Skip to content Skip to footer

Hosting a SEO. Jak wybrać serwer strony?

Obecnie trudno jest wyobrazić sobie prowadzenie działalności gospodarczej bez reklamowania biznesu za pomocą strony internetowej. Jedną z kwestii powiązanych z publikacją strony w sieci jest wykupienie właściwego hostingu, czyli miejsca na przechowywania stronę. Jest on równie istotny jak domena. Warto dowiedzieć się również tego jakie jest znaczenie hostingu pod kątem SEO.

Czym jest hosting internetowy?

Pod pojęciem hostingu kryje się usługa udostępniania przestrzeni dysku serwera na komputerze podłączonym na stałe do Internetu. Klient ma możliwość wydzierżawienia miejsca do przechowywania dokumentów, plików multimedialnych, kont poczty elektronicznej oraz plików stron internetowych. Dzięki takiemu miejscu na serwerze możliwej jest nieprzerwane działanie strony i korzystanie z posiadanych przez nią zasobów.

Innymi słowy serwer jest specjalnie skonfigurowanym komputerem dostępnym w sieci w trybie 24/7. To właśnie on pozwala na działanie strony i to na nim instaluje się stronę, aby była dostępna przez praktycznie cały czas.

Na terenie naszego kraju można znaleźć różne firmy oferujące hosting zarówno w wersji darmowej, jak i płatnej. W przypadku tej drugiej opcji najczęstsze są rozliczenia miesięczne lub umowy podpisywane na rok. 

Oferty firm specjalizujących się w usługach hostingowych są szerokie i obejmują kilka rodzajów kont hostingowych lub serwerów. Dodatkowo pakiety obejmują rejestrację domeny, tworzenie strony www oraz udostępnienie przestrzeni wirtualnego dysku do przechowywania różnych plików.

Szybkie czasy ładowania  zwiększają szanse, że odwiedzający witrynę dokona zakupu. Witryna, która ładuje się w ciągu jednej sekundy,  ma współczynnik konwersji trzy razy wyższy niż witryna, która ładuje się w ciągu pięciu sekund (źródło: kinsta.com)
Szybkie czasy ładowania zwiększają szanse, że odwiedzający witrynę dokona zakupu. Witryna, która ładuje się w ciągu jednej sekundy, ma współczynnik konwersji trzy razy wyższy niż witryna, która ładuje się w ciągu pięciu sekund (źródło: Kinsta.com)

Rodzaje hostingów www dostępne na rynku

Istnieją różne typy serwerów / usług hostingów, które wykorzystują zasoby na wiele sposobów. To sprawia, że każdy klient ma szeroki wybór rozwiązań dopasowanych do konkretnych potrzeb i określonego budżetu.

Hosting współdzielony

Do grona najpopularniejszych typów serwerów można zaliczyć hosting współdzielony. Korzystanie z takiego rozwiązania nie wymaga dysponowania wiedzą specjalistyczną. Jedyne co trzeba zrobić to wykupić stosowny pakiet dopasowany do własnych potrzeb. Pozostałe zadania z zakresu dbania o serwer i jego konfiguracją są wykonywane przez firmę oferującą daną usługę.

Można powiedzieć, że pod pojęciem hostingu współdzielonego kryje się konto klienta znajdujące się na serwerze, którego zasoby są współdzielone z innymi kontami o tym samym adresie IP. Taka opcja jest najtańsza, jeśli pomijamy hostingi darmowe. Największą wadą współdzielenia jest możliwość pojawienia się problemów z ładowaniem strony, gdy ruch na niej będzie duży. 

Trzeba też pamiętać o ograniczonych zasobach serwera, który będzie działać wolniej również, gdy inni użytkownicy spowodują jego obciążenie. Rozwiązanie to jest najlepszym wyjściem dla początkujących blogerów oraz mniejszych firm, których strony nie obciążają znacząco łącza oraz zasobów serwera.

Serwer dedykowany

Do grona znacznie droższych usług z pewnością zalicza się serwer dedykowany. Taka opcja jest dobrym wyborem dla wymagających użytkowników, których strony są wysoce zaawansowane technicznie. Tak jak w przypadku opcji VPS, użytkownik otrzymuje swój serwer przystosowany tylko do konkretnych potrzeb, bez zależności od innych klientów danej firmy.

Trzeba pamiętać, że serwer dedykowany pozwala na instalowanie oprogramowania oraz na dowolną konfigurację zainstalowanego systemu. Zasoby serwera dedykowanego nie są dzielone z innymi użytkownikami. Ta wyłączność dotyczy również działania połączenia internetowego. Takie serwery to idealny wybór dla stron przechowujących dane i inne informacje wymagające sporego bezpieczeństwa.

Takie serwery dość często są wybierane przez firmy zajmujące się udostępnianiem poczty e-mail, tworzeniem stron, a także przez telewizje i radia internetowe. Serwery dedykowane są dość kosztowne, dlatego najczęściej korzystają z nich tylko największe firmy.

VPS (Virtual Private Server)

Rozwiązaniem pośrednim między hostingiem współdzielonym a dedykowanym serwerem jest VPS. Przy jego wyborze użytkownik otrzymuje wirtualną maszynę o gwarantowanej mocy procesora i pamięci RAM. Można też w pełni kontrolować zasoby serwera pod względem zainstalowanych aplikacji i przechowywanych plików.

Tym co wyróżnia usługi z zakresu VPS jest bezpośredni dostęp do systemu, który umożliwia zainstalowanie własnego oprogramowania.  Oczywiście w tym przypadku użytkownik musi wykazać się odpowiednią wiedzą, bez której prawidłowa konfiguracja serwera jest po prostu niemożliwa.

Trzeba pamiętać, że serwer VPS jest nadal współdzielony z pozostałymi klientami. Jest to dość ważne, jeśli chodzi o kwestie z zakresu bezpieczeństwa. Serwery VPS są zwykle wykorzystywane przez sklepy internetowe, serwery gier oraz większe strony, których skrypty mogą powodować obciążenie serwera. 

Cloud Server

Pod nazwą Cloud Server kryją się tak zwane serwery w chmurze stanowiące dość nową usługę na rynku. Taki hosting polega na przekazaniu zasobów z klastrów serwera, jak również na zapewnieniu możliwości konfiguracji, takich jak w przypadku serwerów dedykowanych. Takie usługi charakteryzują się wysokim stopniem bezpieczeństwa.

Dzięki temu nowoczesnemu rozwiązaniu, w przypadku awarii, maszyna wirtualna jest przenoszona w inne miejsce. To przekłada się na najwyżej kilkuminutową przerwę w dostępności strony, gdy dojdzie do awarii. Takie działanie jest możliwe dzięki ogromnej ilości potężnych serwerów Cloud. 

Ogromną zaletą serwerów Cloud jest wysoce elastyczne zarządzanie zasobami. Wystarczy kilkukrotne kliknięcie myszką, aby rozbudować maszynę wirtualną zgodnie z własnymi potrzebami. Można przykładowo od razu zwiększyć ilość pamięci RAM, jeśli pojawi się taka konieczność.

Downtime serwera

Podstawą jest oczywiście przeprowadzanie testów hostingu. Jeśli strona ma częste problemy z przestojem w pracy serwera (downtime) to jest to pierwszy objaw zawodnego serwera hostingu.

Przestój nie tylko wpływa negatywnie na ogólne działanie strony, ale obniża również może wpłynąć negatywnie na kondycje SEO naszej strony.

Przykładowo strona Internetowa nie działa i nie pojawia się w wyszukiwarce. Wyszukiwarka otrzymuje zapytanie powiązane z treścią strony. Następnie wyszukiwarka nie jest w stanie znaleźć tej strony internetowej i taki błąd obniża wartość strony pod kątem SEO. Ponadto zwiększa się współczynnik odrzuceń strony, który bezpośrednio wpływa na jej autorytet i wiarygodność.

W związku z tym, aby uniknąć przestojów i aby strona działała przez 99,9% czasu, należy poszukać najlepszego możliwego hostingu dla swojej strony internetowej.

Google Search Console a stan hosta. Stan hosta wskazuje, czy podczas próby zindeksowania witryny przez Google wystąpiły problemy z dostępnością
Google Search Console a stan hosta. Stan hosta wskazuje, czy podczas próby zindeksowania witryny przez Google wystąpiły problemy z dostępnością

Czas ładowania się strony

Drugim czynnikiem do przetestowania w hostingu sieciowym jest czas ładowania się strony internetowej. Jeśli strona jest powolna, a jej ładowanie zajmuje wiele czasu, może to wynikać ze słabości hostingu. Choć pamiętaj, że na prędkość strony wpływa wiele innych czynników! Ważną rolę odgrywa również aspekt deweloperski. Dlatego zanim ocenimy naszego providera, sprawdźmy naszą własną aplikację. 

Ogólnie zakłada się, że jeśli strona wczytuje się dłużej niż dwie sekundy, odwiedzający najprawdopodobniej wybiorą kolejną możliwą opcję. W związku z tym czas ładowania się strony jest bardzo istotnym czynnikiem mającym wpływ na jej reputację.

Ponadto strona o długim czasie ładowania uzyska wysoki współczynnik odrzuceń, który wpływa bezpośrednio na jej pozycję w rezultatach wyszukiwania. Efektem tego jest mniejszy zakres konwersji, jeśli chodzi o rezultaty SEO.

Dobry hosting sieciowy skraca czas ładowania się strony dzięki wykorzystaniu innowacyjnych rozwiązań technologicznych. To przekłada się na większą liczbę odwiedzających.

Do zmierzenia czasu ładowania się strony można wykorzystać na przykład poniższe narzędzia:

Ocena podstawowych wskaźników w PageSpeed Insights. Warto zwrócić na wskaźnik Time to First Byte – pomaga on zidentyfikować, kiedy serwer WWW jest zbyt wolny, aby odpowiedzieć na żądania klienta.
Ocena podstawowych wskaźników w PageSpeed Insights. Warto zwrócić na wskaźnik Time to First Byte – pomaga on zidentyfikować, kiedy serwer WWW jest zbyt wolny, aby odpowiedzieć na żądania klienta.

Rezygnacja z współdzielonego hostingu

Shared hosting może wydawać się opłacalny, ale należy pamiętać, że zazwyczaj budżetowe podejście nie jest dobrym rozwiązaniem. Taka forma hostingu pozwala na umieszczanie wielu stron na wspólnym serwerze, a to przekłada się na jego jakość.

Dostawcy tanich usług hostingowych oferują swoje serwery każdemu, również osobom trudniącym się spamem. Warto mieć to na uwadze.

Złe sąsiedztwo może wpłynąć bezpośrednio na wiarygodność strony w rankingu. Ponadto dzielony hosting może nie zapewnić odpowiedniej prędkości, niezawodności i skalowalności.

Jak wybrać niezawodnego dostawcę usług hostingowych?

Podejmując ostateczną decyzję w tym zakresie, należy szczegółowo przeanalizować wiele kluczowych parametrów, do których można zaliczyć:

  • czas prowadzenia działalności przez firmę hostingową – im więcej lat doświadczenia posiada taka firma, tym większe są szanse na uzyskanie odpowiednich usług – choć oczywiście istnieją wyjątki.
  • reputacja wśród klientów – jednym z podstawowych kroków do wykonania przed podjęciem decyzji, jest sprawdzenie recenzji on-line. Doświadczenia klientów wskazują na to jak dana firma jest wiarygodna, niezawodna i kompetentna.
  • secure File Transfer Protocol – jeśli firma hostingowa oferuje Secure File Transfer Protocol (SFTP), oznacza to, że pliki są w pełni chronione przed modyfikacją lub przechwyceniem.
  • certyfikat Secure Sockets Layer (SSL) – ten certyfikat szyfruje ścieżkę pomiędzy serwerem a wyszukiwarką. W związku z tym jest wysoce istotny dla bezpieczeństwa strony i ochrony wrażliwych informacji.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.