Skip to content Skip to footer

Nawigacja fasetowa a SEO

Nawigacja fasetowa to powszechnie używany wzorzec UX, który ma ułatwić wyszukiwanie produktów w sklepie internetowym. Źle wprowadzona może być źródłem wielu problemów w kontekście SEO. Wdrożona w przemyślany sposób może stanowić sposób na zwiększenie ruchu. Sprawdź, czym dokładnie jest nawigacja fasetowa i jaki jest jej wpływ na SEO!

Nawigacja fasetowa – czym jest? 

Nawigacja fasetowa to rozwiązanie pozwalające użytkownikom na filtrowanie i sortowanie oferty według wybranych atrybutów produktów. Najczęściej przyjmuje formę panelu na pasku bocznym strony internetowej.

Implementacja nawigacji fasetowej na przykładzie Amazon
Implementacja nawigacji fasetowej na przykładzie Amazon

Ten typ nawigacji najczęściej stosuje się na podstronach kategorii w sklepach internetowych z dużą ilością produktów. Jego zadaniem jest ułatwienie użytkownikowi poszukiwań interesujących go produktów lub usług.

Atrybuty produktów wykorzystane do tworzenia filtrów nazywane są fasetami. Różnią się one w zależności od specyfiki produktów. Biorąc za przykład sklep obuwniczy można wyróżnić takie cechy jak: 

 • marka, 
 • rozmiar, 
 • kolor, 
 • materiał,
 • rodzaj zapięcia. 

Jak działa nawigacja fasetowa? 

Nawigacja fasetowa działa na zasadzie filtrowania listingu produktów według cech produktów. Filtry powstają na podstawie analizy informacji oraz metadanych, specyficznych dla bazy danych strony internetowej. 

Gdy użytkownik wybierze filtry, nawigacja fasetowa może działać na jeden ze sposobów – w zależności od wybranego kierunku UX.

 • Po wybraniu filtrów, użytkownik często musi kliknąć przycisk “zastosuj”. Aktualizuje on listing, odzwierciedlając wybór (wymaga użycia JavaScript).
 • Wybierając filtr, oferty są natychmiast aktualizowane (także wymaga Javascript).
 • Strona przeładowuje się, ukazując przefiltrowany wybór. 
 • Gdy użytkownik kliknie przycisk “zastosuj”, załaduje się nowa strona.

Warto zwrócić uwagę na adres URL strony, który może zaktualizować się lub pozostać bez zmian. Możliwe jest tu kilka scenariuszy.

 • Adres URL pozostaje bez zmian po aktualizacji produktów.
 • Tworzy się nowy, statyczny adres URL w oparciu o użyte fasety (np. koszulki/red).
 • Do adresu URL dodawany jest parametr identyfikujący fasetę (np. ?category=koszulki).
 • Na podstawie wskazań, podstrona dodaje hash do adresu URL (#colour=red).

Czy warto indeksować podstrony fasetowe?

Indeksowanie podstron fasetowych może być korzystnym rozwiązaniem, jednak tylko w określonych przypadkach. Warto jednak uważać, gdyż to rozwiązanie może spowodować problemy takie jak duplikacja treści i zmarnowany crawl budget strony. 

Przed podjęciem decyzji o indeksowaniu, warto odpowiedzieć sobie na dwa pytania. 

 1. Czy podstrona po przefiltrowaniu jest unikalna i na tyle bogata w treść, by uniknąć duplikacji i niskiej jakości contentu?
 2. Czy na konkretne zapytanie istnieje wystarczający wolumen wyszukiwania?

Oto dwie przykładowe sytuacje obrazujące, czy warto indeksować podstrony fasetowe. 

Warto indeksować

Mamy do czynienia z podstroną “czarne buty do biegania”, istniejącą pod kategorią “buty do biegania”. Na frazę jest duży wolumen zapytań, a sklep pokazuje dużą liczbę wyników. Zaindeksowanie podstrony może znacznie zwiększyć szansę na rankowanie dla tych zapytań. 

Nie warto indeksować

Strona pokazuje bardzo mało wyników (0-5 produktów) i treści, a podkategoria ma zerowy wolumen wyszukiwań. W takim wypadku roboty Google stracą czas na powielone podstrony, przez co mogą pominąć te bardziej wartościowe.

Część podstron fasetowych nie powinna więc być indeksowana. Aby osiągnąć ten efekt, można wykorzystać jedno z poniższych rozwiązań.

 • Link kanoniczny – atrybut “rel=canonical” wskaże Google stronę z oryginalną treścią, która najczęściej zawiera dużo wyższą wartość merytoryczną. Pomoże to zminimalizować problem duplikacji treści. 
 • Plik robots.txt – wdrożenie protokołu blokowania w pliku dla robotów może zapobiec indeksowaniu nieistotnych podstron. Mimo to warto wiedzieć, że roboty czasem indeksują zawartość tych podstron, nawet jeśli ich nie crawlują. 
 • Tag noindex – znacznik ten wskaże robotom wyszukiwarek, które podstrony wyłączyć z indeksu. Strony te i tak będą crawlowane, co zużyje crawl budget. Tag noindex nie powinien być umieszczany obok canonicala. 

Audyt nawigacji fasetowej

Jeśli chcesz ulepszyć nawigację fasetową lub rozpoczynasz z nią pracę, dobrym pomysłem będzie przeprowadzenie audytu. Z punktu widzenia SEO tylko podstrony z wartościową treścią bez duplikatów mogą przynieść korzyść. W przypadku nawigacji fasetowej mamy jednak do czynienia z setkami, a nawet tysiącami podstron.

Dobrze przeprowadzony audyt nawigacji fasetowej dostarczy odpowiedzi do czterech kluczowych zagadnień.

Marnowanie crawl budgetu

Oznaki zmarnowanego crawl budgetu przez nawigację fasetową można zaobserwować np. w Google Search Console. Jeśli nawigacja została zaimplementowana niedawno, a GSC wskazuje dużą ilość zindeksowanych podstron, może to świadczyć o marnowaniu crawl budgetu. 

Dzieje się tak dlatego, że podstrony nawigacji (których większość generuje znikomy ruch organiczny) przyciągają znaczną część wizyt Googlebota na stronie. 

Blokowanie niewłaściwych podstron

Podczas pracy z nawigacją fasetową może okazać się, że blokowane są podstrony, które mogą przynieść dużo dobrego. Warto sprawdzić, czy ważne podstrony nie posiadają tagu noindex lub nie znajdują się w pliku robots.txt.

Jednym z przykładów takiego działania może być branża obuwnicza, której produkty często wyszukiwane są po kolorach. Blokując indeksowanie podstron z filtrami koloru traci się okazję do zdobycia ruchu z fraz long-tailowych. 

Indeksowanie właściwych podstron

Podczas audytu może się okazać, że Googleboty zaindeksowały mnóstwo podstron, znajdujących się głęboko w nawigacji witryny. 

Podstrony z filtrami nawigacji fasetowej są tu dobrym punktem odniesienia. Jeśli wiele podstron w indeksie znajduje się na podobnym poziomie “głębokości”, może to oznaczać zmarnowany crawl budget oraz konieczność wyłączenia tych miejsc z indeksowania. 

Ilość stron posiadających zduplikowane treści

Sprawdzając duplikację treści na podstronach nawigacji fasetowej, warto zwrócić szczególną uwagę na hierarchiczny porządek dodawania filtrów do adresu URL. Poniżej przykład ze wspomnianej wcześniej branży obuwniczej. 

Gdy użytkownik chce kupić np. niebieskie sneakersy i wybiera filtr rodzaju oraz koloru, otrzymuje taki URL:

https://przykład.com/buty/rodzaj:sneakersy/kolor:niebieski

Inny użytkownik może z kolei użyć najpierw filtru koloru, a następnie rodzaju obuwia. Otrzymuje więc taki URL:

https://przykład.com/buty/kolor:niebieski/rodzaj:sneakersy

Oba adresy posiadają zduplikowaną treść. Chcąc uniknąć tego problemu, jedna z podstron powinna otrzymać tag kanoniczny. 

Jak zwiększyć ruch dzięki nawigacji fasetowej? 

Nawigacja fasetowa może być znakomitym rozwiązaniem do przechwytywania ruchu z fraz długiego ogona. Fasety tworzą bardziej szczegółowe wersje stron, odpowiadających na szerszą liczbę zapytań. 

Oto poradnik, jak w trzech krokach wykorzystać potencjał nawigacji fasetowej do pozyskiwania ruchu z fraz long-tailowych! 

Krok 1. Identyfikacja wariantów long-tailowych słów kluczowych

Warianty do słowa kluczowego łatwo znaleźć za pomocą Ahrefsa. W sekcji “Keyword Explorer” należy wpisać nazwę kategorii, która już jest na stronie. Następnie otworzyć raport “Matching terms” i na pasku bocznym wybrać opcję “Parent topics”. 

Narzędzie automatycznie znajdzie i pogrupuje słowa kluczowe o podobnej stronie wyników wyszukiwania. Listę tą warto przeanalizować i wybrać te podstrony fasetowe, których indeksowanie ma potencjał. 

Krok 2. Indeksowanie wybranych podstron

Teraz wystarczy sprawić, by strony były możliwe do indeksowania oraz crawlowania przez Googlebota. W zależności od rodzaju nawigacji, są dwa możliwe rozwiązania. 

 • Nawigacja fasetowa z linkami wewnętrznymi – należy upewnić się, że: atrybuty nofollow w linkach wewnętrznych, reguły disallow w pliku robots.txt oraz tagi noindex zostały usunięte.
 • Nawigacja fasetowa bez linków wewnętrznych – należy utworzyć podstronę kategorii dla konkretnej kombinacji w nawigacji fasetowej. Sama nawigacja fasetowa nie może zostać użyta do stworzenia podstron, gdyż nie generuje linków wewnętrznych. 

Krok 3. Optymalizacja adresu URL i podstrony pod wyszukiwanie

Adres URL utworzonej podstrony powinien mieć prostą i czytelną postać. Wracając do poprzedniego przykładu:

Dodatkowo ważne jest, by wykonać podstawowe optymalizacje pod kątem SEO takie jak:

 • dodanie adresu URL do mapy witryny,
 • zamieszczenie unikalnej i wartościowej treści,
 • optymalizacja metadanych oraz tagów title i meta description. 

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.