Skip to content Skip to footer

WordPress SEO. Zobacz wskazówki!

Jeśli posiadasz stronę wordpress.org z własnym hostingiem, poniższe porady WordPress SEO mogą pomóc w zwiększeniu pozycji w wyszukiwarkach oraz ruchu.

Wybierz dobrego dostawcę usług hostingowych

Twój hosting ma wpływ na wiele rzeczy związanych z SEO – szczególnie na prędkość działania strony, czas nieprzerwanego działania oraz bezpieczeństwo. Przemyśl więc to przed założeniem strony.

Jeśli korzystasz już z usług hostingowych i nie jesteś z nich zadowolony, zawsze możesz je zmienić. Większość dobrych dostawców usług hostingowych z przyjemnością pomoże Ci w przeniesieniu Twojego serwisu od konkurentów.

Oto kilka rzeczy, które należy brać pod uwagę wybierając dostawcę usług hostingowych:

 • wysoki czas nieprzerwanego działania – przerwy w działaniu zdarzają się najlepszym dostawcom usług hostingowych. Jeśli jednak Twoja strona jest niedostępna zbyt często, wpływa to niekorzystnie na Twoją działalność i reputację,
 • optymalizacja pod WordPress – hosting powinien być kompatybilny ze stronami WordPress. Większość najlepszych dostawców oferuje pewne plany dostosowane do potrzeb WP, 
 • darmowy SSL – darmowy certyfikat SSL to niezbędna funkcja hosting, ponieważ aktywuje zabezpieczone szyfrowanie HTTPS Twojego serwisu,
 • lokalizacja serwera – na przykład, jeśli Twoi docelowi odbiorcy są z Polski, serwer powinien znajdować się w Polsce lub w jej pobliżu. Dzięki temu strona będzie szybciej się ładować u docelowych odbiorców,
 • jakość wsparcia – pomocny i szybko reagujący dział wsparcia znacznie wszystko ułatwia.

Upewnij się, że strona jest możliwa do indeksowania

Posiadanie strony możliwej do indeksowania oznacza, że Google jest w stanie ją indeksować i wyświetlać w rezultatach wyszukiwania. Musisz sprawdzić widoczność swojej strony w Settings (ustawienia) > Reading (odczytywanie).

Zobaczysz pole wyboru obok działu „Search engine visibility” (widoczność dla wyszukiwarek) w dolnej części strony. Domyślnie nie powinno ono być zaznaczone. Deweloperzy często jednak go używają, aby wyszukiwarki nie indeksowały strony, która jest w budowie.

Jeśli Twoja strona jest opublikowana i gotowa do pozycjonowania w Google, to pole powinno być niezaznaczone. Oczywiście możesz je zaznaczyć, gdy strona jest w budowie, ale później nie zapomnij o odznaczeniu.

Ustanowienie certyfikatu SSL

Wykorzystywanie zabezpieczonego połączenia HTTPS to absolutny obowiązek. Jest to potwierdzony czynnik rankingowy, więc umożliwia stronie uzyskanie lepszych pozycji w Google. Z pewnością nie chcesz, aby Twoja strona pojawiła się jako „niezabezpieczona” w przeglądarce.

Aby zabezpieczyć połączenie Twojej strony internetowej, musisz zaszyfrować ją przy pomocy certyfikatu SSL (Secure Sockets Layer – warstwa zabezpieczonych gniazd). Dzięki temu dane przechodzące przez Twoją stronę są bezpiecznie szyfrowane.

Na szczęście cały proces jest bardzo łatwy:

 • zaloguj się do panelu administracyjnego u Twojego dostawcy hostingu,
 • poszukaj ustawień, takich jak na przykład „bezpieczeństwo” lub „certyfikat SSL”. Jeśli nie możesz ich znaleźć, wówczas wpisz w wyszukiwarce Google „ustawienia certyfikatu ssl [nazwa Twojego hostingu]”. Większość dostawców hostingu dla WordPress oferuje darmowy certyfikat SSL zwany „Let’s Encrypt”, 
 • wybierz i zainstaluj certyfikat.

Aby upewnić się, że certyfikat SSL jest rozpoznawany i używany prawidłowo na Twojej stronie WordPress, możesz zainstalować specjalną wtyczkę „Really Simple SSL”. W panelu WordPress kliknij „Wtyczki” w lewym menu. Następnie kliknij „Dodaj nową” i poszukaj „really simple ssl.”. Po jej znalezieniu kliknij przycisk „Zainstaluj”. Natomiast uważaj na nadmiar wtyczek! Jest to zawsze dodatkowy kod dla Twojej witryny.

Jeśli Twoja strona przez jakiś czas działała bez certyfikatu SSL, możliwa będzie konieczność skorzystania z pomocy dewelopera, aby upewnić się, że wszystko zostało ustawione prawidłowo.

Prześlij swoją mapę strony do Google Search Console

Mapa strony XML to prosty plik, który zawiera listę wszystkich Twoich stron w formacie, który jest łatwo odczytywany przez roboty wyszukiwarek. Pomaga on wyszukiwarkom odkrywać Twoje nowe strony oraz dostarcza istotne informacje (np. o tym kiedy strona była aktualizowana po raz ostatni).

WordPress automatycznie tworzy mapę strony. Można ją znaleźć pod poniższym adresem:

https://www.twojastrona.com/wp-sitemap.xml

Jeśli jednak korzystasz z wtyczki Yoast SEO, stworzy ona trochę bardziej zaawansowaną wersję sitemapy XML i wyłączy domyślną. Jedyne co musisz zrobić to przesłać adres URL mapy strony do Google Search Console (GSC).

Google zwykle samodzielnie odkryje Twoją stronę. Jednak przesłanie sitemapy XML w Google Search Console przyspiesza ten proces. Pozwala to również na lepsze zrozumienie Twojej strony przez Google.

Szukanie adresu URL mapy strony w Yoast

Przejdź do Yoast SEO w lewym menu i kliknij „General” (ogólne). Następnie kliknij zakładkę „Features” (funkcje) i przewiń stronę do sitemap XML.

Mapa strony powinna być domyślnie aktywowana (przycisk powinien być na „On” – włączona). Jeśli nie jest, aktywuj ją.

Kliknij mały symbol ze znakiem zapytania, a następnie kliknij link „See the XML sitemap.” (zobacz mapę strony XML). Twoja sitemapa otworzy się w nowej zakładce.

Skopiuj adres URL i przejdź do Google Search Console.

Przesyłanie adresu URL mapy strony do Google Search Console

Zaloguj się na swoje konto w Google Search Console i kliknij „Mapy witryn” w lewym menu. 

Znajdziesz prosty formularz, w którym możesz wkleić adres URL swojej mapy strony.

Po wklejeniu URL kliknij przycisk „Prześlij”.

Nieindeksowanie nieistotnych stron

WordPress wykorzystuje różne taksonomie stron oraz strony archiwalne. Na przykład, tworzy strony archiwalne każdego miesiąca, gdy publikowane są wpisy. Strona archiwalna z wpisami z września 2022 będzie mieć swój własny adres URL, taki jak na przykład:

https://twojastrona.com/2022/09/

Te strony są mało wartościowe dla użytkowników. Zwykle nie powinno Ci zależeć na ich indeksowaniu i pozyskiwaniu ruchu z Google. Musisz zawsze zadać sobie pytanie – czy użytkownicy chcieliby, aby ta strona pojawiła się w wynikach wyszukiwania?

Jeśli odpowiedź brzmi „Nie”, możesz skorzystać z wtyczki Yoast, aby zapobiec indeksowaniu takich stron przez Google. Technicznie mówiąc, konieczne jest ustawienie na stronie atrybutu „noindex”.

W Yoast SEO kliknij „Search Appearance” (wygląd wyszukiwania). Następnie ustawienia „noindex” znajdują się pod każdą zakładką z „Content Types” (typy treści), „Taxonomies” (taksonomia) oraz „Archives” (archiwa). Pod każdą kategorią zostaniesz zapytany czy chcesz, aby dany typ treści był indeksowany w Google.

Aby nie indeksować całej treści w kategorii, po prostu wybierz „Off” (wyłączony) na przycisku.

Omówmy każdy z elementów:

Typy treści:

 • posty – należy je indeksować. Powinno Tobie zależeć na tym, aby pojawiały się w rezultatach wyszukiwania,
 • strony – należy je indeksować. Również powinny znajdować się w wynikach wyszukiwania,
 • szablony – są one tworzone zwykle przez twórców stron. Nie indeksuj ich.

Taksonomie:

 • strony kategorii – są one zwykle przydatne dla użytkowników, szczególnie w przypadku większych blogów oraz stron eCommerce,
 • strony z tagami – najczęściej są to strony niskiej wartości. Nie należy ich indeksować,
 • archiwa oparte na formacie – są to rzadko używane strony niskiej wartości. Wyłącz całkowicie korzystanie z archiwów lub ich nie indeksuj.

Archiwa:

 • archiwa autorów – mogą być przydatne w przypadku blogów z wieloma autorami. W przeciwnym wypadku wyłącz całkowicie korzystanie z archiwów lub ich nie indeksuj,
 • archiwa dat – wyłącz całkowicie korzystanie z takich archiwów lub ich nie indeksuj.

Stwórz łatwe w nawigacji menu

Menu jest kluczowym elementem nawigacyjnym każdego serwisu. Pomaga odwiedzającym znaleźć najważniejsze strony. Jest ono również ważne dla SEO. Zapewnia bowiem dalsze informacje na temat struktury Twojego serwisu i jego kluczowych stron.

Twoje menu główne powinno posiadać następujące cechy:

 • przejrzystość – nie przytłaczaj użytkowników zbyt wieloma elementami menu. Zastanów się nad stworzeniem menu pobocznych lub przeniesieniem mniej używanych elementów do menu w stopce,
 • prostota i przydatność – zawsze przestrzegaj zasady „użytkownik jest najważniejszy”. Postaw się w roli swojego odbiorcy i upewnij się, że nawigacja jest zrozumiała w 100%,
 • przewidywalność – nie eksperymentuj. Uwzględnij elementy, których ludzie (i roboty wyszukiwarek) spodziewają się w menu i stosuj tradycyjne nazwy (np. „Cennik” zamiast „Ile to będzie kosztować” lub „Blog” zamiast „Notatki”).

Aby stworzyć menu w WordPress, należy wykonać następujące czynności:

 • przejdź do Wygląd > Menu > edytuj swoje menu lub kliknij link „utwórz nowe menu”,
 • dodaj strony (lub inne typy treści) do Twojego menu w sekcji „Dodaj element menu”,
 • przeciągnij elementy menu, aby zmienić ich kolejność i/lub zmienić ich nazwę w sekcji „Struktura menu”.

Aby menu pojawiło się w nagłówku strony, nie zapomnij oznaczyć go jako „Menu podstawowe” w ustawieniach na dole.

W dziale Menu WordPressa możesz stworzyć wiele różnych menu (np. menu w stopce, osobna nawigacja bloga, itp.). Ich wdrożenie zależy od Twojego motywu i/lub rozwiązań do budowania stron.

Prawidłowo korzystaj z kategorii wpisów

Kategorie to przydatna metoda:

 • zorganizowania wpisów blogowych w logiczne grupy – kategorie mogą być osadzane, więc zapewniają unikalną możliwość tworzenia hierarchii tematów na blogu,
 • poprawienia linkowania wewnętrznego Twojego serwisu – Twoje strony archiwalne z kategorii mogą stać się przydatnymi źródłami treści linkującymi wewnętrznie do wszystkich odpowiednich wpisów obejmujących jeden temat,
 • pomagania odwiedzającym w znalezieniu innych odpowiednich wpisów – kategoryzacja wpisów pozwala na pokazywanie czytelnikom powiązanych postów.

Kategorie są obowiązkowe w przypadku wpisów na WordPressie (jeśli nie przypiszesz kategorii do swojego porstu, WordPress użyje domyślnej „Uncategorized” – bez kategorii), jednak możesz zyskać sporo dzięki nim.

Przypisanie kategorii do postu jest łatwe. Otwórz edytor strony i przewiń do sekcji kategorii znajdującej się w prawym panelu. Następnie możesz zaznaczyć kategorię lub stworzyć nową.

Innym typem taksonomii w WordPressie jest tag. Tagi mogą pomóc w grupowaniu postów z różnych kategorii w oparciu o wspólny temat poboczny. Tagi nie są jednak obowiązkowe i nie są już tak popularne jak kiedyś.

Sprawdźmy co można zrobić, aby zoptymalizować kategorie w WordPressie.

Wykorzystanie rozsądnej liczby kategorii

Nie ma żadnych ograniczeń, jeśli chodzi o liczbę wykorzystywanych kategorii. Jednak blog będzie łatwiejszy w przeglądaniu bez przytłaczania czytelnika, jeśli wykorzystanych zostanie maksymalnie 5-10 kategorii.

Staraj się tworzyć szersze kategorie tematyczne. W ten sposób nie doprowadzisz do istnienia kategorii z zaledwie kilkoma postami.

Porada – nie da się usunąć domyślnej kategorii „Uncategorized”. Możesz jednak unikać jej używania lub zmienić jej nazwę.

Optymalizacja stron kategorii

Każda strona z archiwum kategorii powinna posiadać krótki opis. Pozwoli to na przedstawienie kategorii czytelnikom i zapewnienie unikalnej treści dla wyszukiwarek.

Aby dodać opis do strony kategorii, przejdź do Wpisy > Kategorie i kliknij „Edytuj”. Następnie opisz swoją kategorię kilkoma zdaniami w polu „Opis”.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, strony kategorii mogą stanowić doskonałe źródło treści (służące jako „bramy tematyczne” dla różnych tematów na blogu). To dlatego powinny być indeksowane i pojawiać się na stronach z rezultatami wyszukiwania (SERP).

Aby posiadać dobrze wyglądające fragmenty w wynikach wyszukiwania, należy zoptymalizować tagi tytułów oraz opisy meta na stronach kategorii.

Sprawdzaj słowa kluczowe

Jednym z najważniejszych zadań WordPress SEO jest poszukiwanie słów kluczowych, które Twoi użytkownicy wpisują w Google, tak aby nakierować się na nie i pozyskiwać odpowiedni ruch.

Proces ten nazywa się sprawdzaniem albo badaniem słów kluczowych.

Poszukiwanie słów kluczowych 

Najłatwiejszym sposobem poszukiwania odpowiednich słów kluczowych jest zwracanie uwagi na to pod jakie słowa pozycjonują się konkurenci. W sieci można znaleźć sporo darmowych i płatnych narzędzi do takich analiz. Można też sprawdzać to korzystając z Google.

Wybór słów kluczowych

Po znalezieniu słów kluczowych, należy przyjrzeć się lepiej ich wskaźnikom, aby wybrać docelowe frazy kluczowe. Są to słowa kluczowe, które będą reprezentować Twoje strony lub wpisy.

Aby wybrać docelowe słowa kluczowe trzeba zwrócić uwagę na wskaźniki, takie jak:

 • zakres wyszukiwania – jak często ludzie poszukują tego słowa kluczowego?
 • trudność słowa kluczowego (KD – keyword difficulty) – jak trudno jest pozycjonować się pod słowo kluczowe?
 • Intencje wyszukiwania – jakiego typu treści ludzie oczekują wpisując słowo kluczowe w wyszukiwarce? 

Po znalezieniu idealnej docelowej frazy kluczowej dla strony lub wpisu, zoptymalizuj pod nią treść. Nie oznacza to, że masz upychać wszędzie słowo kluczowe.

Zamiast tego, uwzględnij docelowe słowo kluczowe (lub jego warianty) w pewnych istotnych elementach strony, takich jak:

 • nagłówki,
 • tag tytułu,
 • treść główna,
 • przychodzące linki wewnętrzne.

Stwórz doskonałą treść

Wysokiej jakości treść to ogólny wymóg SEO (związany nie tylko z WrodPress SEO). Jest jednak tak ważny, że nie mogliśmy go pominąć w niniejszym poradniku.

Spełnienie intencji wyszukiwania

Spełnienie intencji wyszukiwania oznacza upewnienie się, że Twoja strona zapewnia dokładnie to czego szuka użytkownik. Na początek świetnym pomysłem jest analiza strony z wynikami wyszukiwania dla Twojego docelowego słowa kluczowego.

Analiza SERP pomoże spełnić intencje wyszukiwania poprzez:

 • wybieranie odpowiedniego typu treści – zobaczysz jaki rodzaj treści pozycjonuje się najlepiej dla słowa kluczowego (np. strony docelowe, opinie, posty informacyjne, itp.), więc możesz również się na nie nakierować poprzez odpowiedni rodzaj treści,
 • lepsze zrozumienie tematu – zobaczysz wiele pytań, które może zadać użytkownik i możesz odpowiedzieć na nie w swojej treści,
 • analizę konkurencji – będziesz w stanie sprawdzić jakie strony są pozycjonowane dla danego słowa kluczowego i będziesz mieć możliwość czerpania z nich inspiracji,
 • poszukiwanie możliwości zapewnienia dodatkowej wartości – obserwowanie tego co Twoi konkurenci opublikowali może pomóc w znalezieniu sposobów na wyróżnienie się (np. zapewniając unikalny punkt widzenia, dane, przykłady, materiały medialne, itp.). 

Dostarczanie rzetelnych informacji

E-E-A-T (Experience, Expertise, Authoritativeness and Trustworthiness – doświadczenie, eksperckość, autorytet i zaufanie) jest istotną koncepcją SEO stanowiącą część procesu oceny Twojej strony przez Google.

Znaczna część wykazywania dobrego E-E-A-T jest powiązana z posiadaniem wysokiej jakości linków zwrotnych. Ponadto pomocne są różne praktyki na stronie, takie jak na przykład:

 • pisanie o kwestiach, w których posiadasz ekspercką wiedzę,
 • dostarczanie informacji o autorach i ich specjalistycznej wiedzy, 
 • zapewnienie dokładności faktów i wyczerpanie tematu,
 • popieranie swoich tez statystykami i innymi wiarygodnymi danymi,
 • zapewnienie przejrzystych informacji na temat Twojej strony (strona „O nas”, „Kontakt”, itp.).

Nie jest to kompletna lista. Chodzi o to, abyś stał się źródłem on-line, któremu sam byś zaufał.

Optymalizacja pod czytelników

Wielu ludzi skupia się za bardzo na optymalizacji treści pod wyszukiwarki i zapomina o swoich czytelnikach. Poprawiając doświadczenia użytkowników wpływasz pozytywnie na SEO i odwrotnie.

Twórz adresy URL przyjazne pod kątem SEO

Domyślnie, WordPress korzysta z tytułów Twojej strony, aby stworzyć adresy URL. W rezultacie adresy URL na Twojej stronie mogą być długie.

Problem z długimi adresami URL polega na tym, że mogą zostać one okrojone w rezultatach wyszukiwania. Nie wygląda to najlepiej.

Aby stworzyć adres URL bardziej przyjazny pod kątem SEO, przejdź do sekcji „Permalink” (łącze bezpośrednie) w edytorze strony/wpisu i zmień adres URL.

Alternatywnie, możesz zmienić adresy URL w ustawieniach Yoast SEO w dolnej części edytora. Wtyczka pokaże również podgląd fragmentu w czasie rzeczywistym.

Oto pewne dodatkowe porady dotyczące tworzenia adresów URL zoptymalizowanych pod SEO:

 • powinny być krótkie – wyglądają lepiej i nie zostaną ucięte w rezultatach wyszukiwania,
 • uwzględnij docelowe słowo kluczowe – pomoże to użytkownikom szybko ustalić o czym jest strona i jest to również mniejszy czynnik rankingowy, 
 • nie uwzględniaj liczb (chyba, że masz 100% pewności, że się nie zmienią) – jeśli liczba we wpisie (np. liczba porad lub rok) ulegnie zmianie w przyszłości, będziesz posiadać adres URL, który nie jest spójny z Twoją treścią.

Prawidłowo korzystaj z nagłówków

Nagłówki są jednymi z najważniejszych elementów w strukturze pojedynczej strony:

 • ustanawiają wyraźną hierarchię treści strony,
 • informują o czym jest dana strona,
 • rozbijają tekst i sprawiają, że łatwiej się go czyta.

Oto jak działają:

Aby dodać nagłówki w edytorze WordPressa, otwórz stronę lub wpis. Następnie kliknij ikonę plusa (+) i dodaj nowy blok. Wybierz „Nagłówek”. Następnie wybierz jaki rodzaj nagłówka potrzebujesz.

By sprawdzić, jak Twoja strona jest zorganizowana pod względem nagłówków, możesz otworzyć szkic dokumentu. Kliknij ikonę „info” w górnej nawigacji Twojego edytora. Jest to litera „i” w okręgu.

Następnie możesz zadać sobie następujące pytania:

 • Czy nagłówki są osadzone w logiczny sposób? (H3 pod H2s, itp.),
 • Czy nagłówki na tym samym poziomie są spójne gramatycznie i stylistycznie?
 • Czy nagłówki mogą służyć jako samodzielny spis treści i nadal zachowują sens?

Odpowiedź „Tak” na te wszystkie pytania oznacza, że prawidłowo użyłeś swoich nagłówków.

Twórz zoptymalizowane tagi tytułów

Tag tytułu Twojej strony informuje użytkowników i wyszukiwarki o czym jest Twoja strona. Jest to istotny czynnik rankingowy. Pojawia się on w zakładkach przeglądarek oraz we fragmentach w wyszukiwarce.

W związku z tym tworzenie porządnych, dobrze zoptymalizowanych tagów tytułów jest istotnym zadaniem SEO wykonywanym na stronie.

W tym przypadku ponownie pomocna jest wtyczka Yoast SEO. Przewiń na dół edytowaną stronę i edytuj pole „Tytuł SEO”. Symbole zastępcze „Tytuł” i „Strona” zostaną automatycznie zapełnione tytułem wpisu lub strony.

Możesz je usunąć i wpisać własny tag tytułu zoptymalizowany pod SEO. Czasami wystarczy tylko skrócić tytuł i zmienić kilka słów.

Zalecamy pozostawienie zmiennych „Separator” i „Tytuł strony” bez zmian. Możesz w razie potrzeby zmieniać je na konkretnych stronach. W ten sposób nie musisz ręcznie przepisywać starszych tagów tytułów, gdy zmienisz jeden z nich.

Oto kilka porad dotyczących pisania tagów tytułów, które przyciągają wzrok:

 • zapewnij unikalny tytuł każdej strony/wpisu,
 • upewnij się, że tag tytułu jest węższy niż 600 pikseli (pasek postępu pod wpisem „Tytuł SEO” we wtyczce Yoast SEO będzie bardzo pomocny, staraj się pozostać w zielonej strefie),
 • w pierwszej kolejności wpisz docelowe słowo kluczowe (ale nie upychaj słów kluczowych za wszelką cenę),
 • w miarę możliwości, uwzględnij nazwę swojej marki (czasami może to spowodować, że tytuł będzie za długi, więc zależy to od Twoich potrzeb),
 • stosuj zwrotów przekonujących i wzywających do działania (słowa takie jak „przejrzyj”, „najlepszy”, „lista kontrolna” albo „krok po kroku”),
 • korzystaj z liczb (na przykład „top 10” lub „w 2022” – zwracają one uwagę ludzi).

Twórz unikalne opisy meta

Pomimo, że opisy meta nie są bezpośrednim czynnikiem rankingowym, mają one wpływ na Twoją klikalność (CTR). Innymi słowy, pisanie doskonałych opisów meta sprawi, że więcej ludzi kliknie Twój link w rezultatach wyszukiwania.

Okrojony opis meta nie jest katastrofą z perspektywy SEO, ale nie wygląda to również dobrze.

Opisy meta możesz dodawać w Yoast SEO w tej samej sekcji co tagi tytułów. Pasek postępów pozwoli na utrzymanie opisu meta w idealnym zakresie długości.

Poniższe zasady pomogą Ci napisać doskonałe opisy meta:

 • twórz unikalny opis meta dla każdej strony,
 • staraj się zmieścić w limicie 120 znaków (opis nie zostanie ucięty w rezultatach na urządzeniach mobilnych),
 • uwzględnij docelowe słowo kluczowe (rób to jednak naturalnie, bez upychania słów kluczowych),
 • pamiętaj o intencjach wyszukiwania,
 • pisz jasno i stosuj stronę czynną,
 • przekazuj wartość i na końcu dodaj wezwanie do działania.

Linkuj wewnętrznie

Link wewnętrzny do każdy odnośnik, który wskazuje jedną stronę z innej strony w ramach tej samej domeny.

Istnieją dwa typy linków wewnętrznych:

 • nawigacyjne linki wewnętrzne – linki, które są częścią struktury serwisu (takie jak menu, kategorie, itp.),
 • kontekstowe linki wewnętrzne – linki do odpowiednich stron w Twojej domenie, które są umieszczane w tekście głównym.

Linki wewnętrzne stanowią świetny sposób przekazywania autorytetu pomiędzy stronami, który jest (w przeciwieństwie do pozyskiwania linków zwrotnych) w 100% pod Twoją kontrolą.

Tworzenie linków wewnętrznych

Możesz tworzyć wewnętrzne linki gdy tworzysz nową treść. Dodawanie linków wewnętrznych w WordPressie jest łatwe.

W pierwszej kolejności wybierz fragment tekstu, z którego chcesz stworzyć odnośnik (anchor). Następnie kliknij ikonę łańcucha. Kolejnym krokiem jest poszukanie strony lub wpisu, do którego chcesz linkować i kliknięcie go.

Możesz również tylko wkleić adres URL strony docelowej, jeśli już go posiadasz. Alternatywnie możesz skorzystać z wtyczki WordPress, która zautomatyzuje proces tworzenia linków wewnętrznych w oparciu o wybrane słowa kluczowe.

Dobrą praktyką jest sprawienie, aby linkowanie wewnętrzne stało się częścią Twojej pracy publikacyjnej:

 • przed publikacją – podczas pisania nowych treści, upewnij się, że linkujesz do innych wpisów lub stron, które mogą być przydatne dla Twoich czytelników,
 • po publikacji – gdy wpis jest publiczny, poszukaj starszych wpisów, do których możesz linkować z nowej treści.

Korzystaj z linków wewnętrznych strategicznie, aby wspierać swoje istotne strony oraz wpisy.

Twórz opisowy tekst Alt ilustracji

Dodawanie opisowego tekstu alt w ilustracjach jest istotną praktyką SEO w WordPressie oraz innych podobnych platformach.

Na głównym blogu Google poinformowano, że Google wykorzystuje tekst alt, aby „zrozumieć tematykę ilustracji”. Ponadto tekst alt jest istotnym elementem, jeśli chodzi o doświadczenie użytkowników. Czytniki ekranu odczytują tekst alt dla osób mających problemy ze wzrokiem.

Jak więc można stworzyć dobry tekst alt?

Przykładem może być zdjęcie dwóch mężczyzn grających w szachy. Oto kilka przykładów tekstu alt:

 • zły tekst alt (upychanie słów kluczowych) – „szachy, szachownica, mężczyźni grający w szachy, historia szachów”,
 • zły tekst alt (brak tekstu alt) – „”,
 • zły tekst alt (niejasny) – „szachy”,
 • dobry tekst alt – „dwóch mężczyzn grających w szachy”,
 • świetny tekst alt – „dwóch starszych mężczyzn grających w szachy na ławce w Central Parku w 1946 roku”.

Jak widać, Twój tekst alt powinien być opisowy i pomocny. Nie jest to miejsce na upychanie słów kluczowych (chociaż uwzględnienie słowa kluczowego jest dobrą praktyką, o ile jest ono odpowiednie i umieszczone naturalnie).

Aby dodać tekst do alt do ilustracji w WordPress:

Przejdź do Media > Biblioteka i wybierz ilustrację, którą chcesz edytować. Napisz swój tekst alt w polu „tekst alternatywny”.

Pamiętaj również o tym, że tekst alt nie jest zawsze konieczny. Nie musisz pisać tekstu alternatywnego w następujących przypadkach:

 • ilustracje o typowych zadaniach dekoracyjnych,
 • ilustracje, w pobliżu których znajduje się ich opis w formie tekstowej.

Porada – kolejnym typem metadanych wykorzystywanych przez Google do zrozumienia ilustracji, jest nazwa pliku.

Następnym razem nadając nazwę swojemu plikowi z ilustracją przed publikacją w WordPress, pamiętaj, że opisowa nazwa pliku, taka jak na przykład czerwony-motyl.jpg jest lepsza niż na przykład DUiA6jWYoi91bK.jpg.

Przyspiesz działanie Twojego serwisu

Jeśli chodzi o prędkość działania strony, znaczenie ma każda sekunda.

Prędkość działania strony jest również potwierdzonym czynnikiem rankingowym. Oznacza to, że posiadanie wolnej strony może wpłynąć negatywnie na Twój ranking. Ponadto raport Google wykazał duże powiązania pomiędzy szybszym czasem ładowania strony, a prawdopodobieństwem opuszczenia strony przez użytkownika.

Istnieje wiele sposobów optymalizacji strony WordPress pod kątem przyspieszenia jej działania:

 • zainstalowanie wtyczki pamięci podręcznej – pozwoli ona na przechowywanie pewnych części danych Twojej strony po jej pierwszym załadowaniu, więc każde przyszłe żądanie będzie przetwarzane szybciej,
 • wykorzystanie sieci dostarczania treści (Content Delivery Network – CDN). Sieci te rozprzestrzeniają treść Twojej strony na różnych serwerach na świecie, tak aby przyspieszyć czas ładowania w różnych lokalizacjach oddalonych od oryginalnego serwera (przykładem popularnej usługi CDN jest Cloudflare.),
 • zmniejszenie kodu – im kod jest mniejszy (np. dzięki usunięciu niepotrzebnych znaków), tym może się on ładować szybciej,
 • istotną kwestią jest również zmniejszanie i optymalizacja obrazów.

Podsumowanie

Oczywiście istnieje wiele innych strategii pozwalających na optymalizację pod kątem SEO na WordPressie. Przedstawione wyżej kwestie są jednak najważniejsze i mają najistotniejszy wpływ na sukces.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.