Skip to content Skip to footer

Czym jest dwell-time? Sprawdź ważne informacje!

Istnieje wiele różnych parametrów związanych z korzystaniem ze stron internetowych. Niektóre są ściśle powiązane z czasem. Jednym z nich jest tak zwany „dwell-time”, czyli czas użytkowania. Warto uzyskać więcej informacji na jego temat.

Czym jest Dwell Time w SEO?

Pod pojęciem dwell time kryje się ilość czasu, jaką użytkownik spełnia na stronie począwszy od rezultatów wyszukiwania, przed wróceniem do strony z wynikami (SERP). Jest to pomiar czasu oczekiwania użytkownika, mówiący jak długo utrzymuje się on na stronie od momentu kliknięcia rezultatu wyszukiwania do wyjścia ze strony.

Załóżmy, że szukasz hasła „przepis na domowe pesto”. Klikasz na pierwszy organiczny rezultat, który okazuje się nieustrukturyzowanym artykułem, w którym przed przepisem znajduje się jakaś historia osobista autora. Dodatkowo strona zawiera mnóstwo reklam.

W związku z tym wracasz do strony z rezultatami po zaledwie 10 sekundach. W tym przypadku czas dwell time to 10 sekund.

Następnie odwiedzasz kolejną stronę, która zawiera przydatny i łatwy do zrozumienia przepis. Korzystasz z niego i spędzasz na stronie pięć minut. W tym przypadku czas użytkowania strony jest dużo większy.

Dwell time nie jest potwierdzonym czynnikiem rankingowym Google. Może on jednak pomóc w sprawdzeniu zainteresowania użytkowników Twoją stroną.

Czy Dwell Time jest czynnikiem rankingowym?

Bing był pierwszą wyszukiwarką, która wspomniała o czasie użytkowania w 2011 roku. Opisała dwell time jako „sygnał, który obserwujemy”, aby określić jakość. Czy jednak dwell time jest czynnikiem rankingowym w Google? Najprawdopodobniej nie jest.

Niektórzy specjaliści SEO wierzą, że dwell time wpływa na rankingi, ponieważ firma Google ujawniła, że może mieć on wpływ na algorytmy uczenia maszynowego. Nie ma jednak jednoznacznych dowodów.

W 2019 roku Gary Illyes z Google, poinformował za pośrednictwem Reddita o tym, że dwell time „jest do niczego” oraz „wyszukiwanie jest dużo prostsze niż ludzie sobie to wyobrażają”.

Istotną sprawą jest to, że niższy dwell time niekoniecznie oznacza niską jakość treści lub niezadowolenie użytkownika. Na przykład użytkownik mógł znaleźć potrzebne informacje w górnej części strony, po czym wrócił szybko na stronę z wynikami wyszukiwania (SERP).

To z kolei oznacza, że strona zrobiła to co do niej należało i w pełni zaspokoiła intencje wyszukiwania użytkownika (powód, dla którego ktoś czegoś szuka). Właśnie o to chodzi Google. W związku z tym dwell time nie wydaje się być czynnikiem rankingowym. Przynajmniej nie bezpośrednim.

Mimo to, dwell time może nadal zapewnić wgląd w różne informacje na temat Twoich użytkowników. Jeśli zostają oni na Twojej stronie dłużej, może to oznaczać, że Twoja treść jest dla nich atrakcyjna. Stale utrzymujące się niskie czasy użytkowania mogą z kolei oznaczać, że istnieją jakieś problemy powodujące wychodzenie ze strony.

Dwell Time a współczynnik odrzuceń i czas spędzony na stronie

Wiele osób myli znaczenie dwell time ze współczynnikiem odrzuceń i czasem spędzonym na stronie. Pojęcia te oznaczają jednak różne rzeczy.

Te wszystkie trzy wskaźniki mierzą zaangażowanie użytkowników. Jednak współczynnik odrzuceń i czas na stronie różnią się od dwell time tym, że nie informują czy użytkownik powrócił na stronę z wynikami wyszukiwania (SERP).

Oto podział wskaźników, które ludzie często mylą z dwell time:

 • współczynnik odrzuceń – odrzucenie następuje, gdy użytkownik trafia na stronę i spędza na niej mniej niż 10 sekund, a następnie odchodzi zanim cokolwiek kliknie lub dokona innej interakcji ze stroną. Innymi słowy, współczynnik odrzuceń sprawdza sesje, w których użytkownik nie zrobił nic na stronie,
 • czas spędzony na stronie – czas na stronie informuje o tym ile czasu użytkownik spędza na stronie zanim kliknie coś innego (np. inną stronę w ramach Twojego serwisu lub zewnętrzną stronę). Ten znacznik jest definiowany przez dwa kliknięcia. Pierwsze sprawdza użytkownika na stronę, a drugie umożliwia wyjście z niej.

Jak obliczyć dwell time?

Dwell time może wskazywać zaangażowanie odbiorców, więc nic dziwnego, że możesz chcieć wiedzieć jak mierzyć ten czynnik. Prawda jest taka, że nie ma żadnego wzoru na obliczenie dwell time.

Możesz jednak obejść ten problem korzystając ze wskaźnika średniego czasu trwania sesji, dostępnego w Google Analytics. Wskaźnik ten informuje o średnim czasie spędzonym przez użytkownika, który trafił na stronę.

Ważna uwaga – nie jest to dokładny pomiar czasu użytkowania. Wskaźnik średniego czasu trwania sesji mierzy czas spędzony przez użytkownika w całym serwisie, a nie na pojedynczej stronie. Nie informuje on również o tym, kiedy użytkownicy wracają na stronę SERP.

Z drugiej strony, zrozumienie jak wiele czasu użytkownicy spędzają na Twojej stronie, może wskazać ich poziom zaangażowania (podobnie jak dwell time).

Zaloguj się na swoje konto w Google Analytics. Następnie przejdź do „Behavior” (zachowanie) > „Site Content” (zawartość strony) > „Landing Pages” (strony docelowe).

Kliknij „+ Add Segment” (dodaj segment). Następnie zaznacz pole przy „Organic Traffic” (ruch organiczny). Kliknij „Apply” (zastosuj). W ten sposób możesz przejrzeć dane dotyczące ruchu organicznego (np. wyniki wyszukiwania, które nie pochodzą z płatnych reklam).

Następnie zobaczysz kolumnę zatytułowaną „Avg. Session Duration” (średni czas trwania sesji). Podobnie jak inne znaczniki, średni czas trwania sesji pozwala określić do działa prawidłowo, a co wymaga poprawy.

Załóżmy, że przeglądasz średni czas trwania sesji dla różnych stron. Jedna wyróżnia się spośród innych swoim 4-minutowym czasem sesji. W przypadku pozostałych stron ten czas jest krótszy niż dwie minuty. Zwróć uwagę na stronę z najdłuższą sesją. Czym się różni? Może zawiera więcej tekstu, wykorzystuje niestandardowe elementy wizualne albo posiada materiał wideo?

Oczywiście istnieją pewne metody poprawy czasu dwell time. Zostaną one przedstawione później.

Porada – gdy korzystasz z Google Analytics 4, możesz również skorzystać ze znacznika o nazwie „Average Engagement Time” (średni czas zaangażowania), aby dowiedzieć się jak długo użytkownicy aktywnie angażują się w Twoją stronę.

Średni czas użytkowania stron

Standardy branżowe dotyczące średniego dwell time obejmują czas pomiędzy 2-4 minutami. Zwykle tyle czasu potrzeba do przejrzenia strony i przyzwyczajenia się do jej układu. Ten standard branżowy zobaczysz w Google Analytics poszukując wzorcowych wskaźników. Aby znaleźć te wskaźniki, przejdź do „Audiences” (odbiorcy), a następnie „Benchmarking” (wzorce) po lewej stronie ekranu.

Następnie zdecyduj czy chcesz widzieć standardy branżowe dla urządzeń, kanałów czy też lokalizacji. Dla naszych celów, sprawdźmy standard branżowy dla „Biznes i przemysł” w urządzeniach. Na podstawie uzyskanych danych można zauważyć, że większość firm odnotowuje średnie sesje na poziomie 2-3 minut.

Większość sprzedawców zgadza się z tym, że rzadkością jest odnotowanie średniego czasu trwania sesji przekraczającego 10 minut lub krótszego niż minuta. Jeśli masz jakiś cel, którego poszukujesz, zwykle zajmuje to czas 2-4 minut.

Gdy patrzysz na wskaźniki, dobrym pomysłem jest zwrócenie uwagi na wszystkie, aby mieć pełny obraz efektywności swojej strony. Jeśli posiadasz wysokie pozycje na stronie SERP, oznacza to, że Twoje działania SEO są świetne, ale jeśli Twoja strona nie dostarcza przydatnych informacji, Twój czas sesji może być niski.

Jak zwiększyć Dwell Time?

Niezależnie od tego czy uważasz, że dwell time jest czynnikiem rankingowym, nakłonienie ludzi do spędzania większej ilości czasu na Twojej stronie jest bardzo dobre.

Oto kilka metod zwiększania czasu dwell time i utrzymywania osób odwiedzających stronę przez dłuższy czas.

Spełniaj intencje wyszukiwania

Intencja wyszukiwania to powód, dla którego użytkownik wpisuje coś w wyszukiwarce. Istnieje mniejsze prawdopodobieństwo pozostania użytkowników na stronie, jeśli nie dostarcza ona informacji, których poszukują. Dlatego zawsze należy brać pod uwagę to czego chcą użytkownicy i starać się pomóc im w osiągnięciu swoich celów za sprawą Twoich treści.

Istnieją cztery główne kategorie intencji wyszukiwania:

 • nawigacyjna – użytkownicy szukają konkretnej strony (np. „logowanie Google Search Console”),
 • informacyjna – użytkownicy szukają informacji na jakiś temat (np. „czym jest dwell time),
 • komercyjna – użytkownicy szukają informacji przed dokonaniem zakupu (np. „najlepszy dmuchany basen”),
 • transakcyjna – użytkownicy chcą wykonać czynność lub dokonać zakupu (np. „kupno karmy dla psa”).

Twórz dłuższe (i lepsze) treści

Jest to logiczne. Jeśli umieścisz więcej treści na stronie, jej odbiór zajmie ludziom więcej czasu. Efektem tego będzie zwiększenie czasu dwell time. Oczywiście liczy się nie tylko ilość, ale kluczowa jest też jakość. Użytkownicy prawdopodobnie opuszczą stronę, jeśli przeczytają 1-2 paragrafy słabej treści.

Kładź nacisk na doświadczenia użytkowników

Google preferuje strony, dla których priorytetem jest doświadczenie użytkowników. Musisz brać pod uwagę zarówno czynniki SEO na stronie (np. treść zoptymalizowana pod SEO) oraz czynniki techniczne SEO (takie jak prędkość działania strony).

Oto kilka sposobów poprawy czytelności oraz ogólnych doświadczeń użytkowników związanych ze stroną:

 • treść łatwa do przeglądania – formatuj treść stosując nagłówki podstawowe i poboczne. Organizuj również treść korzystając z list wypunktowania oraz stosując krótkie paragrafy,
 • czas ładowania – upewnij się, że główna zawartość Twojej strony wczytuje się w czasie 2,5 sekund lub krótszym, 
 • zgodność z przeglądarkami – sprawdź czy Twoja strona ładuje się prawidłowo testując ją na różnych przeglądarkach, takich jak Safari, Chrome, Opera oraz Firefox,
 • nawigacja – upewnij się, że użytkownicy mogą łatwo znaleźć to czego szukają dzięki paskom nawigacyjnym,
 • techniczne SEO – kontroluj czas wczytywania strony, sprawdzaj kod i znaczniki strony oraz sprawdzaj stronę pod względem innych problemów,
 • stwórz strony zoptymalizowane pod urządzenia mobilne – każda strona powinna posiadać wersję przyjazną dla urządzeń mobilnych

Spraw, aby Twoja treść była ciekawa i angażująca

Poprawa dwell time wymaga przeanalizowania treści na stronie i ustalenia co działa prawidłowo, a co nie. Kluczem angażowania treścią przez dłuższy czas jest dawanie użytkownikom powodów do dłuższego pozostawania na stronie, nawet jeśli udało się udzielić odpowiedzi na najważniejsze pytanie.

Na przykład, możesz stworzyć stronę, która odpowiada na pytanie „jak często powinienem zmieniać olej w samochodzie?”. Możesz technicznie odpowiedzieć na to pytanie w jednym zdaniu, w górnej części strony. Możesz jednak zapewnić dodatkową wartość dla użytkowników w następujący sposób:

 • uwzględnij podział kosztów w zależności od typu pojazdu,
 • ostrzegaj użytkowników o typowych problemach pojawiających się, gdy nie zmieniasz oleju w pojeździe,
 • dodaj wykres obejmujący roczny harmonogram wymiany oleju, 
 • itd.

Oto inne przykłady tego jak sprawić, aby użytkownicy przebywali dłużej na stronie:

 • dostarczaj przydatne elementy wizualne, takie jak zrzuty ekranu, ilustracje oraz infografiki,
 • umieść odpowiednie materiały wideo, które sprawią, że użytkownicy spędzą więcej czasu na Twojej stronie,
 • przedstaw dodatkowy kontekst dzięki konkretnym przykładom,
 • popraw prędkość działania serwisu, tak aby użytkownicy nie wracali do SERP przed wczytaniem strony,
 • zapewniaj odwiedzającym możliwość zaangażowania (np. poprzez komentarze, oceny, itp.).

Zadbaj o dobre linkowanie wewnętrzne

Dwell time to ilość czasu, którą ktoś przeznaczy na przebywanie na stronie przed powrotem do SERP. W związku z tym uwzględnianie linków wewnętrznych do innych wpisów blogowych lub stron docelowych jest świetną możliwością pozostawienia użytkownika w serwisie na dłużej.

Przestrzegaj dobrych praktyk tworzenia linków, aby zbudować odpowiednią architekturę pod kątem SERP oraz doświadczeń użytkowników. Kluczowe jest upewnienie się, że Twoje linki są odpowiednie dla opisywanego tematu. Na przykład wpis blogowy o mediach społecznościowych powinien posiadać link do innego wpisy na temat Instagrama lub YouTube, a nie o tworzeniu stron internetowych.

Uwzględniaj elementy multimedialne

Wielu czytelników może być zmęczonych czytaniem zbyt dużej ilości tekstu, więc zastanów się nad rozdzielaniem strony osadzonymi materiałami wideo, podcastami, ilustracjami oraz pozostałymi elementami multimedialnymi. Dzięki temu utrzymasz zainteresowanie czytelników.

Wraz z poprawą dwell time, osadzanie takich elementów na stronie może zwiększyć ruch prowadzący do innych typów treści Twojej marki. Na przykład, osadzając film YouTube we wpisie blogowym (tam, gdzie jest to stosowne) możesz zwiększyć liczbę wyświetleń na swoim kanale YouTube. Alternatywnie, uwzględnienie linku do podcastu, może zwiększyć liczbę słuchających.

Podsumowanie

Można stwierdzić, że dwell time to czynnik informujący o jakości Twojej treści i o doświadczeniach użytkowników (UX). Jeśli jest on niski, wówczas treść i UX są po prostu zbyt słabe. Zastanów się więc jak możesz odświeżyć swoją treść, aby lepiej spełniać potrzeby i intencje wyszukiwania użytkowników. Przestrzegaj najlepszych praktyk dotyczących stron, aby użytkownicy byli zadowoleni i spędzali sporo czasu w Twoim serwisie.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.