Skip to content Skip to footer

Jak zastosować semantyczne SEO w różnych niszach?

Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek stale się zmienia ze względu na ciągły rozwój tych narzędzi internetowych. Strategia semantycznego SEO może być pomocna w wypracowaniu przewagi nad konkurencją. Z racji tego, że wyszukiwarki internetowe są dostosowywane, aby zapewniać jak najlepsze rezultaty konwersji, treść na stronie internetowej musi również zostać odpowiednio przystosowana. Rozumiejąc podstawowe zasady, można zastosować semantyczne pisanie pod kątem SEO do jakiejkolwiek niszy. Poniżej przedstawione zostaną przykłady skutecznych strategii stosowanych na różnych stronach, a także wgląd w rezultaty osiągnięte przez nie.

Zawsze stosuj istotne tematy i powiązania

Metoda ta polega na pozyskiwaniu „bazy” dla danego obszaru tematycznego. Warto przeprowadzić audyt treści, aby sprawdzić co wpływa korzystnie na stronę internetową. W ten sposób można określić mocne strony.

Następnie należy dokładnie zbadać dany obszar tematyczny i trzymać się go. Trzeba unikać stosowania nieodpowiednich i nieistotnych treści.

Unikanie żargonu i poprawa czytelności

Szczególnie strony o tematyce technicznej i technologicznej zawierają sporo żargonu, specjalistycznego słownictwa oraz długie, zawiłe zdania. Oczywiście treści techniczne są trudniejsze do odczytywania i zrozumienia, ale można to ułatwić swoim użytkownikom.

Bardzo długie i złożone zdania są problemem zarówno dla czytelników jak i dla Google, które ma problem ze zrozumieniem powiązań pomiędzy słowami. W związku z tym wyszukiwarka traci pewność co do znaczenia danego zdania. Istotne jest zachowanie precyzji, zwięzłości i jasnego zrozumienia, niezależnie od tematu.

Stosowanie słów kluczowych typu long-tail

Słowa kluczowe typu longtail potrafią być wartościowe, jeśli są odpowiednie dla użytkowników. Warto tworzyć grupy fraz oraz poszukiwać powiązanych z nimi innych fraz czy też podmiotów (entities). Pozwoli to na dodatkowe wzmocnienie treści.

Oczywiście ruch generowany w przypadku takich fraz jest mniejszy, ale z pewnością jego jakość jest wysoka, a pozyskiwani użytkownicy będą zainteresowani tematyką strony.

Semantyczne SEO i jego wykorzystanie w różnych niszach

Oczywiście zasady i techniki powiązane z semantycznym SEO mogą być wykorzystywane w wielu istotnych niszach. Poniżej przedstawionych zostało kilka przykładów godnych uwagi.

Semantyczne podejście do kwestii SEO w e-commerce

Zasady semantycznego SEO są istotne nie tylko dla stron o charakterze informacyjnym lub dziennikarskim. Można je stosować na praktycznie każdej stronie, w tym również w sklepach oferujących sprzedaż internetową.

Semantyczne SEO w branży handlu internetowego podstawą jest sprawdzenie opisów kategorii oraz produktów nie tylko pod kątem unikalności, ale również szczegółowości, dostarczania odbiorcom przydatnych i wartościowych informacji, a także w zakresie struktury samego tekstu, który powinno się dobrze czytać.

W treściach sklepów internetowych należy opisywać zalety grup i pojedynczych produktów oraz informować użytkowników do czego mogą się one przydać. Jest to ważne nie tylko pod kątem wsparcia realnych klientów, ale również istotne dla wyszukiwarek. Wysoka jakość wartościowych treści, odpowiednia stuktura oraz strategia linkowania wewnętrznego to absolutne podstawy w e-commerce.

Wykorzystanie semantycznego SEO w firmach reprezentujących różne branże

W przeciwieństwie do sklepów e-commerce, strony internetowe innych firm zwykle nie zawierają dziesiątek albo tysięcy podstron. Najczęściej zawierają one jedynie kilka kluczowych podstron oraz ewentualnie blog z wpisami. W związku z tym treść, jej wartość, a także odpowiednia struktura są kluczowe.

Tekst na takiej stronie musi zapewniać istotne informacje oraz być łatwy i przyjemny w czytaniu. Ważny jest podział na krótkie akapity oraz stosowanie nagłówków nadrzędnych i podrzędnych. Nie bez znaczenia są też synonimy oraz dbanie o różne szczegóły i unikanie błędów.

Semantyczne SEO w sektorze DIY (zrób to sam)

Praca w branży domowej oraz DIY wiąże się między innymi z przekazywaniem wiedzy związanej z tą niszą. Nie każdy ją posiada i uzyskanie odpowiednich informacji może pomóc w dokonaniu stosownych zakupów.

Podstawą jest stworzenie strony z odpowiedziami na najczęściej zadawane pytania (FAQ). Taki dział powinien zawierać różne pytania oraz jak najbardziej konkretne i wartościowe odpowiedzi wyczerpujące temat. Odpowiedzi nie powinny być jednak długie i skomplikowane.

Kolejna ważna kwestia to szczegółowe wytyczne związane z „majsterkowaniem”. Powinny one obejmować nie tylko produkty niezbędne do zakupu, ale również dokładne opisy procesów wykonania różnych przedmiotów krok po kroku. Bogata i przydatna treść uzupełniona o elementy graficzne i filmowe z pewnością przyda się wielu użytkownikom strony.

Semantyczne SEO w sektorze technologicznym

Przede wszystkim ważną kwestią jest dokładny opis przebiegu konkretnych usług oraz działania produktów z branży technologicznej. Warto skupić się na konkretnych zapytaniach charakterystycznych dla branży, a następnie stworzyć treść, która jest do nich dopasowana. Czasami wiąże się to z przerobieniem istniejących treści, a czasem z tworzeniem nowych.

W treściach technologicznych ważne jest jak najrzadsze stosowanie żargonu zrozumiałego tylko dla wąskiego grona osób znających się na technologiach. Proste słownictwo to sprawa kluczowa w tworzeniu tekstów łatwych do zrozumienia nawet dla laików.

Jak działa wyszukiwanie semantyczne?

Wyszukiwanie semantyczne zapewnia najlepsze rezultaty uzyskiwane w odpowiedzi na zapytania użytkowników dzięki zrozumieniu ich zamiarów, jak również języka. Poprzez uczenie maszynowe oraz sztuczną inteligencję wyszukiwarki mają możliwość pozyskania głębokiej wiedzy na temat semantyki (lub znaczenia) słów i fraz oraz tego jak się one ze sobą wiążą.

Wyszukiwarka Google rozumie podmioty i różnego rodzaju tematy oraz grupuje je za pomocą The Knowledge Graph (Graf Wiedzy). Takie działanie jest bardziej wyszukane w porównaniu z dopasowywaniem słów kluczowych stosowanym w ostatnich latach przez algorytmy wyszukiwania.

Obecnie semantyczne wyszukiwarki stale udoskonalają swoje zrozumienie języka, więc mogą zapewnić najwłaściwsze i pomocne rezultaty dla jakiegokolwiek zapytania. Wymaga to zwrócenia uwagi na zamiary wyszukiwania i cele jakie stoją przed treściami dostarczanymi użytkownikowi.

Najważniejsze korzyści płynące z wyszukiwania semantycznego

Wyszukiwanie semantyczne wiąże się z wieloma korzyściami, zarówno dla użytkowników, jak i wyszukiwarek. W przypadku użytkowników prezentują się one następująco:

  • Możliwość szybszego uzyskania poszukiwanych odpowiedzi, a nawet uzyskania odpowiedzi na kolejne pytania, które miałyby zostać zadane.
  • Doświadczenia użytkowników związane z wyszukiwarkami stają się znacznie lepsze dzięki uzyskiwaniu wyższej jakości rezultatów.
  • Użytkownicy mogą przeprowadzać proces wyszukiwania na różnych urządzeniach i w różny sposób i nadal będą otrzymywać rezultaty odpowiedniej jakości.

Korzyści dla wyszukiwarek są następujące:

  • Zapewniają bardzo przydatne usługi, co sprawia, że ludzie będą chętniej i częściej korzystać z wyszukiwarek zapewniając im w ten sposób więcej danych potrzebnych do nauki ludzkiego języka.
  • Są w stanie poradzić sobie z wieloma zapytaniami nakierowanymi na konwersję z urządzeń, takich jak smartfony i wyposażenie domowe.

Czym jest treść semantyczna?

W lingwistyce pojęcie semantyki oznacza badanie znaczenia. W tym kontekście treść semantyczna oznacza stosowanie słów, fraz oraz zdań tworzących tekst o konkretnym znaczeniu. Tekst semantyczny ma na celu wykorzystanie powiązań pomiędzy słowami, frazami, koncepcjami i zdaniami w celu stworzenia bardzo wartościowego zasobu informacji na określony temat. W takim przypadku zwracana jest uwaga na szczegóły treści, od struktury zdań aż po ogólną strukturę strony oraz na wiele innych elementów.

Mówiąc prościej treści semantyczne przestrzegają zasad językowych oraz są konkretne i łatwe w czytaniu. Są one nakierowane na nadanie odpowiedniego kontekstu tematom oraz nieużywaniu niepotrzebnych słów. Niezbędna jest więc głęboka i wartościowa treść bez skomplikowanego i trudnego do zrozumienia słownictwa.

W sektorze SEO tworzenie treści semantycznych jest istotne w przypadku chęci uzyskania wysokiej pozycji w rankingu. Wyszukiwarki stosują bowiem Przetwarzanie Języka Naturalnego (NLP), aby zrozumieć treść i proces ten ocenia wykorzystane słowa oraz powiązania pomiędzy nimi.

Ogólne zasady dotyczące semantycznego SEO

Niezależnie od rodzaju prowadzonej strony, istnieją pewne ogólne wytyczne i zasady związane z semantycznym SEO, których należy przestrzegać. Oto one:

  • Tworzenie wartościowej, wysokiej jakości treści pozwala na budowę wizerunku eksperta i zyskanie przewagi nad konkurencją. Warto więc dopracowywać swoje teksty pod każdym względem.
  • Semantyczne SEO powinno również zostać uwzględnione w strategii pozyskiwania linków.
  • Treść powinna zawsze skupiać się na konkretnym temacie.
  • Nie zawsze ważna jest ilość. Liczy się przede wszystkim jakość. Ważna jest jednak systematyczność dostarczania wartościowych treści swoim odbiorcom.

Oczywiście rezultaty zastosowania semantycznego SEO nie pojawią się od razu po kilku dniach. Zwykle zadowalające wyniki można zauważyć po około 2-3 miesiącach.

Zostaw komentarz

Otrzymaj najświeższe informacje
ze świata SEO

Kubadzikowski.com © 2024.