Skip to content Skip to footer

Jak pozycjonować się w People Also Ask?

Google przez cały okres swojej działalności wprowadziło wiele udogodnień dla użytkowników, jak również osób planujących pozycjonowanie stron. Do grona istotnych elementów zaliczane są między innymi specjalne pola z pytaniami innych użytkowników znane jako People Also Ask. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat skutecznego pozycjonowania z ich wykorzystaniem.

Czym jest People Also Ask

Funkcja People Also Ask (PAA) od Google prezentuje listę pytań, które są powiązane z początkowym zapytaniem i mogą być interesujące dla użytkownika. Zwykle takie pytania są prezentowane w formie listy i pozwalają użytkownikowi na jej rozwijanie, aby znaleźć dodatkowe pytania i odpowiedzi.

Wspomniana funkcja PAA wykorzystuje algorytmy nauczania maszynowego w celu przeanalizowania zapytań w wyszukiwarce i identyfikacji popularnych powiązanych pytań użytkowników. Wygenerowane pytania są powiązane tematycznie z zapytaniem użytkownika oraz umieszczane w rankingach na podstawie ich stosowności oraz popularności.

Funkcja ta jest aktualizowana w czasie rzeczywistym i zapewnia możliwie najbardziej odpowiednie oraz aktualne informacje dla użytkowników.

Implementacja People Also Ask dla zapytania związanego z ozdobieniem ogrodu
Implementacja People Also Ask dla zapytania związanego z ozdobieniem ogrodu

W jaki sposób pola PAA pomagają użytkownikom?

Google stale poszukują sposobów polepszania doświadczeń użytkowników. Jednym z nich jest pomoc w udoskonalaniu zapytań wpisywanych w wyszukiwarce Google. Im lepiej użytkownik potrafi się wysłowić w swoim pytaniu, tym lepsze będą rezultaty wyszukiwania.

Ze względu na to, że Google chcą dostarczyć odpowiednią odpowiedź, algorytmy Natural Language Processing (Przetwarzanie języka naturalnego) analizują zapytania. Jednak nie zawsze Google robią to prawidłowo. To dlatego mogą występować delikatne różnice semantyczne w sposobach zadawania pytań. Te różnice mogą z kolei doprowadzić do znacznie innych rezultatów wyszukiwania.

Aby udzielić wsparcia Google wprowadziły pole People Also Ask, które przedstawia zapytania powiązane z ogólnym tematem wyszukiwania. Zdaniem przedstawicieli Google, dostarczanie użytkownikom powiązanych pytań może pomóc osobom, które używają nietypowych słów kluczowych i terminologii w swoich zapytaniach, w identyfikacji słów kluczowych i terminów, które są powszechniej używane w celu opisania swoich intencji.

Mówiąc prościej, jeśli ktoś poszukuje czegoś korzystając z nietypowego języka, może nie znaleźć satysfakcjonujących rezultatów. Aby rozwiązać ten problem, Google sugeruje listę popularnych pytań, które użytkownicy zadali w przeszłości.

People Also Ask SEO – jak pozycjonować swoją treść?

W przypadku semantycznego SEO istnieje prawie nieskończona liczba taktyk, które można stosować. Istotną kwestią jest stworzenie strategii zapewniającej jak największe korzyści biznesowe w jak najkrótszym czasie.

Pola People Also Ask mogą zapewnić stronie potencjalne nakierowane sukcesy wymagające minimalnych wysiłków wdrożeniowych. Jedna ze skutecznych strategii zapewnia działanie, gdy pojawiają się pytania PAA na temat danej marki.

Stosowanie tej strategii jest dość proste. Należy wpisać nazwę promowanej marki w Google i sprawdzić pola PAA. Jeśli istnieją jakiekolwiek pytania PAA na temat danej marki, istotne jest, aby właśnie ta marka i firma odpowiadała na te wszystkie pytania. Jeśli tak nie jest, oznacza to, że inne marki korzystają ze słów kluczowych i mogą odbierać użytkowników, którzy decydują się odwiedzać strony konkurencji.

W związku z tym powinno się stworzyć dział FAQ na swojej stronie, który odpowiada na wszystkie pojawiające się pytania na temat danej marki. Po udzieleniu odpowiedzi na te pytania, należy okresowo sprawdzać brandowe słowa kluczowe. Oczywiście należy odpowiadać również na wszelkie nowe pojawiające się pytania.

Aby sprawdzić jakie inne pytania Google sugerują na temat konkretnej strony, warto spróbować wyszukać wszystkie pytania, które pojawiają się w polu PAA w brandowym SERP. Można w ten sposób znaleźć więcej pytań na temat marki lub powiązanych z daną branżą.

Na te wszystkie pytania należy odpowiedzieć w dziale FAQ na swojej stronie. Po udzieleniu tych odpowiedzi lub w przypadku braku jakichkolwiek pytań w PAA na temat danej marki, należy skupić się na udzielaniu odpowiedzi na pytania powiązane z określoną niszą. Jest to długofalowy proces mogący zapewnić spore sukcesy, szczególnie w przypadku zapytań dotyczących marek.

Poszukiwanie możliwości SEO w PAA

W pierwszej kolejności istotne jest pozycjonowanie zapytań brandowych. Po zebraniu listy brandowych słów kluczowych, należy przejść do pytań związanych z niszą. Aby to zrobić, należy sprawdzić swoje narzędzie do śledzenia rankingów i ustalić, gdzie dany adres URL jest pozycjonowany w SERP, a w polach PAA znajdują się tylko konkurenci.

Istotne jest rozpoczęcie od tworzenia treści Above The Fold (Obszar widoczny od razu po załadowaniu strony, ATF). Po wyczerpaniu tych słów kluczowych można przejść do pozycjonowania stron znajdujących się niżej. Dzięki temu można nadać priorytet elementom, nad którymi trzeba pracować w pierwszej kolejności.

Analiza SERP

Pierwszą rzeczą, jaką należy zrobić jest mała analiza SERP, która jest darmowa i łatwa do przeprowadzenia. Należy po prostu wpisać zapytanie w Google i sprawdzić pytania pojawiające się w polu PAA. Nie należy jednak patrzeć tylko na pytania znajdujące się na początku. Warto kliknąć rezultaty, aby uzyskać ich więcej. Im więcej będzie takich kliknięć, tym więcej pojawi się rezultatów.

Wykonując powyższą czynność przez dłuższy czas, Google mogą pokazać również pytania, które nie są do końca zgodne z docelowym słowem kluczowym. Takie nieodpowiednie pytania stanowią wyznacznik limitu tematycznego zrozumienia zapytania przez Google.

Przykładowo po wyszukaniu zapytania dotyczącego puszczania latawców i ciągłego klikania pola People Also Ask, Google mogą po pewnym czasie prezentować pytania na temat kitesurfingu. W przypadku kitesurfingu mamy do czynienia z inną intencją wyszukiwania, więc jest to pewnego rodzaju oznaczenie limitu bazy zapytań Google.

Po osiągnięciu tego punktu można zobaczyć wszystkie pytania, które Google uznaje za tematycznie dopasowane do początkowego zapytania. W ten sposób można łatwo stworzyć zestaw odpowiednich treści w oparciu o takie zapytania. Można również kliknąć na któreś pytanie, aby zobaczyć jak Google przedstawia odpowiedzi. Pozwoli to na stworzenie własnej treści, która ma być pozycjonowana w takich pytaniach.

Analiza SERP Features

Analizując SERP dla różnych słów kluczowych i stron konkurencji, można zauważyć, że w polach PAA niektóre pytania są stałe, podczas gdy inne pojawiają się i znikają. Warto skupić się na tych, które są stałe.

Takie zapytania są uznawane przez Google za wysoce odpowiednie, dlatego są one prezentowane stale. Oznacza to, że odpowiedź udzielona na danej stronie jest uznawana przez Google za dobrą w przypadku danego pytania.

Posiadając swój adres URL w takim zestawie pytania i odpowiedzi, można zapewnić sobie stałe promowanie marki. Konieczne jest jednak udzielenie lepszej odpowiedzi w porównaniu z konkurencją. Trzeba więc zwrócić uwagę na fragmenty (snippets), które są stale zmieniane przez Google z uwzględnieniem tytułu, opisów i rankingów.

Wykorzystanie swoich możliwości

Aby pozycjonować się za pośrednictwem pola PAA, treść musi zawierać jak najbardziej właściwą odpowiedź na pytanie docelowe. Oznacza to, że po wpisaniu takiego pytania w Google, stworzona treść powinna wyświetlać się w górnej części rezultatów wyszukiwania.

W przypadku braku czołowej pozycji dla swojego zapytania kluczowego, konieczne jest stworzenie nowej treści, aby pozycjonować się na danej stronie SERP. Posiadając pozycję w czołowej dziesiątce, pojawia się duża szansa na pozycjonowanie w polu PAA przy niewielkim wysiłku.

Czy warto starać się pozycjonować w polach People Also Ask?

Niestety dostępnych jest niewiele informacji na temat tego jak często ludzie dokonują interakcji i klikają źródła znajdujące się w polach PAA. Jest to spowodowane prawdopodobnie tym, że Google nie pokazują nam swoich danych w Google Search Console i nie ma innego wiarygodnego źródła.

Właściwie istnieje tylko jedno badanie zewnętrzne w tym zakresie, które pochodzi od Backlinko. Opracowanie to wskazuje, że tylko w przypadku 3% osoby wyszukujące dokonują interakcji z polem PAA. Liczba ta jednak jest dość mocno zmienna i niektóre zapytania posiadają zakres interakcji na poziomie 13,6%.

Trzeba pamiętać również o tym, że interakcje nie są tym samym co kliknięcia. Rozwinięcie wypowiedzi może być traktowane jako interakcja, więc grono ludzi klikających źródło pochodzenia odpowiedzi może być prawdopodobnie znacznie mniejsze. Co gorsza, pola PAA pokazują domyślnie 3-4 odpowiedzi zapewniając większy wybór osobom wyszukującym oraz większą konkurencję pomiędzy stronami internetowymi.

W optymistycznym wariancie założenia są następujące:

  • 3% średniego zakresu interakcji.
  • 40% interakcji skutkuje kliknięciem źródła.
  • Interakcje są podzielone równo pomiędzy cztery pytania (np. po 25% dla każdego).

Może to brzmieć zniechęcająco, ale istnieją pewne kwestie, o których warto pamiętać:

  1. Google często pokazują to samo pytanie w polu PPA dla setek zapytań. Ponadto wyszukiwarka pozyskuje odpowiedź z tego samego źródła pokazującą się dla słów kluczowych o wysokim zakresie wyszukiwania.
  2. Google może korzystać z danej strony jak ze źródła wielu odpowiedzi. Jest to możliwe jeśli strona odpowiada na przykład na ogromną ilość popularnych zapytań. Jeśli Google wskażą te pytania przy wielu zapytaniach, wówczas może znacznie zwiększyć się liczba kliknięć i odsłon.

Warto również mieć na uwadze, że ruch na stronie nie jest wszystkim. Pozyskanie 50 lub 100 dodatkowych kliknięć strony przy dużym zakresie konwersji lub Value Per Visitor może znacznie poprawić rezultaty biznesowe. W związku z tym warto pomyśleć nad optymalizacją pod kątem pól PAA, szczególnie w przypadku stron o wysokiej wartości.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.