Magento to niezwykle solidna platforma, ale aby wykorzystać ją najlepiej, wymaga on prawidłowej konfiguracji. Niniejszy poradnik informuje o tym co należy zrobić i skupia się na kwestiach, takich jak:
- stworzenie struktury adresów URL przyjaznych dla SEO,
- prawidłowe konfigurowanie tytułów stron oraz opisów meta,
- prawidłowe wykorzystywanie nagłówków,
- odpowiednie prowadzenie robotów wyszukiwarek, które analizują i indeksują Twój sklep,
- optymalizacja szybkości działania.
Magento, stworzona w Stanach Zjednoczonych w 2008 roku, stała się czołową platformą eCommerce na świecie. Pozycja ta uległa wzmocnieniu po przejęciu przez Adobe w 2018 roku.
Jak donosi serwis Conductor.com, szacuje się, że około 270000 sklepów na świecie wykorzystuje platformę Magento. Zgodnie z informacjami od Magento, firma ta umożliwiła sprzedawcą zarobić około 155 miliardów dolarów w 2018 roku. Można więc śmiało powiedzieć, że Magento jest kluczową marka w branży eCommerce.
Pomimo, że Magento 2 jest solidną platformą, jeśli będziesz korzystać z jej domyślnych ustawień, nie osiągniesz wysokiej skuteczności SEO. To dlatego musisz sam nakierować siebie na zwycięstwo poprzez wykorzystanie wszystkich najlepszych praktyk dotyczących Magento 2.
Co sprawia, że Twój sklep w Magento jest dobrze pozycjonowany?
Aby dobrze pozycjonować swój sklep Magento na organicznych listach wyszukiwania, musisz upewnić się, że wyszukiwarki są w stanie łatwo i skutecznie znaleźć całą Twoją treść oraz ją zrozumieć. Ponadto muszą one mieć powody do umieszczania Twojej treści wyżej w rankingu w porównaniu z innymi treściami.
Możemy to podzielić na tak zwane „trzy filary SEO”:
- technologia – fundamenty techniczne serwisu, które pomagają wyszukiwarkom znaleźć oraz zrozumieć Twoją stronę jak najszybciej i najskuteczniej. W ten sposób można nakierować się na sukces,
- stosowność – zapytania, dla których Twoja treść jest odpowiednia. Stosowność można osiągnąć tworząc treść, która jest przydatna i zadowalająca dla Twoich odwiedzających. Dobra technologia jest istotna, aby jasno informować o stosowności,
- autorytet i zaufanie – linki do Twojego serwisu. Określają one Twój autorytet i wiarygodność.
W niniejszym artykule, opisany został szczegółowo pierwszy filar Technologii, ponieważ jest on konkretny dla tej platformy, podczas gdy Stosowność oraz Autorytet i zaufanie działają tak samo w przypadku wszystkich platform.
Lista kontrolna Magento SEO w celu uzyskania solidnych fundamentów technicznych
Solidne fundamenty techniczne umożliwiają wyszukiwarkom znaleźć i zrozumieć całą Twoją treść w sposób łatwy i efektywny.
Pomyśl o fundamentach technicznych serwisu, jak o fundamentach budynku. Posiadanie solidnych podstaw ma korzystny wpływ na całą strukturę. Z kolei posiadanie słabych fundamentów może doprowadzić do zawalenia się konstrukcji. Oto elementy, którymi należy się zająć, aby fundamenty techniczne w Magento 2 były właściwe.
- struktura URL,
- metadane,
- nagłówki,
- crawling i indeksowanie,
- nawigacja fasetowa,
- prędkość działania strony,
- HTTPS.
Określenie, przyjaznej dla SEO, struktury adresów URL
Dobra struktura adresów URL działa dobrze zarówno dla odwiedzających, jak i wyszukiwarek.
W skrócie, Twoje adresy URL muszą posiadać następujące cechy:
- być opisowe i łatwe do czytania,
- zwięzłe,
- spójne,
- pisane małymi literami.
Ustawienia przekierowań oraz przepisywania adresów URL
Możesz zarządzać ustawieniami przekierowań sklepu i przepisywania logując się do zaplecza Magento i przechodząc do:
- stores (sklepy) > configuration (konfiguracja, pod ustawieniami) > general (ogólne) > web (sieć),
- w górnej części strony wybierz odpowiedni widok sklepu (Store View), dla którego chcesz dostosować ustawienia. Zmiana ustawień na wyższy poziom ma wpływ na widoki sklepów, więc należy zachować ostrożność,
- pod opcjami URL (Url Options) znajdziesz pole Dodaj kod sklepu do adresów URL (Add Store Code to Urls). Pozostaw domyślną wartość NIE (No), aby upewnić się, że adresy URL są opisowe i łatwe do przeczytania,
- pole Automatyczne przekierowanie do podstawowego URL (Auto-redirect to Base URL) umożliwia automatyczne przekierowanie użytkowników i wyszukiwarki, gdy zażądają dostępu do Twojego sklepu bez subdomeny (np. gdy żądany jest adres https://www.przyklad.com użytkownik jest kierowany do https://przyklad.com) lub odwrotnie. Jest to doskonała funkcja, jednak domyślnie jest ona ustawiona tak, aby wykorzystywać tymczasowe przekierowanie 302 zamiast przekierowania 301. Zmień taka wartość na TAK (Yes) (301 przeniesiono na stałe), aby upewnić się, że autorytet nieprawidłowo umieszczonych linków przechodzi w jak największym stopniu do prawidłowego adresu URL,
- pod Search Engine Optimization (optymalizacja pod wyszukiwarki) znajdziesz pole Use Web Server Rewrites (skorzystaj z przepisywania serwera sieciowego), które domyślnie jest ustawione na Tak. Pozostaw je tak, ponieważ oznacza to, że Twój sklep będzie korzystać z czytelnych adresów URL.
Usunięcie rozszerzenia .html z adresów URL stron z produktami i z kategoriami produktów
Domyślnie Magento dodaje rozszerzenie .html do wszystkich adresów URL. Zaleca się jego usunięcie, aby uniknąć potencjalnych problemów podczas przechodzenia na inną platformę eCommerce.
Usuń rozszerzenie .html tylko gdy zaczynasz od zera. Jego usunięcie z aktywnego sklepu Magento prowadzi do migracji adresów URL, której musisz unikać w jak najwyższym stopniu.
Sekretem ustalenia doskonałej struktury adresów URL jest myślenie przyszłościowe. Jeśli przenosisz się na inną platformę, zależy Tobie na minimalizowaniu różnic pomiędzy obiema platformami.
Aby usunąć rozszerzenie .html z adresów URL, należy zalogować się do panelu Magento i przejść do:
- stores (sklepy) > Configuration (konfiguracja, pod ustawieniami) > Catalog > Catalog (katalog) > Search Engine Optimization (optymalizacja pod wyszukiwarki),
- w górnej części strony wybierz odpowiedni widok sklepu (Store View), dla którego chcesz dostosować ustawienia,
- na ekranie, który się załaduje, znajdziesz pola Product URL Suffix oraz Category URL Suffix (przyrostek adresu URL produktu oraz kategorii). Oba pola posiadają wartość .html. Usunięcie tej wartości z obu pól doprowadzi do tworzenia adresów URL, takich jak https://przyklad.com/kategoria dla stron kategorii oraz https://przyklad.com/produkt dla stron z produktami. Jeśli preferujesz końcowy ukośnik na końcu wszystkich adresów URL, możesz wpisać „/” w obu polach. To spowoduje powstanie adresów, takich jak https://przyklad.com/kategoria/ oraz https://przyklad.com/produkt/.
Twórz krótkie adresy URL nie wykorzystując w nich kategorii
Na tym samym ekranie możesz wybrać czy uwzględniać klucz kategorii-produktu w adresie URL, na przykład https://przyklad.com/kategoria/produkt/.
Domyślnie opcja „Use Categories Path for Product URLs” (użyj ścieżki kategorii w adresach URL produktów) jest ustawiona na Nie. Należy ją tak zostawić, aby upewnić się, że adres URL jest krótki. Jest to szczególnie istotne, jeśli posiadasz kategorie i podkategorie. W takiej sytuacji adresy URL bardzo szybko staną się długie. Jeśli posiadasz produkty o bardzo podobnych nazwach, zalecane jest uwzględnienie unikalnego identyfikatora, takiego jak kod produktu SKU w adresie URL produktu. Nie można tego skonfigurować w panelu Magento 2, ale można użyć do tego rozszerzenia.
Automatyczne przekierowanie URL w przypadku zmiany klucza
W przypadkach, w których klucze URL ulegają zmianie po opublikowaniu stron, należy przekierować odwiedzających i wyszukiwarki do prawidłowego adresu URL, gdy żądany będzie stary.
Domyślnie włączona jest opcja „Create Permanent Redirect for URLs if URL Key Changed” (stwórz stałe przekierowanie adresów URL, jeśli klucz URL uległ zmianie) i jest ona ustawiona na Tak. Zachowaj ją, ponieważ zaoszczędzi to sporo czasu i problemów w dalszych działaniach.
Definiowanie informacji meta
Tytuł oraz opis meta Twojej strony ma duży wpływ na ranking oraz na klikalność (gdy serwis jest pokazywany na stronie z rezultatami wyszukiwania). W tym samym czasie nie możesz manualnie zdefiniować tytułu i opisu meta dla każdej strony, więc musisz podejść do tego mądrze. Musisz korzystać z mądrych opcji domyślnych, które w razie potrzeby można nadpisać.
Z czego składa się dobry tytuł?
Dobry tytuł jest łatwy do przeczytania, zawiera istotne słowa kluczowe i wezwania do działania, jest unikalny, a jego długość mieści się w granicach 285-575 pikseli (kolejno 30 i 60 znaków).
Z czego składa się dobry opis meta?
To co dotyczy tytułu, znajduje również zastosowanie w przypadku opisu meta z wyjątkiem tego, że preferowana długość jest inna. Opis meta powinien mieścić się w zakresie 430-920 pikseli (kolejno 70 i 155 znaków).
Określenie metadanych strony głównej
Aby ustalić informacje meta strony głównej, zaloguj się do panelu Magento i przejdź do:
- content (treść) > configuration (konfiguracja, pod projektem „Design”),
- następnie poszukaj domyślnego widoku sklepu i kliknij link Edit (edytuj) znajdujący się za nim, aby zdefiniować informacje meta strony głównej domyślnego widoku sklepu.
Przejedź do HTML Head (nagłówek HTML) pod Other Settings (inne ustawienia) i rozwiń dostępne opcje ustawień:
Możesz zignorować pola Default Page Title oraz Default Meta Description (domyślny tytuł i opis meta strony), ponieważ nie są one domyślnie wykorzystywane w Magento. Zignoruj też pole Default Meta Keywords (domyślne słowa kluczowe meta), ponieważ takie frazy kluczowe nie są używane przez wyszukiwarki od ponad dekady. Nie odgrywają więc żadnej roli w SEO.
Dwa pozostałe pola, czyli Page Title Prefix oraz Page Title Suffix (przedrostek i przyrostek tytułu strony) mają znaczenie:
- Page Title Prefix (przedrostek tytułu strony) – to pole powinno być puste, ponieważ to co w nim dodasz jest dodawane na początku (w najważniejszej części) tytułu. Stosowanie ogólnego przedrostka jest sprzeczne ze wszystkim co wiemy na temat tagów tytułu, więc pozostaw to pole puste,
- Page Title Suffix (przyrostek tytułu strony) – wpisz na przykład – $nazwaSklepu. Zostanie to dodane na końcu każdego tytułu strony, a to pozwala na lepsze promowanie marki,
Stworzenie wzorów informacji meta dla produktów i kategorii
Ustanowienie wzorów informacji meta dla produktów i kategorii, które stanowią lwią część stron sklepów, pozwoli zaoszczędzić mnóstwo czasu.
Niestety jest to funkcja, której brakuje w Magento. Była niedostępna w Magento 1 i nie jest dostępna w Magento 2. Dlatego zalecamy stosowanie rozszerzeń, takich jak na przykład „Meta Tags Templates by Amasty” lub „SEO Meta Templates by MageWorx”.
Oto kilka przykładów wzorów tytułów stron, z których możesz korzystać:
- strony kategorii – $nazwaKategorii | $nazwaSklepu – jak na przykład „T-shirty dla mężczyzn | T-shirty Joe”,
- strony podkategorii: $nazwaPodkategorii | $nazwaKategorii | $nazwaSklepu – na przykład „T-shirty Breaking Bad | T-shirty dla mężczyzn | T-shirty Joe”,
- strony ze szczegółami dotyczącymi produktu – Kup $nazwaProduktu | $nazwaPodkategorii | $nazwaSkleppu – na przykład: „Kup T-shirt Mr. White | T-shirty Breaking Bad | T-shirty Joe”. W tym przypadku rezygnujemy z $nazwaKategorii, ponieważ zwykle sprawia to, że tytuł staje się zbyt długi.
Oto kilka przykładów wzorów opisów meta, z których możesz korzystać:
- strony kategorii – Szukasz $nazwaKategorii? Sprawdź naszą ogromną kolekcję $liczbaProduktów T-shirtów w $nazwaSklepu!, na przykład „Szukasz T-Shirtów? Sprawdź naszą ogromną kolekcję 10 000 T-shirtów w T-shirty Joe”,
- strony podkategorii – skorzystaj z takiego samego wzoru, jak dla wspomnianych wyżej stron kategorii,
- strony ze szczegółami dotyczącymi produktu – Kup $nazwaProduktu w cenie $cenaProduktu. Czas dostawy $czasDostawy. Tylko w $nazwaSklepu!, na przykład „Kup T-shirt Mr. White w cenie zaledwie $19.99. Czas dostawy 24 godziny. Tylko w T-shirty Joe!”.
Określ wzory informacji meta dla innych stron
W przypadku innych stron, takich jak strony docelowe i O nas, możesz korzystać z poniższych wzorów:
- tytuł strony – $nazwaStrony – $nazwaFirmy, na przykład „O nas – T-shirty Joe”,
- opis meta – Sprawdź stronę $nazwaStrony!, na przykład „Sprawdź stronę O nas!”.
Zapamiętaj, że sugerowane wzory nie będą skuteczne w każdej branży i mogą nie pasować do Twojego stylu. Niech jednak stanowią dla Ciebie inspirację.
Prawidłowe stosowanie nagłówków
To czy nagłówki są stosowane prawidłowo w Twoim sklepie Magento, zależy od dwóch kwestii:
- jaką strukturę posiadają nagłówki w Twojej tematyce,
- jak korzystasz z nagłówków w Twojej treści – co zależy całkowicie od Ciebie.
Dobra struktura nagłówków pozwala odwiedzającym na szybkie przejrzenie strony oraz umożliwia wyszukiwarkom łatwiejsze zrozumienie jej struktury i tematyki.
Korzystaj z poniższych najlepszych praktyk dotyczących nagłówków:
- nie uwzględniaj logotypów ani ilustracji w tagach H1, ponieważ nagłówek H1 obejmuje główną tematykę strony. W związku z tym nagłówek H1 powinien obejmować istotny tekst,
- używaj tylko jednego nagłówka H1 na stronie,
- aby zapewnić dobrą czytelność, przestrzegaj maksymalnej długości 60 znaków,
- nie korzystaj nagłówków do przedstawiania ogólnych elementów, które znajdują się na każdej stronie, takich jak na przykład funkcja wyszukiwania,
- nie wykorzystuj nagłówków H2 w nazwach produktów na stronach z ogólnym przeglądem kategorii produktów,
- stwórz strukturę nagłówków w ramach logicznej hierarchii,
- mądrze dobieraj nazwy produktów-kategorii, produktów oraz stron, ponieważ będą one domyślnie umieszczane w nagłówkach H1,
- nie używaj nagłówków H1 w środku treści, ponieważ doprowadzi to do posiadania wielu nagłówków H1.
Crawling i indeksowanie
Poniżej znajdziesz informacje na temat tego jak skonfigurować Magento, aby ułatwić wyszukiwarkom analizowanie Twojego sklepu i zrozumienie co mają indeksować, a co mogą pominąć.
Wdrożenie kanonicznych adresów URL dla strony głównej i stron CMS
Domyślnie, Magento nie dodaje odnoszących się do siebie kanonicznych adresów URL do strony głównej i stron CMS. Oznacza to, że istnieje ryzyko pojawienia się powielonej treści.
Możesz skorzystać z kilku opcji rozwiązania tego problemu:
- dostosowanie wzoru tak, aby zawsze uwzględniał odnoszące się do siebie kanoniczne adresy URL dla strony głównej i stron CMS,
- dodanie niestandardowego bloku XML do stron, w którym manualnie definiujesz odnoszący się do siebie kanoniczny adres URL dla strony głównej i stron CMS,
- możesz również korzystać z różnych wtyczek dostępnych w sieci.
Włączenie wykorzystania kanonicznych adresów URL dla produktów i kategorii
Kanoniczne adresy URL zapewniają wyszukiwarkom istotną poradę dotyczącą tego, którą stronę mają indeksować. Jeśli więc posiadasz wiele wariantów jednego produktu i chcesz zasygnalizować wyszukiwarkom, aby indeksowały tylko stronę produktu, a nie strony wariantów, możesz to zrobić przy pomocy kanonicznego adresu URL.
Domyślnie, wykorzystanie kanonicznych adresów URL jest wyłączone w Magento. Przy wyłączonej opcji, produkt jest dostępny poprzez własny adres URL oraz adres URL, który uwzględnia kategorię np. https://przyklad.com/produkt/ and https://przyklad.com/kategoria/produkt/. To prowadzi do sytuacji, w której te strony konkurują ze sobą o uwagę wyszukiwarki.
Aby włączyć użycie kanonicznych adresów URL, zaloguj się do panelu Magento i przejdź do:
- stores (sklepy) > configuration (konfiguracja, pod ustawieniami) > catalog > catalog (katalog) > Search Engine Optimization (optymalizacja pod wyszukiwarki),
- na górze strony wybierz odpowiedni widok sklepu, dla którego chcesz zmienić ustawienia,
- na ekranie, który się załaduje, znajdziesz pola o nazwie „Use Canonical Link Meta Tag For Categories” oraz „Use Canonical Link Meta Tag For Products” (użyj kanonicznego tagu meta dla kategorii i produktów). Zmień ich wartości na TAK. W ten sposób zarówno strony produktów, jak i kategorii będą posiadały kanoniczne adresy URL, które w znaczącym stopniu pomagają unikać powielonej treści.
Skorzystaj z wytycznych dla robotów, aby zapobiec powstawaniu powielonej treści
Wytyczne dla robotów przekazują wyszukiwarkom Twoje preferencje odnośnie crawlingu i indeksowania. Szczególnie w przypadku większych serwisów (którymi zwykle są sklepy internetowe), wytyczne dla robotów są istotne dla skuteczności działań SEO.
Użyj wytycznych dla robotów noindex dla wewnętrznych stron z rezultatami wyszukiwania.
Domyślnie, wewnętrzne strony z rezultatami wyszukiwania są indeksowane przez roboty w Magento 2. Jest to złe z punktu widzenia SEO, ponieważ może doprowadzić do powstania ogromnej ilości niskiej jakości stron, które są analizowane i indeksowane, gdy istnieją linki wskazujące takie strony.
Zalecamy dodawanie noindex. Roboty będą przestrzegać tych wytycznych dla wszystkich wewnętrznych stron z rezultatami wyszukiwania.
Zastosuj wytyczne dla robotów noindex w przypadku adresów URL o parametrach zapytania
Platformy eCommerce notorycznie generują ogromną ilość adresów URL, ze względu na parametry zapytania. W Magento 2, adresy URL o cechach zapytania są domyślnie indeksowane i nie jest do dobre.
Na przykład, jeśli znajdujesz się na stronie produkt-kategoria i filtrujesz pod względem cen w zakresie od 10 do 20 zł, zostaniesz wysłany pod adres URL, taki jak na przykład https://przyklad.com/kategoria/?price=10-20. Nie powinieneś chcieć, aby taki adres URL został zaindeksowany, ponieważ przedstawia on tylko podzbiór produktów wchodzących w skład kategorii.
Kolejnym przykładem są sortowane strony. Załóżmy, że chcesz zobaczyć produkty w kategorii od najtańszego do najdroższego. Zostaniesz wysłany do adresu URL, takiego jak https://przyklad.com/kategoria/?price=10-20&product_list_order=price&product_list_dir=asc.
Taka strona przedstawia te same produkty, ale w innej kolejności. Nie zapewnia do żadnej wartości z punktu widzenia SEO, więc takie strony nie powinny być również indeksowane. To samo dotyczy wyboru większej lub mniejszej ilości produktów przedstawianych na stronie. To również doda parametr zapytania do adresu URL i doprowadzi do stworzenia linku, takiego jak na przykład https://przyklad.com/kategoria/?product_list_limit=30.
W Magento nie istnieją żadne ustawienia natywne do zarządzania wytycznymi dla robotów dla stron, takich jak przedstawione. W związku z tym musisz to zrobić przy pomocy specjalnych rozszerzeń.
Oprócz dodania wytycznych noindex dla robotów, zalecamy powstrzymywaniu robotów wyszukiwarek przed dostępem do adresów URL z parametrami zapytania.
Wykorzystanie mapy strony XML
Mapy stron XML stanowią skuteczną metodę informowania wyszukiwarek o tym, jakie strony muszą one analizować i indeksować.
Najlepsze praktyki dotyczące map stron XML prezentują się następująco:
- aktualizuj mapę strony XML, tak aby była zgodna z jej zawartością,
- uwzględniaj wyłącznie strony, które mają być indeksowane,
- nie umieszczaj więcej niż 50 000 adresów URL w pojedynczej mapie strony XML,
- upewnij się, że plik (nieskompresowany) mapy strony nie przekracza rozmiaru 50MB,
- uwzględnij odnośnik do mapy strony XML w pliku robots.txt.
Magento 2 posiada funkcję mapy strony XML. Aby skonfigurować sitemapę XML, zaloguj się do swojego panelu Magento i przejdź do:
- stores (sklepy) > configuration (konfiguracja, pod ustawieniami) > catalog (katalog) > XML sitemap (sitemapa XML),
- w górnej części strony, wybierz widok sklepu, dla którego chcesz zmienić ustawienia.
Uwzględnienie stron kategorii, produktów oraz CMS w mapie strony XML
Domyślnie, opcje dla stron kategorii, produktów oraz CMS są skonfigurowane prawidłowo. Google nie korzysta z podpowiedzi dotyczących częstotliwości i priorytetu (Frequency i Priority), więc nie trzeba tutaj niczego zmieniać. Domyślnie w mapie strony XML są również uwzględnione ilustracje.
Ustawienia generowania mapy strony XML
W górnej części strony wybierz Defauld Config for Store View (domyślna konfiguracja dla widoku sklepu), aby zarządzać ustawieniami generowania sitemapy XML. Strona wczyta się ponownie i gdy przewiniesz ją trochę w dół zobaczysz, że możesz ustalić czy, kiedy i jak często mapa strony XML wymaga ponownego wygenerowania w Ustawieniach Generowania (Generation Settings).
Domyślnie pole aktywowania (Enabled) jest ustawione na NIE. Zmień to na TAK, ponieważ mapa strony XML powinna być automatycznie generowana ponownie.
Ustawienie czasu rozpoczęcia na 02:00:00 sprawi, że mapa strony XML będzie ponownie generowana o 2:00. Jest to tylko przykład. Zmień taką wartość na najspokojniejszą porę dnia w Twoim sklepie, ponieważ ponowne generowanie mapy strony może tymczasowo spowolnić działanie sklepu Magento.
Zachowaj wartość pola Frequency (częstotliwość) ustawioną na Daily (codziennie), aby mieć pewność, że mapa strony XML jest ponownie generowana każdego dnia. To również tylko przykład. Jeśli zawartość Twojego sklepu zmienia się tylko raz w tygodniu, sensowne jest ponowne generowanie sitemapy XML raz w tygodniu.
Mapa strony XML sitemap – limity i robots.txt
Pod Sitemap File Limits (limity pliku mapy strony) znajdziesz pola Maximum No of URLs Per File (maksymalna liczba adresów URL w pliku) oraz Maximum File Size (maksymalny rozmiar pliku).
Mapa strony XML – maksymalna liczba adresów URL w pliku
W większości sklepów Magento, domyślny limit maksymalnej liczby adresów URL w pliku jest prawidłowy i zgodny z najlepszymi praktykami SEO.
Jeśli pojawią się problemy z indeksowaniem, przydatne może być tymczasowe podzielenie mapy strony XML na więcej plików. Dzięki temu możesz lepiej sprecyzować problemy z indeksowaniem. Na przykład, jeśli posiadasz 200 000 produktów podzielonych na cztery sitemapy XML i pojawią się problemy z indeksowaniem, sprawdzenie raportu w Google Search Console nie powie zbyt wiele. Podzielenie tych 200 000 produktów na przykład na 20 map XML zapewnia lepszy wgląd.
Alternatywnie, możesz stworzyć oddzielne mapy stron XML dla kategorii produktu, aby pomóc w sprecyzowaniu problemów z indeksowaniem w kategoriach produktów.
Mapa strony XML – maksymalny rozmiar pliku
Możesz zwiększyć maksymalny rozmiar pliku do 52428800, ponieważ jest on równy 50 MB.
Mapa strony XML – aktywuj przesłanie do pliku Robots.txt
W ustawieniach przesyłania do wyszukiwarek (Search Engine Submission Settings), znajdziesz pole „Enable Submission to Robots.txt” (aktywuj przesyłanie do pliku Robots.txt), którego domyślna wartość jest ustawiona na NIE. Przełącz ją na TAK, ponieważ plik robots.txt powinien posiadać odniesienie do mapy strony XML.
Gdy wszystko zostanie ustawione, nadszedł czas na stworzenie mapy strony XML i skonfigurowanie jej ustawień (ponownego) generowania. Aby to zrobić przejdź do Marketing > Site Map (mapa strony pod SEO & Search) i kliknij pomarańczowy przycisk Add Sitemap (dodaj mapę strony). Na kolejnym ekranie, określisz nazwę i lokalizację mapy strony XML:
- wpisz nazwę sitemapy XML w polu Filename (nazwa pliku), na przykład sitemap.xml,
- następnie wpisz ścieżkę mapy strony XML w polu ścieżki (Path) – na przykład /pub/,
- następnie kliknij przycisk „Save & Generate”.
Robots.txt
Plik robots.txt informuje roboty o zasadach działania, jeśli chodzi o dostęp do adresów URL na Twojej stronie. W przypadku sklepów eCommerce – dotyczy to więc również sklepów Magento – istotne jest wykorzystanie pliku robots.txt do wysłania robotów wyszukiwarek we właściwe miejsce i utrzymywanie ich z dala od nieprawidłowych adresów URL.
Istotne jest zwrócenie uwagi na poniższe kwestie:
- trzymanie robotów z dala od potencjalnych pułapek,
- zapobieganie pojawianiu się powielonej treści,
- zachowanie cennego budżetu indeksowania.
Wyszukiwarki utrzymują, że dobrze rozpoznają pułapki, ale najpierw muszą w jakąś wpaść, aby później wiedzieć, że mają do czynienia z pułapką.
Twój sklep na platformie Magento 2 posiada wiele wzorów URL, które nie powinny być analizowane przez wyszukiwarki.
Oto przykłady stron, których nie powinny analizować roboty wyszukiwarek:
- wewnętrzne strony z wynikami wyszukiwania: /catalogsearch/ oraz /search/ (przeszukiwanie katalogu oraz wyszukiwanie). Zalecamy dodanie wytycznych noindex dla robotów (tag meta lub nagłówek HTTP) do takich stron, jako drugą linię obrony. Pierwszą z nich jest plik robots.txt,
- strony logowania login/customer/account – login, klient, konto,
- adresy URL zawierające parametry SID oraz PHPSESSID,
- kryteria filtrowania, takie jak na przykład cena, kolor, materiał i rozmiar.
W pliku robots.txt powinny więc znajdować się poniższe parametry:
Zalecamy uwzględnienie obu metod, z wykorzystaniem których kryterium jest uwzględniane w adresach URL. Na przykład w przypadku ceny będą to oba parametry /*?price= oraz /*&price=.
Edytowanie Twojego pliku robots.txt w Magento 2
Aby edytować swój plik robots.txt w Magento 2, przejdź do:
- content (treść) > configuration (konfiguracja, pod „Design”),
- następnie edytuj ustawienia dla Main Website (główna strona), a nie dla domyślnego widoku sklepu, ponieważ ta druga opcja nie pozwala na zmianę pliku robots.txt.
Na kolejnym ekranie, przewiń do Search Engine Robots (roboty wyszukiwarek). Możesz tutaj zdefiniować zawartość pliku robots.txt
Zwróć uwagę na to, że nie powinno się zmieniać wartości Default Robots (domyślna pliku robots), ponieważ jest to wartość obejmująca cały serwis.
Nawigacja fasetowa
Gdy mówimy o crawlingu, indeksowaniu i filtrowaniu, musimy również poruszyć temat nawigacji fasetowej.
Nawigacja fasetowa odnosi się do tego jak odwiedzający przeszukują Twoje produkty. Przykładowo filtry produktów stanowią część nawigacji fasetowej. Zalecaliśmy wcześniej, aby dodać wytyczne noindex dla robotów do filtrowanych stron produktów i wyłączyć je w pliku robots.txt. Co jednak należy zrobić, jeśli ludzie poszukują konkretnego podzbioru produktów, takich jak na przykład czarne „T-shirty Breaking Bad”?
W takim przypadku należy stworzyć podzbiór swoich produktów dostępny dla wyszukiwarek poprzez stworzenie podkategorii. Zrób to dla wszystkich podzbiorów produktów, w których wykonanie takiej czynności ma sens.
W ten sposób możesz zapewniać dużym grupom odbiorców to czego poszukują zachowując mądre podejście do swoich kategorii produktów.
Nie powinno się stosować wytycznych dla robotów noindex razem z kanonizacją takich stron, ponieważ powoduje to wysyłanie sprzecznych sygnałów do wyszukiwarek.
Wykorzystaj atrybuty paginacji
Domyślnie Magento nie wykorzystuje atrybutów paginacji „wstecz/dalej” na paginowanych stronach, aby wyjaśnić powiązania pomiędzy nimi. Google twierdzi, że nie potrzebuje już tego atrybutu, aby zachować sens serii paginowanych stron, jednak istnieją również inne przeglądarki. Nie ma nic złego w wykorzystaniu tego atrybutu i zalecamy dodanie go, ponieważ zajmuje to mało czasu. Można to zrobić przy pomocy różnych wtyczek SEO.
Przestrzegaj poniższych najlepszych praktyk dotyczących paginacji:
- zastosuj odnoszące się do siebie elementy kanoniczne do paginowanych stron,
- nie stosuj wytycznych noindex dla robotów na paginowanych stronach,
- nie blokuj paginowanych stron w pliku robots.txt.
Mapa strony HTML
Wykorzystanie mapy strony HTML pomaga odwiedzającym oraz wyszukiwarkom odkrywać istotne strony. W przypadku dużych sklepów Magento, możesz na przykład ustanowić mapy stron HTML dla najważniejszych kategorii, podkategorii oraz najpopularniejszych produktów.
W przeciwieństwie do Magento 1, Magento 2 nie posiada funkcji generowania mapy strony HTML. W związku z tym musisz stworzyć ją samodzielnie lub skorzystać ze specjalnej wtyczki.
Prędkość działania strony
Magento wymaga pewnych zasobów serwera do płynnego działania, więc posiadanie solidnej platformy hostingowej zoptymalizowanej pod Magento jest istotne dla skuteczności sklepu.
Oczywiście istotna jest nie tylko konfiguracja platformy hostingowej, ale również platformy Magento.
Wymagania dotyczące platformy hostingowej
Dla najlepszego działania, Twoja platforma hostingowa musi charakteryzować się poniższymi cechami:
- być zoptymalizowana pod Magento,
- gotowa do wsparcia Redis oraz Varnish,
- musi działać na Nginx,
- być kompatybilna z CDN.
Aktywacja funkcji pamięci podręcznej
Aby aktywować wbudowaną funkcję pamięci podręcznej w Magento, należy wykonać poniższe czynności:
- przejdź do System > Cache Management (zarządzanie pamięcią podręczną),
- zaznacz wszystkie pola wyboru, wybierz Enable (aktywuj) z rozwijanego pola, a następnie Submit (prześlij).
Aktywacja pamięci podręcznej całej strony w Magento 2
Aby aktywować pamięć podręczną dla całej strony należy wykonać poniższe czynności:
- przejdź do Stores (sklepy) > Configuration (konfiguracja pod ustawieniami „Settings”) > Advanced (zaawansowane) > System,
- pod „Full Page Cache” (pamięć podręczna całej strony) znajdziesz pole stosowania pamięci podręcznej. Domyślnie jest ustawione na Built-in Cache (wbudowana pamięć podręczna). Zmień to na Varnish Cache (zalecane),
- następnie pojawi się dodatkowy ekran ustawień o nazwie Varnish Configuration. Następnie należy wprowadzić ustawienia podane przez dostawcę usług hostingowych.
Konfiguracja ustawień JavaScript w Magento 2
Skonfiguruj ustawienia JavaScript Twojego sklepu przechodząc do Stores (sklepy) > Configuration (konfiguracja, pod ustawieniami) > Advanced (zaawansowane) > Developer.
Nastęnie rozwiń ustawienia JavaScript i zmień wartości Merge JavaScript Files, Enable JavaScript Bundling, Minify JavaScript Files (połącz pliki JavaScript, aktywuj łączenie JavaScript, zminimalizuj pliki JavaScript) na TAK.
Pomaga to w przyspieszaniu wczytywania stron dla prostych rozwiązań Magento, ale nie jest zbyt pomocne w bardziej złożonych rozwiązaniach.
Gdy tylko wprowadzisz własne i zewnętrzne wtyczki JavaScript, proste łączenie plików JavaScript nie zadziała zbytnio albo w ogóle. Dlatego Magento pracuje nad modułem o nazwie Baler, który pozwoli na konfigurowanie zaawansowanego łączenia JavaScript.
Na przykład możesz stworzyć osobne połączenia dla JavaScript, które są wymagane na wszystkich stronach, stronach kategorii, produktów, docelowych, itp. W ten sposób wczytujesz tylko to co jest rzeczywiście potrzebne zamiast tego co może, ale nie musi być wymagane.
Konfiguracja ustawień CSS w Magento 2
Ustawienia konfiguracyjne Twoich plików CSS znajdują się pod ustawieniami JavaScript na tym samym ekranie.
Rozwiń ustawienia CSS i zmień wartości Merge CSS Files and Minify CSS Files (łącz i minimalizuj pliki CSS) oraz ustaw USE CSS critical path (użyj krytycznej ścieżki CSS) na TAK (jeśli Twój motyw to wspiera).
Konfiguracja ustawień ilustracji w Magento 2
Skonfiguruj ustawienia Twoich ilustracji przechodząc do Stores (sklepy) > Configuration (konfiguracja) > Advanced (zaawansowane) > System.
Następnie rozwiń konfigurację przesyłania ilustracji (Images Upload Configuration) na dole i zmień wartości Maximum Width oraz Maximum Height (maksymalna szerokość i wysokość) zgodnie z Twoimi preferencjami.
Na przykład wymiary ilustracji w Twoim wzorze mają maksymalną szerokość 600 pikseli oraz wysokość 300 pikseli. W takim przypadku, można ustawić takie rozmiary jako maksymalną szerokość i wysokość. Jeśli posiadasz wsparcie dla ekranów siatkówkowych, możesz podwoić rozmiary, prowadząc do maksymalnej szerokości 1200 pikseli i maksymalnej długości 600 pikseli.
Robiąc to, unikniesz dostarczania odwiedzającym niepotrzebnych dużych ilustracji.
Konfiguracja przetwarzania ilustracji
Skonfiguruj przetwarzanie ilustracji przechodząc do Stores (sklepy) > Configuration (konfiguracja) . Advanced (zaawansowane) > Developer.
Następnie rozwiń ustawienia przetwarzania ilustracji (Image Processing Settings) i zmień wartość adaptera ilustracji (Image Adapter) na ImageMagick. Jest on uznawany za najlepszy adapter, który zapewnia najlepszą jakość ilustracji.
Upewnij się, że wyczyściłeś pamięć podręczną z katalogiem ilustracji, aby ta zmiana stała się aktywna.
Stosowanie innych najlepszych praktyk
Oto inne najlepsze praktyki, które możesz zastosować, aby przyspieszyć działanie swojego sklepu Magento:
- stosowanie sieci dostarczania treści (Content Delivery Network – CDN),
- ograniczenie wczytywanych bibliotek JavaScript,
- optymalizacja ilustracji z wykorzystaniem narzędzi do kompresji zdjęć, wykorzystanie formatu ilustracji Webp oraz zastosowanie powolnego ładowania dla ilustracji w dolnej części strony (wymagającej przewijania – below the fold).
Notatka w zarządzaniu indeksami
Odświeżanie indeksów może być kosztowne na platformie Magento, więc nie odświeżaj ich po zapisaniu każdej zmiany.
HTTPS
Zapewnienie odwiedzającym bezpiecznego połączenia to jeden z podstawowych warunków do osiągnięcia sukcesu i jest to w pełni wspierane przez Magento. Szczególnie w przypadku sklepów eCommerce, wykorzystanie HTTPS jest istotne, ponieważ chodzi tutaj o zarabianie i utrzymywanie zaufania odwiedzających.
Aktywacja HTTPS w Magento 2
Skonfiguruj swoje ustawienia ilustracji przechodząc do Stores (sklepy) > Configuration (konfiguracja) > General (ogólne) > Web (sieć).
Następnie rozwiń Base URLs (Secure) (podstawowe adresy URL – zabezpieczone) i zmień wartości Secure Base URL oraz Secure Base Link URL tak, aby rozpoczynały się od https.
Ponadto zmień wartość pól Use Secure URLs on Storefront, Use Secure URLs in Admin, Enable HTTP Strict Transport Security (HSTS) and Upgrade Insecure Requests (użyj zabezpieczonego URL w sklepie, sekcji admina, aktywuj bezpieczne przekazywanie http i aktualizuj niezabezpieczone żądania) na TAK.
Co należy zrobić po zbudowaniu solidnych technicznych podstaw?
Dzięki solidnym fundamentom technicznym, zwiększasz swoje szanse na sukces.
Kolejnym etapem jest wykorzystanie tych technicznych fundamentów upewniając się, że wyszukiwarki znajdą treści odpowiednie dla zapytań, dla których chcesz pozycjonować swój sklep. Po drodze spotkasz silną konkurencję, więc upewnij się, że Twoja treść jest najlepsza. Musisz upewnić się, że ludzie myślą tak samo, dlatego pozyskuj linki zwrotne prowadzące do Twoich treści.
Musisz więc popracować nad kolejnymi dwoma filarami SEO: Stosowność i Autorytet oraz Zaufanie poprzez:
- poszukiwanie słów kluczowych i opracowanie strategii słów kluczowych,
- opracowanie strategii pozyskiwania linków.
Oczywiście nie są to sztywne podstawy, dlatego musisz stale je ponownie oceniać, poszerzać i udoskonalać. SEO to ciągły proces wymagający pracy i uwagi z Twojej strony.