SaaS SEO polega na sprawieniu, że firma SaaS jest łatwa do znalezienia w Google oraz innych wyszukiwarkach. Celem jest przyciągnięcie ludzi, którzy poszukują rozwiązań zapewnianych przez Twój produkt.
Ze strategicznego punktu widzenia, główną korzyścią z inwestowania w SEO dla firm SaaS jest zmniejszenie kosztów pozyskania klientów (Customer Acquisition Cost – CAC). Powód – SEO jest tańsze niż większość taktyk marketingowych, a pozyskiwany ruch jest znaczący i dobrze nakierowany.
Wykonywanie czynności z zakresu SEO dla takich typów działalności ma pewne wyzwania, ale też możliwości, których nigdzie nie znajdziesz. Poniżej możesz znaleźć więcej informacji na ten temat.
Czym jest SaaS SEO?
SaaS SEO wykorzystuje marketing on-line, aby zwiększyć widoczność stron firm korzystających z rozwiązania typu SaaS (software-as-a-service – oprogramowanie jako usługa). SaaS SEO to proces obejmujący organiczne wyszukiwanie.
Podobnie jak w przypadku SEO dla dowolnej działalności, strategia SEO dla firmy posiadającej rozwiązanie typu SaaS będzie polegać na wyprzedzeniu konkurencji. Jeśli oferujesz oprogramowanie jako usługę i chcesz, aby ludzie znajdowali Cię organicznie w Google, istnieją szanse, że Twoi konkurenci robią dokładnie to samo.
Wyprzedzenie konkurencji na stronach SERP w Google obejmuje kilka kwestii:
- bycie bardziej odpowiednim dla danego słowa kluczowego niż ktokolwiek inny,
- tworzenie bardziej przydatnej treści z większym autorytetem w porównaniu z innymi stronami,
- pozyskiwanie większej liczby linków zwrotnych z odpowiednich serwisów dla swoich najważniejszych stron.
Jaka jest różnica w przypadku SaaS SEO?
SEO dla stron typu SaaS będzie opierać się o te same ogólne zasady jak w przypadku każdego innego SEO. Nadal potrzebujesz słów kluczowych o dużym potencjale generowania ruchu, zoptymalizowanej treści i wielu wysokiej jakości odnośników. Ponadto, większość, jeśli nie wszystkie taktyki SEO, które są skuteczne w innych firmach, będą również skuteczne w tym przypadku.
Jedyną różnicą są więc unikalne sposoby wykorzystania Twojego produktu do pozyskania nakierowanego ruchu o dużym prawdopodobieństwie konwersji. Wiąże się to z trzema kwestiami:
- powinieneś się skupić na treści nakierowanej na produkt (treść, która wskazuje jak rozwiązać problem przy pomocy Twojego produktu). W ten sposób każda publikowana treść zapewnia natychmiastową wartość dla Twoich odbiorców i tworzy naturalną ścieżkę do rejestracji lub zapisów do Twojej treści,
- możesz zintegrować produkt z Twoją treścią. Na przykład firmy, takie jak Airtable lub Asana dzielą się swoimi szablonami, których można używać w ich produktach,
- możesz dosłownie zamienić swój produkt w treść SEO. Wykorzystywanie małych fragmentów produktu, aby stworzyć darmowe narzędzia jest świetnym sposobem pozyskiwania ruchu, leadów oraz linków zwrotnych.
Znaczenie SEO dla SaaS
Aby Twoje działania SEO miały sens, musisz najpierw skupić się na tradycyjnym podejściu SEO nakierowanym na zapewnianiu leadów w lejku sprzedażowym. Następnie musisz skupić swoją strategię treści na mieszance materiałów evergreen na temat Twojego produktu, usług, branży oraz terminowych aktualizacji i wsparcia.
Zasadniczo, stwórz jakąkolwiek treść, która będzie wartościowa dla leadów, których chcesz pozyskać oraz dla osób, które już płacą za Twoje usługi. Treść evergreen jest inwestycją, której dokonujesz z myślą o przyszłości. Jest ona ponadczasowa i będzie skutecznie działać dla Ciebie.
Ponadto im bardziej aktualną treść zapewniasz swoim obecnym subskrybentom, tym bardziej będą Cię traktować jako główne źródło wiedzy na temat danej usługi. Wykorzystanie tych działań w firmie SaaS jest prawdziwą inwestycją. Wszystkie strategie SEO działają w okresie długofalowym.
Jak na dobre inwestycje przystało, działania te będą się zwracać po pewnym czasie. Posiadanie sporych ilości treści evergreen, dużego portfolio linków zwrotnych z autorytetem oraz lojalnej bazy klientów nakierowanych przez przychodzące zasoby treści jest istotne dla SaaS SEO.
Twoja strategia SEO będzie napędzana głównie przez treść na stronie. Warto więc promować ją w mediach społecznościowych oraz wiadomościach e-mail.
Jak wykonywać działania SEO w SaaS
Stwórz swoją strategię przestrzegając poniższych zasad.
1. Dowiedz się kto konkuruje z Tobą w Google
Organiczni konkurenci są inni niż bezpośredni konkurenci biznesowi.
Konkurent organiczny do dowolna strona, która pozycjonuje się dla takiego samego słowa kluczowego jak Ty. Pojęcie to obejmuje więc nie tylko bezpośrednich konkurentów biznesowych, ale również blogi prowadzone przez ekspertów z branży, strony partnerskie oraz inne odpowiednie platformy on-line.
Wszystkie te strony internetowe chcą również mieć udział w „wyszukiwaniu organicznym”. Potrzebujesz ich listę w celu prowadzenia dalszych badań SEO i śledzenia swoich postępów. Istnieje sporo narzędzi do takiego sprawdzania, ale można to również zrobić korzystając ze standardowej wyszukiwarki Google.
2. Sprawdź co działa u Twoich konkurentów (aby później dokonać inżynierii wstecznej)
Po stworzeniu listy organicznych konkurentów, czas zrobić z niej użytek. Należy dokonać analizy konkurencji SEO.
Głównym celem jest ustalenie co działa skutecznie u Twoich konkurentów w następujących kwestiach:
- najskuteczniejsze sekcje stron,
- najskuteczniejsze strony,
- typy treści, które zapewniają najwięcej linków zwrotnych.
Najskuteczniejsze sekcje podstron
Czy Twoi konkurenci pozyskują największy ruch organiczny za pomocą bloga, stron produktów, stron narzędzi, bazy wiedzy lub innego typu treści? Jakie jest ich podejście do architektury serwisu, np. jak strukturyzują swoje adresy URL?
Odpowiedzi na te pytania można znaleźć za pomocą różnych narzędzi do tworzenia raportów o strukturach stron. Taką opcję możesz sprawdzić, np. dzięki Ahrefsowi za pomocą Top Pages.
Najskuteczniejsze podstrony
Gdy spojrzeliśmy na szerszy obraz organicznej skuteczności serwisu, czas na przejście do szczegółów. W końcu należy planować treść kawałek po kawałku, więc wiedza na temat treści, które zapewniają największy ruch organiczny konkurentom jest bezcenna.
Trzeba jednak pamiętać, że strony, które generują największy ruch, niekonieczne zapewniają wiele konwersji. Sporo z nich obejmuje tematy w górnej części leja sprzedażowego, które charakteryzują się sporym zapotrzebowaniem na wyszukiwanie. Upewnij się więc, że takie pomysły na treści są właściwe dla Twoich odbiorców docelowych.
Typy treści, które zapewniają najwięcej linków
Zapewne wiesz o tym, że linki zwrotne są jednymi z najważniejszych czynników rankingowych w SEO. Nic dziwnego, że pozyskiwanie dobrych linków prowadzących do Twojej treści jest trudne.
Jednak pewne treści mogą pozyskiwać linki łatwiej niż inne. W SEO takie treści nazywane są treściami „link bait”. Niekoniecznie generują one ruch organiczny, ale są na tyle wartościowe, interesujące lub unikalne, że inni ludzie odnoszą się do nich na swoich stronach.
3. Poszukiwanie możliwych do pozycjonowania słów kluczowych o dużym potencjale generowania ruchu
Inspirowanie się konkurencją jest istotne w SEO, podobnie jak stosowanie własnych pomysłów. Poszukiwanie słów kluczowych jest jedną z najważniejszych kwestii. Jest to proces odkrywania wartościowych zapytań wpisywanych przez docelowych klientów w wyszukiwarkach takich jak Google, po to aby znaleźć produkty, usługi oraz informacje.
Ogólnie rzecz biorąc, słowa kluczowe w SaaS mogą zostać podzielone na cztery główne kategorie, z których każda reprezentuje rodzaj treści stanowiący intencję wyszukiwania, którą możesz zobaczyć na stronie z rezultatami (SERP):
- wpisy blogowe – na przykład „poradnik SaaS SEO” lub „jak pozyskiwać linki”,
- strony będące bazą wiedzy – „ocena domen” lub „znaczenie błędów 4xx”,
- strony docelowe produktów i usług – „kontroler linków zwrotnych” lub „darmowe narzędzie SEO”,
- strony z porównaniami i opiniami – „najlepsze narzędzia SEO” lub „ahrefs vs moz”.
Za każdym razem podczas poszukiwania słów kluczowych, gdy przyjdą Ci do głowy frazy kluczowe właściwe dla Twojej działalności, zapisz je na liście, do której wrócisz podczas planowania treści.
Oczywiście może pojawiać się wiele nachodzących na siebie słów kluczowych o mieszanych intencjach wyszukiwania. Na przykład „SaaS SEO” jest hasłem odpowiednim dla poradników, takich jak ten oraz dla agencji/freelancerów oferujących usługi SaaS SEO. Trzymaj się oznaczenia (intencji wyszukiwania) bardziej właściwego dla Twojej działalności.
Powodem, dla którego doradzamy kategoryzację słów kluczowych pod względem intencji wyszukiwania jest to, że wyszukiwarki zawsze starają się dostarczać najbardziej odpowiednie rezultaty zgodne z intencją. Jeśli więc Twoja treść nie pasuje do intencji, szansa na jej pozycjonowanie znacznie maleje.
Podczas wybierania fraz kluczowych, ważne jest zwrócenie uwagi na coś więcej niż tylko zakres wyszukiwania. Zwróć uwagę na wskaźnik potencjału generowania ruchu – pokazuje on jak wiele organicznego ruchu zyskuje strona na szczycie rankingu. Wielkość ta może znacznie odbiegać od zakresu wyszukiwania słowa kluczowego.
Należy też ocenić swoje zdolności w zakresie tworzenia treści, która wyprzedzi to co jest obecnie pozycjonowane. Czy jesteś w stanie zaoferować unikalne spostrzeżenia lub dodatkową wartość? O wiele łatwiej jest się pozycjonować korzystając z treści, która jest obiektywnie lepsza od tych, które można znaleźć na stronie z wynikami wyszukiwania.
4. Stosowanie treści nakierowanej na produkt w celu pozycjonowania i pozyskiwania konwersji
Nadszedł czas na wykorzystanie wszystkich badań, poszukiwań i analiz konkurencji w procesie tworzenia treści.
Różnego typu poradniki są doskonałym przykładem treści nakierowanej na produkt. Często wspomina się w nich bowiem o różnych przydatnych narzędziach. Oczywiście stopień, w którym promowany jest produkt w artykule jest zróżnicowany. Zawsze lepiej jest nie wspominać o produkcie, jeśli wydaje się to być nienaturalne lub zbyt nachalne.
5. Twórz darmowe narzędzia, aby pozyskiwać ruch, leady oraz linki zwrotne
Wiele firm zauważyło, że udostępnianie produktów (lub ich części) jest skuteczną taktyką marketingową. Takie strony docelowe mogą generować ruch, linki zwrotne, sprawiają, że ludzie zapoznają się z Twoim produktem, generują leady, a nawet doprowadzają do konwersji u niektórych odwiedzających.
Dobrym pomysłem jest udostępnianie różnych praktycznych narzędzi on-line. Oczywiście, aby uzyskać taki ruch, musi być spore zapotrzebowanie na wyszukiwanie danego narzędzia. Warto sprawdzać wskaźnik potencjału generowania ruchu oraz intencji wyszukiwania.
Oczywiście pewne strony z narzędziami będą bardziej wartościowe niż inne, ponieważ mogą przyciągać bardziej odpowiednich odbiorców. Pewne strony z rezultatami wyszukiwania (SERP) będą pełne narzędzi, które oferują więcej lub mniej w danym zakresie, więc dotarcie na szczyt będzie trudne bez innowacji.
Oprócz standardowych kryteriów nadawania priorytetu SEO, musisz również pomyśleć o zasobach deweloperów. Istnieje ich spory deficyt, więc dobrze jest je przydzielić do strony, która może w przyszłości przynosić zyski.
6. Buduj autorytet dzieląc się danymi w ramach spostrzeżeń i badań
Omówiliśmy już główne przypadki stosowania badań słów kluczowych. Istnieją jednak pewne typy treści, które niekoniecznie są napędzane przez potencjał generowania ruchu – chodzi o spostrzeżenia i badania branżowe.
Piękno działalności SaaS polega na tym, że firmy zwykle posiadają ogrom danych, które mogą być analizowane i interpretowane w ramach spostrzeżeń i badań branżowych. Takie treści wcale nie muszą generować ruchu organicznego. Stanowią jednak świetną możliwość pozyskania większej liczby linków, które pomagają innym treściom lepiej pozycjonować się na stronach SERP.
Raczej nie powinno nikogo dziwić to, że tezy z danymi lub interesującymi odkryciami są informacjami, które pojawiają się w wielu artykułach. Jest to jednak typ treści, której piszący zwykle nie jest w stanie stworzyć sam. Prawdopodobnie potrzebna będzie pomoc od zespołu do spraw analizy danych. Upewnij się, że hipotezy i potencjalne wnioski rzeczywiście się wyróżniają. To pomoże w osiągnięciu pożądanych rezultatów SEO.
Dystrybucja treści odgrywa w tym przypadku jeszcze ważniejszą rolę w porównaniu ze standardowymi artykułami. W końcu, jeśli nie ma dużego zakresu wyszukiwania, musisz aktywnie pokazywać treść przed oczami ludzi, aby pozyskiwać kliknięcia. Oto kilka porad w tym zakresie:
- zaplanuj kampanię informacyjną, aby pozyskać linki zwrotne i/lub widoczność wśród istotnych ludzi w Twojej branży,
- promuj treść korzystając z reklam na portalach społecznościowych, które są lepsze od standardowych wpisów organicznych o ograniczonym zasięgu,
- udostępnianie treści subskrybentom e-mail,
- przerób swoją treść na wpisy w mediach społecznościowych, odpowiedzi na Quora, newslettery, itp., a następnie udostępniaj je w sposób powtarzalny,
- zaktualizuj swoje linki wewnętrzne, tak aby czytelnicy Twoich artykułów mogli przechodzić pomiędzy stronami.
Tworzenie oryginalnych opracowań niekoniecznie wymaga tworzenia długich lub złożonych projektów ani nie musisz prowadzić ich w swojej firmie. Mogą więc pochodzić z zewnętrznych źródeł.
7. Korzystaj z programmatic SEO, aby generować ruch na większą skalę
Zwykle, podczas tworzenia treści pod SEO, zestawiasz pojedyncze słowo kluczowe z unikalną, manualnie utworzoną stroną. W podejściu programowym, zajmujesz się szerszym tematem z dziesiątkami, a nawet setkami podobnych stron stworzonych jednorazowo w sposób automatyczny lub półautomatyczny.
W takim przypadku każda strona jest prawie identyczna. Zmieniają się jedynie krótkie pola tekstowe oraz listy zadań i korzyści związanych z konkretnymi aplikacjami, produktami, itp.
W niektórych przypadkach możesz wykorzystać różnego rodzaju szablony, opinie, komentarze oraz inne treści stworzone przez użytkowników, zamiast tworzyć je samodzielnie.
Kluczową kwestią w programmatic SEO jest znalezienie słów kluczowych o następujących cechach:
- podobne słowa kluczowe z różnymi wariantami, np. „SEO dla pośredników w handle nieruchomościami”, „SEO dla firm cateringowych”, itp.,
- frazy kluczowe posiadające podobny motyw główny, które mogą być przedstawiane w jednym katalogu treści. Na przykład możesz stworzyć słowniczek podstawowych pojęć w Twojej niszy lub stronę, na której dzielisz się podobnymi danymi na temat czegoś co jest istotne dla Twoich odbiorców.
Najprostszą metodą jest poszukiwanie szablonów wśród słów kluczowych korzystając z modyfikatorów. Na przykład załóżmy, że koszt życia jest czymś istotnym dla Twojej działalności i odbiorców. Wykorzystanie „w” jako modyfikatora pozwala na znalezienie pewnego wzoru („koszt życia w [MIASTO]”, itp.).
8. Inwestowanie w międzynarodowe SEO w celu dotarcia do globalnych odbiorców
Jeśli interesuje Ciebie globalny rynek, mówienie w języku odbiorców jest niezbędne.
Mówiąc prościej, niektórzy ludzie preferują wpisywać zapytania w swoim języku ojczystym i oczekują uzyskania rezultatów w tym samym języku. Wydaje się to być oczywiste, jednak jest dość łatwo pomijane, ponieważ sprzedawcy myślą, że wystarczy pisać wszystko po angielsku.
Oto trzy istotne elementy międzynarodowego SEO:
- technikalia – musisz wybrać strukturę adresów URL, korzystać prawidłowo z tagów hreflang oraz pomyśleć nad zainwestowaniem w usługi CDN (np. serwer znajdujący się bliżej kraju docelowego, ze względu na szybsze ładowanie strony),
- przetłumaczona treść — najlepiej jeśli została napisana przez native speakera (lub przynajmniej poprawiona przez niego),
- lokalne linki zwrotne – aby konkurować na lokalizowanej stronie SERP, potrzebujesz wysokiej jakości linków z krajów (i w językach), w których chcesz się pozycjonować.
Lokalizowanie dosłownie każdej strony w Twoim serwisie może jednak nie być najskuteczniejsze. Zakres wyszukiwania różni się pomiędzy krajami, więc upewnij się, że prawidłowo korzystasz ze swoich zasobów. Celuj w tłumaczenie najskuteczniejszych treści, ale tylko gdy zakres wyszukiwania w kraju docelowym jest wart poświęcenia na to czasu.
9. Nie pozwól, aby przeszkadzały Ci problemy techniczne SEO
Wszystko co zostało do tej pory omówione jest związane z SEO na stronach i poza stronami firm SaaS. Jeśli zauważysz jednak, że podstawy techniczne nie są prawidłowe, wówczas cały wysiłek zostanie zmarnowany, niezależnie od tego jak dobrą posiadasz treść i jakie linki udało się pozyskać.
Musisz upewnić się, że wyszukiwarki mogą uzyskać łatwy dostęp i prawidłowo przetwarzają treść, która ma być pozycjonowana w SERP. Obejmuje to wiele rzeczy, ale nie są one na szczęście skomplikowane.
Dobrą informacją jest to, że strony SaaS nie są zwykle złożone z punktu widzenia technicznego SEO, ponieważ są dość małe. Każdy kto zajmuje się e-commerce SEO i pracuje z serwisami składającymi się z milionów stron zaśmieje się na myśl o naszych problemach technicznych SEO.
Podsumowanie
Jedną kwestią jest zapewnienie najlepszych porad odnośnie SaaS SEO, ale drugą jest upewnienie się, że to wszystko ma sens patrząc na ogólny obraz marketingu. Upewnij się, że wszystko co robisz w ramach SEO, jest zgodne z ogólną strategią i celami marketingowymi.
Poza tym, SEO to obszar obejmujący wiele dziedzin, więc poszerzanie swoich umiejętności na innych obszarach marketingowych jest zawsze pomocne.