Migracja strony w
SEO – co warto o tym wiedzieć?

Blog.

Migracja strony może stanowić rozwiązanie różnych problemów, ale może też być ryzykowna. Do grona problemów można zaliczyć osłabienie pozycjonowania w wyszukiwarkach albo całkowitą utratę strony. Warto dowiedzieć się czegoś więcej na temat procesu migracji strony internetowej.

Migracja strony w SEO – co warto o tym wiedzieć?

Czym jest migracja strony internetowej?

Migracja strony internetowej to proces dokonywania dużych zmian w technologii, strukturze, projekcie lub lokalizacji strony internetowej.

Migracja niesie ze sobą poważne zmiany. Jest to skomplikowany proces i trzeba mieć ważny powód, aby się na niego zdecydować. Do grona najpowszechniejszych powodów migracji strony można zaliczyć następujące sytuacje:

 • Zmiana struktury, nawigacji lub projektu strony internetowej  czasami stary design wymaga odświeżenia lub struktura strony i jej nawigacja odstrasza roboty wyszukiwarek. 
 • Przeniesienie do nowej struktury lub CMS – można to zrobić chcąc poprawić działanie, bezpieczeństwo lub funkcjonalność strony. 
 • Dodanie wersji mobilnej – wersja mobilna strony jest ważna dla każdego, kto przegląda stronę na tablecie lub w telefonie. 
 • Przeniesienie z HTTP do HTTPS – nie każdy użytkownik chce odwiedzić stronę po otrzymaniu informacji z wyskakującego okna, że nie jest ona bezpieczna. Przeniesienie z HTTP do HTTPS pozwala zabezpieczyć stronę poprzez szyfrowanie danych użytkowników i unikanie groźnie wyglądających powiadomień. 
 • Przeniesienie na nowy serwer – przeniesienie na nowy hosting może ogólnie przyspieszyć stronę, szczególnie jeśli się ona rozrasta. Szybka strona wygląda dobrze dla odwiedzających oraz wyszukiwarek. 
 • Zmiana nazwy domeny – czasem zmiana nazwy domeny stanowi część rebrandingu. Taka zmiana również jest uznawana za migrację strony.

Czy migracja strony internetowej ma wpływ na SEO?

Podobnie jak inne znaczne zmiany, migracja strony ma wpływ na SEO. Jednak migracja z właściwego powodu może zapewnić bezpieczeństwo i lepsze doświadczenia użytkownikom strony.

Google preferuje szybkie strony internetowe, które są przyjazne dla użytkowników. Tak więc przejście na szybszy hosting sieciowy może wpłynąć pozytywnie na SEO w perspektywie długofalowej.

Przeniesienie strony oznacza, że Google musi ją ponownie zindeksować, więc w perspektywie krótkoterminowej normalne jest zauważenie spadku w ruchu organicznym.

Ostatecznie posiadanie porządnego planu migracji może pomóc w utrzymaniu obecnych pozycji na stronach SERP, a nawet w ich poprawie.

Ile czasu powinna zajmować migracja SEO?

Tak naprawdę czas trwania migracji SEO zależy od rozmiaru strony internetowej, ilości przenoszonej treści oraz wstępnych i końcowych audytów. Migracja strony posiadającej 100 podstron będzie znacznie szybsza w porównaniu ze stroną zawierającą 1000 podstron, której migracja będzie z kolei znacznie szybsza niż w przypadku strony z 50000 podstron, itp.

W przypadku niektórych migracji SEO, ich przygotowanie i przeprowadzenie zajmuje miesiąc, a nawet trzy miesiące. Należy więc zadbać o odpowiednią ilość czasu potrzebną do planowania, opracowania podglądu strony, przeprowadzenia QA i audytu oraz wdrożenia. Dla bezpieczeństwa warto przeznaczyć na to trzy miesiące. Oczywiście wiele zależy również od samego właściciela strony i zasobów jego zespołu.

Ile kosztuje migracja SEO?

Koszt migracji SEO jest związany z rozmiarem projektu. Zależy on od: 

 • rodzaju przeprowadzanej migracji, 
 • ilości przenoszonej i opracowywanej treści, 
 • liczby ustanawianych przekierowań 301, 
 • ogólnego rozmiaru strony, 
 • audytu podglądu,
 • wdrożenia.

Warto jest korzystać z usług ekspertów SEO lub firm, które posiadają już doświadczenie w migracji strony z uwzględnieniem SEO. O wiele lepiej jest od razu zainwestować w prawidłową migrację SEO, zamiast wybierać najtańszą drogę i później ciągle naprawiać błędy zatrzymując lub psując skuteczność organiczną.

Checklista migracji SEO

W zależności od celu i posiadanego czasu, można zastosować wszystkie z poniższych elementów listy kontrolnej. To pozwoli na przeprowadzenie skutecznej migracji.

Wybór rozsądnego terminu migracji

Należy wybrać termin działania, który jest najlepszy dla zespołu oraz ruchu sieciowego. Trzeba wziąć pod uwagę całą pracę, jaka ma zostać wykonana oraz rozsądne ramy czasowe projektu. Na przykład trzeba upewnić się, że zachowana jest zgodność z elementami, takimi jak:

 • cele projektu,
 • czas ponownego projektowania i zatwierdzenia,
 • prace deweloperskie,
 • tworzenie i aktualizacja treści,
 • zadania migracyjne SEO,
 • zadania w dniu rozpoczęcia pracy.

Należy wybrać dzień i czas, w którym ruch oraz zaangażowanie są niskie oraz mamy na wyłączność zespół DEV. Brzmi to kusząco, ale należy unikać takich działań w weekendy, ponieważ może to doprowadzić do problemów z koordynacją i komunikacją. Warto decydować się na uruchomienie nowej strony po południu lub późnym wieczorem, ponieważ ewentualne problemy i ich rozwiązywanie przypadną na godziny poranne, gdy ruch sieciowy jest słaby.

Stworzenie kopii zapasowej strony

Należy stworzyć kopię zapasową swojej strony internetowej. Jeśli uruchomienie strony nie przebiegnie zgodnie z planem, można w razie potrzeby przywrócić starą stronę. Warto opracować z działem marketingu oraz zespołem do spraw rozwoju sieciowego (provider), szczegółowy plan przywracania starej strony.

Stworzenie wersji testowej strony

Wersja beta strony to skopiowana wersja nowej serwisu, która jest niewidoczna dla użytkowników. Tutaj można testować zmiany, które zostaną wprowadzone na opublikowanej stronie. Tworząc podgląd strony, zespół ma czas nie tylko na podejrzenie jak wygląda treść i jak funkcjonuje strona, ale również może przeprowadzić test i wdrożenie przekierowań 301 przed publikacją strony. Oznacza to, że znika potrzeba aktualizacji adresów URL w linkach wewnętrznych i sitemapach wiele razy przed oraz po uruchomieniu strony.

Przenoszenie sekcji strony

W przypadku przenoszenia wielu właściwości lub podstron albo wielu dużych sekcji strony przedsiębiorstwa w ramach migracji strony, warto pomyśleć nad podzieleniem tej czynności na etapy zamiast przenosić wszystko na raz. Taka strategia pozwala na łatwiejsze zarządzenie procesem oraz na wykrywanie problemów i ich rozwiązywanie przed publikacją.

Przeprowadzenie kontroli organicznej oraz audytu linków zwrotnych nowej domeny

W przypadku migracji domeny, warto sprawdzić organiczne działanie domeny, na którą strona ma zostać przeniesiona. Należy dowiedzieć się czy uzyskała ona wcześniej karę za treść lub linki zwrotne będące spamem. Ponadto należy sprawdzić czy obecne linki zwrotne kierują do nieodpowiednich serwisów lub do stron zawierających spam. Sprawdzenie domeny pozwala określić problemy, z jakimi można się zetknąć w perspektywie długofalowej w przypadku takiej domeny.

Można również skorzystać z narzędzia, takiego jak Wayback Machine, aby sprawdzić jaką treść zawierała stara strona (i upewnić się, że nie były to treści spamujące związane z pokerem, pornografią, itp.). Pozwala to również ustalić czy domena zawierała treść dopasowaną tematycznie do własnej strony. Jest to idealna sytuacja, ponieważ Google może znać rodzaj treści, jakiego można się spodziewać na takiej domenie.

Crawling własnej strony

Warto skorzystać z Sitebulb lub ScreamingFrog, aby przeanalizować swoją stronę, aby uzyskać kompletne informacje na temat adresów URL i treści. Są one wykorzystywane nie tylko do likwidacji problemów na podglądzie strony, ale również do kierowania starych adresów URL do nowych URL w mapie przekierowań 301. Pozwala to również nadanie priorytetu przenoszonym treściom oraz na informowanie, które linki należy zaktualizować, aby odzwierciedlić nową strukturę URL.

Nadanie priorytetu ważności SEO adresów URL strony, które mają zostać przekierowane

W pierwszej kolejności strona jest analizowana w celu wyciągnięcia adresów URL publikowanych w ramach domeny. Następnie opracowywane są dane na temat takich adresów URL ze źródeł danych analitycznych i SEO, wliczając w to Google Analytics, Majestic, SEMRush, itp. Pozwala to ocenić, które treści na stronie mają najwyższą wartość, jeśli chodzi o wyszukiwarki. To z kolei pozwala na nadawanie priorytetu treści, przekierowaniom 301 i innym elementom procesu migracji strony internetowej.

Poza nadawaniem priorytetu, można ustalić jaka treść wymaga aktualizacji, połączenia lub usunięcia. Warto poświęcić dodatkowy czas na nadawanie priorytetu adresom URL na stronie, tak aby najważniejsza treść funkcjonowała prawidłowo, a treść brakująca lub nieaktualna zostanie stworzona lub zaktualizowana tak, aby osiągnąć jak najlepszą widoczność SEO.

Wdrożenie przekierowań 301

Istotne jest stworzenie kompletnej mapy przekierowań 301 w arkuszu oceny migracji SEO i wdrożenie jej na stronie. Pozwala to zagwarantować, że adresy URL starej strony prawidłowo przekierowują do nowych adresów URL oraz linki wewnętrzne przekierowują prawidłowo, jeśli zostały pominięte. Ważne jest przeanalizowanie tej mapy przed wdrożeniem zmian, aby upewnić się, że przekierowania nie są wadliwe oraz po uruchomieniu strony, aby upewnić się, że wszystko jest przekierowywane prawidłowo.

Po prostu należy stworzyć kolumnę z obecnymi/starymi adresami URL oraz drugą kolumnę z listą nowych URL. Typ takiego pliku całkowicie zależy od preferencji dewelopera oraz specjalisty CMS, więc warto porozmawiać o tym z nimi przed opracowaniem pliku przekierowania.

Aktualizacja linków wewnętrznych

Po aktualizacji nowych adresów URL, należy przejść do strony testowej i rozpocząć aktualizację linków wewnętrznych, aby uniknąć przekierowań wewnętrznych lub niedziałających stron. Linki wewnętrzne można znaleźć przy pomocy narzędzia ScreamingFrog, wraz z treściami ich anchorów oraz stronami, na których się znajdują.

Stworzenie niestandardowej strony 404

Warto stworzyć ciekawą i budzącą zaangażowanie stronę 404, którą użytkownicy zobaczą trafiając na niedziałającą stronę. Taka strona 404 powinna pomóc im w przejściu na stronę główną lub inne jej podstrony, których szukają. Brak posiadania strony 404 powoduje, że wyświetla się pusta strona, która nie pozwala na nawigację i powoduje, że użytkownicy po prostu ją opuszczą.

Aktualizacja sitemapy XML

Należy upewnić się, że uwzględnione zostały wszystkie nowe adresy URL. Trzeba stworzyć nowa sitemapę XML, która zostanie powiązana ze stroną internetową (https://www.twojadomena.com/sitemap.xml) oraz przesłać ją do Google Search Console.

Pozwoli to Google oraz innym wyszukiwarkom znaleźć ważne strony z informacjami na temat usług, produktów lub działalności. Nowe adresy URL mogą więc zostać zaindeksowane i przedstawione w rezultatach wyszukiwania. Należy to zrobić jak najszybciej po publikacji strony, ponieważ Google szybko odnotowuje takie zmiany, a kwestią kluczową jest ich zaindeksowanie i wygenerowanie na nich ruchu.

Poinformowanie Google Search Console oraz Bing Webmaster Tools o zmianie swojej domeny

Aktualizując swoją domenę, należy skorzystać z funkcji Change of Address (zmiana adresu) w Google Search Console. Poinformuje to Google o tym, że domena uległa zmianie i można ją znaleźć pod nowym adresem URL. Warto również wykorzystać narzędzie Site Move Tool (przeniesienie strony) w Bing Webmaster Tools, aby poinformować Bing o przeniesieniu strony, tak aby wyszukiwarka mogła zacząć indeksowanie nowych adresów URL. Należy to zrobić jak najszybciej po opublikowaniu strony internetowej.

Skupienie na dopasowaniu do urządzeń mobilnych

Google indeksuje w pierwszej kolejności strony mobilne. Oznacza to, że przed zaindeksowaniem Google sprawdza doświadczenia użytkowników urządzeń mobilnych. Stworzenie strony dopasowanej do takich urządzeń i przeglądarek sprawi, że strona będzie prawidłowo pozycjonowana. Google oraz inne wyszukiwarki preferują responsywny projekt, więc nie należy budować zupełnie nowej strony w wersji mobilnej.

W przypadku braku pewności czy dana strona jest przyjazna dla urządzeń mobilnych, można wykorzystać narzędzie Google, które ocenia stronę oraz przekazuje zalecenia pozwalające na poprawę doświadczeń użytkowników mobilnych. To z kolei wpływa korzystnie na widoczność strony.

Migracja lub dodanie Schema

W 2011 roku największe wyszukiwarki, takie jak Google, Bing, Yandex oraz Yahoo! stworzyły wspólny zestaw znaczników danych, które webmasterzy mogą wykorzystywać, aby pomóc robotom w lepszym zrozumieniu znaczenia stron i ich informacji. Ten wspólny zestaw znaczników nazywa się Schema.org.

Osoby, które nie wdrożyły Schema na swojej stronie internetowej, powinny to zrobić. Nie stanowi on bezpośredniego czynnika rankingowego, ale badania wykazały, że może pomóc w poprawie pozycjonowania oraz pozwala na tworzenie lepszych fragmentów (snippets), które prowadzą do lepszej klikalności.

W przypadku posiadania Schema lub znaczników na stronie, należy uwzględnić je w swojej migracji. Migracji Schema można dokonać na wiele sposobów, które zostały przedstawione poniżej.

Kopiowanie i wklejanie Schema do treści głównej

W pierwszej kolejności należy ustalić czy znacznik Schema lub ustrukturyzowanych danych bazuje na HTML czy też JavaScript. Wielu ekspertów preferuje JavaScript, ponieważ rozwiązanie to zapewnia lepszą kontrolę i możliwość dodania większej ilości elementów.

Warto spotkać się z zespołem deweloperów sieciowych i omówić jakie opcje są dostępne i jak można najlepiej wdrożyć Schema. Od tego momentu należy kopiować lub aktualizować Schema do preferowanego typu oraz rozpocząć wdrażanie mając świadomość aktualizacji adresów URL, tagów tytułów, ilustracji oraz innych kopii.

Rozpowszechnianie Schema przez GTM

Można również dodać Schema poprzez GTM, jednak nie jest to zalecane. Nawet Google odradza wykorzystywania Google Tag Managera to wdrażania znaczników ustrukturyzowanych danych.

Wdrożenie Schema za pomocą wtyczki

W przypadku posiadania strony WordPress lub przenoszenia się na tę platformę, dostępnych jest wiele wtyczek pomagających we wdrożeniu Schema na stronie internetowej. Zalecane jest jednak zapoznanie się z opcjami wtyczki bazującej na CMS, który jest używany lub do którego wykonywane są przenosiny. Jooma oferuje wiele pomocnych rozszerzeń, podobnie jak Umbraco. Warto sprawdzić jak zespół do spraw rozwoju sieciowego może wdrożyć CMS tak aby edytorzy mogli dodawać treść na stronę.

Jeśli powyższe opcje nie działają, Google oferuje również Structured Data Markup Highlighter pomagający tym, którzy są mniej skłonni do stosowania kodu. Stanowi to ogromną pomoc dla wielu klientów. Warto wypróbować to rozwiązanie za pośrednictwem Google Search Console.

Aktualizacja pliku Robots.txt

Plik robots.txt mówi robotom wyszukiwarek, które strony lub pliki są dostępne lub niedostępne, jeśli chodzi o ich żądanie. Zwykle ten plik znajduje się pod adresem www.twojastrona.com/robots.txt. Należy upewnić się, że plik robots.txt jest aktualizowany. Dzięki temu Google będzie wiedzieć, które części strony może, a których nie może analizować. W pliku tym warto dodać również nową sitemapę XML adresów URL. W ten sposób Google i inne wyszukiwarki będą w stanie ją znaleźć.

Należy również przesłać swój adres URL pliku robots.txt w Google Search Console. Dzięki temu wyszukiwarka jest świadoma istnienia tego pliku i może go przeanalizować.

Aktualizacja linków zwrotnych

Bez wątpienia stara strona posiada linki zwrotne, które do niej kierują. W szczególności dotyczy to stron lokalizacji lub zawierających wartościowe dokumenty. Należy przejść do Google Search Console, Moz Link Explorer, Majestic lub jakiegokolwiek preferowanego narzędzia do linków zwrotnych, aby zobaczyć, jakie strony pozyskały linki zwrotne.

Następnie należy dotrzeć do stron linkujących i dokonać aktualizacji linków zwrotnych, tak aby pozyskać ich moc. Zajmie to trochę czasu, więc niech ktoś śledzi takie linki zwrotne i informuje, gdy link zwrotny został zaktualizowany.

Zachowanie kontroli nad starą domeną

Należy zachować kontrolę nad starą domeną i prawo do jej nazwy. Pozwoli to upewnić się, że wszystkie linki zwrotne kierujące na nią, są prawidłowo przekierowane. Rezygnacja z takiej domeny oznacza, że ktoś może ją przejąć i stworzyć na niej stronę – w ten sposób traci się linki zwrotne.

Zamiast tego o wiele lepiej jest zachować domenę i pozyskiwać moc zbudowaną przez lata.

Przeprowadzenie QA i audytu SEO przed oraz po uruchomieniu

Przed oraz po migracji i uruchomieniu strony, należy przeprowadzić audyt SEO, aby potwierdzić, że wszystkie strony, treści, linki, taki oraz elementy mobilne są uwzględnione i znajdują się na swoich miejscach. Wszystkie elementy spełniające zadania SEO muszą być na swoich miejscach przed migracją. Następnie muszą być prawidłowo przeniesione razem ze stroną. Do przeprowadzenia takiego audytu konieczne jest wykonanie następujących czynności:

Przeprowadzenie analizy – należy użyć Screaming Frog-a, aby przeprowadzić szybki crawling strony internetowej. Należy dokonać analizy w poszukiwaniu:

 • niedziałających stron (4xx),
 • przekierowań (3xx),
 • niedziałających ilustracji,
 • brakujących tagów meta,
 • duplikacji treści,
 • braku lub nieprawidłowych tagów kanonicznych,
 • podstron „noindex”

Warto również sprawdzić kilka dodatkowych aspektów w kwestii urządzeń responsywnych i analityki.

 • Kontrola Analytics – należy sprawdzić czy Google Analytics oraz Google Tag Manager są prawidłowo zainstalowane na stronie i pozyskują dane. Najszybszym sposobem, aby to zrobić jest wykorzystanie raportu Real-Time Analytics w Google Analytics, ponieważ zapewnia on wgląd w to co strona robi w czasie rzeczywistym.
 • Test na urządzeniach mobilnych – wystarczy wyjąć telefon i odwiedzić swoją stronę internetową. W pierwszej kolejności należy sprawdzić czy strona jest responsywna i funkcjonuje prawidłowo na urządzeniu mobilnym. Następnie należy potwierdzić czy układ, projekt oraz funkcjonalności działają prawidłowo. Warto skorzystać z narzędzia testowego Mobile-Friendly Test, aby sprawdzić czy Google uznaje stronę za przyjazną dla urządzeń mobilnych, a jeśli nie to poinformuje co trzeba zrobić, aby spełnić wytyczne.
 • Należy upewnić się, że wszystkie integracje działają prawidłowo – dotyczy to nie tylko Google Analytics oraz Google Tag Manager, ale również CRM, automatyzacji marketingowej, personalizacji, eCommerce, chatów na żywo oraz innych narzędzi niezbędnych do prowadzenia strony.
 • Kontrola w poszukiwaniu niedziałających linków zwrotnych – można w ten sposób dowiedzieć się, które z podstron posiadają linki zwrotne przed publikacją oraz można odesłać je do właściwej strony po uruchomieniu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że narzędzia, takie jak raporty linków w Search Console oraz Majestic dają dodatkowy wgląd w niedziałające linki. Można następnie zaktualizować linki zwrotne, do których posiada się dostęp lub skontaktować się z właścicielami stron z prośbą o aktualizację linków zwrotnych, tak aby miały nowe adresy URL.
Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *