w ten sposób wyszukujących.

Innymi słowy, tworzenie treści pod frazy kluczowe long-tail wymaga mniejszych nakładów pracy.

Można zwrócić uwagę na grupy podobnych zapytań long-tail i nakierować je na strony, które różnią się między sobą pod niewieloma względami.

To samo oprogramowanie do tworzenia stron prawdopodobnie będzie pasować do terapeutów, nauczycieli czy też aktorów. Oznacza to, że do tych różnych wyszukiwań można dopasować strony, które w 80% posiadają podobną treść, podczas gdy pozostałych 20% zostanie dopasowanych do każdego profilu użytkownika.

Innymi słowy, można łatwo tworzyć tuziny stron dziennie dopasowane do podobnych zapytań long-tail.

Istnieje mnóstwo takich fraz kluczowych

Oczywiście żadna z pojedynczych fraz kluczowych long-tail nie zapewni ogromnego ruchu na stronie internetowej. Ale w przypadku optymalizacji pod kolejne i kolejne, ruch z wyszukiwarek stanie się znaczący.

Ze względu na istnienie wielu fraz kluczowych long-tail w praktycznie każdej branży, trudno jest doświadczyć problemów związanych z ich niedoborem.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.