Google Discover może pomóc Ci w zwróceniu na siebie uwagi odbiorców za darmo i w wysyłaniu tysięcy odwiedzających miesięcznie na Twoją stronę. Poniżej znajdziesz informacje na temat Google Discover oraz optymalizacji pod tym kątem. W ten sposób zwiększysz szanse na pojawienie się Twojej treści w kanałach Discover.
Google Discover – co to takiego?
Pod nazwą Google Discover kryje się kanał pozwalający użytkownikom odkrywać treści związane z ich zainteresowaniami. Wyświetla on treści w oparciu o działania użytkowników w usługach Google.
Google Discover jest dostępny w aplikacji Google oraz w mobilnej wersji przeglądarki Google Chrome.
Czy powinno się dokonywać optymalizacji pod Google Discover?
Oto kilka powodów, dla których powinno się dokonywać optymalizacji pod Google Discover:
- zwiększenie widoczności – Google Discover pozwala na darmowe pokazywanie się odbiorcom. Jest to świetny sposób na pokazanie swojej marki i treści nowym potencjalnym klientom,
- generowanie ruchu – użytkownicy nie tylko przewijają informacje z Google Discover, ale również klikają i odwiedzają zalecane strony,
- więcej ponownych odwiedzin – Google Discover zapewnia użytkownikom opcję śledzenia publikacji, więc może być to świetne źródło ponownych odwiedzin Twojego serwisu.
Jak działa Google Discover?
Aby móc pojawić się w Google Discover, treść musi zostać zaindeksowana przez Google i spełniać wytyczne polityki treści Google Discover. Jednak to, że dana treść się kwalifikuje niekoniecznie musi oznaczać, że zostanie wyświetlona.
Kanał Google Discover wygląda podobnie jak kanały mediów społecznościowych. Jest podobny do informacji z Facebooka oraz Instagrama.
Użytkownicy przewijają go, klikają na interesującą ich treść, a następnie trafiają na stronę, która ją oferuje.
Google Discover a Google News
Google Discover i Google News to dwa kompletnie inne produkty Google. Google News to agregator, który głównie skupia się na aktualnych wydarzeniach i najnowszych publikowanych treściach.
Z drugiej strony Google Discover chce oferować użytkownikom treść, która jest zgodna z ich zainteresowaniami, niezależnie od daty publikacji.
Jak generowany jest Twój kanał Google Discover?
Google wykorzystuje następujące dane w celu wygenerowania informacji w Discover:
- aktywność w sieci i aplikacji,
- historia lokalizacji,
- ustawienia lokalizacji,
- śledzone tematy.
Polecenia Discover są aktualizowane podczas korzystania z niego, gdy Google dowiaduje się o Tobie czegoś więcej.
Na przykład, jeśli wykażesz zainteresowanie motocyklami i będziesz stale odwiedzać powiązane strony i treści, Google Discover zacznie wyświetlać Tobie więcej treści związanych z motocyklami.
Oznacza to, że ruch pochodzący z Discover może z czasem się zmieniać. Zależy on bowiem od zmiany zainteresowań, różnych typów tworzonych treści oraz aktualizacji Google.
Gdy optymalizujesz swoją treść, możesz zauważyć wzrosty lub spadki w ruchu generowanym z Discover.
Różne typy treści Google Discover
Google Discover przeważnie wyświetla te cztery typy treści:
- linki do artykułów – odnośniki do artykułów on-line od różnych publikujących. Każdy link do artykułu jest wyświetlany jako karta, która zawiera nagłówek oraz miniaturę,
- Web Stories – ten format obejmuje materiały wideo, ilustracje oraz audio, podobnie jak Instagram Stories,
- filmy oraz Shorts z YouTube – kanał użytkownika Google Discover może również obejmować materiały wideo YouTube oraz krótkie klipy znane jako Shorts. Są one polecane w oparciu o historię użytkownika na YouTube,
- reklamy Discovery – reklamy stworzone w ramach kampanii Google Discovery również okresowo pokazują się w tym kanale.
Śledzenie stron i tematów
Google Discover obejmuje funkcję śledzenia („Follow”), która umożliwia użytkownikom śledzenie strony i uzyskanie jej ostatnich aktualizacji wyświetlanych w zakładce „Following” (śledzone) w Google Chrome.
Funkcja ta korzysta z RSS strony lub kanału Atom, aby wyświetlać ostatnie aktualizacje. Jeśli strona nie posiada żadnego z tych kanałów, Google wygeneruje go automatycznie.
Poza stronami, możesz również śledzić konkretne tematy, aby częściej w Twoim kanale wyświetlała się treść związana z nimi.
Użytkownicy mogą kontrolować jak często chcą widzieć treść związaną z konkretnym tematem klikając ikonę aktywacji na karcie i wybierając „Więcej” (more) lub „Mniej” (less).
Metody optymalizacji pod Google Discover
Sprawdźmy jak można pojawić się w Google Discover. Przestrzegaj poniższych porad, aby zoptymalizować swoją treść pod ten kanał:
1. Tworzenie wysokiej jakości treści
Pierwszym krokiem w uzyskaniu lepszych rezultatów w Google Discover jest upewnienie się, że tworzysz treść wysokiej jakości. Oznacza to więc tworzenie treści, która:
- wyczerpuje dany temat,
- zapewnia oryginalne informacje poparte analizami lub badaniami,
- nie jest tylko kopią lub przeróbką informacji z innych źródeł.
Przestrzegaj poniższych porad, aby tworzyć treść wysokiej jakości:
Zacznij od dokładnego researchu
Zanim stworzysz doskonałą treść, musisz posiadać wiedzę na temat tego o czym będziesz pisać.
Oto co można zrobić, aby poszerzyć wiedzę na dany temat:
- przeczytaj istniejące treści w sieci związane z danym tematem (np. wpisy na blogach, artykuły i poradniki),
- sprawdzaj co inni ludzie mówią na dany temat na platformach, takich jak na przykład Reddit albo Quora,
- znajdź filmy lub podcasty na dany temat,
- przepytaj kilku ekspertów z danej dziedziny, aby uzyskać spostrzeżenia, których nie odkryjesz w inny sposób.
Wyczerpanie tematu
Szeroko omów temat i postaraj się uwzględnić wszystkie informacje, które ludzie chcieliby uzyskać na dany temat.
Istnieją różne narzędzia do sprawdzania jakie pytania ludzie zadają na dany temat (można to też sprawdzić korzystając z wyszukiwarki Google). Warto poznać te pytania, aby później odpowiadać na nie w swoich treściach.
Uwzględnianie danych
Odnoszenie się do opracowań lub statystyk w swojej treści sprawi, że będzie ona bardziej wiarygodna oraz poprze Twoje tezy.
Najlepiej jest posiadać dane zebrane samodzielnie (np. podczas ankiety) i wykorzystać je w swojej treści.
Alternatywnie, można wykorzystać dane z badań przeprowadzonych przez inne osoby lub firmy. Jeśli zdecydujesz się na ich wykorzystanie, upewnij się, że podasz źródła i linki do takich badań.
2. Optymalizacja tytułów
Gdy już masz pewność co do jakości Twojej treści, upewnij się, że Twoje tytuły są zoptymalizowane pod Google Discover.
Przestrzegaj poniższych najlepszych praktyk, aby tworzyć tytuły zoptymalizowane pod Google Discover:
- wykazuj wartość – Twój tytuł powinien informować użytkowników o tym jaką wartość otrzymają korzystając z Twojej treści (np., „Jak zarobić pierwsze 100 zł on-line”),
- wzbudzaj ciekawość – postaraj się wzbudzić ciekawość swoim tytułem, aby zwiększyć prawdopodobieństwo kliknięcia przez użytkownika (np., „Jajecznica a owsianka – które śniadanie jest dla Ciebie zdrowsze”),
- staraj się uwzględniać liczby – liczby mają tendencję do przyciągania uwagi, więc jeśli to możliwe, staraj się je uwzględniać w treści (np., „22% Amerykanów nie ma oszczędności na czarną godzinę”),
- unikaj clickbaitów – wytyczne Google Discover zabraniają tworzenia mylącej treści, dlatego unikaj stosowania tytułów nastawionych na kliknięcia za wszelką cenę.
Oto skuteczne formaty tytułów, które możesz wypróbować:
- listy (np. „10 sposobów na dodatkowy dochód w tym roku”),
- tytuły typu „Co” i „Dlaczego” (np. „Dlaczego mój pies się uśmiecha?”),
- poradniki jak coś zrobić (np. „Jak naprawić kran”),
- tytuły zaciekle broniące swojej tezy (np. „Dlaczego jajka są dla Ciebie złe?”),
- tytuły zestawiające i porównujące (np. „Darmowe ciężarki a maszyny – co pomaga lepiej budować mięśnie?”).
3. Wykorzystuj interesujące ilustracje wysokiej jakości
Google zaleca, aby strony internetowe wykorzystywały duże, wysokiej jakości ilustracje, aby generowały więcej odwiedzin z Google Discover.
Zgodnie z wytycznymi Google, duże ilustracje muszą mieć szerokość 1200 pikselu lub większą oraz muszą być aktywowane poprzez wykorzystanie ustawienia „max-image-preview:large”.
Oczywiście ważne jest, aby stosowane przez Ciebie ilustracje były odpowiednie dla treści. Unikaj stosowania przyciągających wzrok ilustracji, które nie mają nic wspólnego z Twoją treścią. Ponadto spędź trochę czasu wybierając interesującą miniaturę dla Twojej treści Google Discover.
Miniatura zajmuje spory fragment karty treści w Google Discover. Dlatego ma ona wpływ na klikalność, jaką Twoja treść generuje w Discover.
Upewnij się, że nie używasz logo strony jako miniatury, ponieważ jest to niezgodne z wytycznymi Google. Staraj się również nie używać ilustracji z białym tłem, ponieważ może się ono mieszać z interfejsem użytkownika Google Discover (w głównej mierze jest on również biały).
4. Popraw E-E-A-T
Dokumentacja Google Discover informuje, że kanał ten wykorzystuje wiele takich samych sygnałów i wytycznych, jak w przypadku wyszukiwarki Google, do ustalenia czy dana treść jest pomocna. W przypadku wyszukiwarki, jedną z ważniejszych kwestii jest E-E-A-T, które oznacza:
- doświadczenie (Experience) – czy autor posiada doświadczenie w danym temacie?
- wiedza ekspercka (Expertise) – czy autor jest ekspertem w danej dziedzinie?
- autorytet (Authoritativeness) – czy autor (lub strona) jest autorytetem w danym temacie?
- zaufanie (Trustworthiness) – czy autor (lub strona) jest godny (godna) zaufania?
Gdy swoją treścią wykażesz E-E-A-T, wówczas pokażesz, że warto ją pokazywać użytkownikom. Oto jak można poprawić E-E-A-T:
Uwzględnienie osobistych doświadczeń
Tam gdzie to możliwe, opowiadaj o swoich osobistych doświadczeniach związanych z tematem.
Na przykład, jeśli piszesz artykuł na temat szkolenia psów, wspomnij o swoich doświadczeniach ze szkoleniem własnego psa i czego się dzięki temu nauczyłeś.
Wykaż swoją ekspercką wiedzę
Jednym z najlepszych sposobów wykazania eksperckiej wiedzy jest stworzenie szczegółowego profilu autora, w którym wyjaśniasz dlaczego jesteś ekspertem w temacie, który opisujesz.
Oto elementy, których umieszczenie w profilu jest warte przemyślenia:
- stanowisko pracy,
- lata doświadczenia,
- krótka informacja dlaczego jesteś ekspertem w temacie,
- wszelkie relacje medialne związane z Tobą,
- nagrody, stopnie naukowe lub tytuły.
Stań się autorytetem w danej dziedzinie
Istnieją dwa sposoby sygnalizacji autorytetu:
- budowa autorytetu związanego z tematem,
- pozyskiwanie linków zwrotnych z innych stron będących autorytetami.
Aby rozwinąć autorytet tematyczny, Twoja strona musi obejmować wybrany przez Ciebie obszar eksperckiej wiedzy w sposób jak najbardziej wyczerpujący.
Na przykład, jeśli chcesz, aby Twoja strona została uznana za autorytet w dziedzinie fitness, musisz opisywać jak najwięcej tematów związanych z fitnessem.
Oprócz wyczerpania obszaru Twojej eksperckiej wiedzy, możesz również wykazać autorytet pozyskując linki zwrotne z innych stron będących autorytetami w Twojej branży. Można je pozyskiwać organicznie (naturalnie) lub stosując różne taktyki link buildingu.
Pokaż, że jesteś godny zaufania
Oceniając wiarygodność strony, Kontrolerzy jakości Google zwracają uwagę na następujące kwestie:
- autor – Kto jest autorem? Czy autorzy posiadają autorytet, aby pisać na dany temat?
- treść – czy treść jest zgodna ze stanem faktycznym? Czy cytuje ona wiarygodne źródła?
- strona – czy strona wygląda wiarygodnie? Czy posiada ona układ wprowadzający w błąd albo przeszkadzające reklamy?
Powyższe kwestie zostały wyszczególnione w Wytycznych Google dla Kontrolerów Jakości Wyszukiwania (Search Quality Rater Guidelines).
Aby pomóc kontrolerom w uznaniu Twojej strony za godną zaufania, upewnij się co do następujących kwestii:
- wyraźnie wskaż autora treści oraz poinformuj dlaczego ta osoba jest odpowiednia, aby opisywać dany temat,
- upewnij się, że Twoja treść jest zgodna ze stanem faktycznym i rzeczywiście pomocna. Poprzyj swoje tezy linkując do wiarygodnych źródeł,
- unikaj korzystania z wyskakujących okienek oraz innych przeszkadzających elementów na stronie.
5. Optymalizacja treści pod urządzenia mobilne
Ze względu na to, że Google Discover jest dostępne wyłącznie na urządzeniach mobilnych, kluczowe jest to, aby Twoja treść i strona zostały zoptymalizowane pod przeglądanie na takim sprzęcie.
Przestrzegaj poniższych najlepszych praktyk, aby zoptymalizować serwis pod urządzenia mobilne:
Popraw prędkość wczytywania się strony
Obecnie ludzie oczekują, że strony będą się szybko wczytywać. Nie zamierzają czekać dłużej niż 1-2 sekundy na załadowanie strony.
Jak donosi serwis Semrush, istnieje o 32% większe prawdopodobieństwo, że użytkownik opuści stronę, jeśli czas jej wczytywania zwiększy się z jednej do trzech sekund.
Użytkownicy urządzeń mobilnych są szczególnie niecierpliwi. Mogą oni zwykle przeglądać sieć w biegu, podczas przerwy w pracy albo w czasie obiadu. Nie mają więc czasu lub cierpliwości na przeglądanie wolno ładujących się stron. Oto kilka rzeczy, które można zrobić, aby przyspieszyć ładowanie się strony:
- kompresja ilustracji – wysokiej jakości ilustracje mogą znacznie spowolnić działanie strony. Skorzystaj ze specjalnych narzędzi do kompresji ilustracji, aby zmniejszyć ich rozmiar na stronie. Alternatywnie, skorzystaj z format, takiego jak WebP, aby zapewnić małe rozmiary plików przy jednocześnie minimalnym wpływie na jakość ilustracji,
- minimalizacja kodu – usuń niepotrzebne elementy HTML, CSS oraz JavaScript ze swojej strony w ramach zmniejszania. Istnieje wiele rozwiązań on-line lub wtyczek do WordPressa, które mogą być pomocne (Minify, WP Rocket, itp.),
- użyj sieci dystrybucji treści (CDN – content distribution network) – zwiększ prędkość działania strony korzystając z sieci CDN, takich jak na przykład Cloudflare lub Akama, aby dostarczać stronę użytkownikom z serwerów, które fizycznie znajdują się najbliżej ich lokalizacji.
Zwiększ swój zasięg za pomocą Google Discover
Google Discover może być świetnym sposobem generowania dodatkowego ruchu na Twojej stronie i pojawiania się przed oczami docelowych odbiorców, zupełnie za darmo.
Zacznij od stosowania powyższych porad z zakresu Google Discover SEO, aby zoptymalizować treść pod ten kanał. Śledź również wygląd Twoich stron w Google Discover korzystając z sekcji Discover w Google Search Console.