Skip to content Skip to sidebar Skip to footer

Youtube SEO. Co warto o tym wiedzieć?

Przy obecnej konsumpcji materiałów wideo, zyskanie dużej popularności na największej platformie wideo na świecie wydaje się być trudne. Dobrą wiadomością jest to, że zyskiwanie pozycji na YouTube nie wymaga znajomości szczegółów technicznych czy też stosowania taktyk z zakresu spamu.

Istnieją pewne kluczowe elementy wykorzystywane przez algorytm YouTube do tworzenia rankingu materiałów wideo. YouTube SEO obejmuje optymalizację filmów z uwzględnieniem tych elementów i ścisłego trzymania się algorytmów.

Jak materiały wideo pozycjonują się na YouTube?

Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie. Aby filmy dobrze pozycjonowały się na YouTube, należy w pierwszej kolejności zrozumieć algorytm oraz czynniki rankingowe YouTube.

Podobnie jak każda wyszukiwarka, YouTube chce dostarczać treść, która odpowiada na zapytanie wyszukującego. Na przykład, jeśli ktoś szuka hasła „jak zawiązać krawat”, YouTube nie pokaże materiału wideo zatytułowanego „jak zawiązać sznurówki”. Zamiast tego pojawią się rezultaty odpowiadające na takie konkretne zapytanie.

Gdy już zajmiesz się YouTube SEO, pomyśl o tym, jak możesz zastosować terminy i frazy używane przez Twoich odbiorców docelowych. Musisz również pomyśleć o analityce YouTube i zaangażowaniu. Podczas pozycjonowania filmów, YouTube zwraca uwagę na miernik zwany „czasem oglądania”, czyli innymi słowy jak długo oglądający zostają przy Twoich filmach.

Dłuższy czas oglądania oznacza, że dostarczasz wartościową treść. Krótki czas oglądania oznacza, że Twoja treść nie powinna być pozycjonowana. Jeśli więc chcesz pozycjonować filmy, twórz treść zoptymalizowaną pod dłuższy czas oglądania. Możesz na przykład zachęcić użytkowników do pozostania do końca filmu, obiecując niespodziankę albo losowanie prezentu.

Czy warto optymalizować filmy na YouTube?

Optymalizacja filmów w YouTube zapewnia takie same rezultaty jak optymalizacja stron w Google – lepsze pozycje w rankingu, więcej kliknięć i konwersji!

Taka optymalizacja pozwala w osiągnięciu pożądanych rezultatów na YouTube, a nawet poprawi pozycję w rankingach wyszukiwania. Google sugeruje optymalizowanie filmów pod kątem poprawy widoczności i zaangażowania.

Jeśli aktywnie rozwiązujesz problemy potencjalnych klientów przy pomocy filmów na YouTube, wówczas wykonałeś około 90% pracy z zakresu optymalizacji YT. Dodatkowo pozycjonowanie filmów na YouTube jest kluczowym elementem strategii marketingu przychodzącego nawet jeśli się takie nie wydaje. Jeszcze około 10 lat temu, przychodzący marketing wideo był nowością.

Sprzedawcy dowiedzieli się, że nie wystarczy tylko publikować dużych ilości treści. Musi ona również charakteryzować się wysoką jakością i być zoptymalizowana tak, aby było możliwe jej jak najlepsze odnajdywanie przez wyszukiwarki.

Dawniej treść była w znacznym stopniu ograniczona do słów pisanych. Dzisiaj już tak nie jest. Zamiast tego wszechstronna strategia dotycząca treści obejmuje materiały pisane, takie jak blogi i e-booki, ale również materiały medialne, takie jak podcasty, zasoby wizualne oraz filmy.

Wraz z rozwojem innych formatów treści, pojawiła się potrzeba ich optymalizacji w zakresie wyszukiwania. Jednym z miejsc o rosnącym znaczeniu jest YouTube. 

Pod pojęciem YouTube SEO kryje się proces, który pomaga użytkownikom odnajdywać Twoje treści wideo na YouTube. Obejmuje on między innymi poszukiwanie słów kluczowych w celu optymalizacji playlist, opisów i filmów. Proces ten obejmuje standardowe praktyki SEO idące w parze z technikami optymalizacji właściwymi wyłącznie dla YouTube.

Strategia pozycjonowania na YouTube

Aby osiągać skuteczność na YouTube, potrzebujesz przejrzystej strategii. Składa się ona z dwóch części. Przede wszystkim musisz zrozumieć jak działa YouTube SEO.

Następnie musisz wykorzystać tę wiedzę przy wyborze odbiorców docelowych, opracowaniu planu swojego kanału i ustalaniu celów rozwoju.

Jak działa YouTube SEO?

YouTube jest częścią Google i wykorzystuje podobne algorytmy wyszukiwania, aby pokazywać użytkownikom filmy, które są najlepiej dopasowane do ich zapytań. Gdy użytkownik wpisuje zapytanie w YouTube, roboty wyszukiwarki przeglądają platformę wideo, aby dostarczyć najlepsze rezultaty w oparciu o algorytmy.

Algorytmy wyszukiwania oceniają różne sygnały i elementy, aby pozycjonować materiały wideo, nie tylko na YouTube, ale również w rezultatach wyszukiwania Google. Historia wyszukiwania oraz personalizacja widza odgrywają kluczową rolę w dostosowywaniu rezultatów.

Ponadto, algorytm wykorzystuje również skuteczność filmu i optymalizację, aby pozycjonować materiały wideo na YouTube. Filmy o dłuższym czasie oglądania oraz z większą liczbą polubieni i udostępnień są umieszczane nad tymi, w przypadku których zaangażowanie jest niskie (lub mają wysoki współczynnik odrzuceń).

Dodatkowo roboty wyszukiwarek nie mogą oglądać zawartości filmu, tylko dokonują crawlingu za pomocą elementów tekstowych, takich jak tytuł, opis, tagi oraz metadane wideo. Optymalizacja filmów poprzez wykorzystanie stosownego tytułu, jasnego i zwięzłego opisu oraz ogólnych i szczegółowych tagów, pozwoli na lepsze pozycjonowanie filmów w porównaniu z takimi, które nie zostały zoptymalizowane.

Wspólnie, te sygnały mówią algorytmowi jak bardzo odpowiedni, popularny lub angażujący jest twój film w przypadku danego zapytania użytkownika.

Wybór odbiorców docelowych

Dla wielu twórców treści, zwiększenie widowni obejmuje wybór tematu i optymalizację filmów na YouTube. Wraz ze wzrostem pojawia się jednak konkurencja.

Dawniej bardzo proste było stworzenie kanału na YouTube obejmującego szeroki temat, taki jak „recenzje produktów” lub „kwestie techniczne”, ale dzisiaj nowe kanały YouTube potrzebują bardziej konkretnego podejścia.

Po zwężeniu docelowej publiczności, pomyśl o tym kogo chcesz zaangażować swoim kanałem i dlaczego. Zadaj sobie następujące pytania:

  • Ile wiesz na temat swoich odbiorców docelowych?
  • Dlaczego spędzają oni czas na YouTube?
  • Jakie inne platformy społecznościowe preferują Twoi odbiorcy?
  • Co wzbudza ich zainteresowanie i lojalność?
  • Czy istnieją inne kanały lub twórcy YouTube, z którymi powinno się nawiązać współpracę, aby nawiązać kontakt z taką publicznością?

Opracowanie planu

Tworzenie planu treści może się wydawać proste, jeśli Twój kanał YouTube skupia się na temacie, który lubisz. Zwykle jednak wyzwaniem nie jest wpadanie na pomysły, tylko ich realizacja.

Wszechstronne planowanie treści obejmuje doskonałą zdolność tworzenia filmów wysokiej jakości, materiałów wideo i nagrań głosowych, które są zwięzłe i jasne do zrozumienia, tworzenie krótkich, ale istotnych tytułów, długiego opisu, itp.

Jeśli chcesz optymalizować kanał YouTube pod kątem SEO, planowanie treści nie oznacza wyłącznie tego jakie filmy będą tworzone i kiedy zostaną one opublikowane. Jest to proces mający na celu ustalenie jakich zasobów potrzebujesz, aby zwiększyć ruch, konwersje i zaangażowanie za sprawą Twoich treści wideo.

Na przykład możesz mieć świetny pomysł na film dotyczący surfingu, ale gdzie zamierzasz go nakręcić? Jeśli nie nagrywasz samodzielnie lub z pomocą lokalnej społeczności, trudno będzie zapewnić sobie wysokiej jakości materiał źródłowy do filmów.

Zdobywanie profesjonalnych umiejętności lub zatrudnianie zespołu z doświadczeniem w edycji, dźwięku i animacji może również poprawić jakość Twoich filmów. Jeśli jednak takie zasoby nie są od razu dostępne dla Ciebie, musisz mieć plan tworzenia dobrych materiałów wideo bez nich.

Analiza konkurencji może również pomóc w planowaniu, gdy próbujesz ustalić długość filmu lub na jakich innych platformach społecznościowych należy promować wideo.

Ustanowienie celów rozwoju

YouTube oferuje wiele pomocnych wskaźników, które pomagają w ocenie czy Twój zespół spełnia Twoje cele strategiczne. Szersze wskaźniki mogą pomóc w śledzeniu spójności i dużych zmian w skuteczności, takich jak na przykład zmiany algorytmu.

Dobrym pomysłem jest również wybór bardziej konkretnych wskaźników powiązanych z Twoimi celami. Na przykład, jeśli chcesz zwiększyć grono swoich odbiorców, śledź liczbę subskrybentów, wyświetlenia i zatrzymanie odbiorców.

Jeśli Twoim celem jest zaangażowanie, zwracaj uwagę na polubienia, komentarze, udostępnienia oraz czas oglądania. Chcesz zwiększyć ruch na stronie? Dodaj linki do swoich opisów wideo oraz adnotacji, a następnie śledź te źródła na swojej stronie.

Śledzenie wskaźników związanych z Twoimi celami pozwoli dowiedzieć się jak zwiększasz grono swoich odbiorców. Możesz wykorzystać taką wiedzę do tworzenia skuteczniejszych filmów zarówno pod kątem użytkowników, jak również SEO. To wszystko przełoży się na rozwój Twojego kanału YT.

Poszukiwanie słów kluczowych

Solidna strategia SEO zaczyna się od skutecznego poszukiwania słów kluczowych. Hasła wpisywane przez wyszukujących w ramach zapytań są istotne dla strategów SEO oraz YouTube. Wystarczy wpisać główne zapytanie w pasku wyszukiwania, a wyszukiwarka YouTube automatycznie zasugeruje długą listę słów kluczowych, podobnie jak Google.

Uwzględnienie tych słów kluczowych, ich odmian oraz wielu pasujących fraz w różnych elementach Twoich filmów YouTube, może pozwolić na pozyskanie stosownych odbiorców.

1. Zmień nazwę pliku wideo wykorzystując docelowe słowo kluczowe

Twoje działania z zakresu YouTube SEO zaczynają się jeszcze przed dodaniem filmu. Twoim celem nie jest pozycjonowanie wyłącznie na YouTube, ale również w Google.

Roboty wyszukiwarki nie przeglądają materiałów wideo, tylko jedynie ich kod źródłowy. Dzięki uwzględnieniu docelowego słowa kluczowego w nazwie pliku wideo, algorytm YouTube może odczytać nazwę pliku oraz cały kod.

W związku z tym zamień losową nazwę, taką jak na przykład „reklama_firmy_004.mov” na pożądane słowo kluczowe. Przykładowo, jeśli Twoim słowem kluczowym jest „poradnik dotyczący malowania domu”, nazwa Twojego pliku powinna wyglądać tak: „poradnik-dotyczacy-malowania-domu”, po której podany zostanie typ pliku (formaty MOV, MP4 oraz WMV są najpopularniejszymi z formatów kompatybilnych z YT).

Dobrą praktyką jest stosowanie modyfikatora ze słowem kluczowym, takim jak „najlepszy”, „jak”, „poradnik”.

2. Umieść słowo kluczowe w tytule

Tytuły materiałów wideo to pierwszy punkt kontaktu z oglądającymi. Są to również ważne elementy, które wspierają indeksowanie i pozycjonowanie Twoich materiałów wideo.

Jeśli przeprowadziłeś obszerne poszukiwania słów kluczowych, będziesz posiadać sporo odpowiednich słów kluczowych generujących duży ruch. Twój tytuł powinien więc być jak najbardziej zbliżony do zapytań użytkowników. Uwzględnij dokładne albo znacząco zbliżone słowo kluczowe na samym początku, aby zwiększyć swoją widoczność.

Tytuł Twojego filmu powinien wyraźnie informować o jego treści. Ponadto powinien być on krótki. Najlepiej jest ograniczyć go do 60 znaków, aby uniknąć jego ucięcia na stronach z rezultatami. Najskuteczniejsze tytuły mieszczą się w zakresie 50-60 znaków. Dłuższe tytuły są zwykle mniej skuteczne w porównaniu z filmami, które mają krótkie, konkretne tytuły. Nie jest to ogólną zasadą, ale warto o tym pamiętać.

3. Optymalizacja opisu filmu

Szczegółowy opis zawartości filmu jest równie ważny jak jego tytuł. Dobrą wiadomością jest to, że masz aż 5000 znaków do wykorzystania, aby opisać treść swojego materiału wideo. Opis filmu jest istotny z dwóch powodów. Po pierwsze zachęca widza do kliknięcia filmu i po drugie, pomaga algorytmowi w identyfikacji Twojej treści, dzięki słowom kluczowym.

Gdy użytkownik szuka jakiegoś hasła, strona z wynikami wyszukiwania wyświetla maksymalnie 120 znaków. Aby zobaczyć cały opis, widz musi kliknąć „show more” (więcej). Dlatego warto umieścić najbardziej atrakcyjne informacje już na początku.

W dalszej części opisu należy umieścić dokładne słowa kluczowe wraz z dopasowanymi frazami, które opisują Twoją treść. Aby zapewnić opisowi większy kontekst, możesz uwzględnić wezwanie do działania (CTA), czyli tekst, który prosi użytkowników o subskrypcję, pobranie darmowego e-booka albo zakupienia produktu.

Dobrym pomysłem jest uwzględnienie w opisie znaczników czasowych z odpowiednimi słowami kluczowymi, jak również dodanie od 5 do 8 hashtagów, które są ściśle powiązane z głównym słowem kluczowym.

Zoptymalizowany opis może pomóc pojawić się w pasku bocznym sugerowanych filmów. To znacząco przekłada się na liczbę wyświetleń.

4. Oznacz swój film popularnymi słowami kluczowymi, które są powiązane z Twoją tematyką

YouTube sugeruje używanie tagów, aby poinformować użytkowników o czym jest Twój film. W ten sposób informujesz jednak nie tylko użytkowników, ale również sam YouTube. Serwis ten wykorzystuje tagi, aby zrozumieć treść i kontekst Twoich materiałów wideo.

W ten sposób YouTube odkrywa jak powiązać Twoje filmy z podobnymi materiałami, a to może poszerzyć zasięg Twojej treści. Między innymi tagi mogą pomóc pojawić się na pasku bocznym wśród proponowanych filmów.

Zwróć uwagę na to, że tagi YouTube różnią się od hashtagów. Tagi pomagają w zrozumieniu treści Twojego filmu, natomiast hashtagi nadają mu znaczenia i pozyskują widzów za sprawą podobnych hashtagów.

Najlepszą praktyką jest korzystanie z popularnych tagów konkurentów, aby pomóc YouTube w ich lepszym zrozumieniu. Aby znaleźć tag, przejdź do opcji View Source (źródła wyświetleń) i poszukaj słów kluczowych w odpowiednich tagach.

Nie stosuj nieodpowiednich tagów, aby uzyskać więcej wyświetleń. Tak naprawdę Google może nałożyć na Ciebie karę za takie działania.

Podobnie jak w przypadku opisu, korzystaj z najważniejszych słów kluczowych uwzględniając te bardziej popularne, jak również frazy long-tail.

5. Kategoryzacja materiałów wideo

Kategoryzacja filmów nie poprawi rankingów ani zaangażowania. Jednak dzięki wybraniu właściwej kategorii, algorytm YouTube dowiaduje się o czym jest Twój film. Kategorie YouTube dzielą ogromny zasób filmów w wyszukiwarce na różne kategorie, takie jak na przykład gry, edukacja, teledyski, zwierzęta, moda, itp.

Po dodaniu filmu, możesz umieścić go w odpowiedniej kategorii w „Ustawieniach zaawansowanych”. Ważne jest przejście przez obszerny proces, aby ustalić do jakiej kategorii zalicza się film. Należy odpowiedzieć sobie na następujące pytania:

  • Jacy są najwięksi twórcy w danej kategorii? Z czego są oni znani i co robią dobrze?
  • Czy występują jakieś prawidłowości pomiędzy odbiorcami podobnych kanałów w danej kategorii?
  • Czy filmy w podobnej kategorii dzielą cechy, takie jak wartość produkcji, długość lub format?

6. Dodanie własnej miniatury do linku z rezultatem

Miniatura Twojego filmu to główna ilustracja, którą zobaczą użytkownicy podczas przewijania listy rezultatów wyszukiwania filmów. Miniatury nie wpływają bezpośrednio na SEO, ale z pewnością znacznie zwiększają klikalność (CTR).

Zawsze można wybrać jedną z opcji miniatur generowanych automatycznie przez YouTube, jednak w przypadku stosowania własnych materiałów, można zauważyć znaczącą różnicę w kliknięciach. Ponadto, własna miniatura z firmowym logo jest łatwa do zapamiętania i sprawi, że użytkownik nie zgubi się wśród mnóstwa materiałów wideo.

Ważne jest, aby miniatura przyciągała uwagę. W tym celu dobrze jest inspirować się podobnymi materiałami wideo tworzonymi przez konkurencję.

YouTube zaleca wykorzystywanie ilustracji o rozmiarze 1280×720 pikseli, o proporcjach ekranu 16:9, które są zapisywane jako pliki .jpg, .gif, .bmp, .png o rozmiarze 2MB lub mniejszym. Przestrzegając tych parametrów, możesz mieć pewność, że Twoja miniatura będzie charakteryzowała się wysoką jakością na różnych platformach do przeglądania.

Dodanie własnej miniatury wymaga posiadania zweryfikowanego konta YouTube. Aby to zrobić, odwiedź stronę youtube.com/verify i postępuj zgodnie z instrukcjami. Dzięki własnym miniaturom możesz zarządzać sposobem prezentowania Twoich materiałów widzom.

7. Użyj pliku SRT, aby dodać napisy i napisy kodowane

Podobnie jak w przypadku innych omawianych tekstów, napisy oraz napisy kodowane mogą poprawić optymalizacje wyszukiwania YouTube poprzez przedstawianie istotnych słów kluczowych. Algorytm YouTube potrafi bowiem czytać teksty zawarte w kodzie źródłowym oraz filmie.

Twoje napisy oraz napisy kodowane nie tylko wspierają YouTube SEO, ale również zwiększają zaangażowanie. Jak donosi serwis Hubspot, filmy z napisami odnotowują wzrost zainteresowania o 12% w porównaniu z filmami bez napisów.

Napisy kodowane lub transkrypcje są tekstowym odzwierciedleniem ścieżki dźwiękowej w tym samym języku co plik dźwiękowy. Obejmują one również hałasy i dźwięki, takie jak „otwieranie drzwi”, „wdech-wydech”, itp. Napisy kodowane pomagają osobom niesłyszącym lub niedosłyszącym w zrozumieniu treści materiału.

Napisy wideo są odzwierciedleniem pliku audio w innych językach. Zakładając, że widzowie słyszą dźwięk, napisy zapewniają przydatne tłumaczenia na różne języki.

Tylko około 20% populacji świata to osoby mówiące od urodzenia po angielsku. W związku z tym tworzenie wielojęzykowych wersji transkrypcji wideo ma sens.

Aby dodać napisy lub napisy kodowane do filmu, musisz przesłać wspierany plik z tekstem transkrypcji lub napisami. W przypadku tej drugiej opcji, możesz bezpośrednio wpisać treść transkrypcji wideo, która automatycznie zsynchronizuje się z filmem.

Dodawanie napisów to podobny proces, ale możesz ograniczyć ilość tekstu, którą chcesz wyświetlać. Przejdź więc do managera wideo, a następnie kliknij „Wideo” pod „Manager wideo”.

Znajdź film, do którego chcesz dodać napisy i kliknij rozwijaną strzałkę obok przycisku edycji. Następnie wybierz „napisy/CC”. Możesz wybrać jak chcesz dodać napisy lub tekst kodowany.

8. Dodaj karty i ekrany końcowe, aby zwiększyć oglądalność Twojego kanału YouTube

Karty

Gdy oglądasz film, możesz zobaczyć mała, białą, okrągłą ikonę z literą „i” pojawiającą się w rogu lub przejrzysty pasek proszący o subskrypcję. Są to karty informacyjne, które YouTube opisuje jako „wstępnie sformatowane powiadomienia pojawiające się na urządzeniach standardowych i mobilnych, które można utworzyć, aby promować własną markę oraz inne filmy na swoim kanale”.

Możesz dodać do pięciu kart do jednego filmu i istnieje ich sześć rodzajów:

  • karty kanałów, które kierują widzów do innego kanału,
  • karty dotacji, które zachęcają do zbiórek na rzecz organizacji non-profit w USA,
  • zbiórki dla fanów, które zachęcają widzów do wspierania Twojej twórczości wideo,
  • karty z linkami, które kierują widzów do zewnętrznej strony, zatwierdzonej platformy ze zbiórkami lub zatwierdzonej platformy handlowej.
  • karty z ankietami, które zawierają pytania dla widzów z możliwością wybrania odpowiedzi,
  • karty z wideo lub playlistami, które łączą się z innymi treściami tego typu na YouTube.

Ekrany końcowe

Ekrany końcowe wyświetlają podobne informacje jak karty, ale pojawiają się dopiero pod koniec filmu i są bardziej szczegółowe pod względem wizualnym.

Istnieje wiele szczegółowych instrukcji dotyczących dodawania ekranów końcowych, w zależności od tego na jakiej platformie mają się wyświetlać oraz od typów treści.

Należy pamiętać o tym, że YouTube zawsze testuje ekrany końcowe i stara się je zoptymalizować pod kątem doświadczeń widzów. Może więc okazać się, że ekran końcowy nie będzie do końca wyglądać tak jak został zaprojektowany.

Oczywiście dodawanie kart i ekranów końcowych zajmuje sporo czasu. Warto jednak go poświęcić, ponieważ liczba użytkowników YouTube znacząco rośnie z roku na rok. Odpowiednia optymalizacja materiałów zwiększa szansę na poszerzenie widowni. Dodatkowo karty i ekrany końcowe to świetna opcja dodania wezwań do działania w subtelny, ale skuteczny sposób.

9. Dodawanie hashtagów w celu zwiększenia zasięgu

Hashtagi są częścią interfejsu użytkownika YouTube, które pozwalają na dodawanie powiązanych tematów do Twojej treści, podobnie jak w LinkedIn lub na Instagramie.

Elementy te pojawiają się od razu nad tytułem filmu, więc są łatwe do znalezienia i kliknięcia. Możesz wpisać w nich nazwę swojej firmy lub uwzględnić powiązane słowa kluczowe. Zalecane jest też stosowanie hashtagów w opisie YouTube, ale nie należy z nimi przesadzać. Algorytm YouTube regularnie kontroluje treści pod kątem spamu. W związku z tym dobrze jest wybrać 2-3 hashtagi, które najlepiej opisują film.

Aby poszukać hashtagów powiązanych z Twoim filmem, możesz wykorzystać opcję autosugestii. Po wpisaniu głównego słowa kluczowego, wyszukiwarka sugeruje zestaw słów kluczowych, które są wyszukiwane i powiązane z danym tematem.

Hashtagi są idealne do zwiększenia widoczności Twoich filmów w ramach wyszukiwania powiązanego z danym tematem.

10. Stworzenie playlisty dotyczącej ogólnej tematyki Twojego filmu

Playlisty to doskonały sposób organizacji Twoich materiałów wideo we wspólny motyw. Stworzenie playlisty na swoim kanale może znacznie ułatwić przeglądanie filmów.

Najlepszą praktyką jest grupowanie filmów w playlisty zoptymalizowane pod kątem danej tematyki albo słowa kluczowego. To nie tylko da platformie YouTube sygnał o czym są filmy, ale również sprawi, że użytkownicy będą klikać kolejne materiały, zwiększając oglądalność i poprawiając Twoje rankingi.

Opcja ta jest najlepsza dla marek, które posiadają wiele materiałów wideo na podobne tematy.

11. Eksperymentowanie z długością filmów

Podobnie jak dłuższe wpisy blogowe radzą sobie lepiej niż krótsze (poniżej 1000 słów), dłuższe filmy prześcigają krótsze produkcje.

Im dłużej widz pozostaje na stronie, algorytm YouTube otrzymuje pozytywny sygnał o większym zaangażowaniu. To sprawia, że między innymi film jest lepiej pozycjonowany. Nie krępuj się więc i twórz jak najdłuższe filmy.

W końcu użytkownik poszukuje szczegółowej odpowiedzi na swoje zapytanie. Długość filmu może różnić się w zależności od niszy, ale optymalna długość materiału wideo to około 11 minut.

Oczywiście nie jest to żadna magiczna liczba ani obowiązek. Nie każdy użytkownik YouTube będzie oglądać film przez 10 minut lub więcej.

Przykładowo, jak podaje serwis Hubspot, ponad 70% czasu oglądania obejmuje urządzenia mobilne. Niektórzy ludzie potrafią oglądać godzinne filmy na małym ekranie. Ta liczba jednak pokazuje jak ważna jest znajomość swoich odbiorców.

Aby odkryć jaki jest odpowiedni czas oglądania przez Twoich widzów, spróbuj tworzyć filmy o różnych długościach. Następnie przeprowadzaj szybką analizę czasu oglądania, średniego czasu oglądania oraz zatrzymywania odbiorców dla każdego filmu i dostosuj swoją strategię.

Porada – dłuższe filmy zapewniają więcej możliwości dodawania reklam, a to przekłada się na większe szanse na zarobek.

12. Korzystaj z funkcji autouzupełniania YouTube

Ta funkcja ułatwia znajdowanie najpopularniejszych wyszukiwanych terminów związanych z tematem Twojego filmu.

Zacznij tylko wpisywać frazę kluczową (lub słowo kluczowe) i sprawdź jakie pojawią się inne frazy i słowa kluczowe. Następnie dodaj najbardziej odpowiednie do swojego tytułu, opisów oraz tagów.

Możesz również korzystać z tego narzędzia, aby odkryć trendy YouTube lub wykryć, na które słowa kluczowe są nakierowani Twoi konkurenci. Takie informacje pozwolą na zmianę strategii YouTube SEO, tak aby zapewniała lepsze rezultaty.

13. Wypróbuj znaczniki czasowe

Znaczniki czasowe znakują różne sekcje Twoich filmów. Ułatwiają Twoim odbiorcom znalezienie poszukiwanej treści w każdym materiale wideo.

Dodanie znacznika czasowego może poprawić utrzymanie użytkowników oraz ich doświadczenia, ponieważ spełnia oczekiwania. Znaczniki czasowe zapewniają oglądającym możliwość łatwego przeskoczenia do miejsca, które chcą zobaczyć w filmie. Znaczniki czasu wspierają również SEO, ponieważ ułatwiają algorytmowi YouTube zrozumienie treści Twoich filmów. To pomaga filmom pojawiać się dla wyszukiwanych terminów uwzględnionych w wideo, a nie tylko dla ogólnej tematyki.

Na przykład, jeśli Twój film pokazuje jak piec ciasto, może on obejmować sekcje dotyczące sprzętu do pieczenia albo trendów i mody dotyczącej ciast.

Jeśli dodasz znaczniki czasowe, aby oznakować takie sekcje, użytkownik może nie znaleźć Twojego filmu wpisując w wyszukiwarce „jak upiec ciasto”, ze względu na dużą konkurencję dla tego hasła, ale może znaleźć go wpisując hasło „jak upiec ciasto czekoladowe”.

Możesz ręcznie dodawać znaczniki czasowe lub dodawać i edytować automatyczne rozdziały wideo w YouTube Studio. Możesz również wykorzystać inne automatyczne strategie YouTube oraz narzędzia, aby przyśpieszyć ten proces.

Opcja ta jest najlepsza ze względu na dzielenie długich filmów na segmenty i umożliwienie YouTube zrozumienia treści Twoich filmów.

14. Dodanie wezwania do działania w Twoim filmie i jego opisie

Wezwania do działania (CTA) to skuteczna metoda budowania zaangażowania. Wezwanie wnoszące wartość nie tylko zachęca do polubienia, subskrypcji i udostępniania, ale również poprawia wskaźniki zaangażowania widzów.

To pozwoli na zwiększenie widoczności filmu w rezultatach wyszukiwania oraz w opcji sugerowanych filmów. Aby uzyskać maksymalną skuteczność, różnicuj swoje wezwania do działania. Istnieje około osiem różnych rodzajów CTA kierujących widzów do Twojej strony internetowej lub na strony z produktami.

W jednym filmie, możesz wykorzystać słowne wezwanie do działania prosząc widzów o polubienie, subskrypcję lub udostępnienie. W przypadku innego filmu, poproś użytkowników o umieszczenie filmu w zakładce lub kliknięcie linków udostępnionych w komentarzu.

Możesz również poprosić widzów o komentarze i opinie. Takie działania są istotne nie tylko ze względu na doświadczenia użytkowników. Dają one również sygnały do YouTube, że Twój film jest angażujący i oferuje wartość Twoim widzom.

15. Przejrzyj analizę wyszukiwania YouTube

Analiza jest przydatna do śledzenia postępów w drodze do celu, ale można również aktywnie wykorzystywać te dane do poprawy YouTube SEO.

Załóżmy, że chcesz ustalić dlaczego ruch nagle się zwiększył w przypadku jednego z Twoich filmów. Może być to spowodowane pozycjonowaniem filmu w ramach popularnego słowa kluczowego. Albo jakaś popularna strona niedawno udostępniła Twój materiał wideo.

Możesz przejrzeć dane właściwe dla filmu i sprawdzić dlaczego taki skok oglądalności miał miejsce. Następnie możesz pomyśleć nad tym jak zoptymalizować inne filmy korzystając z tej samej taktyki.

Analityka YouTube może również pomóc w przewidywaniu słów kluczowych o rosnącej popularności. Wcześniejsza optymalizacja Twoich filmów dla takich słów kluczowych zapewnia lepszą szansę uzyskiwania wyższych pozycji w rankingach dla takich samych rezultatów wyszukiwania.

Analiza wideo pozwala również lepiej zrozumieć odbiorców. Analizowanie wieku, lokalizacji oraz zainteresowań widzów pomaga w dokonywaniu mądrych zmian. 

Większość specjalistów SEO zaleca zwracanie uwagi na poniższe wskaźniki, aby ocenić sukcesy swoich działań:

  • łączny i czas oglądania,
  • wyświetlenia i klikalność,
  • kliknięcia kart,
  • unikalni widzowie,
  • źródła ruchu,
  • przyrost subskrybentów.

Dzięki analizie wyszukiwania YouTube, można pozyskać informacje na temat obszarów, które są skuteczne oraz takich, które wymagają jeszcze poprawy.

16. Rozwiązanie opcjonalne – pozostaw przypięty komentarz pod swoim filmem

Pozostawienie komentarza pod filmem jest rozsądną strategią. Dodatkowe komentarze poprawiają pozycjonowanie filmów oraz zwiększają poziom zaangażowania odbiorców.

Przypięty komentarz może nakłonić widzów do wpisywania setek odpowiedzi. Zostaw więc angażujący komentarz, który nakłania do dalszej dyskusji lub oferuje dodatkową wartość użytkownikom.

Rozpocznij optymalizację filmów na YouTube!

Marketing wideo jest istotny dla firm oraz twórców. Niezależnie od jakiej porady lub narzędzia SEO zaczniesz, podstawą skutecznego kanału na YouTube jest dobra treść

Upewnij się, że widzowie mogą obejrzeć coś odpowiedniego i charakteryzującego się wysoką jakością, gdy Cię znajdą.

Optymalizacja filmów wideo może pomóc w przyciągnięciu większej liczby widzów i budowie społeczności. To z kolei przekłada się na większą liczbę konwersji i sprzedaży. Zacznij więc już dziś i patrz jak rozwija się Twój kanał YouTube.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.