Skip to content Skip to footer

Algorytm Pingwin w SEO. Co warto wiedzieć?

Google Penguin (Pingwin) to aktualizacja algorytmu wyszukiwania Google, która została stworzona z myślą o walce ze spamem pod postacią linków oraz manipulacjami w procesie link buildingu.

Krótko po publikacji algorytmu Panda w 2011 roku, firma Google opublikowała „aktualizacje algorytmu spamu sieciowego”, aby lepiej wyłapywać strony, które próbują nieuczciwie poprawiać swoje rezultaty wyszukiwania. Algorytm o nazwie Pingwin szczególnie kładzie nacisk na manipulacyjne techniki pozyskiwania linków, takie jak schematy linków oraz upychanie słów kluczowych. Jego aktualizacja Penguin 4.0 działa teraz w czasie rzeczywistym jako część podstawowego algorytmu Google.

Czym jest Google Penguin?

W swojej istocie, Google Penguin to aktualizacja algorytmu mająca na celu optymalizację wyszukiwarki Google. Istotne jest to, że zaktualizowany algorytm obecnie zwraca uwagę na jakość, a nie na ilość. Im lepsze, bardziej odpowiednie linki wskazują Twoją stronę, tym większy zyskuje ona autorytet.

Z drugiej strony, im większy autorytet posiada dana strona, tym lepsze linki zapewnia dla innych stron internetowych. Linki mogą być kontrolowane pod względem jakości między innymi z uwzględnieniem treści anchoru, wieku, wiarygodności domeny, wiarygodności strony, kontekstu, itp.

Kiedy aktywuje się Algorytm Pingwin?

Algorytm Pingwin zwraca uwagę na dwa specyficzne typy praktyk:

  • schematy linków – rozwój, pozyskiwanie lub zakup linków zwrotnych z niskiej jakości lub niepowiązanych stron internetowych. Tworzy to sztuczny obraz popularności i znaczenia oraz stanowi próbę manipulowania Google w zapewnieniu stronie wysokiej pozycji rankingowej. Przykładowo firma ubezpieczeniowa w Warszawie, może zapełniać fora internetowe spamowymi komentarzami zawierającymi linki do swojej strony pod anchor-textami, takimi jak na przykład „najlepsza firma ubezpieczeniowa w Warszawie”, fałszywie zwiększając swoje znaczenie przy wykorzystaniu takich nienaturalnych linków. Ta sama firma może również zapłacić za linki umieszczone pod hasłem „najlepsza firma ubezpieczeniowa w Warszawie”, które będą publikowane w niepowiązanych, należących do zewnętrznych stron, artykułach o opiece nad psami. Taka treść nie ma żadnego powiązania z tematyką strony,
  • upychanie słów kluczowych – budowa popularności strony internetowej przy pomocy dużej ilości słów kluczowych lub ich powtórzeń w celu manipulowania rankingiem poprzez stworzenie wrażenia stosowności dla określonych słów kluczowych.

Algorytm Pingwin nie tylko karze strony, które zostaną uznane za stosujące niedozwolone techniki. Rozwiązanie to nagradza również strony, które publikują wysokiej jakości treść oraz posiadają naturalne profile linków zwrotnych.

Co działo się przed wprowadzeniem Algorytmu Pingwin?

Przed wprowadzeniem Pingwina, Panda była algorytmem odpowiedzialnym za zrozumienie i rozpoznawanie wysokiej jakości treści. Wydanie Panda z 2011 roku spotkało się z wieloma skargami, ponieważ rezultatem jej działań było karanie całych stron internetowych. Pingwin również spotkał się z pewnymi skargami.

Zanim algorytm Pingwin zaczął działać w czasie rzeczywistym, ukarane strony musiały czekać na kolejną aktualizację, aby wycofać negatywne oddziaływanie, takie jak utrata widoczności lub ruchu.

Co zmieniło się po wprowadzeniu Google Penguin?

Od wprowadzenia algorytmu Pingwin, udało się zrozumieć czym jest dobry link building oraz co jest do niego potrzebne. Wiele zmian polega na tym, że Pingwin dyskredytuje linki, które prowadzą do nieodpowiednich stron.

Oczywiście linki są nadal istotnymi czynnikami rankingowymi w wyszukiwarkach, ale kładzie się większy nacisk na ich jakość. Przede wszystkim jakikolwiek link, który zostaje uznany za spam, nie będzie wpływać korzystnie na poprawę rankingu. Te zmiany pozwoliły wyraźnie oddzielić od siebie niedozwolone techniki oraz dozwolone działania optymalizacyjne.

Czym zajmuje się Algorytm Pingwin 4.0?

W 2014 roku Pingwin stał się częścią głównego algorytmu i rozpoczął działanie w czasie rzeczywistym. Jego nazwa została poszerzona do Pingwin 4.0. Aktualizacja ta umożliwia stałe filtrowanie zapytań Google oraz zapewnia sprawniejszy wpływ na skuteczną pracę z zakresu link buildingu oraz poprawek. Przed wprowadzeniem algorytmu Pingwin 4.0 filtrowanie zapytań było w całości manualne. Mogły upływać miesiące, a nawet lata przed wprowadzeniem kolejnych aktualizacji algorytmu Pingwin.

Algorytm Pingwin 4.0 posiada również bardziej konkretne cele. Przed tą aktualizacją, Pingwin wpływał na całą stronę danego webmastera. Obecnie algorytm ten wpływa na konkretne adresy URL. Aktualizacja nie przypisuje negatywnej wartości złym linkom. Zamiast tego nie są one brane pod uwagę, więc nie mają negatywnego wpływu na dany URL.

Fragment dokumentacji Google w odniesieniu do algorytmu Pingwin
Fragment dokumentacji Google w odniesieniu do algorytmu Pingwin

Jak sprawdzić czy moja strona została ukarana przez Algorytm Pingwin?

Po pierwsze, ważne jest odróżnienie działania algorytmu Pingwin od ręcznie nałożonej kary za nienaturalne linkowanie. Mówiąc krótko, Pingwin to filtr indeksu Google znajdujący zastosowanie dla wszystkich stron internetowych, podczas gdy ręczna kara jest nakładana na pojedynczą stronę uznaną przez Google za zawierającą spam. Takie manualne kary mogą być rezultatami zgłoszenia danej strony Google przez użytkowników za spam. Ponadto spekuluje się, że firma Google manualnie monitoruje pewne branże (np. firmy pożyczkowe) o wiele bardziej niż inne (np. piekarnie).

Jeśli analiza strony wykazuje spadek w rankingu lub zmniejszenie ruchu w dniu powiązanym z aktualizacją Pingwin, wówczas mogła zostać ukarana przez ten filtr. Oczywiście należy najpierw wykluczyć wahania ruchu na stronie spowodowane sezonami (np. mniejszy ruch na stronie z choinkami w kwietniu). Trzeba też ostrożnie ocenić czy optymalizacja słów kluczowych albo działania z zakresu pozyskiwania linków nie zostały uznane przez Google za spam.

Działania naprawcze po ukaraniu przez Algorytm Pingwin

W przeciwieństwie do kary nakładanej manualnie, w przypadku której trzeba wysłać do Google wniosek o ponowne rozpatrzenie po likwidacji problemów, w przypadku kary od algorytmu Pingwin nie ma konieczności składania takiego wniosku. Należy podjąć działania naprawcze po to, aby kara została zdjęta przy kolejnej wizycie robota Google na stronie. Do grona takich działań zaliczają się następujące czynności:

  • usunięcie wszystkich nienaturalnych linków, nad którymi posiada się kontrolę, wliczając w to linki stworzone samodzielnie lub umieszczane na stronach zewnętrznych,
  • odrzucenie linków spamerskich, nad którymi nie ma się kontroli,
  • przejrzenie treści strony, aby zlikwidować skutki nadmiernej optymalizacji, upewnić się, że słowa kluczowe zostały umieszczone naturalnie, a nie w sposób bezsensowny, przy częstych powtórzeniach lub automatycznie na stronach, które nie mają powiązania z tematem i wykorzystywanymi słowami kluczowymi.

Można zauważyć, że Algorytm Pingwin został stworzony, aby pozbyć się poważnych słabości w systemie Google, które umożliwiały oszukanie algorytmu dużą ilością niskiej jakości linków lub nadmierną optymalizacją słów kluczowych na stronach. Aby uniknąć obniżenia wartości strony w Google, ze względu na spam, publikowana treść powinna odzwierciedlać naturalny język, a działania z zakresu pozyskiwania linków muszą być „bezpieczne”.

Inne informacje na temat aktualizacji Penguin

  • Pingwin został początkowo wprowadzony jako osobny „filtr”, przez który przechodziły rezultaty wyszukiwania, ale we wrześniu 2016 roku firma Google ogłosiła, że Pingwin stał się częścią głównego algorytmu rankingowego wyszukiwarki,
  • pracownik Google John Mueller nazwał Pingwina algorytmem dotykającym całej strony. Oznaczało to, że obecność dużej liczby niskiej jakości linków wskazujących jedną stronę Twojego serwisu, mogła doprowadzić do tego, że cały serwis utracił zaufanie w Google. Niektórzy specjaliści SEO zauważyli jednak, że wprowadzenie wersji Pingwin 4.0 sprawiło, ze filtr stał się mniej rygorystyczny i nie nakłada kar dla całych domen.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.