Skip to content Skip to footer

Ile kosztuje pozycjonowanie?

Widoczność w wyszukiwarce Google można osiągnąć na wiele sposobów. Jednym z nich jest pozyskiwanie organicznych, czyli darmowych wyników wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że proces ten jest złożony i wiąże się z koniecznością wykonania wielu czynności, takich jak poprawa strony internetowej, stworzenie wartościowej treści, itp. Oznacza to, że pozyskiwanie organicznych rezultatów wiąże się z pewnymi kosztami. Są one większe, im więcej zadań z zakresu pozycjonowania i optymalizacji SEO jest powierzanych firmie zewnętrznej.

Miesięczny koszt pozycjonowania SEO

Należy przede wszystkim zastanowić się nie nad kosztem pozycjonowania, ale nad planowanymi rezultatami. Samo pozycjonowanie oraz jego koszt zależy od kompleksowości projektu, liczby wykonywanych zadań czy też od wymogów, takich jak widoczność w rezultatach wyszukiwania albo generowanie konkretnego ruchu na stronie.

Działania z zakresu pozycjonowania są dopasowywane indywidualnie do strony, branży w jakiej ona działa, a także do celów i budżetu, jaki można przeznaczyć na dany projekt.

W związku z powyższym, trudno jest precyzyjnie określić konkretny miesięczny koszt pozycjonowania strony internetowej. Ogólnie rzecz biorąc, większy budżet pozwala na wykonywanie większej liczby działań oraz umożliwia zlecenie szerszego zakresu prac zewnętrznym fachowcom.

Zwykle koszty powiązane z SEO ustala się na podstawie miesięcznego abonamentu lub stawki godzinowej. Jeśli chodzi o stawki godzinowe to istnieje możliwość ich oszacowania, z uwzględnieniem pewnych zmian. Wielu klientów firm pozycjonujących, decyduje się na taki model rozliczeń, ponieważ pozwala on na modyfikację budżetu w konkretnych miesiącach. Abonament z kolei oznacza z góry ustalony koszt, który nie ulegnie zmianie bez żadnych dodatkowych uzgodnień.

W zależności od skali projektu, szybkości osiągania efektów oraz ilości usług zleconych zewnętrznym firmom, koszt pozycjonowania może sięgnąć nawet kwoty kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych miesięcznie. Oczywiście wszystko jest ustalane indywidualnie. W przypadku najtańszych pakietów, kosz miesięczny to kilka tysięcy złotych (około 3000 zł). Budżet takiej wielkości może wprowadzać pewne ograniczenia w zakresie pozyskiwania linków, ale pozwala już na pewne działania charakteryzujące się widoczną skutecznością.

Jakie czynniki mają wpływ na cenę pozycjonowania?

Na wycenę wpływ mają różne elementy składowe oferty SEO. Cena zależy więc nie tylko od pożądanych efektów, skali projektu i ilości zleconych usług. Ważne są też typy zlecanych działań, takie jak na przykład:

 • tworzenie treści na stronę – cenę ustala się na podstawie miesięcznej liczby znaków oferowanych przez usługodawcę,
 • metoda weryfikacji efektywności strategii SEO – ważne jest to czy agencja dostarcza raporty ze swoich działań oraz jaką mają one formę,
 • link building – jeśli chodzi o pozyskiwanie linków to na wycenę wpływ ma nie ilość, ale przede wszystkim jakość źródeł,
 • audyt SEO oraz jego zakres (istotne jest również to czy oferowane jest poszukiwanie fraz kluczowych),
 • możliwość konsultowania się na bieżąco z agencją.

Cena pozycjonowania i projektów SEO jest uzależniona również od wiedzy i doświadczenia fachowców biorących udział w danych działaniach. Chodzi tutaj o specjalistów SEO, project managerów, specjalistów do spraw treści, itp.

Skala projektu, wraz z elementami dodatkowymi, takimi jak szkolenia, również może wpłynąć na ogólną wycenę.

Wycena pozycjonowania stron internetowych

Jeśli chodzi o wycenę to bardzo istotną rolę odgrywają oczywiście koszty poniesione w związku z działaniami z zakresu pozycjonowania. Ponadto decydując się na wycenę, trzeba dokonać analizy strony, konkurencji oraz zaplanować strategię, która faktycznie poprawi pozycję strony w rezultatach wyszukiwania.

Kolejnym etapem jest ustalenie minimalnego budżetu. Oczywiście należy mieć na uwadze, że koszt takiego samego pozycjonowania jest zróżnicowany w zależności od agencji. Dobrym pomysłem jest więc wybór oferty, która jest idealnie dopasowana do możliwości i potrzeb firmy.

Zasada jest dość prosta. Im więcej pracy wymaga dany projekt, tym cena działań SEO będzie większa. Jeśli ktoś na przykład nie zleca tworzenia treści agencji SEO, tylko przygotowuje je samodzielnie, wówczas może znacznie obniżyć miesięczny koszt. Z drugiej strony taka samodzielna praca stanowi obciążenie dla zasobów wewnętrznych.

Wydatki na SEO a skuteczność pozycjonowania

Trudno jest stworzyć jeden ogólny cennik usług pozycjonowania ze względu na spore zróżnicowanie branż oraz czynników wpływających na koszt. Sporo też zależy od konkurencji. Istnieją jednak pewne minimalne koszty, z jakimi musi liczyć się konkretna firma, aby w ogóle pozycjonowanie miało jakikolwiek sens. Jeśli czyjś budżet nie mieści się w podanych niżej minimalnych granicach, wówczas lepiej przeznaczyć środki na inne działania marketingowe niż inwestować w tanie, niskiej jakości projekty SEO

 • firma lokalna prowadząca działalność w małej miejscowości – ok. 2000 zł netto, 
 • lokalna firma działająca w większym mieście – 3000 – 4000 zł netto, 
 • ogólnopolskie pozycjonowanie małej firmy – 3000 – 4000 zł netto, 
 • pozycjonowanie dużej firmy na cały kraj – 4000 – 6000 zł netto,
 • niewielki, niszowy sklep internetowy – ok. 3000 – 6000 zł netto,
 • duży sklep e-commerce – 5000 – 10 000 zł netto, 
 • duży sklep działający w branży, w której panuje duża konkurencja – 10000 – 20 000 zł netto.

Dlaczego nie warto inwestować w niedrogie pozycjonowanie?

Na rynku można również znaleźć wiele firm, które świadczą usługi SEO w niskich cenach, które są często niższe niż 1000 zł. Takie oferty dość często nie są opłacalne dla usługodawców, którzy angażują małe zasoby własne (np. niewielką liczbę copywriterów w tworzenie treści). W długofalowej perspektywie, treści słabej jakości czy też linki generowane w sposób automatyczny, nie przyniosą odpowiednich rezultatów, a nawet mogą obniżyć pozycję strony w rankingach.

Co zrobić, jeśli kogoś nie stać na SEO?

Przede wszystkim wydatki na SEO nie wolno traktować jak koszty, tylko jako inwestycje, które po pewnym czasie się zwrócą w formie lepszej oglądalności strony i zwiększonej sprzedaży. W przypadku posiadania zbyt niskiego budżetu, inwestowanie w SEO nie ma sensu.

Opcją alternatywną może być wykupienie reklamy płatnej w Google Ads. Takie rozwiązania umożliwiają szybkie pozyskiwanie potencjalnych klientów. Ponadto koszty SEO można obniżyć dzięki samodzielnym działaniom SEO. Nie są one zbyt skomplikowane i wymagają jedynie poświęcenia czasu. Zlecając mniej zadań agencjom zewnętrznym, można sporo zaoszczędzić na SEO. W przypadku braku posiadania stosownej wiedzy czy też umiejętności, warto zainwestować w specjalne szkolenia SEO.

W jaki sposób usługi pozycjonowania są rozliczane?

Obecnie w branży pozycjonowania, można znaleźć kilka podstawowych sposobów rozliczania usług:

 • abonament – jest to nic innego jak opłata miesięczna, w ramach której świadczone są uzgodnione usługi. Ten model rozliczenia jest preferowany przez wielu usługodawców i ich klientów, ze względu na przejrzystość, elastyczność oraz systematyczną pracę długofalową. Wykonawca może pracować spokojnie bez zbędnej presji, a to z kolei sprawia, że wszystkie jego działania są przemyślane i pozbawione ryzyka,
 • rozliczenie za uzyskane rezultaty – to rozwiązanie jest stosowane coraz rzadziej, ale istnieją firmy oferujące taki model rozliczeń. Jest to dość ryzykowna opcja obciążająca usługodawcę i wywierająca presję szybkiego osiągania dobrych rezultatów (w SEO trzeba niestety czasu na uzyskanie wymaganych efektów). To z kolei może doprowadzić do uzyskania krótkofalowych zadowalających efektów, które nie przynoszą korzyści w perspektywie długofalowej. Jest to też mniej przejrzysta opcja, ponieważ w przypadku uzyskania imponującego efektu, cena usługi może znacznie wzrosnąć w porównaniu z początkowymi szacunkami,
 • model hybrydowy obejmujący stały abonament oraz dodatek za efekt – teoretycznie system ten jest bezpieczny dla klienta, ale rozliczanie za efekt przy jednoczesnym płaceniu abonamentu może wiązać się z różnymi nieporozumieniami. Dobrze jest więc zadbać o właściwe skonstruowanie umowy, aby była dopasowana do konkretnych potrzeb klienta.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.