Zastanawiasz się dlaczego analiza konkurencji jest ważna? Podobnie jak drużyny sportowe analizują swoich przeciwników, aby znaleźć ich słabości, firmy analizują swoją konkurencję, aby usprawnić swoją strategię SEO.
Czym jest analiza konkurencji?
Wyobraź sobie analizę konkurencji jako nurkowanie w oceanie konkurentów SEO. Musisz zbadać jak tworzą oni swoje strategie SEO oraz odkryć słowa kluczowe, pod które się pozycjonują. Jest to jak posiadanie sekretnej mapy do skarbu.
Mówiąc prościej, jest to podpatrywanie największych graczy w Twojej branży. Zobaczysz co robią w ramach swojego SEO i wykorzystasz takie informacje, aby planować swoją strategię.
Korzyści płynące z analizy konkurencji
Teraz sprawdźmy dlaczego analiza konkurencji jest uznawana za skuteczną tajną broń.
1. Odkrywanie nowych możliwych fraz kluczowych
Przeprowadzanie analizy konkurencji zapewnia dostęp do cennych możliwych fraz kluczowych.
Pomyśl o wszystkich przegapionych przez Ciebie słowach kluczowych pod które pozycjonują się konkurenci. To jest jak znalezienie mapy do ukrytego skarbu.
2. Lepsze zrozumienie środowiska SEO
Dokładna analiza konkurencji zapewnia lepsze zrozumienie otoczenia SEO.
Możesz dowiedzieć się między innymi co Twoi konkurenci robią prawidłowo, jakie wykorzystują strategie, itp. Dzięki takiej wiedzy możesz dopasować własną technikę zyskując w ten sposób przewagę w SEO.
3. Zyskanie cennych informacji niezbędnych w strategii treści
Dość częstym problemem jest tworzenie nowych pomysłów na treść. Dzięki analizie treści konkurencji, możesz zyskać inspirację dla siebie.
Ponadto możesz ustalić luki w treściach konkurencji, które można wypełnić i w ten sposób wyprzedzić konkurentów.
4. Odkrywanie możliwości pozyskiwania linków
Oto przysłowiowa wisienka na torcie – analiza konkurencji może pomóc w znalezieniu potencjalnych możliwości pozyskiwania linków. Możesz zobaczyć kto linkuje do stron konkurentów i ustalić potencjalne strony, które mogą linkować również do Ciebie.
Jak szukać konkurentów SEO?
Pierwszą rzeczą, którą musisz wiedzieć na temat konkurentów SEO jest to, że niekoniecznie są to te same podmioty co Twoi bezpośredni konkurenci biznesowi.
Pod pojęciem konkurentów SEO kryją się strony, które są pozycjonowane pod organiczne zapytania, pod które również pozycjonujesz swój serwis. Oznacza to, że Twoi konkurenci SEO mogą być różni, w zależności do tematu. Ważne jest, aby dokładnie wiedzieć z kim się konkuruje (i o co), jeszcze przed publikacją lub optymalizacją dowolnych stron nakierowanych na pozycjonowanie pod konkretną frazę kluczową.
To właśnie tutaj mamy do czynienia z pierwszą fazą analizy konkurentów – poszukiwaniem konkurencji, której możesz nie być świadom. Jeśli różne części Twojej strony skupiają się na różnych obszarach biznesowych i posiadają wielu konkurentów w różnych branżach, czynność ta jest bardzo istotna.
Domyślanie się nie jest właściwym podejściem w tym początkowym etapie. Może Ci się wydawać, że wiesz kim są Twoi konkurenci, ale najskuteczniejszą metodą odkrywania konkurencji SEO jest analiza danych. Strony konkurencji można analizować samodzielnie, ale istnieją też różne przydatne narzędzia, które usprawniają ten proces.
Kiedy należy przeprowadzić analizę konkurencji SEO?
Skuteczność Twojej optymalizacji SEO jest zawsze powiązana z Twoją konkurencją. Nie jest więc statyczna. Ze względu na zmiany w algorytmach wyszukiwarek, pojawianie się nowych konkurentów oraz innych sprzedawców cyfrowych, którzy chcą Cię wyprzedzić, nie możesz pozwolić sobie na przestój, jeśli chodzi o SEO. Regularna analiza konkurencji w celu zrozumienia swojego położenia (w porównaniu z nimi) pozwoli wykryć obszary z miejscem do poprawy, zanim wpłyną niekorzystnie na Twoje rankingi.
Oto kilka kluczowych procesów i zdarzeń, które wymagają od Ciebie przeprowadzenia analizy konkurencji SEO:
- pisanie treści – to pozwoli upewnić się, że Twoja strona spełnia intencje wyszukiwania użytkownika w lepszy i dokładniejszy sposób w porównaniu z treściami konkurencji,
- planowanie treści – sprawdzanie co konkurenci robią dobrze i dodanie do tego własnych unikalnych pomysłów – jest to świetny sposób na uzyskanie odpowiedniej widoczności w wyszukiwarkach. Możesz również wykorzystać analizę konkurencji SEO, aby obliczyć ile pracy potrzeba do wyprzedzenia konkurentów w danej tematyce,
- po nagłym spadku pozycji – ustalenie co Twoja konkurencja zrobiła, że udało jej się Ciebie wyprzedzić oraz ustalenie tego co działa dobrze i źle w Twojej branży,
- jeśli Twoja strona nie zmienia swojej pozycji na stronie z wynikami wyszukiwania – jeżeli strona nie znajduje się na czołowych pozycjach, analiza konkurencji może pomóc wykryć luki i braki w optymalizacji,
- jeśli zmieniła się strona z rezultatami wyszukiwania – jeżeli inna strona odebrała Tobie czołową pozycję dla konkretnego wyszukiwanego hasła, powinieneś skorzystać z analizy konkurencji SEO, aby odkryć jego mocne strony, a następnie wykorzystać je u siebie.
Analiza słów kluczowych konkurencji w SEO
Analiza fraz kluczowych konkurentów to proces odnajdywania wartościowych słów kluczowych, pod które konkurenci są wysoko pozycjonowani (a Twoja strona nie jest). Pozyskane w ten sposób informacje należy wykorzystać tak, aby kierować większy ruch na swoją stronę.
Jakie słowa kluczowe należy uwzględnić w analizie konkurencji?
Nie wszystkie frazy kluczowe są warte przykładania do nich równych starań. Frazy, które są odpowiednie dla Twojej działalności, posiadają duży zakres wyszukiwania i nie są trudne w pozycjonowaniu są idealne do skupienia na nich swoich wysiłków.
Skupiaj się na intencji, a nie na zakresie wyszukiwania
To, że dana fraza kluczowa posiada duży zakres wyszukiwania, nie oznacza, że osiągnięcie wysokiej pozycji dla niej zapewni znaczący wzrost ruchu z wyszukiwarek. Zamiast tego zalecane jest skupienie się na spełnieniu intencji wyszukiwania (znanej również jako intencja użytkownika).
Intencja użytkownika to cel, jaki posiada użytkownik, gdy przeprowadza wyszukiwanie. Takie wyszukiwanie może być informacyjne, na przykład „Godziny otwarcia restauracji McDonald’s”, transakcyjne, np. „zakup puzzli z 1000 elementów” lub nawigacyjne, gdy użytkownicy mogą szukać „pałac kultury” zamiast wpisać adres URL w pasku nawigacyjnym.
Niezależnie od typu wyszukiwania, Twoje strony muszą spełnić intencje za sprawą wysokiej jakości, zoptymalizowanej treści, która zapewnia wartościową i odpowiednią odpowiedź na zapytanie.
Google nadaje priorytet stronom, które zapewniają odpowiednie, pozytywne doświadczenia użytkowników – obejmuje to poprawę rezultatów wyszukiwania zapewniających doskonałe doświadczenia poprzez spełnianie potrzeb. Jeśli możesz więc spełnić intencję wyszukiwania lepiej niż Twoi konkurenci, Twoja treść prawdopodobnie zostanie nagrodzona lepszą pozycją w rankingu.
Stworzenie lub optymalizacja treści, aby nadawała się bardziej do spełniania intencji użytkownika może obejmować:
- tworzenie wartościowej treści, która wyraźnie pasuje do intencji wyszukiwania. Jest to ważniejsze od stosowanych słów kluczowych,
- dodawanie bardziej zróżnicowanych i angażujących formatów treści do swoich stron, takich jak poradniki krok po kroku, infografiki oraz filmy wideo,
- śledzenie w poszukiwaniu możliwych braków w treściach oraz odpowiadanie na pytania w funkcji „Podobne pytania”,
- poprawa istniejącej treści. Jeśli konkurent posiada listę 10 starszych stron w danej branży, możesz poszerzyć taką listę oferując 50 najlepszych stron.
Postaw się w roli bardziej wiarygodnego źródła informacji posiadającego autorytet. Jeśli jesteś ekspertem w swojej dziedzinie, upewnij się, że czytelnik o tym wie. Pomyśl o nakłonieniu jakiegoś eksperta w Twojej branży do napisania wpisu blogowego z poradami, które będą przydatne dla potencjalnych klientów.
Pamiętaj, że skupiając się na spełnianiu intencji wyszukiwania, zamiast skupiania się wyłącznie na zakresie wyszukiwania docelowych słów kluczowych, zapewnisz bardziej odpowiedni ruch na swojej stronie, osiągniesz wyższą pozycję w rezultatach wyszukiwania oraz pozyskasz więcej leadów dobrej jakości.
Sprawdź możliwe słowa kluczowe long-tail w analizie słów kluczowych konkurencji
Co jeśli Twoja strona jest mniejsza lub młodsza od konkurencji. Sporo stron z czołówek rankingu Google ma 3 lata lub więcej. Dobrze jest więc przenieść ciężar swoich działań z najbardziej konkurencyjnych fraz na ich odmiany long-tail. Sporo użytkowników prowadzi swoje wyszukiwania korzystając z takich długich i konkretnych słów kluczowych.
Jak donosi serwis Siteimprove, 50% wyszukiwanych haseł zawiera cztery lub więcej słów (tak zwany long-tail). Dobrym pomysłem jest więc wykroczyć poza podstawy.
Przykładowo trudność słowa kluczowego dla popularnych pojedynczych słów, takich jak „słuchawki” jest wysoka. Warto użyć bardziej konkretnych fraz, aby wyróżnić je z tłumu, na przykład „budżetowe słuchawki bezprzewodowe”, „słuchawki do snu”, itp. Są one bardziej opisowe i mają mniejszą konkurencję, jeśli chodzi o wyszukiwanie.
Identyfikacja odmian słów kluczowych long-tail może wydawać się nieskończona. Na szczęście przeprowadzanie analizy konkurencji w SEO przy pomocy specjalnych narzędzi SEO sprawi, że większość pracy zostanie wykonana samoistnie.
Upewnij się, że analizujesz swoich konkurentów nie tylko dla najpopularniejszych krótkich słów kluczowych, ale również dla dłuższych, bardziej niszowych. Zakres wyszukiwania dla odmian long-tail może być niższy, ale takie frazy zapewniają bardziej konkretny, odpowiedni ruch na Twojej stronie, a ich pozycjonowanie wymaga mniejszego wysiłku.
Kontroluj pozycje swoich słów kluczowych
Przeprowadzanie takiej analizy konkurencji SEO jest tylko początkiem. Jak wiadomo SEO to rozległy proces. Z upływem czasu pozycje w rankingach poprawiają się i słabną, więc istotne jest stałe monitorowanie rankingów własnych oraz konkurentów w zakresie docelowych fraz kluczowych. W zależności od kraju, na który chcemy targetować, możemy wykorzystać narzędzia znane na polskim rynku, np. Senuto, Semstorm lub zagraniczne toole typu Semrush lub Ahrefs.
Jednak w przypadku posiadania setek lub nawet tysięcy słów kluczowych, manualna kontrola nie jest dobrym wykorzystaniem zasobów. Zachowaj kontrolę nad aktualnymi rankingami korzystając ze specjalnych zautomatyzowanych narzędzi do monitorowania słów kluczowych.
Regularne kontrolowanie automatyczne pozwala na wykrycie i szybką reakcję na zmiany w rankingach stron zanim Twoja strona zaliczy spadek. W tym samym czasie możesz mierzyć skuteczność swoich działań optymalizacyjnych, jeśli chodzi o słowa kluczowe.
Analiza treści SEO konkurencji
Słowa kluczowe są bez wątpienia istotną częścią analizy konkurencji SEO. Twoja ocena nie zaczyna i nie kończy się jednak w tym miejscu. Należy również wspomagać swoją optymalizację SEO inspirując się najskuteczniejszymi treściami konkurencji.
Istotną sprawą jest odkrycie najpopularniejszych treści konkurencji i wykorzystanie ich do poprawy własnych. Pozwala to zaoszczędzić czas i wysiłek, ponieważ już wiesz, że takie strony posiadają wysokie pozycje w rankingu i generują spory ruch.
Odzwierciedlanie i konkurowanie w zakresie tego podejścia pozwala na lepsze dopasowanie treści do intencji wyszukiwania oraz na zapewnienie lepszego doświadczenia w zakresie treści użytkownikom, którzy trafiają na Twoje strony. W perspektywie długofalowej, Twoja treść będzie wyprzedzać inne na stronach SERP.
Gdy już wiesz z jakimi treściami konkurujesz, istnieją dwie podstawowe metody ich wyprzedzania:
- zlokalizuj i uzupełnij luki w treści – ta metoda obejmuje wykrywanie i wykorzystywanie słabości w treści konkurencji. Na przykład, jeśli konkurenci dostarczają wyłącznie jeden format treści, możesz pomyśleć nad zmianą jej konfiguracji, tak aby stworzyć bardziej popularny format,
- technika „drapacza chmur” – ta metoda jest prostsza, ale wymaga więcej pracy. Wiąże się ona z treścią Twojej konkurencji stanowiącej podstawę do tworzenia podobnej, ale lepszej treści. Następnie należy skontaktować się z administratorami stron, które linkują do treści konkurentów z prośbą o aktualizację linku do Twojej treści, która jest bardziej zaawansowana.
Oto elementy treści, na które powinno się zwrócić szczególną uwagę podczas optymalizacji treści, w celu wyprzedzenia konkurenta w danej tematyce:
- format treści,
- tytuły,
- rozmieszczenie słów kluczowych na stronie,
- tytuły i opisy meta,
- liczba słów. Informacje podane przez serwis Siteimprove pokazują, że organiczne rezultaty wyszukiwania zawierają średnio 1447 słów,
- czytelność treści,
- struktura strony, na przykład architektura informacji i nagłówków,
- korzystanie z dodatkowych ilustracji, filmów oraz innych plików multimedialnych,
- format odpowiedzi na pytanie. Czy treść zawiera listy wypunktowane, infografiki albo pytania i odpowiedzi?
- obecność ustrukturyzowanych danych,
- częstotliwość publikacji.
Analiza profilu linków zwrotnych konkurencji
Treść pozostaje najważniejszym czynnikiem rankingowym, jednak pozyskiwanie wysokiej jakości, wiarygodnych linków zwrotnych to integralna część każdej skutecznej strategii SEO. Linki zwrotne, znane również jako linki przychodzące to odnośniki z innych stron, które kierują do Twojej strony. Wyszukiwarki korzystają z linków zwrotnych, aby rozpoznać jak bardzo godna zaufania jest dana strona.
Im ważniejsza i bardziej zaufana jest Twoja strona, tym wyżej znajdziesz się w rezultatach wyszukiwania i otrzymasz więcej organicznego ruchu. Pomimo istotności, badania wykazują (informacje z serwisu Siteimprove), że 66% stron nie posiada w ogóle linków zwrotnych.
Linki zwrotne nadal zaliczają się do grona trzech czołowych czynników rankingowych Google. Oznacza to, że jeśli konkurenci posiadają mocniejszą listę linków zwrotnych od Ciebie, ich wyprzedzenie może być trudne. Poprawa swojego profilu linków przychodzących jest więc priorytetowa w przypadku Twojej strony. Na szczęście poszukiwanie istniejących linków zwrotnych konkurentów może skrócić ten proces i pomóc ulepszyć własną strategię. Czasami proces ten jest nazywany analizą SEO braków w linkach.
Dzięki specjalnym narzędziom można odkrywać braki i opracowywać własne strategie. Oczywiście trzeba pamiętać, że nie wszystkie linki są sobie równe. Złe linki zwrotne mogą wpłynąć negatywnie na skuteczność SEO, więc istotna jest minimalizacja ich występowania.
Dobre metody podążania za konkurencją i poprawy profilu linków zwrotnych prezentują się następująco:
- kontrola konkurentów w zakresie trwających, agresywnych działań z zakresu pozyskiwania linków, tak aby wykorzystać ich podejście i stworzyć podobną, ale lepszą treść,
- pozyskiwanie linków o wysokiej reputacji poprzez aktywne wykorzystywanie swojej nadrzędnej treści – na przykład wykorzystanie techniki „drapacza chmur”. Zwróć szczególną uwagę na domeny, które linkowały do wielu konkurentów. Takie serwisy mogą być doskonałym źródłem linków zwrotnych,
- zwrócenie uwagi na odniesienia do Twojej marki bez linków oraz kontakt z zarządcami stron, aby umieścili odnośnik do Twojej strony internetowej,
- upewnienie się, że nowe linki zwrotne prowadzą do najbardziej odpowiedniej treści na Twojej stronie – nie do strony głównej lub strony z danymi kontaktowymi.
Analiza technicznego SEO konkurencji
Słowa kluczowe, treść oraz techniczne SEO to trzy podstawowe elementy każdej analizy konkurencji w SEO. Słowa kluczowe i treść zostały już omówione, więc czas skupić się na audycie technicznego SEO.
Oznacza to przeglądanie szczegółów technicznych strony w porównaniu z konkurencją i upewnienie się, że wszelkie braki w technicznym SEO, które mogą doprowadzić do spadków w rankingu, zostały naprawione. Jest to niezwykle kluczowe. Tutaj możemy wykorzystać znane toole, np.: Screaming Frog lub Sitebulb.
Kluczowe elementy technicznego SEO, dla których należy analizować konkurencję, obejmują następujące elementy:
- linkowanie wewnętrzne – odnośniki wewnętrzne pomagają wyszukiwarkom znaleźć, indeksować oraz zrozumieć strony wchodzące w skład serwisu. Najlepszą praktyką Google jest wykorzystywanie przejrzystych, opisowych tekstów anchorów w linkach wewnętrznych. Solidna struktura odnośników wewnętrznych pomaga użytkownikom i wyszukiwarkom lepiej poruszać się po Twojej stronie. Zalecane jest również linkowanie do ważnych stron, które chcesz pozycjonować, aby zapewnić im dodatkowy autorytet z odnośników,
- struktura strony – struktura strony wpływa na doświadczenia użytkowników oraz łatwość analizowania przez roboty wyszukiwarek. Dobra strona powinna mieć prostą, przejrzystą strukturę, która umożliwia bezproblemową analizę. Dobre jest również zbadać jak głęboko znajdują się Twoje kluczowe strony docelowe w architekturze strony. Najlepiej, jeśli istotna strona nie będzie znajdowała się dalej niż 4 kliknięcia od strony głównej,
- prędkość działania strony – po majowej aktualizacji Google Page Experience (2021), prędkość działania strony stała się jeszcze ważniejszym czynnikiem rankingowym. Twoje strony powinny ładować się nie dłużej niż 3 sekundy – jak donosi serwis Siteimprove, 47% odwiedzających oczekuje, że strona wczyta się w ciągu dwóch sekund,
- certyfikaty SSL – czy strona posiada zabezpieczenie HTTPS? Wyszukiwarki kładą duży nacisk na zapewnienie bezpiecznego przeglądania swoim użytkownikom. Posiadanie bezpiecznego szyfrowania HTTPS to czynnik rankingowy Google, który chroni stronę przed otrzymaniem oznaczenia „Niezabezpieczona” obok swojej nazwy w rezultatach wyszukiwania,
- optymalizacja pod urządzenia mobilne – jak dobrze strona została zoptymalizowana pod bezproblemowe przeglądanie na urządzeniach mobilnych? Przy podejściu Google nakierowanym na indeksowaniu stron mobilnych w pierwszej kolejności oraz przy ponad połowie (58% na podstawie informacji od Siteimprove) przypadków wyszukiwania w Google z wykorzystaniem urządzeń mobilnych, każda firma myśląca poważnie o swoich stronach musi upewnić się, że są one przyjazne dla urządzeń mobilnych.
Podsumowanie
Jak widać, analiza konkurencji w SEO jest bardzo istotna. Zapewnia ona sporo korzyści i dostęp do bezcennych informacji, dzięki którym można poprawić własne strategie. Warto więc poświęcić na nią swój czas i wysiłek.