Skip to content Skip to footer

Czym jest evergreen content?

Treść „evergreen content” jest stale właściwa dla czytelników przez długi czas trwający zwykle kilka lat. Zwykle taka treść dotyczy powszechnych trudności lub pytań. Treść typu evergreen content nie wymaga częstych aktualizacji, a mimo to pozostaje właściwa. Na przykład wpis na blogu mówiący o tym „jak napisać książkę” to treść evergreen. Informacja nie zmienia się i jest to temat, którym ludzie będą się interesować przez długi czas.

Treści sezonowe, popularne a evergreen

Treści sezonowe są właściwe tylko w określonym czasie w roku. Przykładami mogą być treści na temat Halloween lub innych świąt.

Popularne treści są właściwe tylko przez krótki czas. Następnie zainteresowanie danym tematem spadnie. Przykładami mogą być treści na temat seriali i programów telewizyjnych, które nie są już emitowane.

Treść evergreen zachowuje swoją ważność w porównaniu z treściami popularnymi i sezonowymi. Nie są to więc:

 • komunikaty prasowe,
 • aktualności i artykuły o obecnych wydarzeniach,
 • raporty z badan tematów, które szybko stają się przestarzałe,
 • treści dotyczące świąt.

Formaty i przykłady treści evergreen

Treść znana jako evergreen content posiada wiele różnych formatów. Najczęściej stosowanymi formatami są:

 • poradniki „jak to zrobić” – lista instrukcji potrzebna do wykonania konkretnej czynności lub nauczenia się nowej umiejętności,
 • FAQ – treść obejmująca popularne pytania oraz problemy w danej niszy,
 • przewodnik – wyczerpujące źródło zapewniające szeroki zakres informacji na określony temat,
 • lista – zorganizowana lista porad, zaleceń lub zasobów właściwych dla Twoich odbiorców,
 • wywiady z ekspertami – opublikowana rozmowa z odpowiednimi ekspertami z branży,
 • studium przypadku – raport wykazujący jak Twój klient rozwiązał problem korzystając z Twoich produktów lub usług,
 • biblioteka zasobów – zbiór wartościowych narzędzi, wzorów i odniesień dostępnych w jednym miejscu,

Korzyści związane z treściami „Evergreen Content”

Wyższy zwrot inwestycji

Treść evergreen content zwykle zapewnia lepszy zwrot inwestycji, w porównaniu z treściami na popularne tematy. Długotrwała istotność takich treści zapewnia stały ruch, leady i potencjalną sprzedaż.

Przykładowo posiadasz treść evergreen generującą pięć sprzedaży dziennie. Masz również popularną treść rozchodzącą się wirusowo. Generuje ona 400 sprzedaży w ciągu kilku dni, ale po pewnym czasie ilość tych sprzedaży spada do zera.

Popularna treść wydaje się posiadać lepszą wartość. Z drugiej strony treść evergreen może osiągnąć ponad 1800 sprzedaży rocznie (5 sprzedaży dziennie x 365 dni). Aby zapewnić sobie jak najlepsze zyski, należy więc skupić się na evergreen content.

Długotrwała możliwość udostępniania

Treść evergreen zwykle zyskuje więcej udostępnień w porównaniu z popularnymi tematami. Tematy evergreen są zawsze istotne, więc ludzie będą je udostępniać w mediach społecznościowych przez wiele lat.

Oznacza to, że za jednym podejściem możesz wypracować wiele udostępnień. To z kolei zwiększa ekspozycję marki i buduje wiarygodność w Twojej niszy.

Więcej linków zwrotnych

Strony internetowe z wieloma linkami zwrotnymi (czyli linkami z jednej strony prowadzącymi do innej strony) zwykle osiągają wyższe pozycje w rezultatach wyszukiwania.

Ze względu na to, że treść evergreen charakteryzuje się dłuższą żywotnością, jest ona w stanie zdobywać więcej linków zwrotnych.

Wraz ze wzrostem liczby linków zwrotnych, wzrasta również autorytet strony. Oznacza to, że zwiększa się szansa na osiągnięcie wyższej pozycji w rezultatach wyszukiwania. To z kolei zapewni większą liczbę osób odwiedzających Twoją stronę.

Stały ruch

Optymalizacja treści evergreen pod wyszukiwarki pozwala na napędzenie stałego ruchu na Twojej stronie. W przeciwieństwie do treści sezonowych lub popularnych, nie trzeba martwić się zanikaniem ruchu w ciągu roku.

4 etapy tworzenia treści evergreen

1. Wybierz temat

Aby stworzyć treść evergreen, wybierz temat, który jest ponadczasowy i odpowiedni dla Twoich odbiorców. Zastanów się czy istnieje coś czym ludzie będą zainteresowani w ciągu najbliższych kilku lat.

Jeśli tak to najprawdopodobniej masz do czynienia z tematem evergreen. Jeśli nie masz co do tego pewności, skorzystaj z narzędzia do badania tematów.

Wpisz swoją niszę – w naszym przykładzie będzie to „medytacja”. Dodatkową opcją jest wskazanie domeny. Następnie wybierz pochodzenie swoich odbiorców i kliknij „Get content ideas” (uzyskaj pomysły na treść).

Przejrzyj listę tematów i zapisz te, które Twoim zdaniem są odpowiednie dla Twoich odbiorców.

2. Przeprowadź badanie słów kluczowych

Badanie słów kluczowych pozwala na odnalezienie słów kluczowych, dzięki którym osiągniesz wysokie pozycje w rezultatach wyszukiwania. Pozostańmy przy wspomnianych wyżej tematach związanych z „medytacją”.

Jeden z sugerowanych tematów to „aplikacje do medytacji”. Może się wydawać, że ten temat jest sam w sobie dobrym słowem kluczowym. Dzięki badaniu słów kluczowych można jednak znaleźć o wiele więcej istotnych fraz dla tego tematu. Słowa kluczowe możesz znaleźć w narzędziach darmowych lub częściowo darmowych, np.: Google Keyword Planner, Ahrefs Keywords Planner lub Answer The Public.

3. Wybierz format Twojej treści

Wybór odpowiedniego formatu pozwala na spory wydźwięk treści wśród odbiorców. Przykładowo, chętniej wybierzesz format wpisu blogowego w stylu listy, jeśli Tworzysz wpis blogowy na temat „darmowych aplikacji do medytacji”.

Jeśli z kolei Twoje słowo kluczowe to „jak medytować”, idealnym formatem będzie poradnik mówiący jak to zrobić. Jeśli nie masz pewności co do najlepszego formatu, skorzystaj z narzędzia Keyword Overview.

Wpisz swoje słowo kluczowe i kliknij „Search”. Następnie przewiń stronę w dół do sekcji „SERP Analysis” (analiza stron z rezultatami wyszukiwania). Pokazuje ona, które strony internetowe osiągają najwyższe pozycje dla tego słowa kluczowego.

Kliknij każdą ze strony, aby przeczytać jej treść. Poszukaj wzorów i krytycznie oceń jaki format będzie najlepszy dla Twojego słowa kluczowego.

Co jeśli nie możesz znaleźć żadnych wzorów? Nie bój się eksperymentować. W czasie pracy możesz zawsze sprawdzać, poprawiać i zmieniać format Twojej treści.

4. Napisz i opublikuj Twoją treść

Ciekawą alternatywą do tworzenia treści może się okazać ChatGPT. Natomiast musisz pamiętać o podstawach tworzenia treści. Przede wszystkim nie stawiaj na krótkie, płaskie prompty. Staraj się wprowadzać urozmaicenia takie jak sposób wypowiedzi, ton, potencjalny odbiorca, ilość nagłówków, długość, etc.

Warto również pamiętać o poniższych poradach podczas pisania wysokiej jakości treści evergreen.

Dodaj udoskonalenia wizualne

Ulepszenia wizualne, takie jak infografiki i ilustracje, rozbijają tekst oraz przekazują informacje w skuteczniejszy sposób. Ponadto, zwiększa się możliwość udostępniania treści (użytkownicy mają bowiem więcej elementów do udostępnienia).

Oto kilka innych pomysłów:

 • dodaj ilustracje z kluczowymi informacjami,
 • uwzględnij wykresy lub diagram wskazujące istotne dane,
 • umieść zrzuty ekranu lub ilustracje „krok po kroku” przedstawiające proces albo poradnik,
 • korzystaj z ikon lub symboli, aby podkreślić kluczowe elementy lub działy.

Używaj jasnego i zwięzłego języka

Jasny i zwięzły język pomaga na zachowanie ponadczasowości treści. Przykładowo słowa branżowe używane dzisiaj mogą być nieodpowiednie za kilka lat. Dlatego należy unikać żargonu w treściach evergreen.

Ponadto jasny język poprawia czytelność i sprawia, że szersza grupa odbiorców będzie zadowolona z treści. Dodatkowo taki język pozwala na skupienie uwagi czytelników. Odbiorcy doceniają treści, które szybko przekazują wartość bez pisania zbędnych rzeczy.

Jeśli czytelnicy dotrą do końca artykułu, istnieje większe prawdopodobieństwo, że zareagują na Twoje wezwanie do działania (CTA – call to action).

Unikaj odniesień do popkultury

Aby treść była aktualna i odpowiednia, należy unikać odniesień do popkultury. Takie odniesienia są krótkotrwałe, a to ma negatywny wpływ na żywotność treści.

Przykładowo film dokumentalny „Tiger King” był bardzo popularny w 2020 roku. Po niespełna trzech latach trudno jest znaleźć w sieci jakiekolwiek wzmianki na ten temat.

Zachęcaj użytkowników do interakcji

Interakcja użytkowników sprawia, że treść zachowuje swoją aktualność nawet długo po jej opublikowaniu. Zapewnij więc użytkowników możliwość interakcji z każdą tworzoną przez siebie treścią. Dodaj elementy, takie jak przyciski udostępniania w mediach społecznościowych oraz sekcje komentarzy pod wpisami blogowymi.

Dodatkowo, sekcje komentarzy pozwalają na wskazanie metod ulepszenia treści w przyszłości. Jeśli użytkownicy stale zadają te same pytania w komentarzach, może to oznaczać, że musisz dodać kluczowe informacje do swojej treści.

Umieszczenie linków wewnętrznych w odpowiednich treściach

Linki wewnętrzne (linki, które wskazują inne strony w ramach tego samego serwisu) pomagają wyszukiwarkom odkrywać Twoją treść. To przekłada się na wyższą pozycję w wynikach wyszukiwania.

Dodatkowo linki wewnętrzne kierują czytelników do innych treści, które mogą być dla nich przydatne. To sprawia, że użytkownicy spędzają na Twojej stronie więcej czasu i uznają ją za wartościowe źródło informacji.

Aktualizacja treści evergreen

Udoskonalanie treści sprawi, że będzie ona aktualna. To pozwala na uzyskanie lepszych pozycji w rankingu oraz upewnienie się, że czytelnicy otrzymują aktualne informacje.

Oto kilka przykładów sytuacji, w których należy dokonać aktualizacji treści evergreen:

 • spada Twoja pozycja w rankingach: skorzystaj z narzędzia do śledzenia pozycji (np. Senuto, Ahrefs, Semrush czy Google Search Console), aby dokładnie kontrolować każde słowo kluczowe, które pozycjonujesz. Aktualizuj Twoją treść, gdy pozycja w rankingach zaczyna spadać,
 • chcesz osiągnąć wyższą pozycję w rankingach: postaraj się przerobić treść, jeśli nie osiągasz dobrych pozycji dla danego słowa kluczowego,
 • opublikowano nowe informacje: zaktualizuj treść, jeśli w Twojej niszy pojawiły się nowe badania i informacje,
 • doszło do zmian w Twojej branży: zwracaj uwagę na najlepsze praktyki w Twojej branży i upewnij się, że Twoja treść odzwierciedla te najlepsze praktyki,
 • wprowadziłeś zmiany w działalności: upewnij się, że informacje będą nadal właściwe dla Twojej działalności. Jeśli nie, wówczas musisz poświęcić czas na aktualizację Twojej treści, tak aby odzwierciedlała ona wszystkie wprowadzone zmiany.

Promowanie treści evergreen w celu uzyskania jej najlepszego działania

Stałe promowanie własnej treści, pozwala na sprawniejsze budowanie zasięgów.

Oto kilka pomysłów:

1. Media społecznościowe

Media społecznościowe stanowią doskonały sposób promowania treści evergreen. Wykorzystaj ponownie swoją treść udostępniając cytaty, fragmenty oraz interesujące fakty z każdego artykułu lub wpisu. Social Media signals są zawsze porządane!

2. Marketing e-mail

Newsletter to fantastyczna metoda łączenia się z osobami, które kochają Twoją markę. Dodaj formularze rejestracji z adresem e-miał bezpośrednio do wpisów blogowych, aby uzyskać nowe leady. Następnie wysyłaj newslettery, które promują publikowane przez Ciebie treści evergreen.

3. Gościnne wpisy blogowe

Gościnne wpisy blogowe pomagają w pozyskaniu nowych czytelników oraz linków zwrotnych. Przykładowo prowadzisz bloga na temat porad dotyczących spadochroniarstwa dla swojej działalności związanej ze spadochroniarstwem.

Możesz poszukać lokalnego serwisu turystycznego i napisać na jego łamach wpis gościnny dotyczący sprzętu spadochroniarskiego. Następnie w swoim wpisie gościnnym, możesz umieścić link do Twojego oryginalnego wpisu blogowego dotyczącego porad spadochroniarskich.

4. Płatne reklamy

Możesz zdecydować się na płatne reklamy, aby od razu wygenerować ruch dla Twoich treści. Jest to możliwe poprzez reklamowanie treści za pomocą różnych platform, takich jak Google Ads.

Aby maksymalnie wykorzystać strategię płatnych reklam, zachęć czytelników do udostępniania Twojej treści przy pomocy przycisków udostępniania oraz wyraźnych wezwań do działania (CTA). Pozwoli to wygenerować organiczny ruch nawet po wyłączeniu reklam.

Sprawdzanie skuteczności treści evergreen

Sprawdzanie odpowiednich kluczowych wskaźników efektywności (KPI) pozwala upewnić się, że treść evergreen dobrze spełnia swoje zadania.

Śledzone KPI zależą od Twojej działalności i celów. Warto rozpatrzyć te, które są najbardziej przydatne.

1. Sesje i kliknięcia wyszukiwania organicznego

Sesje wyszukiwania organicznego oznaczają darmowy ruch pochodzący z wyszukiwarek (nie z płatnych reklam). Duże sesje organiczne oznaczają, że treść evergreen osiąga wysokie pozycje. Innymi słowy, ludzie klikają je w wynikach wyszukiwania.

Narzędzia analityczne, takie jak Google Analytics 4 (GA4) oraz Google Search Console, pozwalają śledzić i kontrolować sesje organiczne każdej strony (i treści) wchodzącej w skład Twojego serwisu.

2. Średni czas zaangażowania

Średni czas zaangażowania to czas, w którym użytkownik był skupiony na Twojej stronie. Jeśli użytkownik znajdujący się na Twojej stronie przełączy zakładkę, wówczas nie będzie uznawany za zaangażowanego.

Powinno zależeć Tobie na jak najdłuższym czasie zaangażowania. Oznacza to bowiem, że ludziom podoba się Twoja treść evergreen.

Stwórz kolejną, nową treść evergreen

Treść evergreen może mieć pozytywny wpływ na SEO. Zanim się to jednak stanie, należy ustalić tematy i słowa kluczowe pasujące do takich treści.

Warto korzystać z narzędzia „Keyword Magic Tool”, aby znaleźć pomysły na kolejne treści evergreen.

Jak odświeżyć treść evergreen?

Należy regularnie sprawdzać czy treść evergreen nadal osiąga wysokie pozycje w wynikach wyszukiwania. Niezależnie od tego ile włożono w nią pracy i jaka jest ona dobra, może ona po pewnym czasie spadać w rankingach. Jeśli zauważysz spadek, konieczne może być odświeżenie treści evergreen.

Dobrą wiadomością jest to, że nie musisz pisać treści zupełnie od nowa. Zamiast tego należy dodać pewne elementy do istniejącej treści. Wyszukiwarka Google jest w stanie stwierdzić, kiedy artykuły zostały zaktualizowane.

Oto kilka sposobów aktualizacji treści:

1. Poprawienie nieaktualnych informacji

Treść evergreen zachowuje swoją aktualność z upływem czasu, ale może to ulec zmianie. Przykładowo, jeśli opublikowałeś artykuł o przydatności konta Twitter w biznesie kilka lat temu, obecnie może on być nieaktualny, ponieważ ten kanał wprowadził pewne zmiany, takie jak zwiększenie liczby znaków we wpisie oraz zmiana nazwy na X. Ogólne koncepcje i zasady zawarte w artykule mogą nadal znajdować zastosowanie, jednak informacje na temat nazwy serwisu i liczby znaków w postach powinny zostać zaktualizowane.

2. Dodanie nowego tekstu

Ponownie otwórz swoją treść i sprawdź co mogłeś pominąć za pierwszym razem. Mogą to być cytaty ekspertów lub całe działy, które nie zostały umieszczone. W przykładzie Twittera, można dodać nowy dział opisujący jak stać się zweryfikowanym użytkownikiem.

3. Dodanie nowych mediów

Łatwym sposobem wprowadzenia świeżości do treści jest dodanie nowych mediów. Przykładowo, możesz stworzyć infografikę podsumowującą informacje w danym dziale lub osadzić podcast, który dalej wyjaśnia punkty wskazane w artykule. Możesz również dodawać materiały wideo lub prezentacje.

4. W miarę możliwości zapewnij interaktywność

Elementy interaktywne, takie jak ankiety i quizy zachęcają użytkowników do dłuższego pozostawania na stronie, a nawet do jej udostępniania. Dla Google jest to znak, że ma do czynienia z właściwą treścią, która powinna znajdować się wyżej w rankingu.

5. Dokładnie sprawdzaj gramatykę i pisownię

Nawet jeśli zachowałeś dokładność przed pierwszą publikacją treści, może ona nadal zawierać błędy gramatyczne oraz pisowni. Przeczytaj treść głośno lub jej działy w innej kolejności. Pozwoli to na wyłapanie błędów, które zostały wcześniej pominięte.

Treść evergreen pracuje dla Ciebie!

Treść evergreen może stanowić skuteczną, wartościową część Twojej strategii content marketingu. Może ona pomóc w zwiększaniu liczby odwiedzin bez ciągłego inwestowania w nowe treści. Oczywiście niezbędne jest mieszanie treści czasowych oraz evergreen. Istotne jest udoskonalenie strategii treści evergreen tak, aby zwiększyć świadomość istnienia marki oraz odpowiednio zarządzać budżetem marketingowym.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.