Skip to content Skip to footer

Co warto wiedzieć o algorytmie Panda w SEO?

Na początku 2011 roku Google uruchomiło Pandę, algorytm rezultatów wyszukiwania nakierowany na pomoc w filtrowaniu stron z treścią niskiej jakości. Google stale, aż po dziś dzień walczy z niskiej jakości treścią, dlatego wprowadza rutynowo nowe aktualizacje mające na celu walkę z problemem. Panda była jednak jedną z najważniejszych aktualizacji w historii Google. To od niej rozpoczęła się seria dużych kontroli. Algorytm Google Panda zmniejszył ilość źle stworzonych, spamerskich treści ze stron z rezultatami wyszukiwania (SERP), pomagając osiągnąć lepsze pozycje stronom wyższej jakości.

Jednym z podstawowych celów algorytmu Google Panda były tak zwane „farmy treści”. Są to strony masowo produkujące treści niskiej jakości, które osiągały wysokie pozycje ze względu na ilość treści. Stanowiło to ogromny problem dla Google, które zawsze kładzie nacisk na dostarczanie wysokiej jakości rezultatów w celu uzyskania optymalnych doświadczeń użytkowników. Dzięki algorytmowi Panda, Google zadało silny cios spamerom oraz poczyniło ogromne postępy w likwidacji farm treści.

Od momentu uruchomienia, algorytm ten stałe się jednym z podstawowych sygnałów rankingowych Google. Jest on stale rozwijany tak, aby był coraz bardziej wyrafinowany w ocenie tego co jest uznawane za treść niskiej jakości. To pozwala na rozwój i poprawę jakości stron, które mają osiągać wysokie pozycje w rankingach.

Jak działa algorytm Panda?

Rozpoznawanie „płytkich” treści oraz niskiej jakości stron internetowych może być łatwe dla zwykłego użytkownika, ale dla wyszukiwarek jest to skomplikowany proces, szczególnie w rozległej, rozbudowanej sieci. Rozwiązaniem tego problemu ma być stosowanie jak najbardziej naukowego i matematycznego podejścia.

Badacze Google stworzyli rygorystyczny zestaw wytycznych dla testerów stron internetowych, aby sprawdzić szereg domen. Na podstawie pytań i recenzji, zespół Google opracował zestaw sygnałów rankingowych, które stworzyły definicję treści niskiej jakości.

Google stale się zmienia i udoskonala sygnały oraz metryki wykorzystywane do określenia wartości strony internetowej. Pozwala to Google na określanie jaka treść jest dobra, a jaka zła. To przekłada się na stałe gwarantowanie doskonałych doświadczeń użytkownikom.

Na co Panda zwraca uwagę?

Google Panda jest algorytmem zwracającym uwagę na następujące problemy na stronach internetowych:

  • słaba treść na stronie: domeny, którym brakuje wysokiej jakości treści na wielu stronach mają tendencję do niezapewniania wartościowych doświadczeń użytkownikom. Chodzi tutaj na przykład o strony z tylko kilkoma zdaniami lub o strony z masą niezrozumiałych słów. Pisownia i gramatyka jest również ważna,
  • powielona treść: w przypadku występowania dużej ilości powielonej treści, strony posiadają podobną lub dokładnie taką samą treść. Może to być sygnałem próby zmanipulowania i oszukania wyszukiwarki. W przeszłości, w domenach próbowano stosować powielone strony, które były nakierowane na takie samo słowo kluczowe. W ten sposób próbowano zwiększać szansę na uzyskanie wysokiej pozycji w rankingu dla danego wyrażenia,
  • treść generowana maszynowo: znana również jako “treść z mieszarek”. Jest to tekst tworzony automatycznie przez oprogramowanie po to, aby zapełnić strony treściami bogatymi w słowa kluczowe, które jednocześnie charakteryzują się niską jakością przekazywanych informacji,
  • nadmierna ilość reklam na stronie: strony przepełnione reklamami wpływają negatywnie na doświadczenia użytkowników.

Panda nie oznacza kary

Z pewnością istniały przypadku całych domen zaliczających spadki w rankingach na skutek działania aktualizacji Panda, jednak algorytm ten sam w sobie nie jest karą. Nadal strony znajdujące się na celowniku tego algorytmu mogą ogólnie posiadać wysoką pozycję w rankingu. Wiąże się to z tym, że algorytm odrzuca pojedyncze strony, a nie całe domeny uznawane za posiadające spam.

Algorytm Panda może zezwalać na pokazywanie danej strony dla bardziej konkretnych i odpowiednich zapytań, ale jego widoczność będzie ograniczona w przypadku zapytań, w których korzyści właściciela strony nie są proporcjonalne w stosunku do korzyści użytkownika.

Pomimo, że Panda oraz wiele jej dalszych aktualizacji, mają ogromny wpływ na walkę Google z treścią niskiej jakości i spamem, misja nadal nie została w całości zrealizowana. Próby zwalczania niskiej jakości treści przez Google trwają aż po dziś dzień, a światowy gigant z branży wyszukiwania, wprowadza wiele aktualizacji głównego algorytmu każdego roku. Mają one na celu poprawę zdolności wykrywania, usuwania i redukcji widoczności treści niskiej jakości.

Panda nie karze stron ze zduplikowaną treścią, jednak nie oznacza to, że plagiat jest akceptowany przez Google. W tym przypadku algorytm Panda nie jest wykorzystywany, ale istnieją inne środki identyfikacji i radzenia sobie z plagiatem. To z kolei oznacza, że duplikacja treści wpływa negatywnie na pozycję strony w rankingu.

Zapobieganie problemom związanym z algorytmem Panda

Zapobieganie negatywnemu wpływowi Pandy na stronę jest dość proste. Najlepszym sposobem niezawodnego i wystarczającego usprawnienia działań SEO jest tworzenie wysokiej jakości, unikalnej treści bez ułatwiania sobie sprawy w jakikolwiek niedozwolony sposób.

Od strategii tworzenia treści, aż po techniczną konstrukcję strony internetowej, istnieje wiele kwestii, o których trzeba pamiętać. Należy pamiętać o tym, że najlepszym sposobem zrozumienia tej strategii jest omówienie jej ze swoją agencją SEO.

Strona musi zapewniać użytkownikowi obiecane informacje, rozwiązania lub usługi

Jeśli strona nie zapewnia tego co jest potrzebne, wówczas treść lub funkcje na stronie nie spełniają wymogów. To sprawia, że ludzie przestaną odwiedzać stronę, a to z kolei przekłada się na niski zakres zaangażowania, złe doświadczenia użytkowników i w ostateczności ograniczoną widoczność.

Domena powinna posiadać silne linki zewnętrzne w formie odniesień

Jednym ze sposobów pokazania wyszukiwarkom, że zebrało się wiarygodne informacje i stworzono wysokiej jakości źródło informacji, jest odnoszenie się do swoich źródeł. Jeśli wyszukiwarka Google widzi, że starasz się dostarczać użytkownikom dokładne informacje, wówczas zrozumie, że jesteś odpowiedzialnym twórcą treści. Nagrodą za to będzie zwiększona widoczność strony. Linki takie mogą również pomóc wyszukiwarkom w tworzeniu powiązań pomiędzy Twoją strona, a wysokiej jakości stronami zgodnymi z odpowiednią tematyką.

Linki zwrotne są bardzo istotne

Stworzenie dużego portfolio linków zwrotnych (zbiór stron o dobrej reputacji z linkami wskazującymi Twoją stronę) stanowi istotną część strategii SEO. Algorytm Panda odgrywa ważną rolę w tym procesie, faworyzując strony z dużą ilością zewnętrznych źródeł linkujących do nich ze stron wspominających linkowaną treść w pozytywny sposób. Takie pozytywne, stosowne linki zwrotne udowadniają, że Twoja strona stanowi źródło doceniane przez innych ludzi.

Panda zapoznaje się z opiniami

Jeśli oferujesz usługi lub produkty, które mogą zostać zrecenzowane przez niezależne zweryfikowane źródła, wówczas upewnij się, że zapewniasz użytkownikom szansę ich oceny na Twojej stronie. Oceny 5-gwiazdkowe w formacie zrozumiałym przez Google pozwalają wyszukiwarce dowiedzieć się wiele na temat jakości Twoich usług oraz doświadczeń użytkowników.

Czy liczba słów jest istotna dla algorytmu Panda?

Nie, liczba słów nie jest czynnikiem uwzględnianym przez algorytm Panda. W niektórych przypadkach liczba słów może być wygodnym sposobem identyfikacji za małych stron, ale nie jest to czynnik decydujący.

Treść powinna być na tyle długa, aby wyczerpać cały temat.

Dlaczego algorytm Google Panda jest ważny?

Algorytm Google Panda jest ważny, ponieważ jego wprowadzenie oznaczało początek serii kontroli jakości dla wyszukiwarki. Tak zwane „farmy treści” – strony tworzące duże ilości treści tylko po to, aby dominować na stronach z rezultatami (SERP) – były podstawowymi celami takich działań.

Wprowadzenie i wdrożenie aktualizacji Panda, udoskonaliło znacząco ogólną jakość stron z rezultatami wyszukiwania. Nie ma już więc miejsca dla stron, które nie są wartościowe.

Panda wpływa korzystnie na strony zawierające odpowiednią, informacyjną treść oraz strony z niskim stosunkiem reklam do treści. Oczywiście ta aktualizacja zmusiła twórców treści do nadania priorytetu wartości dla użytkowników końcowych. Obecnie kładzie się nacisk na jakość, a nie ilość. To z kolei przekłada się na optymalne doświadczenia użytkowników.

Najlepsze praktyki SEO związane z Google Panda

Wdrażając strategię dotyczącą treści, zgodną z algorytmem Google, chcąc uniknąć filtrów algorytmu Panda, istotne jest zwrócenie uwagi na poniższe trzy najlepsze praktyki.

Zapoznaj się z wytycznymi jakości Google oraz przestrzegaj E-E-A-T

Google’s Search Quality Rater Guidelines to 170-stronnicowy dokument używany przez ludzi odpowiedzialnych za kontrolę jakości podczas oceny jakości rezultatów wyszukiwania. Ocena ta pomaga Google zrozumieć jak dobrze radzi sobie algorytm i co powinno ulec zmianie.

Zasady E-E-A-T (Experience, Expertise, Authoritativeness, and Trustworthiness – eksperckość, autorytatywność i wiarygodność) stanowią część tego dokumentu. Są one jednymi z głównych czynników wykorzystywanych do oceny ogólnej jakości konkretnej strony internetowej. 

Kontrolerzy jakości Google „edukują” algorytm bazujący na AI, dla twórców treści istotne jest zapoznanie się z tymi wytycznymi, zrozumienie tego co jest potrzebne Google i tworzenie treści we właściwy sposób.

Prawdą jest to, że Google nie ocenia strony na podstawie tych zasad. Ale nie oznacza to, że nie należy starać się demonstrować E-E-A-T i go ulepszać.

Na początek można zająć się następującymi kwestiami:

  • praca nad stworzeniem silniejszego profilu linków zwrotnych,
  • upewnienie się, że treść przekazuje dokładne i prawdziwa pod względem przekazywanych informacji,
  • regularna kontrola, edycja i aktualizacja treści.

Pozbycie się bezwartościowej treści niskiej jakości

Treść, która została poparta słabym reasearchem, nie jest wartościowa i może być nieaktualna, powinna zostać poprawiona lub usunięta w pierwszej kolejności.

Algorytm panda analizuje stronę jako całość. Oznacza to, że niższej jakości treść może posiadać w sobie jakieś wartościowe fragmenty wpływające na widoczność strony w wyszukiwarce.

Upewnienie się, że treść na stronie jest wartościowa, odpowiednia, prawidłowa i aktualna to kompleksowe zadanie. Nie należy się jednak jego bać, ponieważ uporządkowanie tych kwestii wpływa znacząco na ranking.

Zachowanie umiaru odnośnie reklam na stronie

Nie ma nic złego w umieszczaniu płatnych reklam na stronie internetowej. Trzeba jednak zwracać uwagę na stosunek ilości reklam do treści. Ogólna zasada mówi, że im niższy jest ten współczynnik, tym lepiej z perspektywy algorytmu Google Panda.

Nikt nie lubi stron przeładowanych reklamami, które w głównej mierze zawierają płatne reklamy, a nie oryginalną treść. To dlatego pilnowanie wspomnianego współczynnika jest istotne.

Różnice pomiędzy algorytmami Panda i Pingwin

Krótko po wprowadzeniu aktualizacji Panda, Google wprowadziło kolejną o nazwie Pingwin. Algorytmy te posiadają pewne wspólne fundamentalne cele, takie jak pokazywanie wyższej jakości i bardziej wartościowej treści w rezultatach wyszukiwania. Trzeba jednak pamiętać, że Pingwin bezpośrednio uderza w strony stosujące „złe” techniki pozyskiwania linków.

Czy algorytm Panda nadal istnieje?

Tak, w 2016 roku, pięć lat od wprowadzenia, Panda została oficjalnie uwzględniona w głównym algorytmie Google. Oznacza to, że nie działa już jako filtr wykorzystany w algorytmie Google tylko jest wbudowana w główny algorytm i stanowi jeden z podstawowych czynników rankingowych. Nawet po 11 latach algorytm Panda jest istotny pod kątem działań SEO.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.