Skip to content Skip to footer

Hummingbird – co warto wiedzieć o tym algorytmie?

Google to potężne narzędzie internetowe, które stale poszerza swoje zdolności poprzez wprowadzanie i aktualizację wielu algorytmów. Jednym z nich jest Hummingbird (Koliber), który ma ogromny wpływ na działanie wyszukiwarki i rankingi. Dobrze jest uzyskać bardziej szczegółowe informacje na jego temat.

Czym jest Hummingbird i jakie jest jego znaczenie dla Google?

W przeciwieństwie do wcześniejszych aktualizacji o nazwie Panda i Penguin (Pingwin), które stanowią modyfikację filtra algorytmu, Hummingbird doprowadził do gruntownej zmiany głównego algorytmu. Nawet jeśli podstawy algorytmu pozostały takie same, Hummingbird pokazał, że Google potrafią lepiej zrozumieć użytkowników Internetu i ich intencje.

Rzeczywiście Hummingbird jest jedynym algorytmem, który potrafi zrozumieć zapytanie złożone z wielu słów. Wcześniej każde słowo było osobno przetwarzane i analizowane. Hummingbird potrafi zrozumieć znaczenie wielu słów na raz, a nawet całego zdania. Celem jest przywołanie stron, które skutecznie odpowiadają na ogólne zapytanie, zamiast stron, które są związane z tylko kilkoma słowami wchodzącymi w skład zapytania.

Uruchomienie Hummingbird w 2013 roku w 15. urodziny Google było sygnałem początkowym dla wyszukiwania semantycznego. Google opisało aktualizację algorytmu jako najbardziej znaczącą od momentu aktualizacji Caffeine w 2010 roku.

Mówi się, że wprowadzenie tego uaktualnienia wpłynęło na około 90% zapytań. Rozwiązanie to pomaga w lepszej interpretacji złożonych zapytań w celu lepszego zrozumienia intencji lub pytań kryjących się za zapytaniem w wyszukiwarce. W odpowiedzi możliwe jest zapewnianie odpowiednich dokumentów. Rzeczywiste intencje kryjące się za treścią powinny być również lepiej dopasowane z zapytaniem na poziomie dokumentu.

Jak działa Hummingbird?

Hummingbird jest rezultatem rozległych badań w zakresie semantyki. Rok przed jego wydaniem, Google wprowadziły Knowledge Graph zapewniający zestaw funkcji mających na celu zapewnienie szybkich i dokładnych odpowiedzi na pytania użytkowników dotyczące określonych tematów.

Knowledge Graph był jednak bardzo krytykowany przez właścicieli wielu stron internetowych narzekających na mniejszy ruch. Faktycznie możliwe było szybkie odpowiadanie na zamknięte pytania ze strony użytkowników Internetu, którzy już nie odwiedzali stron pozycjonowanych w SERP.

W związku z tym można zastanawiać się jak Google są w stanie określić, które rezultaty są najbardziej odpowiednie dla użytkownika Internetu oraz przede wszystkim jak wyszukiwarka jest w stanie odszyfrować intencje użytkownika. Okazuje się, że jest to możliwe dzięki semantyce.

Badania semantyczne umożliwiają dopasowanie rezultatów SERP do różnych słów tworzących zapytania użytkowników Internetu, wykraczając poza znaczenie każdego pojedynczego słowa.

Biorąc za przykład „ciasto czekoladowe”, dzięki semantycznym badaniom i przewidywaniom, Google dostarczają nie tylko przepisy, ale również informacje żywieniowe oraz inne tematy związane z przygotowywaniem lub jedzeniem ciasta czekoladowego. Przed wprowadzeniem Hummingbird algorytm wyświetlał tylko strony powiązane ze słowami „ciasto” + „czekolada”. Podobne jest z pierogami! 🙂

Zwiększająca się biegłość w obszarach semantycznych pozwala algorytmom na zrozumienie „Entities (podmiotów) realnego świata oraz powiązań pomiędzy nimi”. Oznacza to, że Hummingbird interpretuje każdą prośbę dostosowując ją do kontekstu. Mówiąc krótko, technologia odpowiedzialna za zrozumienie języka wyszukiwania na bazie słów nie była w stanie ocenić intencji kryjących się za takim wyszukiwaniem. To dlatego ulepszenia w zakresie badań semantycznych oraz wdrożenia Hummingbird stanowią prawdziwą rewolucję.

Przykład prezentacji zapytania na frazę pierogi, która ciekawie obrazuje, jak google radzi sobie z semantyką
Przykład prezentacji zapytania na frazę pierogi, która ciekawie obrazuje, jak google radzi sobie z szeroką pojętą semantyką SEO

Jaki może być wpływ na organiczny ranking strony internetowej?

Gdy Google ogłosiło wprowadzenie Hummingbird 26 września 2013 roku, w rzeczywistości algorytm ten działał już od miesiąca. Wcześniejsze aktualizacje algorytmu Panda lub Pingwin spowodowały silne reakcje w społeczności SEO, ponieważ wiele stron internetowych traciło swoje pozycje. Wydaje się, że Hummingbird generalnie nie miał negatywnego wpływu na sieć. Mówiło się nawet, że algorytm ten ma pozytywny wpływ na dane znajdujące się w Knowledge Graph.

Jeśli jednak strona doświadczyła spadku ruchu lub pozycji swoich niektórych strategicznych podstron, można sprawdzić datę każdej aktualizacji Google, niezależnie od algorytmów. Może się wówczas okazać, że taka zmiana została spowodowana przez rozwiązania Panda lub Penguin, a niekoniecznie przez Hummingbird.

Z perspektywy czasu, stworzenie Hummingbird mogło być postrzegane jako pierwszy krok w zrozumieniu oraz interpretacji wyszukiwania głosowego. Rzeczywiście, w 2013 roku, gdy Hummingbird został oficjalnie uruchomiony, termin conversational search (wyszukiwanie konwersacyjne) był popularny w społeczności SEO.

Był to początek wyszukiwania głosowego, który zmusił Google do opracowania i rozwoju technologii będących w stanie zrozumieć język naturalny i/lub konkretne pytania, takie jak na przykład „Jaka jest najlepsza restauracja sushi w Nowym Jorku?”.

Podczas gdy społeczność SEO martwiła się generalnym wpływem Hummingbirda na sieć, lokalne strony internetowe doświadczyły pewnych problemów związanych z aktualizacją. Na początku wydawało się, że Humingbird dostarcza wiele nieprawidłowych rezultatów lokalnych.

Matt Cutts o Hummingbird

Hummingbird effects 90% of all searches but usually to a small degree because we are saying, this particular document isn’t really about what the user is searching for.

Jak spełnić oczekiwania algorytmu Hummingbird?

Prawdopodobnie najbardziej dogodną poradą dla właścicieli stron internetowych jest upewnienie się, że w treści strony odzwierciedlony jest język naturalny. Hummingbird może być postrzegany jako pewnego rodzaju pomost pomiędzy dawnymi (bardziej spamerskimi) praktykami a nowoczesnym SEO, które stara się zrozumieć naturalny język czytelników korzystających z własnych słów.

W związku z tym, że Hummingbird wykorzystuje frazy zamiast słów kluczowych, zapytania typu long tail prawdopodobnie staną się o wiele ważniejsze w SEO niż wcześniej. Treści mówiące o tym jak coś zrobić (jak…) są również bardzo przydatne, ponieważ użytkownicy Internetu zadają bezpośrednio pytania w wyszukiwarce Google.

Sprawą istotną jest więc nasycenie treści słowami i zwrotami związanymi z prowadzoną działalnością. Jeśli strona jest zgodna z intencjami użytkowników, możliwe jest osiągnięcie nie tylko dobrych rankingów organicznych i lokalnych, ale również umieszczenie treści w Knowledge Graph albo osiągnięcie pozycji zerowej. Współczesne SEO powinno opierać się o budowę bezpośrednich interakcji z odbiorcami, w zakresie słów kluczowych i badań semantycznych stanowiących klucze do sukcesu.

Postaw na konwersacyjną formę treści

Istnieją też inne porady pozwalające na lepsze zrozumienie Hummingbirda. Między innymi warto dostosować strategię słów kluczowych do zapytań konwersacyjnych, na przykład dobrze jest tworzyć zdania/tytuły w formie pytania. Ułatwi to identyfikację określonych problemów, o których właściciel strony mógł nie wiedzieć.

Kolejny dobry pomysł to wykorzystanie synonimów i powtarzających się terminów. Istnieją pewne narzędzia pozwalające na odnajdywanie takich terminów.

Dobrze jest też ponownie przemyśleć anchory. Warto stosować nie tylko dokładne anchory, ale można również je rozszerzyć wykorzystując słowa stanowiące część obszaru semantycznego (chodzi o synonimizację fraz kluczowych).

Wykorzystanie ustrukturyzowanych danych to kolejny doskonały sposób zyskania dodatkowej widoczności w Knowledge Graph, w rezultatach wyszukiwania, a nawet na pozycji zerowej. Ustrukturyzowane dane znacznie ułatwiają wzbogacenie stron.

Ważną kwestią jest optymalizacja ilustracji oraz ich atrybutów alt (mowa o optymalizacji obrazów), które pomagają Google w odczytaniu ilustracji oraz w lepszym zrozumieniu ogólnego znaczenia strony.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.