Skip to content Skip to footer

Jakie są rodzaje słów kluczowych i jakie mają wpływ na SEO i intencje użytkowników?

Zwróćmy uwagę na rodzaje organicznych słów kluczowych, które powinni znać wszyscy zainteresowani SEO. Odgrywają one bowiem bardzo ważne role w całym procesie optymalizacji pod wyszukiwarki. Warto więc przyjrzeć im się bliżej.

Czym są seed keywords?

Seed keywords (w wolnym tłum. zalążkowe słowa kluczowe) to słowa lub frazy, które możesz wykorzystywać jako punkt początkowy w procesie poszukiwania słów kluczowych, aby odblokować ich jak najwięcej.

Atrakcyjne słowa kluczowe to rezultaty poszukiwania, natomiast słowa zalążkowe są danymi wejściowymi.

Istnieje wiele sposobów, dzięki którym możliwe jest znalezienie dobrych zalążkowych słów kluczowych:

 • burze mózgów,
 • badanie słów kluczowych konkurencji, 
 • obserwowanie menu nawigacyjnych stron internetowych,
 • obserwowanie języka, jakiego ludzie używają na portalach społecznościowych, itp.

2. Słowa kluczowe kładące nacisk na intencję wyszukiwania

Intencja wyszukiwania to powód, dla którego powstało zapytanie (może ono mieć formę frazy kluczowej). Intencją jest to czego ludzie oczekują wpisując słowo kluczowe w wyszukiwarce.

Mówiąc z grubsza, możemy rozróżnić cztery podstawowe typy intencyjnych słów kluczowych:

 • informacyjne – użytkownik szuka informacji, np., „kto wynalazł myszkę komputerową”, 
 • nawigacyjne – intencją jest znalezienie określonej strony internetowej, np. „logowanie do Facebooka”, 
 • komercyjne – wyszukujący chce kupić określony produkt, ale musi poszukać jeszcze informacji na jego temat, np. „opinie o butach Nike”, 
 • transakcyjne – typowo związane z kupowaniem, np. „kup iPhone 14”.

Dodatkowo, istnieją tak zwane słowa kluczowe o dużej intencji, które wskazują, że użytkownik jest bliski dokonania zakupu. Stanowią one połączenie komercyjnych i transakcyjnych fraz kluczowych.

Intencja wyszukiwania nie jest cechą słowa kluczowego tylko SERP (strona z rezultatami wyszukiwania). Kategoryzacja fraz kluczowych pod kątem intencji jest dość powszechna, ale nie do końca technicznie poprawna. Oznacza to, że intencje wyszukiwania mogą zmieniać się w czasie, a wyszukiwarki mogą pokazywać strony z rezultatami o różnych intencjach.

Im bardziej ogólne jest słowo kluczowe, tym większe prawdopodobieństwo pojawienia się mieszanych intencji na stronie SERP. Na przykład, jeśli wpiszesz w Google hasło „kawa”, zobaczysz pobliskie kawiarnie, kilka dużych marek produkujących kawę oraz artykuły dotyczące kawy.

3. Słowa kluczowe long-tail (tematyczne i wspierające)

Słowa kluczowe long-tail są zapytaniami, które są wyszukiwane niewiele razy w ciągu miesiąca.

Ich nazwa pochodzi z tak zwanej krzywej zapotrzebowania na wyszukiwanie. W każdym temacie, najczęściej wyszukiwane są słowa short-tail (znane również jako terminy główne), po których następują słowa middle-tail (średnie), a na końcu long-tail (tzw. frazy „długiego ogona”).

Nakierowanie na słowa kluczowe long-tail jest dość powszechną taktyką w SEO. Oto ich istotne cechy:

 • są mniej konkurencyjne niż słowa short- oraz middle-tail (jednak nie w każdym przypadku słów long-tail pozycjonowanie jest łatwe),
 • jest ich wiele,
 • zwykle są bardzo konkretne, więc przyciągają użytkowników o określonych intencjach.

Istnieją dwa rodzaje słów kluczowych long-tail. Pierwszą grupę stanowią tematyczne frazy long-tail, które same w sobie są tematami. Istnieją też wspierające słowa long-tile, które stanowią mniej popularną metodę poszukiwania słów tematycznych. 

Różnica jest istotna, ponieważ sensowne jest tylko nakierowanie na tematyczne frazy kluczowe long-tail. Należy o nich myśleć jak o zestawie podzbiorów.

4. Słowa kluczowe o niskiej konkurencji

Słowa kluczowe o niskiej konkurencji są zwykle łatwiejsze w pozycjonowaniu. Są one w stanie zapewniać szybkie rezultaty, w którym czasie. Nic więc dziwnego, że są one często polecane nowym serwisom bez solidnych profili linków zwrotnych.

5. Niszowe słowa kluczowe

Niszowe słowa kluczowe są jasnymi i konkretnymi tematami, które są interesujące dla względnie małych, wyspecjalizowanych grup wchodzących w skład danej branży lub rynku.

Zwykle wykazują one tendencję do łatwiejszego pozycjonowania. Ze względu na swój konkretny charakter mogą to być słowa o wysokich intencjach wyszukiwania. Innymi słowy, każde niszowe słowo kluczowe może zapewnić mały, ale wysokiej jakości ruch w krótkim czasie. Mogą one stanowić filar działalności long-tail (sprzedaż małych ilości rzadkich przedmiotów).

Przykładowe słowo kluczowe „wegańskie mydło dla dzieci”. Posiada ono niski zakres wyszukiwania, ale jest konkretne. Prawdopodobnie taki produkt jest dość rzadki. Istnieje więc spora szansa, że wyszukujący zna już branżę i rynek tego produktu. Dodatkowo pozycjonowanie takich fraz kluczowych powinno być dość łatwe.

Niszowe słowa kluczowe są dość podobne do fraz long-tail. Jednak słowa niszowe nie są związane wyłącznie z zapotrzebowaniem na wyszukiwanie. Uwzględniają one również aspekt rynkowy, więc należy spędzić więcej czasu na sprawdzaniu co tak naprawdę oznacza dane słowo.

6. Brandowe i niebrandowe słowa kluczowe

Pozycjonowanie niemarkowych słów kluczowych pozwala na przyciąganie ludzi, którzy poszukują produktów lub usług powiązanych z Twoją marką, ale którzy jednocześnie niekoniecznie znają Twoją markę.

Pozycjonowanie pod kątem markowych słów kluczowych pozwala na przyciąganie ludzi, którzy szukają informacji na temat Twojej firmy.

Jeśli fraza kluczowa nie zawiera Twojej marki lub nazwy produktu, mamy do czynienia z frazą niemarkową.

7. Frazy kluczowe konkurencji 

Wielu właścicieli stron chce widzieć słowa kluczowe konkurentów. Między innymi takie słowa są prawdziwą skarbnicą tematów, które można wykorzystać we własnym serwisie. Takie działania możemy wykonać na przykład dzięki Senuto lub Ahrefsowi, korzystając z opcji ContentGAP.

Znając słowa kluczowe konkurencji można:

 • nakierować się na takie same frazy, 
 • wykorzystywać słowa kluczowe konkurencji, jako słowa zalążkowe w poszukiwaniach.

8. Podstawowe i poboczne słowa kluczowe (second keywords)

Podstawowe słowo kluczowe jest głównym tematem strony. Jest to również pojedyncze hasło, dla którego optymalizuje się stronę lub powód do przeprowadzenia procesu sprawdzania słów kluczowych.

Poboczne słowa kluczowe są ściśle związane z podstawowymi, na które nakierowana jest Twoja strona. Jeśli słowo podstawowe jest tytułem książki to słowa poboczne byłyby w niej tytułami rozdziałów.

Aby znaleźć dobre podstawowe słowa kluczowe, należy przeprowadzić poszukiwanie z wykorzystaniem wyszukiwarki Google lub innych narzędzi dostępnych w sieci. Podstawowe słowa kluczowe powinny charakteryzować się poniższymi cechami:

 • posiadają spory potencjał generowania ruchu,
 • pokazują intencję wyszukiwania dopasowaną do Ciebie,
 • zapewniają Twojej stronie potencjał biznesowy lub inną wartość,
 • mieszczą się w Twoich zdolnościach rankingowych (przez większość czasu).

O czym jeszcze należy wiedzieć?

Powyżej przedstawionych zostało osiem istotnych typów fraz kluczowych. Oto kilka innych typów, które może nie są najistotniejsze, ale warto je mieć na uwadze: 

 • frazy o zerowym zakresie – jeśli znajdziesz interesującą frazę, która posiada zerowy zakres wyszukiwania, może ono nadal być godne uwagi, jeśli uważasz, że jego popularność wzrośnie lub ma ono wartość biznesową dla Twojej strony),
 • NORA (No Right Answer) – są to słowa kluczowe bez właściwej odpowiedzi. Mogą się one stać popularne wraz z rozwojem wyszukiwarek AI. Niektórzy wierzą, że takie typy słów kluczowych pojawiają się tam, gdzie odpowiedzi generowane przez sztuczną inteligencję generują najwięcej kliknięć z organicznych rezultatów, 
 • frazy kluczowe meta – warto wiedzieć, że nie są już wykorzystywane przez Google do pozycjonowania stron
 • płatne słowa kluczowe – nie są wykorzystywane w SEO, ale warto o nich pamiętać podczas prowadzenia płatnych kampanii reklamowych w wyszukiwarkach.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.