Czym jest kanibalizacja
treści w SEO?

Blog.

W przypadku optymalizacji artykułów w zakresie podobnych terminów, pozycja strony w rankingach może ucierpieć z powodu kanibalizacji słów kluczowych. W ten sposób „zjada się” własne szanse na poprawę pozycji w Google. Szczególnie jeśli strona się rozrasta, istnieje szansa na to, że jej treści zaczną konkurować pomiędzy sobą.

Czym jest kanibalizacja treści w SEO?

Czym jest kanibalizacja słów kluczowych?

Kanibalizacja słów kluczowych oznacza posiadanie różnych wpisów blogowych lub artykułów na stronie, które mogą być pozycjonowane dla tego samego zapytania w Google. Jest to spowodowane zbyt podobną tematyką lub optymalizacją treści pod kątem tych samych fraz kluczowych.

W przypadku optymalizacji postów lub artykułów dla podobnych zapytań, wówczas „pożerają” one swoje szanse na pozycjonowanie. Zwykle Google pokazuje od 1 do 2 rezultatów z tej samej domeny dla danego zapytania. W przypadku posiadania Authority Domain można uzyskać 3 rezultaty.

Przykład kanibalizacji słów kluczowych

Warto zwrócić uwagę na przykład przy optymalizacji postów dla podobnej frazy kluczowej. Obejmuje on dwa posty na temat tego czy czytelność jest czynnikiem rankingowym. Nazwa wpisu blogowego „Czy czytelność wpływa na ranking?” został zoptymalizowany dla [czy czytelność wpływa na ranking].

Podczas gdy post „Czytelność poprawia ranking!” został zoptymalizowany tak, aby skupiać się na słowie kluczowym [czynnik rankingowy czytelności]. Posty prezentowały inne punkty widzenia, ale nadal były bardzo podobne. Dla Google trudne jest ustalenie, który z tych dwóch artykułów jest ważniejszy.

Dlaczego kanibalizacja słów kluczowych jest zła w przypadku SEO?

W przypadku kanibalizacji własnych słów kluczowych dochodzi do konkurowania z samym sobą o pozycję w rankingu Google. W sytuacji posiadania dwóch postów na dokładnie ten sam temat Google nie jest w stanie rozróżnić, który artykuł powinien być pozycjonowany wyżej dla określonego zapytania.

Dodatkowo istotne czynniki, takie jak linki zwrotne oraz CTR są podzielone na kilka postów, zamiast na jeden. W rezultacie oba posty będą prawdopodobnie pozycjonowane niżej. Dlatego należy zwracać szczególną uwagę na optymalizację postu pod kątem użytego wcześniej słowa kluczowego.

Ciekawą alternatywą w ocenie kanibalizacji może być Ahrefs
Ciekawą alternatywą w ocenie kanibalizacji może być Ahrefs

Kanibalizacja słów kluczowych i rozwiązanie tego problemu

Kanibalizacja słów kluczowych to problem z zakresu SEO, który przytrafia się, gdy wiele podstron jednej strony konkuruje ze sobą w tych samych rankingach Google.

Strony konkurują, gdy są nakierowane na to samo słowo kluczowe i są zgodne z taką samą intencją wyszukiwania, czyli służą do tego samego celu lub Google zinterpretuje, że tak właśnie jest.

Kanibalizacja słów kluczowych SEO może pojawić się w następujących przypadkach:

  • publikacja podobnych treści co jakiś czas,
  • publikacja nowej wersji strony bez przekierowania ze starej,
  • tworzenie różnych slagów URL prowadzących do tej samej kategorii produktów,
  • optymalizacja podobnych stron pod kątem tego samego słowa kluczowego.

Jak rozpoznać kanibalizację słów kluczowych?

Sprawdzanie czy dana strona ma problem związany z kanibalizacją słów kluczowych jest łatwe. Należy po prostu wyszukać własnej strony, w zakresie danego słowa kluczowego, które jest podejrzewane o posiadanie wielu rezultatów.

Wpisanie w Google „site:domain.com „słowo kluczowe” zapewni prostą odpowiedź na pytanie czy strona ma problem z kanibalizacją słów kluczowych. Swoje odkrycie można sprawdzić wpisując to samo słowo kluczowe w Google.

Oczywiście, jeśli dwie ze stron posiadają dla danego słowa kluczowego pozycje #1 i #2 w rankingu, wówczas nie ma problemu. Jeśli jednak znajdują się one na przykład na pozycjach #7 i #8, wówczas trzeba temu zaradzić.

Sprawdzenie potencjalnej kanibalizacji za pomocą operatora site + słowo kluczowe
Sprawdzenie potencjalnej kanibalizacji za pomocą operatora site + słowo kluczowe

Jak naprawić problem kanibalizacji słów kluczowych?

Poniżej przedstawiona jest ogólna idea kryjąca się za naprawą problemu kanibalizacji słów kluczowych:

Należy wybrać jedną z preferowanych stron (określaną często jako stronę „główną” albo „podstawową”) dla każdego problematycznego słowa kluczowego. Następnie należy wyjaśnić takie preferowanie Google. Dzięki temu wyszukiwarka wie, którą stronę należy pozycjonować wyżej.

Najlepszy sposób wskazania takich preferencji zależy od okoliczności.

Poniżej znajdują się najpopularniejsze rozwiązania:

Najlepsze w przypadku…Najlepsze w przypadku…
PrzekierowaniaPodobnych lub powielonych stron, których nie chce się pozostawić
Tagi kanonicznePowielonych stron, które chce się pozostawić
Optymalizacja linków i treściPodobnych stron, które chce się pozostawić
Tagi noindexPodobnych stron, które chce się pozostawić, gdy inne rozwiązania nie przynoszą skutku
Tworzenie treściNie istnieją żadne strony spełniające intencje wyszukiwania dla danego docelowego słowa kluczowego

Rozwiązanie takich problemów wymaga wykonania czterech istotnych kroków:

  • Przeprowadzenie audytu treści
  • Analiza skuteczności treści
  • Podjęcie decyzji o tym, które treści zachować
  • Działanie: łączenie, usuwanie, przekierowanie

Pierwsze dwa kroki pozwolą zdecydować, które artykuły należy zachować, a które trzeba połączyć lub usunąć. W wielu przypadkach krok czwarty obejmuje łączenie i usuwanie artykułów, ale również ulepszanie linkowania wewnętrznego na stronie.

Łączenie ze sobą artykułów

Jeśli dwa artykuły przyciągają takich samych odbiorców i mówią o tym samym, wówczas należy je połączyć. Warto wykorzystać dwa posty do napisania jednego artykułu charakteryzującego się doskonałą jakością. Wpłynie to pozytywnie na pozycjonowanie (Google preferuje dłuższe i dobrze napisane treści) oraz rozwiąże problem kanibalizacji słów kluczowych.

Poprawa linkowania wewnętrznego

Można pomóc Google w ustaleniu, który artykuł jest najważniejszy poprzez stworzenie odpowiedniej struktury linkowania wewnętrznego. Oznacza to, że powinno się linkować z mniej ważnych postów do wpisów, które są najważniejsze. W ten sposób, na podstawie linków, Google może ustalić, które strony mają pojawiać się wyżej na stronie z rezultatami wyszukiwania.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *