Skip to content Skip to footer

SEO vs PPC. Co warto wiedzieć? Czym różnią się oba kanały?

Wiele osób zastanawia się czy SEO czy PPC są odpowiednie dla ich działalności. Jak donosi serwis Videnglobe, około 49% małych przedsiębiorstw skupia się mocno na SEO. Z drugiej strony, niektórzy z Twoich konkurentów mogą znacznie inwestować w PPC licząc na szybkie sukcesy. Czy SEO (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek) to maraton godny biegu lub może PPC (Pay Per Click – płatne za kliknięcie) to szybki sprint do mety? Który z nich nie zużyje całego zasobu gotówki i mimo to wykona postawione przed nim zadania?

Różnica pomiędzy SEO a PPC

Jeśli mowa o SEO i PPC, mamy do czynienia z dwiema różnymi ścieżkami mającymi na celu podkreślić Twoją obecność on-line.

SEO to spokojny i powolny proces – polega on na optymalizacji serwisu, tak aby naturalnie pojawiał się w rezultatach wyszukiwania. Z drugiej strony PPC oznacza płacenie za uzyskanie natychmiastowej uwagi.

Według Videnglobe pięć branż z najwyższym współczynnikiem konwersji to:

 • usługi finansowe,
 • nieruchomości,
 • usługi prawne,
 • produkcja,
 • dystrybucja.

Jednym z powodów tego zjawiska jest to, że organiczne rezultaty wyszukiwania, będące rezultatem działań SEO, są zwykle postrzegane za bardziej godne zaufania niż płatne wyszukiwanie (PPC). Użytkownicy mają tendencję do większego ufania organicznym rezultatom wyszukiwania, ponieważ wierzą, że takie wyniki pojawiły się ze względu na odpowiednie dopasowanie do zapytania, a nie dlatego, że ktoś za to zapłacił.

Czym jest SEO i jak wspiera ono Twoją działalność?

SEO to skrót od angielskiego „Search Engine Optimization” (optymalizacja pod kątem wyszukiwarek) i jego celem jest zwiększenie widoczności Twojej firmy on-line. Działania te pomagają Twojemu serwisowi pojawić się, gdy ludzie szukają różnych rzeczy w Internecie.

Istotne elementy SEO

 • SEO na stronie – obejmuje wykorzystanie odpowiednich elementów na stronie, które zwracają uwagę wyszukiwarek. Dotyczy to między innymi treści, opisów meta oraz wielu innych, nawet najmniejszych detali,
 • SEO poza stroną – jest to powiązane z Twoją reputacją w społeczności. Jak postrzegają Cię inni? Czy są w stanie ręczyć za Ciebie? W sektorze cyfrowym, wiąże się to z odpowiednią ilością i jakością innych stron posiadających odnośniki do Twojej,
 • techniczne SEO – wyobraź sobie zapraszanie gości do Twojego domu. Chcesz, aby był on posprzątany i przyjazny. Techniczne SEO sprawia, że Twój serwis jest „przyjazny” dla wyszukiwarek i ułatwia im crawling oraz indeksowanie.

Lista jest całkiem spora. Każdy jej element jest złożony i jeśli wszystkie są odpowiednio realizowane, Twoja strategia SEO będzie przynosić sukcesy. W poniższej tabeli znajduje się pełna lista elementów SEO:

ELEMENTYOPIS
SEO na stronieObejmuje on wszystkie działania na stronie, które można wykonać, aby pozycjonować serwis. Element ten uwzględnia optymalizację słów kluczowych, opisy meta, jakość treści, itp.
SEO poza stronąCzynności wykonane poza Twoją stroną, które mają wpływ na ranking. Zwykle chodzi tutaj o pozyskiwanie linków zwrotnych.
Techniczne SEOElement ten obejmuje strukturę serwisu oraz szczegóły dotyczące zaplecza. Istotne jest upewnienie się, że strony są szybkie, bezpieczne i zoptymalizowane pod urządzenia mobilne.
Lokalne SEOOptymalizacja pod kątem widoczności lokalnych firm. W skład tego SEO wchodzą listy, opinie oraz lokalne słowa kluczowe.
Tworzenie treściRegularnie dodawana, wysokiej jakości treść napędza ruch, wspiera strategie dotyczące słów kluczowych oraz buduje autorytet.
Pozyskiwanie linkówPozyskiwanie wysokiej jakości, renomowanych linków zwrotnych prowadzących do Twojej strony, zwiększa jej wiarygodność w wyszukiwarkach.
Analiza i raporty SEOKorzystanie z narzędzi do mierzenia skuteczności, analizy ruchu oraz ulepszania strategii.

Zalety SEO

Oto najważniejsze zalety związane z SEO:

 • Tańsza opcja z perspektywy długofalowej. Pomyśl o SEO jak o karnecie na siłownię. Oczywiście istnieją pewne koszty początkowe (opłata za dołączenie, kupno sprzętu), ale po załatwieniu wszystkiego i zachowaniu ciągłości działania, czekasz na doskonałe rezultaty bez inwestowania dużej ilości pieniędzy.
 • Po początkowych inwestycjach w SEO możesz cieszyć się czołowymi pozycjami w Google i nie będzie to oznaczać wielkich kosztów. Jeśli masz mały sklep internetowy, musisz poświęcić jedynie trochę czasu na zadbanie o stronę, jej działanie i jakość jej treści. Ludzie poszukujący najnowszych trendów będą Cię odwiedzać bez konieczności płacenia za każde ich kliknięcie.
 • Nakierowanie na różne fazy leja sprzedażowego. Ogromną zaletą SEO jest to, że przemawia ono do klientów na różnych etapach sprzedaży. Niezależnie od tego czy klienci dopiero przeglądają oferty czy też są gotowi do zrobienia zakupu, Twoja treść naprowadza ich na właściwą drogę. Na przykład możesz publikować wpisy blogowe dla ciekawskich osób, tworzyć strony produktów dla zainteresowanych zakupem oraz zrobić studium przypadków dla osób, które chciałyby skorzystać z oferty.
 • Tworzenie autorytetu marki. Pojawiasz się stale w organicznych rezultatach wyszukiwania? Z czasem użytkownicy uwierzą, że posiadasz dobrą treść i zawartość strony. Zapewne udało Ci się zauważyć, jak pewne nazwy firm pojawiają się często, gdy szukasz czegoś z ich branży. Tak właśnie wygląda duży autorytet marki.
 • Ruch evergreen. Gdy pozycjonujesz stronę pod dane słowo kluczowe, możesz nadal pozyskiwać ruch bez płacenia za każdego odwiedzającego. Posiadasz na przykład wpis blogowy z 2018 roku, który odpowiada na pytania odwiedzających? Będzie on więc generował ruch. Tak wygląda potęga treści evergreen w SEO. Artykuł może przyciągać odwiedzających nawet po wielu latach od jego napisania.
 • Zwiększenie wiarygodności. Ludzie ufają Google. Jeśli więc wyszukiwarka pokaże Twoją stronę jako najlepszy rezultat, istnieje większe prawdopodobieństwo, że ludzie Tobie zaufają. Na przykład, jeśli poszukujesz wytycznych dotyczących „założenia małej firmy w USA” i zobaczysz rezultat z „U.S. Small Business Administration (SBA)”, natychmiast poczujesz, że jesteś w dobrych rękach.

Wady SEO

 • Zmiana algorytmów. Jest to spora trudność. Gdy cieszysz się, że udało Ci się zrobić wszystko zgodnie z wytycznymi, Google może nagle zmienić algorytmy. Przykładowo, jeśli udało Ci się osiągnąć najwyższe miejsce w Google dla hasła „najlepszy sklep internetowy”, a Google zdecyduje się na zmianę sposobu układania rankingu, możesz nagle znaleźć się za swoimi konkurentami.
 • Niezbędna jest regularna optymalizacja. W przypadku SEO, musisz zachować czujność. Sytuacja wygląda podobnie jak w branży technologicznej. Zawsze może pojawić się nowa aktualizacja, nowy model albo jakaś nowa funkcja. Dobrze pozycjonowany artykuł z 2019 roku może się więc nie utrzymać na szczycie w 2023 roku bez pewnych zmian i ulepszeń.
 • Sukces długoterminowy (lub jego brak). SEO nie jest strategią zapewniającą szybki sukces. Potrzeba tutaj czasu, ale warto poczekać, jeśli robisz wszystko dobrze. Przykładowo na początku istnienia bloga, może pojawiać się na nim tylko kilku odwiedzających. Jeśli jednak go zachowasz i będziesz konsekwentny w jego prowadzeniu przez rok lub dłużej, możesz stać się najlepszym źródłem informacji w danej dziedzinie.
 • Nieprzewidywalność. Nie wiadomo kiedy Twoja strona zacznie zyskiwać pozycję. Możesz osiągnąć sukces w ciągu zaledwie kilku miesięcy, ale może też zająć to kilka lat. Przykładowo, możesz inwestować zasoby w pozycjonowanie dla hasła „najlepsze oprogramowanie CRM”, ale duża firma, taka jak Salesforce dominuje w branży i sprawia, że Twój wzrost pozycji jest wolniejszy oraz trudniejszy.
 • Silna konkurencja. Każdy chce zająć czołowe miejsce i wspierać swoją działalność poprzez inwestowanie w SEO. Dlatego konkurencja jest duża. W przypadku tak wielu firm chcących pozycjonować się dla takich samych słów kluczowych, zapewnienie sobie czołowego miejsca jest dużym wyzwaniem.

Podobnie jak wszystkie inne strategie, SEO posiada swoje unikalne wyzwania oraz zalety. Czy jednak wady przyćmiewają zalety? Jeżeli mierzysz w zrównoważony, długoterminowy wzrost, inwestowanie czasu oraz zasobów w SEO może zapewnić Tobie spory sukces.

Co to jest PPC i jak wspiera Twoją działalność?

Działanie PPC jest dość proste. Tworzysz reklamy, wybierasz swoje słowa lub frazy kluczowe powiązane z Twoją działalnością, a następnie umieszczasz swoje reklamy w rezultatach wyszukiwania i różnych platformach on-line. Gdy ktoś poszukuje czegoś co pasuje do wybranych przez Ciebie słów kluczowych, Twoja reklama pojawi się wśród rezultatów wyszukiwania. Dobrą rzeczą związaną z PPC jest to, że pieniądze są od Ciebie pobierane, gdy ktoś kliknie reklamę. Nie pobiera się opłat za to, że użytkownik będzie na nią patrzeć.

Jeśli chodzi o prowadzenie kampanii PPC, duże firmy, takie jak Google Ads oraz Meta Ads (dawniej Facebook) są najlepszymi wyborami. Oferują one wiele narzędzi, które pozwalają na stworzenie, zarządzanie i dostosowywanie reklam. Przykładowo Google Ads pozwala na umieszczenie Twoich reklam na stronach z rezultatami wyszukiwania, a także na różnych stronach partnerskich.

PPC może zapewnić uzyskanie szybkich rezultatów, o których powiadomi Ciebie natychmiast. Nie jest to jednak rozwiązanie pasujące wszędzie. Wymaga ono pewnego planowania, stałego zarządzania oraz optymalizacji, aby funkcjonowało prawidłowo z myślą o Twoich konkretnych celach biznesowych i budżecie.

Istotne elementy PPC

Za chwilę odsłonimy kurtynę, za którą znajdują się istotne elementy wpływające pozytywnie na kampanie PPC. Warto przyjrzeć im się z bliska:

 • optymalizacja strony docelowej. Twoja strona docelowa to pewnego rodzaju drzwi wejściowe zapraszające do Twojego sklepu internetowego. To tutaj docierają Twoi potencjalni klienci po kliknięciu Twojej reklamy. Co jeśli takie cyfrowe przywitanie nie zostało dobrze zoptymalizowane? Niezależnie od tego czy chodzi o zakup, rejestrację czy też złożenie zapytania, doskonała strona docelowa zwiększa szansę na to, że odwiedzający staną się zadowolonymi klientami,
 • badanie słów kluczowych. Słowa kluczowe są fundamentami kampanii PPC. Są to słowa I frazy, które użytkownicy wpisują w wyszukiwarkach, gdy poszukują produktów albo informacji. Skuteczne poszukiwanie słów kluczowych to jak posiadanie mapy skarbów. Musisz bowiem postarać się odkryć słowa, których Twoi potencjalni klienci mogą użyć podczas wyszukiwania.

W sieci dostępnych jest wiele narzędzi, które pomagają w odkrywaniu słów kluczowych, które są nie tylko odpowiednie, ale również charakteryzują się wysokim zakresem wyszukiwania i mniejszą konkurencją. Wyobraź sobie, że prowadzisz agencję turystyczną specjalizującą się w wycieczkach przygodowych. Podczas poszukiwania możesz znaleźć słowa kluczowe, takie jak „najlepsze wycieczki piesze”, „wycieczka przygodowa”, „wakacje ze sportami ekstremalnymi”. Te frazy są podstawą kampanii PPC i zapewniają wysoką skuteczność reklam wśród osób poszukujących przygód,

 • tworzenie reklam. Tworzenie interesujących, przyciągających uwagę reklam jest kluczowe w świecie PPC. Takie reklamy powinny obejmować istotę Twojego produktu lub usługi oraz propozycję oferowanej wartości. To wszystko musi się mieścić w ograniczonej liczbie znaków. Dobór słów, elementów wizualnych oraz ogólnego projektu ma wpływ na sukces lub porażkę kampanii. Istotne jest nie tylko to co powiesz, ale również JAK to powiesz.
 • zarządzanie stawkami. Proces zarządzania stawkami obejmuje ustanowienie maksymalnej kwoty, jaką możesz zapłacić za kliknięcie Twojej reklamy. Mądre strategie zarządzania stawkami zapewniają Tobie uzyskanie jak najlepszej wartości w ramach określonego budżetu. Możesz dopasowywać swoje stawki w oparciu o czynniki, takie jak skuteczność słów kluczowych, godzina dnia lub nawet urządzenie stosowane przez użytkownika,
 • ustawienia kampanii. Konfiguracja ustawień Twojej kampanii PPC może znacznie wpłynąć na jej sukces. Parametry, takie jak nakierowanie na lokalizację, tworzenie harmonogramu reklam oraz przydzielanie budżetu, wchodzą w skład tego elementu. Określając gdzie i kiedy pojawią się Twoje reklamy, możesz dopasować kampanię tak, aby docierała do najbardziej odpowiednich odbiorców, mieszcząc się jednocześnie w Twoim budżecie,
 • rozszerzenia reklam. Pod pojęciem rozszerzenia reklam kryją się bonusowe funkcje polepszające reklamy. Zapewniają dodatkowe informacje lub metody interakcji użytkowników z Twoją działalnością. Na przykład możesz uwzględnić linki do strony, które kierują użytkowników do konkretnych stron w Twoim serwisie, wywołać rozszerzenia podkreślające oferty specjalne lub ustrukturyzowane fragmenty, które przedstawiają zakres oferowanych przez Ciebie usług. Takie rozszerzenia sprawiają, że reklamy stają się bardziej informacyjne oraz angażujące. To z kolei zwiększa szansę na kliknięcia i konwersje,
 • śledzenie konwersji. Ostatecznym miernikiem skuteczności PPC są konwersje. Śledzenie konwersji pozwala na monitorowanie i analizowanie działań użytkowników po kliknięciu reklamy. Niezależnie od tego czy mamy do czynienia z finalizacją zakupu, wypełnieniem formularza kontaktowego lub telefonem, śledzenie takich działań zapewnia wartościowe informacje. Pozwalają one na polepszenie kampanii, poprawę ROI oraz podejmowanie decyzji (kierowanych danymi) w zakresie optymalizacji działań reklamowych.

Oto istotne pytanie. Jak sprawić, aby te elementy PPC wpływały korzystnie na Twoją działalność? Pomyśl o ścieżce klienta od pierwszego kliknięcia kierującego na stronę docelową. Czy Twoje słowa kluczowe są zgodne z intencjami wyszukiwania i aspiracjami użytkowników?

Rozumiemy, że królestwo reklam cyfrowych może być przytłaczające. Warto więc pozyskiwać informacje w sieci i w razie konieczności korzystać z usług doświadczonych fachowców w tej dziedzinie.

Zalety PPC

Zwróćmy bardziej szczegółową uwagę na zalety PPC:

 • szybkie rezultaty – w przeciwieństwie do SEO, w którym uzyskanie znaczącego ruchu może trwać miesiącami, PPC zapewnia prawie natychmiastowe rezultaty. Po ustanowieniu swojej kampanii, Twoje reklamy mogą poprawić rezultaty wyszukiwania i wygenerować kliknięcia w ciągu zaledwie kilku godzin. Jest to doskonały wybór jeśli zależy Tobie na natychmiastowym zwiększeniu ruchu, sprzedaży lub zapytań,
 • duża widoczność – reklamy PPC pojawiają się wyraźnie w górnych częściach stron z rezultatami wyszukiwania (SERP). Zwykle są oznaczane jako „Reklama” lub „Sponsorowane”. Takie rozmieszczenie na górze sprawia, że Twoja firma jest jedną z pierwszych opcji widzianych przez użytkowników, którzy poszukują odpowiednich słów kluczowych,
 • nakierowanie na Twoich odbiorców. Dzięki PPC, możesz skupić się na bardzo konkretnej grupie odbiorców. Chcesz dotrzeć do użytkowników biorąc pod uwagę ich lokalizację, dane demograficzne, zainteresowania czy też stosowane urządzenia? To wszystko jest dostępne w menu. Oznacza to, że Twoje pieniądze są inwestowane w ludzi, którzy najprawdopodobniej staną się lojalnymi klientami,
 • magia testów A/B. Testy A/B to doskonała funkcja w reklamach PPC. Umożliwia ona tworzenie różnych wersji Twojej reklamy i strony docelowej oraz testowanie ich, aby sprawdzić, która radzi sobie lepiej. Takie podejście napędzane danymi pozwala na stałe usprawnianie kampanii i uzyskiwanie optymalnych rezultatów,
 • kliknięcia dopasowane do intencji. Gdy ludzie klikają reklamy PPC, są zwykle w fazie decyzyjnej swojej ścieżki zakupów. Osoby takie aktywnie poszukują produktu lub usługi co oznacza, że są one bardziej skłonne do podjęcia działania. Niezależnie od tego czy jest to zakup, złożenie zapytania ofertowego czy też wypełnienie formularza kontaktowego – intencja jest silna. Taki wysoki poziom zainteresowania może doprowadzić do szybszego generowania konwersji,
 • wgląd w dane i spora ilość danych. Platformy PPC zapewniają bogactwo danych i analiz. Możesz śledzić skuteczność swoich kampanii, mierzyć zwrot inwestycji (ROI – return on investment) oraz dostosowywać swoją strategię w oparciu o dane. Na przykład, poprzez dane PPC możesz odkryć, że Twoje reklamy zyskują największe zainteresowanie i generują najwięcej konwersji wieczorami. Możesz więc dopasować strategię stawek, tak aby jak najlepiej wykorzystywać ten czas. Pozwoli to na optymalizację skuteczności kampanii.

Takie zalety sprawiają, że kanały PPC są kuszące dla firm chcących szybko zwiększyć swoją widoczność on-line, łączyć się z wybranymi odbiorcami oraz wykorzystywać dane w celu ulepszeń.

Wady PPC

Każda ze strategii posiada pewne wady i nie ma tutaj wyjątku. Oto wady PPC:

 • spore, rosnące koszty. PPC czasami wygląda jak aukcja z dużymi stawkami, szczególnie w przypadku konkurencyjnych słów kluczowych. Koszty będą wzrastać, a konkurowanie na stawki może zwiększyć ceny. Na przykład, jeśli prowadzisz firmę w konkurencyjnej branży, płacenie za słowa kluczowe może być kosztowne, gdy wielu konkurentów dołączy do wyścigu,
 • krzywa uczenia się. Podobnie jak w przypadku opanowania nowej umiejętności, oswojenie się z platformami PPC wymaga czasu i praktyki. Tworzenie kampanii, wybór właściwych słów kluczowych oraz optymalizacja Twoich reklam może być kłopotliwa, jeśli jesteś osobą początkującą,
 • ad blindness (ślepota reklamowa). Wielu użytkowników ignoruje lub wyłącza reklamy. Zjawisko to jest znane jako „ślepota reklamowa”. Może ono doprowadzić do zmniejszenia klikalności oraz pogorszenia ogólnej efektywności Twoich kampanii PPC. Na przykład użytkownik może podświadomie omijać reklamy PPC na stronie z rezultatami wyszukiwania, ponieważ przyzwyczaił się skupiać na rezultatach organicznych,
 • oszustwa związane z klikaniem. Kampanie PPC są podatne na oszustwa, w których osoby lub boty złośliwie klikają Twoje reklamy. Może to wyczerpywać Twój budżet i wpłynąć negatywnie na dane dotyczące skuteczności kampanii,
 • ciągłe zarządzanie. Skuteczne kampanie PPC wymagają stałego monitorowania oraz optymalizacji. Regularne dostosowywanie słów kluczowych, treści reklam oraz stawek w celu poprawy skuteczności może być czasochłonne i może wymagać wsparcia wyspecjalizowanego zespołu lub firmy zewnętrznej. Możesz prowadzić nawet mały sklep internetowy, a zarządzanie kampaniami PPC może pochłonąć wiele Twojego cennego czasu, odciągając Ciebie od innych istotnych zadań, takich jak rozwój produktów lub obsługa klienta.

Oczywiście istnieją pewne wady, jednak wiele firm dostrzega przede wszystkim zalety PPC. Chodzi tutaj między innymi o natychmiastową widoczność i precyzyjne nakierowanie na odbiorców. Te atuty dość mocno przewyższają wady.

SEO a PPC – która opcja jest lepsza dla Twojej firmy?

Nadszedł czas na podjęcie decyzji. Znasz już wady i zalety SEO oraz PPC. Pojawia się jednak pytanie – która opcja jest idealnym wyborem w przypadku Twojej unikalnej działalności? Zatrzymajmy się przy tym na chwilę.

Kiedy najlepiej korzystać z SEO?

SEO ma swój czas oraz miejsce. Kluczowe jest więc wiedzieć kiedy korzystać z tego kanału w swojej strategii marketingu cyfrowego:

 • jesteś osobą nakierowaną na sukces długoterminowy – SEO to gra dla osób cierpliwych. Jeśli chcesz zainwestować czas i wysiłki w dłuższym okresie, SEO będzie idealnym wyborem,
 • kładziesz nacisk na budowę autorytetu marki – SEO to nie tylko słowa kluczowe. Jest to narzędzie do budowania wizerunku eksperta w Twojej branży. Jeśli chcesz stać się ważnym źródłem informacji dla Twoich odbiorców, SEO jest idealną metodą na stanie się autorytetem,
 • posiadasz ograniczony budżet – jeśli pracujesz w ramach ograniczonych zasobów finansowych, SEO oferuje opłacalną metodę konkurowania o widoczność on-line. Co prawda na rezultaty trzeba poczekać, ale opcja ta nie zużyje szybko Twojego budżetu,
 • celem jest długoterminowy zwrot inwestycji – SEO stale dostarcza ruch organiczny bez bieżących kosztów powiązanych z PPC. Jeśli zależy Tobie na stałym zwrocie inwestycji, SEO jest idealną opcją,
 • chcesz dopasować się do różnych faz ścieżki klienta – SEO jest narzędziem do tworzenia treści, która dociera do potencjalnych klientów na różnych etapach procesu zakupowego. Niezależnie od tego czy użytkownicy przeglądają stronę, porównują dostępne opcje czy też są gotowi dokonać zakupu, SEO pozwala na dopasowanie treści do ich konkretnych potrzeb.

Kiedy najlepiej korzystać z PPC?

Reklamy PPC można porównać do sprintera w wyścigu marketingu cyfrowego, który zapewnia szybkie rezultaty. Oto sytuacje, w których PPC jest najlepszym wyborem:

 • zależy Ci na szybkich rezultatach – jeśli chcesz szybko przekazać swoje informacje i odnotowywać natychmiastowe kliknięcia, PPC jest w takim przypadku szybkim wsparciem. W przeciwieństwie do SEO, w którym potrzeba czasu, aby wspinać się wyżej w rankingu, PPC zapewnia Tobie czołowe rezultaty wyszukiwania prawie natychmiastowo,
 • posiadasz nowy lub unikalny produkt – jeśli Twój produkt lub usługa są czymś przełomowym i jedynym w swoim rodzaju, PPC umożliwia szybkie przedstawienie ich światu,
 • posiadasz ofertę ograniczoną czasowo – może to być wyprzedaż wakacyjna, promocja ograniczona czasowo lub promocja specjalna. Jeśli czas jest istotny, PPC może wywołać poczucie pilności i spowodować natychmiastowe działania,
 • możesz chcieć kierować swoich odbiorców na konkretną stronę – niezależnie od tego czy jest to strona produktowa, oferta specjalna czy też formularz rejestracji, PPC nakieruje Twoich odbiorców do konkretnego miejsca docelowego,
 • posiadasz szeroką grupę odbiorców docelowych – jeśli Twoi idealni klienci charakteryzują się różnymi cechami demograficznymi lub zainteresowaniami, precyzyjne opcje nakierowania PPC mogą pomóc dotrzeć do szerszego grona potencjalnych kupujących.

SEO lub PPC – ważne pytania do zadania

Zanim przejdziemy do kolejnego działu, skupmy się na poniższych pytania. Wybór pomiędzy SEO a PPC zależy od różnych czynników. Trzeba jednak zadać istotne pytania:

 • jaki jest Twój budżet? Czy jesteś w stanie dokonywać długofalowych inwestycji w celu uzyskania stopniowego wzrostu w zakresie SEO czy posiadasz zasoby finansowe umożliwiające szybsze uzyskanie rezultatów dzięki PPC? Twój budżet decyduje o narzędziach i taktykach jakie masz do dyspozycji,
 • jakie są Twoje ramy czasowe? Czy do wprowadzenia produktu na rynek pozostała ograniczona ilość czasu czy może jesteś w stanie cierpliwie działać z SEO? Znajomość ram czasowych pomaga wybierać pomiędzy natychmiastowymi i stopniowymi rezultatami,
 • jaka jest Twoja konkurencja? Na rynku z silną konkurencją, PPC może być sekretną bronią zapewniającą natychmiastową widoczność. Czy wiesz na jakie słowa kluczowe są nakierowani Twoi konkurenci? Znajomość konkurencji pozwala na stosowanie skuteczniejszych strategii,
 • jakie są Twoje cele biznesowe? Twoje cele definiują przyczynę Twoich działań w marketing cyfrowym. Chcesz z biegiem czasu budować autorytet marki przy pomocy SEO czy też jesteś bardziej zainteresowany w pozyskiwaniu kliknięć o sporej intencji od razu w PPC? Wyraźne cele mają wpływ na Twój wybór,
 • jesteś gotowy na krzywą nauczania? PPC może być skomplikowane, ale czy chcesz poświęcić czas na opanowanie jego wszystkich elementów i etapów? Posiadasz specjalistyczną wiedzę czy może chcesz skorzystać z profesjonalnych usług PPC?

Inna opcja – wykorzystanie obu strategii SEO i PPC jednocześnie

Gdy stoisz na rozdrożu i myślisz o tym co wybrać, zastanów się nad poniższą opcją. Nie musisz wybierać pomiędzy SEO i PPC. Możesz wykorzystać je razem, aby stworzyć mieszankę marketingową o dużym potencjale, która napędza Twoją działalność kierując ją na szczyt. Oto jak można wykorzystać siłę drzemiącą w obu opcjach:

 • korzystaj z PPC, aby promować swoją treść. Czy tworzysz atrakcyjne wpisy blogowe lub informacyjne materiały wideo? Skorzystaj z PPC, aby zapewnić im dodatkowe wsparcie. Twoja treść może natychmiast osiągnąć szerszą grupę odbiorców. Następnie SEO przejmie pałeczkę i utrzyma sporą popularność Twoich treści,
 • korzystaj z retargetingu. PPC to ogromne wsparcie pod kątem retargetingu. Jeśli ktoś odwiedził Twoją stronę, ale nie dokonał konwersji, warto ponownie nakierować się na takie osoby przy pomocy reklam PPC. Przypomnij im to o czym zapomniały i delikatnie przywróć takie osoby do leja sprzedażowego,
 • kontroluj słowa kluczowe, w które inwestują konkurenci. Narzędzia PPC mogą ujawnić słowa kluczowe, wykorzystywane przez konkurencję. Takie informacje to kopalnia złota dla Twojej strategii SEO. Określ wysoce skuteczne słowa kluczowe i wykorzystaj je w swoich treściach,
 • przenieś drogie słowa kluczowe PPC do SEO. Jeśli zauważysz, że określone słowa kluczowe mocno nadwyrężają Twój budżet PPC, warto przenieść je do strategii SEO. W końcu jest to najbardziej opłacalna opcja w perspektywie długofalowej,
 • łącz ze sobą SEO i PPC, aby pojawiać się w górnej części stron z rezultatami wyszukiwania (SERP). Chcesz dominować na stronie z wynikami wyszukiwania? Korzystaj z PPC, aby zapewnić sobie czołowe miejsce przy pomocy płatnej reklamy oraz jednocześnie celuj w najlepszy ranking organiczny poprzez działania SEO. Podwójna ekspozycja oznacza podwójnie skuteczne działanie,
 • wykorzystaj PPC na obszarach geograficznych o słabszym działaniu SEO. Jeśli Twoje działania SEO nie zawojowały określonych obszarów geograficznych, skorzystaj z PPC, aby uzupełnić luki. W ten sposób poszerzysz swój zasięg,
 • testy A/B treści reklam oraz stron docelowych mogą zostać uwzględnione na listach organicznych i stronach docelowych. PPC pozwala na szybkie przeprowadzenie testów A/B dotyczących treści reklam i stron docelowych. Odkryj co działa na odbiorców i skorzystaj z tych informacji, aby poprawić swoją organiczną treść,
 • przetestuj swoją strategię słów kluczowych w PPC przed przejściem do długoterminowej strategii SEO. Pomyśl o PPC jak o swoim obszarze ćwiczebnym. Eksperymentuj z różnymi słowami kluczowymi, aby sprawdzić co generuje najlepsze rezultaty. Po uzyskaniu istotnych informacji, uwzględnij te słowa kluczowe w swojej długoterminowej strategii SEO.

Piękno łączenia SEO i PPC polega na tym, że kanały te mogą wzajemnie się uzupełniać. Nie jest to więc wybór pomiędzy jednym i drugim. Chodzi tutaj o wykorzystanie obu opcji, aby wykorzystać mocne strony każdej z nich. Rezultatem jest dynamiczna strategia marketingowa, która jest wszechstronna, możliwa do przystosowania i nakierowana na sukces. Dlaczego więc mamy się nastawiać na jedną opcję, skoro można czerpać wszystko co najlepsze z obu?

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.