Skip to content Skip to footer

Czym jest Local Pack w SEO i jak w nim rankować?

Za każdym razem, gdy szukasz lokalnych usług on-line, Google pokazuje mapę na stronie z organicznymi rezultatami wyszukiwania (SERP) bez konieczności dalszego klikania z Twojej strony. Ten blok nazywa się Google Map Pack (pakiet map Google) i jest jedną z najlepiej przyciągających uwagę funkcji SERP w przypadku wyszukiwania lokalnego. Coraz więcej osób poszukuje lokalnie, więc poprawa pozycji w Map Pack staje się coraz ważniejsza. Dzięki temu ułatwia się klientom znalezienie fizycznej lokalizacji sklepu.

Firmy świadczące usługi na określonym terenie, wliczając w to hydraulików, mechaników oraz usługi dostawcze, są ujęte w Google Local Pack. Dotyczy to również lokalnych firm, takich jak salony fryzjerskie czy też restauracje. Wyszukiwanie lokalne umieszczone na pierwszym miejscu w SERP pozwala na pominięcie rezultatów organicznych, ponieważ użytkownik od razu uzyskuje potrzebne informacje.

Czym jest Google Local Pack?

Local 3-Pack to funkcja na stronie z wynikami wyszukiwania (SERP), która kształtuje się jako mapa i przedstawia miejsca związane z Twoim zapytaniem. Przedstawia ona również 3-punktową listę firm wraz z ich danymi (nazwa, adres, numer telefonu, itp.). Ta funkcja zwykle pojawia się na stronach SERP, gdy użytkownik uwzględni lokalną intencję lub usługę w zapytaniu.

Pojawia się ona również, gdy użytkownik określi lokalizację wpisując coś takiego, jak na przykład „fryzjer niedaleko mnie” lub „najlepszy bar sushi w pobliżu [miasto]”. Rezultaty z takich i podobnych zapytań, zwykle wyświetlają się w pobliżu firm, które pasują do zapytania i znajdują się blisko danej lokalizacji.

Przykład Google 3-pack w postaci zapytania "Fryzjer niedaleko mnie"
Przykład Google 3-pack w postaci zapytania „Fryzjer niedaleko mnie”

Oprócz filtrów i samej mapy, Google Map Pack przedstawia listę firm z ich podstawowymi danymi. Użytkownicy mogą więc zadzwonić do firmy, sprawdzić jej stronę internetową oraz poznać wskazówki dojazdu.

Lokalne Listy Google (Local Listings) stale się rozwijają i zyskują nowe funkcje, aby poprawić doświadczenia użytkowników. Wraz z rozwojem technologii możemy spodziewać się masy nowych funkcji dodawanych do Google Map Pack. Sprzedawcy muszą więc poszukać skutecznych metod prawidłowej optymalizacji tych elementów.

W przypadku hoteli i moteli zobaczysz blok, który delikatnie różni się od Google Local Map Pack. Obejmuje on ceny, oceny użytkowników oraz krótkie opisy, ale nie zawiera linków do stron czy też wskazówek dojazdu. Zamiast tego użytkownicy mogą sprawdzić dostępność firm w określonych terminach i wybrać liczbę gości.

Przykład wykorzystania Local Map Pack w przypadku noclegów w Berlinie
Przykład wykorzystania Local Map Pack w przypadku noclegów w Berlinie

Przeglądanie hoteli na urządzeniach mobilnych jest teraz łatwiejsze dzięki ostatnim aktualizacjom Google. Każda lokalizacja może być przeglądana w formacie umożliwiającym oglądanie zdjęć, zapisywanie lokalizacji, poznanie okolicy czy też przeczytanie opinii klientów. Jeśli szukasz atrakcji podczas Twojej wycieczki, Google Local Pack zasugeruje również inne atrakcje, które warto sprawdzić w tym samym miejscu.

Pomimo, że Local 3-Pack jest najpopularniejszy, nie jest to jedyna funkcja widoczna podczas poszukiwania lokalnych firm.

Google Local 3-Pack wykorzystuje wewnętrzny system rankingu. Samo umieszczenie Twojej firmy na mapie jest niewystarczające, aby uzyskać wysokie rezultaty. Jeśli Twojej firmie brakuje kliknięć i komentarzy, może ona również zniknąć z tego bloku.

Google Map Pack jest wysoce widocznym, przyciągającym uwagę elementem sprawiającym, że ważne jest dla Ciebie to jakie słowa kluczowe aktywują jego wyświetlanie.

Dlaczego Google Map Pack jest istotny dla SEO?

Jeśli Twoja firma obsługuje lokalnych klientów, wykorzystywanie wszystkich korzyści związanych z Google Map Pack jest istotne dla Twojego lokalnego SEO. Może to pomóc w pojawieniu się w górnej części rezultatów, nawet jeśli Twoja strona nie znajduje się wśród 10 najlepszych rezultatów organicznych.

Oto kilka powodów, dla których Local 3-Pack jest istotny dla SEO:

 • zwiększona widoczność i ruch. Google Map Pack pojawia się w górnej części strony z wynikami wyszukiwania (SERP), więc firmy, które się tam pojawiają zyskują ogromną widoczność. Gdy ludzie szukają lokalnych produktów lub usług, Map Pack jest zwykle pierwszą rzeczą, którą widzą. To oznacza, że firmy, które się tam pojawiają mogą uzyskać więcej kliknięć i ruchu,
 • zwiększone zaufanie i wiarygodność. Wpisy w Local 3-Pack uwzględniają oceny i opinie innych klientów, a to pozwala firmie budować zaufanie i wiarygodność wśród potencjalnych klientów. Bardzo ważne jest, aby nakłonić ludzi do wybrania Twojej firmy zamiast innych,
 • lepsze dopasowanie lokalne. Google Map Pack zaprojektowano, aby zapewnić użytkownikom lokalne, stosowne rezultaty. Jeśli obsługujesz konkretny obszar, istnieje większe prawdopodobieństwo, że Twoja firma pojawi się w Map Pack dla osób poszukujących produktów lub usług na danym terenie. Może to być dużą zaletą dla firm, które utrzymują się głównie z lokalnych klientów,
 • zwiększona optymalizacja pod urządzenia mobilne. Google Map Pack jest zoptymalizowany pod urządzenia mobilne, więc firmy, które się tam pojawiają mają większe szanse na uzyskanie kliknięć i ruchu od osób poszukujących informacji na swoich telefonach.
Przykład rankowania jednej z pizzerii w Berlinie, która posiada pełen zakres danych: możliwość rezerwacji stolika, stronę, trasę, kontakt, godziny funkcjonowania lokalu, opinie klienta, etc.

Czynniki rankingowe w lokalnym SEO

Google wykorzystuje kombinację stosowności, odległości i rozgłosu, aby znaleźć najlepszy wybór w odpowiedzi na zapytanie lokalne użytkownika.

 • stosowność odnosi się do tego jak dobrze Twój profil firmowy pasuje do zapytania użytkownika,
 • odległość odnosi się do tego jak daleko potencjalne rezultaty wyszukiwania znajdują się od lokalizacji wpisanej w wyszukiwarce, która może zostać określona jako adres lub obszar działania Twojej firmy,
 • rozgłos odnosi się do tego jak dobrze jest znana firma i można to ocenić analizując opinie i rekomendacje klientów.

Na podstawie informacji od różnych ekspertów z branży lokalnego wyszukiwania, najważniejsze czynniki mające wpływ na Google Map Pack prezentują się następująco:

 • podstawowa kategoria profilu biznesowego Google (GBP, czyli Google Business Profile). Google zwraca uwagę na Twoją wybraną kategorię, aby zrozumieć dopasowanie Twojej firmy do zapytania. Istotne jest wybranie kategorii, która dokładnie odzwierciedla Twoje produkty lub usługi,
 • słowa kluczowe wykorzystane w tytule Twojego profilu biznesowego Google (GBP). Odpowiednie słowa kluczowe w nazwie Twojej firmy lub tytule mogą zwiększyć Twoją widoczność w lokalnych wynikach wyszukiwania oraz wykazać Twoją stosowność. Unikaj jednak upychania słów kluczowych,
 • bliskość względem poszukującego. Google chce dostarczać rezultaty odpowiednie pod kątem geograficznym, więc firmy, które znajdują się fizycznie blisko poszukującego mają większe prawdopodobieństwo pojawienia się w pakiecie lokalnym,
 • adres fizyczny w wyszukiwanym mieście. Podobnie jak w przypadku bliskości, fizyczny adres ma również wpływ na stosowność pod względem geograficznym,
 • usuwanie spamerskich wpisów poprzez walkę ze spamem. Jeśli Twoi konkurenci angażują się w spamerskie działania lub tworzą fałszywe opinie, może to wpłynąć niekorzystnie na lokalne rankingi. Należy pozbyć się takiego spamu, aby poprawić widoczność.

Kolejną interesującą kwestią w Local Pack SEO jest wpływ GBP na rankingi lokalne. Listy profili firmowych mogą bowiem pozytywnie wpłynąć na rankingi dla słów kluczowych powiązanych z usługą co nie miało miejsca jeszcze w 2019 roku.

Wyszukiwarka stale aktualizuje i ulepsza swoje algorytmy, więc czynniki rankingowe w wyszukiwaniu lokalnym Google również będą się rozwijać. Google nie ujawnia swoich tajemnic, więc eksperymentowanie i obserwacja może pomóc ustalić najlepsze praktyki w zakresie lokalnego SEO.

Jak rankować w Google Map Pack?

Aby dokonać optymalizacji pod Local Pack, należy skupić się na dwóch kwestiach – przygotowaniu strony profilu biznesowego Google oraz optymalizacji strony pod lokalne SEO, która obejmuje pozyskiwanie lokalnych linków.

Pozyskuj odpowiednie lokalne linki i linki zwrotne, aby zwiększyć widoczność

Pozyskiwanie linków to istotny element optymalizacji SEO. Należy pozyskiwać linki, aby poprawiać pozycję strony w rankingach. Jako firma lokalna, staraj się pozyskiwać odpowiednie odnośniki lokalne.

Są to odnośniki z innych lokalnych firm, które generują ruch na Twojej stronie firmowej. Sprawiają, że więcej osób znajduje Twoją firmę. Lokalne linki pozyskasz sponsorując organizacje non-profit oraz różne wydarzenia. A także możesz skusić się na zakup linków od dostawców. Potencjalni klienci zobaczą nazwę Twojej firmy, użyją linku prowadzącego do Twojej strony i dowiedzą się czegoś więcej na temat Twojej działalności. Poprawi to również rozpoznawanie marki.

Powinno Ci zależeć na tym, aby coraz więcej ludzi odwiedzało Twoją firmę. Może to doprowadzić do uzyskania dodatkowych opinii mających wpływ na listy lokalne. Poza odpowiednimi odnośnikami, powinno Tobie zależeć na linkach zwrotnych.

To wszystko pomoże w stworzeniu solidnego wpisu w Google, który pozwoli dostać się do SEO 3-pack. Nawet jeśli ludzie będą go pomijać, pozostanie Ci strona, która będzie dobrze pozycjonowana organicznie, więc potencjalni klienci i tak ją znajdą.

Zadbaj o swoją obecność w mediach społecznościowych

Media społecznościowe to doskonałe narzędzie dla lokalnych firm. Zapewniają one możliwość nawiązania kontaktu z lokalnymi klientami. Korzystając z mediów społecznościowych zbudujesz silne powiązania ze swoimi klientami.

Twoja obecność w mediach społecznościowych pomaga ulepszyć Twój wpis w Google. Jeśli ludzie łączą się z Twoją firmą w social mediach, możesz nakierować ich na swoją stronę internetową. To zwiększy ruch i wpłynie korzystnie na ranking Google.

Ponadto media społecznościowe pomagają w zdobyciu dodatkowych opinii. Ludzie mogą opisywać Twoją firmę na portalach, takich jak Facebook, a to poprawi Twoją reputację. Im bardziej pozytywne doświadczenia mają klienci Twojej firmy, tym więcej uzyskasz kliknięć w Google.

Stworzenie profilu biznesowego Google (GBP) dla Twojej firmy

Sprawdź czy Twoja firma nie została już dodana do listy GBP. Wpisz nazwę swojej firmy w polu „nazwa firmy”. Jeśli nie ma żadnej dopasowanej firmy, możesz działać dalej.

Nie martw się, jeśli odkryjesz, że Twoja firma posiada już GBP. Mógł on zostać wygenerowany poprzez przekazywanie danych z innych list. Po prostu zweryfikuj fakt bycia jej właścicielem.

Jeśli nie ma żadnych pasujących firm, możesz zarejestrować swoją firmę, aby stworzyć nową stronę.

Zweryfikuj adres swojej firmy

Kolejnym krokiem jest weryfikacja Twojego GBP. Google oferuje kilka metod:

 • listownie,
 • telefon lub SMS,
 • e-mail,
 • wideorozmowa,
 • nagranie wideo.

Czasami możliwa jest natychmiastowa weryfikacja GBP. Aby ją uzyskać, skorzystaj z tego samego konta Gmail, jakiego używasz w Google Analytics oraz Google Search Console podczas rejestracji firmy. To automatycznie połączy Twoje konta Google i zweryfikuje lokalizację Twojej firmy.

Jeśli posiadasz ponad 10 lokalizacji swojej działalności, możesz zweryfikować je wszystkie na raz.

Pamiętaj o tym, że Google wybierze najlepszą metodę weryfikacji Twojej działalności i nie możesz jej zmienić. Jeśli Google zażąda weryfikacji GBP drogą listowną, będziesz musiał skorzystać z tej metody.

Optymalizacja strony pod kątem lokalnego wyszukiwania

Google bierze pod uwagę trzy czynniki w rankingach lokalnych – stosowność, odległość oraz rozgłos. To oznacza, że Twoja strona musi być właściwa dla danego zapytania, aby zyskała wysoką pozycję w lokalnych rezultatach wyszukiwania. Twoja firma musi również znajdować się blisko użytkownika, który wyszukuje. Ponadto Twoja działalność musi być dobrze znana klientom i musi posiadać wysoki autorytet on-line oraz off-line.

Optymalizacja strony skupia się na stosowności, czyli pierwszym czynniku branym pod uwagę przez Google. Aby Twoja strona była właściwa dla zapytania, musisz zoptymalizować nie tylko jej treść, ale również stan techniczny i autorytet linków. Oto jak można to zrobić:

 • optymalizacja treści – dodanie modyfikatorów lokalizacji do podstawy semantycznej to tylko początek. Twoja strona powinna również uwzględniać nazwę miasta, regionu, stanu, województwa (jeśli znajduje zastosowanie), aby była powiązana z określoną lokalizacją,
 • stan techniczny SEO strony – stan techniczny strony jest istotny pod względem analizy przez roboty, prędkości działania, przystosowania do urządzeń mobilnych, bezpieczeństwa, itp. Problemy techniczne, w szczególności te odstraszające użytkowników, mogą negatywnie wpłynąć na ranking Twojej strony, więc zaleca się przeprowadzanie regularnych audytów strony,
 • autorytet linków strony – pozyskiwanie wysokiej jakości linków przychodzących do Twojej domeny jest istotne w zakresie budowy autorytetu linków. Jeśli chodzi o lokalną optymalizację poza stroną, ważne jest pozyskiwanie linków oraz cytatów z lokalnych źródeł posiadających autorytet.

Niestety nie da się zoptymalizować strony raz i o niej zapomnieć. Optymalizacja serwisu jest niekończącym się procesem testowania nowych technik oraz naprawy błędów. To samo dotyczy Twojej strony GBP, która również wymaga regularnego kontrolowania.

Podsumowanie

Jeśli jesteś właścicielem lokalnej firmy, powinieneś robić wszystko co w Twojej mocy, aby znaleźć się wysoko na lokalnych stronach SERP oraz w Google Map Pack. Jest to jedna z najbardziej widocznych funkcji SERP, dzięki której Twoja firma pojawia się w specjalnym bloku, jeśli dobrze wszystko rozegrasz.

Możesz osiągnąć to organicznie optymalizując swoją stronę i Profil Biznesowy Google (GBP). Mamy nadzieję, że powyższe porady dotyczące lokalnego SEO okażą się przydatne i będziesz ich przestrzegać.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.