Skip to content Skip to footer

Czym jest SEO? Sprawdź podstawy!

SEO oznacza optymalizację pod kątem wyszukiwarek (Search Engine Optimization) i jest to proces wykorzystywany do optymalizacji konfiguracji technicznej strony internetowej, znaczenia treści oraz popularności linków. Dzięki temu strony są łatwiejsze do znalezienia, bardziej stosowne oraz popularne w ramach konkretnych zapytań użytkowników. Efektem tego jest wyższe pozycjonowanie przez wyszukiwarki.

Wyszukiwarki internetowe preferują działania SEO, które są korzystne pod względem doświadczeń użytkowników oraz rankingu strony. W tym celu konieczne jest tworzenie treści, które spełniają potrzeby użytkowników. Obejmuje to wykorzystanie stosownych słów kluczowych w tytułach, opisach meta oraz nagłówkach (H1). Ponadto istotne jest stosowanie opisowych adresów URL ze słowami kluczowymi oraz znaczników Schema w celu ustalenia znaczenia treści.

Warto dodać, że wyszukiwarki pomagają ludziom znaleźć to czego poszukują online. Niezależnie od tego czy poszukiwany jest produkt, restauracja czy też oferta rezerwacji wyjazdu wakacyjnego, wyszukiwarki internetowe są wspólnym punktem startowym w poszukiwaniu informacji. Oferują one właścicielom firm wartościową możliwość kierowania ruchu na ich strony internetowe.

Przykład interpretacji zapytania restauracja przez Google
Przykład interpretacji zapytania restauracja przez Google

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek internetowych (SEO) jest praktyką nakierowania strony internetowej na osiąganie lepszych pozycji na stronie z rezultatami wyszukiwania (Search Engine Results Page – SERP). To z kolei przekłada się na większy ruch. Celem działań SEO jest zwykle zajęcie miejsca na pierwszej stronie z rezultatami wyszukiwania Google, ponieważ takie strony są najważniejsze dla odbiorców docelowych. W SEO istotne jest zrozumienie potrzeb odbiorców oraz technicznej natury konfiguracji strony internetowej.

Jak działają wyszukiwarki internetowe?

Wyszukiwarki internetowe zapewniają rezultaty dla dowolnego zapytania wpisywanego przez użytkowników. Aby to zrobić, badają i próbują one zrozumieć sieć stron znajdujących się w Internecie. Wykorzystują one wyszukany algorytm określający jakie rezultaty mają być wyświetlane dla każdego zapytania.

Dlaczego SEO skupia się na Google?

Dla wielu osób termin „wyszukiwarka internetowa” oznacza to samo co Google. Jest to wyszukiwarka obejmująca około 92% globalnego rynku wyszukiwania. Ze względu na to, że Google to dominująca wyszukiwarka, SEO zwykle kładzie nacisk na to co działa najlepiej w przypadku Google. To dlatego istotne jest wyraźne zrozumienie działania tej wyszukiwarki.

Czego oczekuje Google?

Wyszukiwarka Google została stworzona po to, aby zapewniać jak najlepsze doświadczenia i odczucia dla wyszukujących. Oznacza to jak najszybsze dostarczanie odpowiednich rezultatów.

Dwa podstawowe elementy doświadczenia związanego z wyszukiwaniem to wyszukiwany termin (informacja podana przez użytkownika) oraz rezultat wyszukiwania (rezultat).

Przykładem może być poszukiwanie „Wytycznych i tutoriali dotyczących MailChimp”. Jest to dość jasne i jednoznaczne wyszukiwanie. Google rozumie o co prosi użytkownik i przedstawia przydatną stronę na szczycie rezultatów organicznych – jest to strona MailChimp wraz ze stosownym tytułem i brandem.

Z perspektywy Google mamy do czynienia z bardzo dobrym rezultatem wyszukiwania i doskonałym doświadczeniem użytkownika. Istnieje bowiem duże prawdopodobieństwo tego, że użytkownik kliknie rezultat i będzie zadowolony z tego co otrzyma.

W jaki sposób Google zarabia?

Google zapewnia również firmom możliwość zapłacenia za umieszczenie reklam na szczycie strony z rezultatami wyszukiwania. Słowo „Ad” (Reklama) stanowi oznaczenie listy takich opłaconych reklam. Google zarabia pieniądze, gdy wyszukujący klikają na takie reklamy pay-per-click (PPC – płatność za kliknięcie), które są opłacane za pośrednictwem Google Ads (ex-AdWords). W szczególności takie reklamy pojawiają się w przypadku bardziej ogólnych zapytań.

Poza małym oznaczeniem, takie rezultaty wyszukiwania są prawie niemożliwe do odróżnienia od pozostałych rezultatów. Oczywiście jest to działanie celowe, ponieważ wielu użytkowników klika takie rezultaty nie wiedząc o tym, że mają do czynienia z reklamami.

Na to najbardziej liczy firma Google. Zyski z reklam stanowiły ponad 80% kwoty 182,5 miliardów dolarów zarobionych przez Google w 2020 roku. Podstawowymi produktami są oczywiście funkcje wyszukiwania, jednak Google bardzo polega na działalności reklamowej, w celu generowania zysków.

Anatomia rezultatów wyszukiwania

Strona z rezultatami wyszukiwania (SERP) składa się z płatnych oraz „organicznych” rezultatów wyszukiwania. Trzeba pamiętać, że rezultaty organiczne nie zapewniają zysku firmie Google. Wyszukiwarka ta dostarcza rezultaty w oparciu o własną ocenę stosowności i jakości danej strony. W zależności od typu zapytania, Google uwzględni również inne elementy na stronie SERP, takie jak mapy, ilustracje lub materiały wideo.

Ilość reklam na stronie SERP zależy od tego czego szukali użytkownicy. Przykładowo w przypadku poszukiwania słowa „buty”, prawdopodobnie sporo rezultatów znajdujących się na górze będzie reklamami. Trzeba więc będzie przewinąć stronę w dół, aby znaleźć pierwszy rezultat organiczny.

Takie zapytanie zwykle generuje dużo reklam, ponieważ istnieje spora szansa na to, że poszukujący chce kupić buty online. Istnieje też wiele firm sprzedających i produkujących buty, które chcą zapłacić za rezultat w Google Ads dla takiego zapytania.

Z drugiej strony wpisując w wyszukiwarce hasło FC Barcelona, rezultaty będą zupełnie inne. Jest to spowodowane tym, że takie wyszukiwanie jest powiązane z nazwą zawodowej drużyny piłki nożnej. Takie zapytanie jest jednak mniej jasne. Można więc znaleźć strony z aktualnościami, graf wiedzy oraz stronę internetową tej drużyny.

Takie trzy rodzaje rezultatów w górnej części strony oznaczają, że Google nie wie dokładnie jaka jest intencja wyszukiwania. Zapewnia jednak dostęp do wielu informacji dotyczących drużyny, ostatnich aktualności lub prowadzi na jej oficjalną stronę.

W przypadku takiego zapytania intencją raczej nie jest zakup, więc w tej sytuacji trudno jest szukać reklam Google Ads wśród rezultatów.

Rola SEO

Celem SEO jest poprawa rankingu strony w organicznych rezultatach wyszukiwania. Istnieją różne praktyki optymalizacji Google Ads, zakupów oraz lokalnych rezultatów.

Może się wydawać, że istnieje wiele elementów mających wpływ na SERP, jednak działania SEO są jak najbardziej opłacalne w perspektywie długofalowej.

Biorąc pod uwagę to, że Google przetwarza miliardy zapytań dziennie, organiczne rezultaty wyszukiwania stanowią „duży kawałek tortu”. Gdy uda się osiągnąć odpowiednie rezultaty organiczne, wówczas każde kliknięcie generujące ruch na stronie jest zupełnie darmowe.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.